Dodany: 03.07.2018 10:39|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Joanna Kulmowa laureatką Orfeusza


Jury w składzie: prof. Jarosław Ławski (przewodniczący), Janusz Drzewucki, Antoni Libera, Bronisław Maj i Teresa Tomsia pośmiertnie przyznało Nagrodę im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki z 2017 roku Joannie Kulmowej. Wyróżniony został przedostatni tomik zmarłej w czerwcu poetki: „37”. Na prośbę męża statuetkę odebrała prof. Urszula Chęcińska, dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu w Szczecinie, kierowniczka Pracowni Badań nad Twórczością Joanny Kulmowej.


W laudacji na cześć laureatki juror Antoni Libera napisał m.in.:  „Kruchość ludzkiej percepcji. Jej zagadkowy sens. Ulotność samego istnienia. Nieuchwytność wszystkiego – czasu, przestrzeni, siebie. Te wszystkie tematy i kwestie kojarzą Joannę Kulmową z uniwersum Leśmiana. Ale jej poetyka jest inna – zwiewna, aforystyczna, kreślona cienką kreską. Te wiersze to epifanie z granicy jawy i snu, istnienia i niebycia, z przedsionka nieistnienia. Niezwykłe osiągnięcie: uchwycić to wszystko w słowa. I nadać im jeszcze powab melancholijnej piosenki. Doprawdy, mistrzowski tom”.


Laureatami zostali także Michał Książek –  za „Północny wschód”, który uznano za najlepszy tom wydany w Polsce północno-wschodniej (Warmia, Mazury, Podlasie), oraz Krzysztof Kuczkowski, który za tomik „Ruchome święta” otrzymał Orfeusza Honorowego, przyznanego po raz drugi w historii nagrody (pierwszym jego laureatem był w 2015 roku Feliks Netz).

 

Była to siódma edycja tej nagrody. W poprzednich latach laureatami zostali Krzysztof Karasek, Jan Polkowski, Przemysław Dakowicz, Janusz Szuber, Jarosław Marek Rymkiewicz i Małgorzata Lebda. Wyróżnienie jest przyznawane za wybitne osiągnięcia współczesnej polskiej liryki – oryginalne, zachowujące bezpośredniość wyrazu, bezkompromisowe pod względem artystycznym.

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: