Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Helena Janeczek laureatką Nagrody Stregi

Autor: Wiadomości

Data dodania: 2018-07-09 10:00

Helena Janeczek, urodzona w Niemczech autorka polskiego pochodzenia, na co dzień mieszkająca we Włoszech, otrzymała najbardziej prestiżową włoską nagrodę literacką, Premio Strega. Nazwa nagrody pochodzi od likieru strega – produkująca go firma była pierwszym fundatorem wyróżnienia. Podobnie jak w przypadku Nagrody Bookera, przyznaje się ją za konkretne dzieło i bierze pod uwagę tylko prozę. Nagroda jest przyznawana od 1947 roku – Janeczek to pierwsza od 15 lat kobieta, której ją przyznano.

Autorka została uhonorowana za książkę „Dziewczyna z Leicą”, opowiadającą o niemieckiej fotografce Gerdzie Taro (1910–1937), urodzonej w rodzinie polskich Żydów. Taro zmarła na skutek ran odniesionych w wypadku na froncie podczas hiszpańskiej wojny domowej. Przeszła do historii jako pierwsza reporterka, która zginęła na froncie w czasie pracy.

– Nie przypominam Gerdy Taro – powiedziała laureatka nagrody, wręczonej w czwartek wieczorem w Rzymie. – Ona urodziła się odważna, ja nauczyłam się zdobywać na odwagę.

„Dziewczyna z Leicą” to szósta książka Janeczek, mieszkającej we Włoszech od ponad 30 lat. W 2010 roku wydała powieść „Jaskółki z Monte Cassino”, która przedstawia historię walk o wzgórze z udziałem żołnierzy z kilku kontynentów: Polaków, Amerykanów, Anglików, Hindusów, Nepalczyków i Maorysów z Nowej Zelandii.

Podziel się:

komentarzy: 3

Dodaj komentarz  

Pokaż: [drzewo komentarzy] [komentarze według daty dodania]

Użytkownik: koczowniczka 2018-07-09 13:38 napisał(a):

Odpowiedź na: Helena Janeczek , urod... | Wiadomości Pokaż rodzica

„uradzona w Niemczech autorka polskiego pochodzenia, która na codzień mieszka we Włoszech”. Nie „na codzień”, tylko „na co dzień”. No i nie „uradzona”, a „urodzona”. :)

Linka Odpowiedz

Użytkownik: margines 2018-07-09 14:01 napisał(a):

Odpowiedź na: „uradzona w Niemczech aut... | koczowniczka Pokaż rodzica

Myślałem, że tylko mnie rzuciło się to w oczy i że tylko ja zwracam uwagę dezinformacjom.

Linka Odpowiedz

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 2018-07-09 17:31 napisał(a):

Odpowiedź na: Helena Janeczek , urod... | Wiadomości Pokaż rodzica

Objaśnienie pochodzenia nazwy nagrody jest bardzo przydatne, bo gdyby mnie ktoś zapytał o nią, to bym dała plamę: myślałam, że jest przyznawana w dziedzinie fantastyki - "strega" to po włosku czarownica, mam taką śliczną figurkę, która w sklepie była podpisana "strega e gatta" (czyli czarownica i kot, oczywiście czarny :-). A pojęcia nie miałam, że istnieje likier o tej nazwie.

Linka Odpowiedz