Dodany: 17.06.2015 01:07|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Czekamy na tematyczne listy przebojów

najNie ukrywamy, że nie oczekiwaliśmy, iż uda nam się opublikować aż ćwierć setki subiektywnych list bestsellerów użytkowników Biblionetki. Jednak już jutro na naszych stronach gościć będziemy listę "numer dwadzieścia pięć". Bardzo nas to cieszy, zwłaszcza że większość zestawień wywoływało żywe dyskusje. Ponieważ nie chcemy, by tak ciekawy pomysł „umarł”, dzielimy się z Wami pomysłem użytkownika LouriOpiekun BiblioNETki. Zaproponował on, by biblionetkowicze przygotowywali „zlecone” listy tematyczne – i od razu podesłał kilka pomysłów. Oto one:

– najlepsze skandalizujące książki
– najlepsze religijne (nie muszą być związane z chrześcijaństwem)
– najlepsze z tematyki LGBTQ
– najlepsze z tych, gdzie bohaterami są zwierzęta
– najlepsze pamiętniki/biografie
– najlepsze rozśmieszacze
– najlepsze przygodówki z naszego dzieciństwa
– najlepsze z najkrótszych (opowiadania/nowele/książeczki)
– książki, które nikogo nie zostawią obojętnym
– książki „wyżymające mózg” (dowolna interpretacja)
– najlepsze na bezludną wyspę
– najlepsze do poduszki (usypiające lub wręcz przeciwnie?)
– najlepsze reportaże
– książki najlepiej zadaptowane na film/takich adaptacji się domagające

Jeżeli ktoś z Was czuje się na siłach, by przygotować listę na jeden z zadanych tematów, chętnie opublikujemy ją  na naszych stronach. Zestawienia można dostarczyć prywatną wiadomością do użytkownika „Wiadomości” albo mailem na adres: newsy@biblionetka.pl.

Użytkownik: Pok 30.05.2015 23:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie ukrywamy, że nie oc... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Warto by może pomyśleć nad stałym wprowadzeniem list przebojów do oferty biblionetki (mogłyby się np. znaleźć w pasku "NA SKRÓTY"). Ja w przyszłości chętnie jeszcze porobię jakieś listy przebojów, jak zwiększę swój zasób przeczytanych książek.

Louri dał ciekawe propozycje. Dobrą wskazówką do tworzenia zestawień tematycznych są też wyszczególnione gatunki i kategorie w "moich ocenach" (np. horror, fantasy, literatura polska itd.). Możliwości jest zresztą mnóstwo.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 31.05.2015 10:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Warto by może pomyśleć na... | Pok
Możliwości jest wiele i tak naprawdę lista Louriego to tylko propozycje. Jeżeli zainteresowanie akcją będzie się utrzymywać na poziomie wyższym niż 10 zestawień tygodniowo - wyróżnimy listy zarówno w pasku menu jak i w oknie "Na skróty".
Użytkownik: Pok 31.05.2015 11:11 napisał(a):
Odpowiedź na: Możliwości jest wiele i t... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
10 list tygodniowo będzie bardzo trudno osiągnąć. Myślę, że nawet gdyby użytkownicy nadsyłali 5 list tygodniowo przez najbliższy miesiąc, to już byłby wielki sukces. Oczywiście nie chcę zapeszać i liczę na dużą aktywność biblionetkowiczów. Wszystkie zestawienia zawsze z przyjemnością czytam i prawie za każdym razem natrafiam przy tej okazji na coś interesującego :)
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 31.05.2015 12:12 napisał(a):
Odpowiedź na: 10 list tygodniowo będzie... | Pok
Pięć list tygodniowo to też będzie dobry wynik, ale wtedy raczej nie wyodrębnimy oddzielnego działu w menu (chociaż w "Na skróty" mogłoby się pojawić)
Użytkownik: Pok 31.05.2015 12:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Pięć list tygodniowo to t... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Jestem za, bo może wtedy pomysł przetrwa dłużej niż parę tygodni, ewentualnie miesięcy. Miło by było, gdyby użytkownicy nawet za rok sporadycznie podsyłali swoje zestawienia.
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 31.05.2015 14:45 napisał(a):
Odpowiedź na: Jestem za, bo może wtedy ... | Pok
Nawet bardzo miło, bo rzeczywiście dobrze się je czyta
Użytkownik: afrowiewiora 02.06.2015 13:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie ukrywamy, że nie oc... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Uważam, że to jest bardzo fajny pomysł z tą "listą przebojów".

