Dodany: 2019-05-08 13:23|Autor: dot59

Autor: LouriOpiekun BiblioNETki
Czytatnik: Półka pełna książek do przeczytania

1 osoba poleca ten tekst.

Patologia moralności

Sedno sprawy (Greene Graham), schowkowane było po Niszczące poczucie winy. ''Sedno sprawy'', Greene. Może się wydawać, że Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu Jest to bardzo "niemodne", bo dziś wręcz NIE WYPADA przyznawać się do wiary, OŚMIESZAĆ życiem, w którym wiara i kult nie są jedynie wstydliwym zwyczajem, wmuszonym przez rodziców czy dziadków. Jest to jednak zarówno powierzchowne wrażenie, jak i bezbożne życzenie, by wyrugować na siłę religijność z życia człowieka - i krzywdę czyni także antyteizm.

Co do fabuły: Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

W istocie jest to opowieść o człowieku "patologicznie uczciwym", który dostaje się w tryby rozgrywek międzyludzkich i nieodpartych porywów uczuć i emocji. Wnikliwie opisana jest krocząca dewaluacja postępowania - każde kolejne ustępstwo przeciw nakazom moralnym otwiera drogę ku kolejnym upadkom, ułatwia zstępowanie samoprzyzwoleń na odpuszczanie sobie. I nie warto poddawać się pierwszemu wrażeniu, opisanemu na początku niniejszego tekstu: istotne jest tu złamanie swoich zasad moralnych - nie muszą być "katolickie". No i dochodzi też istotny problem, który wg mnie absolutnie nie jest banalny lub unikatowy: miłość do dwóch osób naraz oraz postawa tudzież chwyty radzenia sobie z taką sytuacją - oraz godzenie tego ze swymi zasadami.

Książka nie jest pisana łatwym językiem, skomplikowane są zabiegi kreślące postaci i ich relacje. Podobno przekład p. Woźniakowskiego (zarówno wydanie PAXu, jak GW) jest kulawy i wybrakowany. Książkę jednak warto przeczytać, szczególnie jeżeli zwykliśmy zastanawiać się trochę częściej niż z okazji postanowień noworocznych nad tym, co nami kieruje, nad swoimi zasadami, ich słusznością i ich wpływem na nasze wybory życiowe.

Gdy upada człowiek o wielkiej moralności, jego upadek jest równie wielki.