Dodany: 14.06.2015 07:20|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

6 osób poleca ten tekst.

Niedziela z przebojami Biblionetkowiczów – lista z koloratką

W chwili obecnej „cierpimy” na bogactwo list przebojów przygotowywanych przez Biblionetkowiczów. Żeby zmniejszyć opóźnienia w publikacji zdecydowaliśmy, że dziś opublikujemy aż trzy zestawienia. Oto pierwsze z nich – lista z koloratką, czyli 10 powieści z bohaterami – duchownymi (autor Rbit):

1. Imię róży (Eco Umberto)

Chyba każdy wie, o czym to jest? Potrzeba jakiejś dodatkowej zachęty? ;)

2. Moc i chwała (Greene Graham)

Czy ksiądz słaby, trapiony nałogami, grzeszny, wykorzystujący innych, będący ojcem, może nadal reprezentować Kościół i służyć jako narzędzie w rękach Boga? Przejmujący obraz człowieka ściganego, ukrywającego się na Meksykańskiej prowincji w okresie prześladowań 30-tych XX wieku. Jedna z listy 100 najlepszych książek według magazynu Time.

3. Milczenie (Endō Shūsaku)

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że Japonia stanowi bodajże jedyny przypadek kraju, gdzie wskutek prześladowań liczna, wielotysięczna wspólnota chrześcijan została w praktyce zlikwidowana. Akcja powieści dzieje się właśnie w tamtych czasach. Jezuita zostaje wysłany z tajną misją wsparcia nielicznych ukrywających się katolików i sprawdzenia, czy duchowni dokonują apostazji. Książka wielopłaszczyznowa, z problemem styku różnych kultur na czele. Warto przeczytać, zanim Scorsese dokończy swoją ekranizację.

4. Adieu: Przypadki księdza Grosera (Grzegorczyk Jan)

Galeria osobowości i postaw księży z rodzimego podwórka. Bardzo sympatyczny bohater. Literatura może nie najwyższych lotów, ale sprawnie napisana i ciekawa. Znajdziemy w niej liczne odwołania do współczesnych wydarzeń. Książka cieszyła się taką popularnością, że powstał cały cykl przypadków księdza Grosera.

5. W cieniu kolegiaty (Grabski Władysław Jan)

Grabski opisuje sytuację, gdy bohater przez otoczenie postrzegany jest jako człowiek święty, sam okazuje dużo pokory, a jednak dopiero w obliczu tragicznych wydarzeń pewna młoda dziewczyna uświadamia mu, że w rzeczywistości postępował wbrew Ewangelii. Zwraca przez to uwagę na mylne pojmowanie niektórych pojęć związanych z katolicyzmem. Wszystko wplata w ciekawą fabułę: w miasteczku pojawia się kryminalista, który podszywając się pod krewnego świętobliwego braciszka, "wkręca się" w życie jednej z rodzin.

6. Przygody księdza Browna (Chesterton Gilbert Keith)

Pierwowzór licznych duchownych - detektywów, takich jak ojciec Dowling z powieści Ralpha McInerny’ego (znany z serialu "Detektyw w sutannie") czy braciszek Cadfael stworzony przez Peters Ellis (właśc. Pargeter Edith Mary) Trochę zdrowego rozsądku i angielskiego humoru sprawia, że ksiądz Brown nie daje się nie lubić.

7. Pierścień Rybaka (Raspail Jean)

Dla jednych to historia nieznana Wielkiej Schizmy Zachodniej. Dla innych - katolicka odpowiedź na "Kod Leonarda Da Vinci". Dla mnie intelektualno - emocjonalna opowieść o wierności i samotności. Ciekawostka - w tej wydanej w 1995 roku powieści autor przewidział, że następca Jana Pawła II przyjmie imię Benedykta XVI.

8. Diabły z Loudun (Huxley Aldous)

Fabularyzowana historia księdza Urbaina Grandiera, który w 1634 roku został spalony na stosie we francuskim mieście Loudun. Znana na naszym gruncie z opery Pendereckiego oraz opowiadania Matka Joanna od Aniołów (Iwaszkiewicz Jarosław (pseud. Eleuter))

9. Kardynał (Robinson Henry Morton)

Opis życia księdza od święceń w 1917 roku do udziału jako kardynał w konklawe w 1939r. Główny bohater luźno oparty na postaci arcybiskupa Nowego Jorku, Francisa Spellmana. Katolickie bardzo popularne czytadło sprzed lat (I wydanie 1950r.). Momentami nieco przestarzałe, ale są też fragmenty bardzo dobre.

10. Ale i oni otrzymali po denarze (Marshall Bruce)

Historia francuskiego księdza Jana Gastona, który w żyje w arcyświeckim, rozrywkowym Paryżu I połowy XX wieku. Główny bohater nie jest uczony, ma wiele wątpliwości, jednak w życiu kieruje się miłością i pokorą. Żyjąc normalnie ma wiele okazji, by czasami nawet nie chcąc czynić wiele dobra. Aby nie było tak różowo, autor nie szczędzi czytelnikom opisów niezbyt chwalebnego wnętrza Kościoła katolickiego. Urzeka styl Marshalla, który ktoś nazwał "pogodnym sarkazmem". Jeszcze nigdy nie czytałem czegoś tak smutnego, a jednocześnie radosnego. Ze względu na styl polecam gorąco pozostałe powieści tego autora.

Listę możnaby ciągnąć jeszcze długo. Niestety nie przeczytałem jeszcze, więc nie mogłem dodać wyglądających arcyciekawie kolejnych pozycji takich, jak Pod słońcem szatana (Bernanos Georges), Śmierć przychodzi po arcybiskupa (Cather Willa Sibert) czy Opactwo Brede (Godden Rumer) (ta ostatnia pozycja to rzadkość, bo główna bohaterka jest rezygnującą z życia świeckiego kobietą).

Użytkownik: Anna Ściężor 14.06.2015 23:08 napisał(a):
Odpowiedź na: W chwili obecnej &bdquo... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ksiądz Brown bardzo fajny, czytałam polskie wydanie, a jakiś czas temu kawałeczek kompletnego wydania angielskiego :) Ciekawe zagadki i ciepły, choć czasem "docinający" humor ;) I bardzo dobrze napisane jak dla mnie opowiadania :)
Użytkownik: Lwiica 15.06.2015 10:29 napisał(a):
Odpowiedź na: W chwili obecnej &bdquo... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Czytałam o prześladowaniach pierwszych chrześcijan w Japonii w książce Japonia na kolanach: Prawdziwa historia Takashiego Nagaia, świadka i ofiary eksplozji jądrowej (Glynn Paul), ale to była tylko pokrótce przedstawiona historia. Więc chętnie zajrzę także do Milczenie (Endō Shūsaku).