Mam już parę kandydatek do listy reportaży, najlepiej zaadoptowanych na film i z dziedziny LGBTQ, ale o tym napiszę już innym razem.
Użytkownik: Pokonewka 09.06.2015 14:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie ukrywamy, że nie oc... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Przepraszam, nie wiem, czy dobrze rozumiem, ale czy w tej chwili nie ma miejsca, gdzie te wszystkie listy byłyby zebrane razem?? To ogromna szkoda, przecież to nie są jakieś zestawienia o charakterze chwilowym, jak zapowiedzi nowości wydawniczych. Bardzo by się przydało, gdyby można było je znaleźć w jednym miejscu, niezależnie od tego, jak dawno zostały opublikowane. Właściwie trudno mi uwierzyć, że tak nie jest, i podejrzewam raczej, że słabo szukam...
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 09.06.2015 18:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Przepraszam, nie wiem, cz... | Pokonewka
Na razie nie ma takiego miejsca - wszystkie listy trafiają do aktualności, ale istnieje duża szansa, że wkrótce zrobimy dla nich oddzielny dział.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 09.06.2015 20:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Na razie nie ma takiego m... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ja bym był ogólnie za wprowadzeniem archiwum (tematycznego) Wiadomości :)
Użytkownik: Mrozi78 09.06.2015 15:09 napisał(a):
– najlepsze skandalizujące książki:
1. AMERICAN PSYCHO - ELLIS BRET EASTON
2. DZIECIĘ BOŻĘ - CORMAC MCCARTHY (uzasadnienie przy książkach „wyżymających mózg”)

– najlepsze religijne (nie muszą być związane z chrześcijaństwem):
1. BIBLIA – Dzieło i nie tylko z perspektywy wiary (podstawa wielu religii), ale przede wszystkim z zakresu tematycznego ( tam gatunkowo jest wszystko!)

– najlepsze z tematyki LGBTQ:

– najlepsze z tych, gdzie bohaterami są zwierzęta:
1. FOLWARK ZWIERZĘCY – GEORGE ORWELL (władza, władza, władza!)

– najlepsze pamiętniki/biografie:
1. DZIENNIKI 1911 - 1955 JAROSŁAW IWASZKIEWICZ
2. DZIENNIKI 1956 - 1963 JAROSŁAW IWASZKIEWICZ
3. DZIENNIKI 1964 - 1980 JAROSŁAW IWASZKIEWICZ (Co za życie, jakie wybory - czy dobre? kawałek pięknej literatury widać rękę mistrza słowa)

– najlepsze rozśmieszacze:
1. W KSIĘŻYCOWĄ JASNĄ NOC - WILLIAM WHARTON (gorzkie, smutne, ale jednocześnie momentami przezabawne – śmiech przez łzy!)
2. FOREST GUMP - WINSTON GROOM (Kopalnia powiedzonek i spostrzeżeń dotyczących otaczającego nas świata – celne, aż do bólu i przez to przezabawne)
3. GUMP I SPÓŁKA - WINSTON GROOM (Kontynuacja! Dla mnie równie zabawna)
4. PRZYGODY DOBREGO WOJAKA SZWEJKA – JAROSLAV HASEK (Klasyka!)
5. PARAGRAF 22 – JOSEPH HELLER (Ach ten Yossarian – obserwator świata, spostrzegawczy aż do bólu)

– najlepsze przygodówki z naszego dzieciństwa:
1. PARK JURAJSKI - MICHAEL CRICHTON (Czytało się za jednym razem i chciało się więcej)
2. ZAGINIONY ŚWIAT. POWRÓT DO PARKU JURAJSKIEGO - MICHAEL CRICHTON (Moim zadaniem całkiem udana kontynuacja – odnoszę się do książki, nie filmu )
3. CYKL „PRZYGODY TOMKA” - ALFRED SZKLARSKI (Dla chłopaka w PRL – u niezastąpiony przyjaciel)

– najlepsze z najkrótszych (opowiadania/nowele/książeczki):
1. WIEDŹMIN – ANDRZEJ SAPKOWSKI (Początek czegoś wielkiego! Właśnie dorosłem, aby przeczytać całą sagę)
2. CYKL: OPOWIADANIA (1-6 tomów) – JAROSŁAW IWASZKIEWICZ (Literatura przez b. duże „L”, różność gatunkowa)

– najlepsze pisane w egzotycznym języku (czyli NIE angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański, polski, rosyjski, szwedzki):

1. PRZYGODY DOBREGO WOJAKA SZWEJKA– JAROSLAV HASEK (Klasyka!!!!)

– książki, które nikogo nie zostawią obojętnym:

1. BIBLIA – Dzieło i to nie tylko z perspektywy wiary (podstawa wielu religii - ST), ale przede wszystkim z zakresu tematycznego ( tam gatunkowo jest wszystko!)
2. FRANKY FURBO – WILLIAM WHARTON (Dlaczego? Wyjaśniam w mojej recenzji - Rzecz o kilku ważnych książkach…)
3. WŁADCA PIERŚCIENI (TRYLOGIA) – J.R.R. TOLKIEN (Przygoda, miłość, magia, wiara, zło, dobro, pożądanie, walka i świat, który chciałby zobaczyć każdy)
4. SAGA HARRY POTTER – J.K. ROWLING (Początkowo historia dla dzieci, która z nimi rośnie, dojrzewa i podejmuje coraz trudniejsze tematy, a wszystko zilustrowane wielką przygodą)
5. SAGA MROCZNA WIEŻA – STEPHEN KING (Mistrz Grozy w wersji fantasy ale nie tylko to również historia, western, obyczaj, horror, melodramat i kawał fajnie spędzonego czasu, który chce się powtórzyć!)
6. ROZMOWY Z KATEM – KAZIMIERZ MOCZARSKI (Dlaczego? Wyjaśniam w mojej recenzji - Wyobraźcie sobie 14-latka...)
7. CIEŃ WIATRU – CARLOS RUIZ ZAFON (Książka, która zapada w pamięć – coś w niej jest co nie pozwala o niej zapomnieć – język, fabuła, styl czy zamiłowanie do książek?)
8. BERLIN: UPADEK – ANTONY BEEVOR (Obraz, który niby dobrze znamy, ale poprzez formę narracji i szczegółowość opisów robi wrażenie. Upadek Państwa i przede wszystkim ludzi, którym wydawało się, że są Nad….)

– książki „wyżymające mózg” (dowolna interpretacja):
1. DZIECIĘ BOŻĘ - CORMAC MCCARTHY(czytanie tej książki boli, odkładasz znowu sięgasz i znowu odkładasz, ale coś w Tobie podpowiada sprawdź co jest dalej… „Przebrnąłem” i stwierdzam – autor - Cormac McCarthy - potrafi pisać! Czy nie jest to czas dać mu pewną nagrodę – wypatruję jej od 4 albo 5 edycji oczywiście nie tylko za ww. książkę, lecz przede wszystkim za Trylogię Pogranicza i Krwawy Południk w zestawieniu z Drogą i To nie jest kraj… - kawał historii Ameryki oraz ludzkiego zła – w tym, o zgrozo, wizji przyszłości).
2. GŁOSY PAMANO – JAUME CABRE (Dlaczego? Wyjaśniam w mojej recenzji - Niemały wysiłek... ale ile satysfakcji!)

– najlepsze na bezludną wyspę:
1. BIBLIA (Tam jest wszystko!!!!!! Na bezludnej wyspie nie widzę żadnej innej „książki” – może kiedyś się odważę napisać „recenzję” Biblii)

– najlepsze do poduszki (usypiające lub wręcz przeciwnie?):
1. TWIERDZA - F. PAUL WILSON (Spróbujcie po tym zasnąć mając 12 lat – nie wykonalne!);
2. LŚNIENIE – STEPHEN KING (Noc, cisza i coś skrobie, tupie, szepcze, a Ty musisz otworzyć drzwi łazienki …. – a teraz zaśnij!)

– najlepsze reportaże:

1. HEBAN/IMPERIUM RYSZARD KAPUŚCIŃSKI (wskazuję tylko dwie książki tego autora, ale można powiedzieć, że to o 4-6 za mało – dla mnie reportaż to Kapuściński).

– książki najlepiej zaadaptowanych na film/takich adaptacji się domagające:
1. OJCIEC CHRZESTNY - MARIO PUZO (FILM – OJCIEC CHRZESTNY cz. 1 I 2 – wszystko co można powiedzieć o adaptacji książki - rewelacja!)
2. KRWAWY POŁUDNIK - CORMAC MCCARTHY (Moja wizja filmu – połączenie Jamesa Franco – który zekranizował Dziecię Boże, choć wydaje się być to nie możliwe – a jednak… - z Quentinem Tarantino – to byłby film!).

Użytkownik: mafiaOpiekun BiblioNETki 21.06.2015 10:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie ukrywamy, że nie oc... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Mam nadzieję, że jeszcze dużo list będzie. ;)
Użytkownik: modem2 07.07.2015 01:30 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie ukrywamy, że nie oc... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Gdzie jest lista 'najlepszych rozśmieszaczy'?
Użytkownik: WiadomościOpiekun BiblioNETki 07.07.2015 07:36 napisał(a):
Odpowiedź na: Gdzie jest lista 'najleps... | modem2
Zapewne taka lista jest już w Twojej głowie. Przelej ją na "papier" (czyli ekran monitora) i wyślij do nas :)