Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Angielski pacjent

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 3,85 ; książkę oceniło 540 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): Kasia80
  • Uwagi i dodatkowe informacje:

    Nagroda Bookera - 1992.

Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Zakochałam się w słowach...

„Kiedy jesteśmy młodzi, nie patrzymy w lustro. Robimy to, gdy jesteśmy starzy, w trosce o nasze imię, o naszą legendę, o to, co nasze życie będzie znaczyć dla przyszłości. Nasze imiona stają się powodem próżności”*. Powieść Michaela Ondaatje ilustruje losy czwórki bohaterów, których ścieżki skrzyżowały się we włoskiej willi San Girolamo. Hana – kanadyjska pielęgniarka, Kip – hinduski żołnierz, Caravaggio – włoski szpieg i enigmatyczny angielski pacjent. Nie przyszło im żyć w łatwych czasach,...

czytaj całość »

data dodania: 2009-05-27, autor: CH, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Kim właściwie jest tytułowy bohater? Zestrzelonym nad pustynią libijską angielskim lotnikiem, czy niemieckim szpiegiem? Kim naprawdę jest tajemniczy rekonwalescent, któremu udaje się ustalić tożsamość angielskiego pacjenta? Kanadyjskim złodziejaszkiem, czy romantykiem poświęcającym się Krajowi i Sprawie? Kim stanie się młody saper - Hindus - nazajutrz po proklamowanych przez rozgłośnie całego świata "narodzinach ery atomowej"? Kim zaś nie stanie się w latach powojennych owa kanadyjska pielęgniarka, zauroczona każdym z tych mężczyzn, kochająca jednego - bo nie może już stać się przeżuwaczką "cywilizacji obfitości"?

Te cztery losy ludzkie, ukazane przez wybitnego pisarza kanadyjskiego z przejmującą wręcz siłą wyrazu artystycznego, układają się w swoistą metaforę "doli człowieczej" we współczesnym świecie.

[Muza, 1994]

czytaj całość »

data dodania: 2008-01-26, autor: Dianka, komentarzy: 1

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Man Booker Prize 1969-2000

1969: Newby Percy Howard "Something to Answer For" 1970: Wybrany 1970: Niepokoje 1971: W wolnym kraju 1972: G. 1973: Oblężenie Krisznapuru 1974: Zachować swój świat 1974: Wakacje 1975: W upale i kurzu 1976: Saville 1977: Ci, co pozostali 1978: Morze, morze 1979: Fitzgerald Penelope "Offshore" 1980: Rytuały morza 1981: Dzieci północy 1982: Lista Schindlera 1983: Życie i czasy Michaela K. 1984: Hotel du Lac 1985: Hulme Keri "The Bone People" 1986: Stare diabły 1987: Lively Pene...

czytaj całość »

data dodania: 2016-05-05 11:34, autor: LouriOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Beletrystyka z wojną w tle

W tej czytatce będę zbierać tytuły powieści z II w. ś. w tle. I te przeczytane, i te, które być może dopiero przeczytam. Wszelkie propozycje mile widziane. ;) Ważne, żeby to były powieści o zwykłych ludziach, nie o wojsku, o cywilach, którzy muszą walczyć o przetrwanie albo np. działają w ruchu oporu. O niemieckich obozach zagłady, o ratowaniu życia, o najtrudniejszych wyborach. Które z tych książek powinnam przeczytać według Was? Polecam też spojrzeć w komentarze - tam też skarbnica wiedzy! ...

czytaj całość »

data dodania: 2018-02-11 13:13, autor: verdiana, komentarzy: 20

Inne, czyli miscellanea

Tytuł tekstu: bez tytułu

Książka porusza o wiele więcej tematów niż film i moim zdaniem film ma niewiele wspólego z książką. Ciekawie opowiedziany namiętny romans, rozgrywający się w Afryce.

czytaj całość »

data dodania: 2004-11-19, autor: hagda, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: To nie był film

Rzadko mi się zdarza, abym filmową adaptację uznał za bardziej interesującą niż książka. Tak było w tym przypadku. Film ładnie sfotografowany, romansowa historia w miarę interesująca, chociaż raczej dla kobiet - mojej żonie spodobała się bardzo. A książka napisana rozwlekle, mętnie - może to wina tłumacza?

czytaj całość »

data dodania: 2004-08-04, autor: mchpro, komentarzy: 8

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku