Dodany: 13.06.2015 15:26|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Lista książek do czytania przy szabasowych świecach


PerleUżytkowniczka ka.ja odwiedziła rozległe terytorium książek o Żydach i Izraelu i wybrała dziesięć najlepszych,  jej zdaniem, spośród nich. Oto efekty jej pracy:

1. Żydzi dnia powszedniego (Perle Jehoszua) - przepięknie napisana w jidysz i przetłumaczona na polski opowieść o zwyczajnym życiu żydowskiej rodziny w Radomiu końca XIX wieku. Tamtego świata już nie ma, prawie nic po nim nie zostało, tym cenniejszy jest zapis wspomnień. Poza warstwą dokumentalną to jest po prostu pięknie napisana książka o dorastaniu, wzruszająca, szalenie zabawna i mądra.

2. Nowolipie (Hen Józef (właśc. Cukier Józef Henryk)) - to także zapiski z krainy dzieciństwa, wspomnienia żydowskiego chłopca z warszawskiego Nowolipia, tym razem z pierwszej połowy XX wieku z lat poprzedzających wybuch wojny i koniec tego świata. Książka dla odmiany napisana nie w jidysz, a po polsku; najpiękniejszą, najczystszą polszczyzną.

3. Zając o bursztynowych oczach: Historia wielkiej rodziny zamknięta w małym przedmiocie (Waal Edmund de) - biograficzna powieść o rodzinie zamożnych Żydów Ephrussich opowiedziana z perspektywy przechowanej przez najgorsze czasy kolekcji japońskich figurek.

4. Baronowa jazzu (Rothschild Hannah) - kolejna książka biograficzna, tym razem o Rotschildach i o jednej z najbardziej ekscentrycznych (czy na pewno? konkurencja była spora w tej rodzinie) córek tego rodu - Pannonice, która zakochała się w jazzie. W tle cała plejada postaci wybitnych.

5. W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa (Åsbrink Elisabeth) - antysemityzm po szwedzku. Znakomity reportaż o losach narodu żydowskiego opowiedzianych poprzez historię chłopca w ostatniej chwili przed Zagładą wysłanego przez rodziców z Austrii do Szwecji. Jedna z tych książek, które zadają naprawdę ważne pytania i nie formułują jednoznacznych odpowiedzi.

6. Dlaczego nie przyjechałaś przed wojną? (Doron Lizzie) - zamknięty w dwudziestu opowiadaniach dramatyczny zapis losów matki i córki. Matka przeżyła Zagładę, dotarła do Izraela i rozpoczęła tam nowe życie jednocześnie wciąż przeżywając Zagładę. Córka na swój sposób próbuje ją zrozumieć. Piękna, empatyczna opowieść pozbawiona ckliwości, chwilami szorstka, ale czuła.

7. Neuland (Nevo Eshkol) - w Izraelu wciąż trwają mniejsze lub większe wojny, nikt nie czuje się bezpiecznie, wielu ludzi przeżywa latami traumy i urazy z kolejnych starć. Na tym tle rozgrywa się historia poszukiwania zaginionego ojca i utraconej utopii. Z tej strony Izraela i Izraelczyków nie znałam.

8. Wśród swoich (Oz Amos) - opowiadania o codziennym życiu w kibucu, o troskach, miłościach, lękach i wspomnieniach. Same perełki. Najlepsze historie to te, które mogły się zdarzyć tylko w określonym miejscu i czasie, ale jednocześnie uniwersalne dla każdej epoki i każdego miejsca na mapie, Ozowi udaje się pisać właśnie tak.

9. Krasnoludki nie przyjdą (Shilo Sara) - tuż przy granicy Izraela z Libanem nigdy nie jest naprawdę spokojnie, dzieci bawią się w wojnę z terrorystami i całkiem na serio chowają się przed atakami terrorystycznymi. Główna bohaterka jest wdową, matką, sąsiadką, a przede wszystkim kobietą na skraju załamania nerwowego. Zankomity język, narracja, która wręcz hipnotyzuje.

10. Byliśmy przyszłością (Neeman Jael) - jedno z największych moich zaskoczeń literacko-kulturoznawczych. Wspomnienia z domu dzieci w kibucu spisane czymś w rodzaju głosu zbiorowego, pozbawionego indywidualizmu tak, jak pozbawione indywidualizmu było dzieciństwo małych kibucników. Wielokrotnie podczas czytania miałam dreszcze.

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 12
Użytkownik: Pok 13.06.2015 19:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Użytkowniczka Ka.ja odw... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Jeszcze po żadnej liście mój schowek tak się nie opchał :)
Użytkownik: Checkpoint 14.06.2015 09:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Jeszcze po żadnej liście ... | Pok
Nie jestem pewna, czy u mnie jest tak samo ale kilka pozycji wpadlo do schowka. I to jest pewne. :)

Ale chyba musze zrobic sobie przerwe od biblionetki, bo za kazdym razem, gdy przegladam owe listy, to zagladam tez do ksiegarni internetwoej... :P
Użytkownik: Pok 14.06.2015 11:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie jestem pewna, czy u m... | Checkpoint
Też niestety cierpię na tę samą przypadłość, ale od jakiś dwóch tygodni udało mi się nic nie kupić :) Moja lista zmotywowała mnie, żeby wreszcie porządnie zabrać się za książki zbyt długo czekające na swoją szansę. Zobaczymy ile wytrzymam. Biografia Sołżenicyna już mi strasznie chodzi po głowie...
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 14.06.2015 11:20 napisał(a):
Odpowiedź na: Użytkowniczka Ka.ja odw... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
"Nowolipie" może być ciekawe.
Użytkownik: Pok 14.06.2015 11:23 napisał(a):
Odpowiedź na: "Nowolipie" może być ciek... | mafiaOpiekun BiblioNETki
Nie "może", tylko jest ciekawe, i to bardzo ;) Najlepiej czytać edycję łączoną: "Nowolipie" + "Najpiękniejsze lata" w jednym tomie.
Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 14.06.2015 11:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie "może", tylko jest ci... | Pok
Nie czytałam, więc dobrze wiedzieć. ;)
Użytkownik: misiabela 14.06.2015 11:28 napisał(a):
Odpowiedź na: Użytkowniczka Ka.ja odw... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Równe 50% Twojej listy stoi już na moich półkach, tylko kiedy ja to przeczytam... ech...
Pozostałe ładuję do schowka :-)
Użytkownik: tijuana lady 14.06.2015 12:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Użytkowniczka Ka.ja odw... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
a Dwór (Singer Isaac Bashevis) ?
Mój nr 1 jeżeli chodzi o tematykę żydowską.
Użytkownik: ka.ja 14.06.2015 17:39 napisał(a):
Odpowiedź na: a Dwór ? Mój nr 1 jeżeli... | tijuana lady
Tego nie czytałam. Jeszcze. W ogóle im więcej się czyta, tym więcej książek czeka na przeczytanie.
Użytkownik: Pok 14.06.2015 18:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Tego nie czytałam. Jeszcz... | ka.ja
Święta prawda :)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 15.06.2015 18:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Użytkowniczka Ka.ja odw... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
To jam bym dorzucił słynną satyryczną autobiografię kresowego żyda - nb twórcę "Skrzypka na dachu" - Z jarmarku (Szolem Alejchem (Szulem-Alechem, Szolem-Aleichem; właśc. Rabinowicz Szołem))
Użytkownik: natalkasia1992 16.06.2015 10:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Użytkowniczka Ka.ja odw... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Dziękuję za tę listę. Lubię czasem poczytać coś w żydowskim klimacie i ostatnio szukam ciekawych tytułów. Teraz już mam niezły zapas. :)
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: