Dodany: 04.07.2018 11:36|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Odnaleziono niepublikowany wcześniej dziennik José Saramago

Fundacja José Saramago wydała sensacyjne oświadczenie: wdowa po autorze odnalazła na jego komputerze niepublikowany do tej pory dziennik.

Za życia zmarłego w 2010 roku portugalskiego noblisty ukazało się pięć tomów jego dzienników. „Zeszyty z Lanzarote”, bo tak Saramago je nazywał, prowadził od 1993 roku, kiedy przeprowadził się na Wyspy Kanaryjskie. Gdy w 1998 roku dostał Nagrodę Nobla, spadło na niego wiele obowiązków, przez co nie miał czasu na zredagowanie kolejnego dziennika. Jak się jednak okazuje, szósty tom nie tylko powstał, lecz także był w osiemdziesięciu procentach kompletny. Niektóre fragmenty, istniejące wyłącznie w formie notatek, opracowała Pilar del Río, wdowa po pisarzu.

„Myślałam, że wszystko zostało opublikowane. Z konsternacją odkryłam, że nikt nie zdawał sobie sprawy, że ta książka istnieje” – oświadczyła Pilar del Río. – „Gdy pod koniec lutego przeglądałam komputer, zrobiłam to, czego nigdy wcześniej nie robiłam: otworzyłam folder o nazwie „zeszyty” – opowiadała podczas konferencji prasowej. Zaskoczyło ją, że w folderze, oprócz pięciu już opublikowanych dzienników, znajdował się szósty plik. „Szósty? Nie było szóstego zeszytu. Wiedziałam, że są teksty, które nie zostały uporządkowane, otworzyłam plik i o drugiej nad ranem znalazłam książkę” – powiedziała.

Dziennik powstawał w 1998 roku, a więc opisuje miesiące poprzedzające przyznanie Saramago Nagrody Nobla. Książka ma się ukazać na rynku hiszpańskojęzycznym jeszcze w tym roku, pod tytułem „El cuaderno del año del Nobel” („Zeszyt z roku Nobla”).

Źródło zdjęcia: presidencia de la Nación Argentina [CC BY 2.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons