Dodany: 10.01.2022 13:36|Autor: LouriOpiekun BiblioNETki

Lektury 2022r.

Poprzednia: Lektury 2021r.
Następna: Lektury 2023r.

STYCZEŃ 2022 (ΣR=Σm=2616s;𝔼m=2616)

1. Cham niezbuntowany (Ziemkiewicz Rafał A. (Ziemkiewicz Rafał Aleksander)) czytatka Kompleks wsi kontra "polski kolonializm" 4.0 (391s)

2. Cudze słowa (Szostak Wit (właśc. Kot Dobrosław)) czytatka: Krakowski Proteusz 5.0 (279s)

3. 60 felietonów najjadowitszych (Pilch Jerzy) Nigdy jakoś po drodze z Pilchem nie było, schowkowałem z ciekawości 20200312, szybko przeczytałem. Część tekstów z dużym poczuciem humoru, część pominąłem, część intrygująca (np. cykl o Mao: Prywatne życie przewodniczącego (Li Zhisui), ładnie się obrywa Zimbardo Philip G. (choć brak wymienianego w tekście felietonu wykpiwającego jego "eksperymenty więzienne). Minus - zbiór od sasa do lasa. 4.0 (345s)

4. Fidrek (Waldorff Jerzy (właśc. Preyss-Waldorff Jerzy)) książka polecona w temacie Szkoła międzywojenna (zachęcam do polecania mi tytułów). Niestety, szkoły tu bardzo mało – raptem jeden rozdział o klasie maturalnej. Książka w miarę ok, jakkolwiek w temat słabo się spisuje. Poza tym autor skacze w czasie, podając nam tak właściwie anegdoty lub impresje z życia. 4.0 (281s)

5. Wielki las (Nienacki Zbigniew (właśc. Nowicki Zbigniew Tomasz)) kolejna (10.?) powtórka, oczywiście na 6.0 Świetna powieść sensacyjno-obyczajowa, polecam każdemu. (416s)

6. Jak zostałem pisarzem: Próba autobiografii intelektualnej (Stasiuk Andrzej) powtórka po ponad 20 latach - podtrzymuję 5.0, choć trochę na początku się wahałem. Ale w drugiej połowie Stasiuk się rozkręcił, świetny z niego opowiadacz, ciekawą gwarą także pisze. Dzisiaj także dużo większą mam świadomość odniesień kulturowych, których w tej cieniutkiej książeczce jest mnóstwo. Szkoda, że nie napisał – wbrew zapowiedziom z ostatniej strony – ciągu dalszego. Ja trochę o tym wiem, ale jednak co innego przeczytać to od niego samego. (126s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

7.(CSA.129) Odkrycie nieba (Mulisch Harry) Polecane, bez pudła! czytatka: Holenderskie arcydzieło 5.5 (778s)
==================================================​​​​​​​============================
LUTY 2022 (ΣR=5014s;Σm=2398s;𝔼m=2507)

1.(8.) Roztopy (Pasierski Jędrzej) Schowkowane po Książkowe wspomnienia z maja 2019 – istotnie, wspaniale było czytać o znajomych miejscach, sama przełęcz Warnicka to niemal na pewno przełęcz Małastowska, chociaż Bukowce raczej nie mają odpowiednika w rzeczywistości. Kryminał sam mroczny, zagmatwany, dość dobrze się czytający. 4.5 (334s)

2.(9.) Clint: Życie i legenda (McGilligan Patrick) czytatka: Legenda kina vs. jadowity biograf 3.5 (637s)

3.(10.) Niegrzeczne: Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera (Hołub Jacek) czytatka: "Niegrzeczne", bo inne 4.0 (226s)

4.(11.) Player One (Cline Ernest) POŁKNIĘTA w 2 dni powtórka na 5.0, dałem szerszy komentarz tutaj: Lektura obowiązkowa gamera (415s)

5.(12.) Przestępstwo (Schirach Ferdinand von) Nadal interesujące opowieści adwokata, jednak w dużej mierze niesłychanie przygnębiające – przykładami tego, jak straszne rzeczy i życie potrafią niektórzy wymyślić… 4.5 (213s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

6.(13.)(CSA.105) Kobieta w bieli (Collins Wilkie (Collins William Wilkie)) Niewątpliwa klasyka, napisana przez przyjaciela Dickensa. Rys fabuły: Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu Powieść poprawna, gładko się czyta, choć nie jest jakoś szczególnie porywająca. Zainteresować powinna miłośników kryminałów – jako pewnego rodzaju pierwowzór. Aha – wydanie MG zawiera mnóstwo literówek, błędów, lapsusów – mam nadzieję, że przynajmniej treść jest kompletna, a nie obcięta… 4.0 (573s)

MARZEC 2022 (ΣR=8020s;Σm=3006s;𝔼m=2673)

1.(14.) Nocny film (Pessl Marisha) recka: Reżyser i jego mroki 5.0 (764s)

2.(15.) Kilka nocy poza domem (Piątek Tomasz) powtórka 6→5.5 (217s)

3.(16.) Czarodziejski imbryczek: Baśnie i legendy japońskie (Juszkiewiczowa Maria) powtórka z dzieciństwa – czytane dzieciom przed snem. Bardzo im i mi także się podobały, nie są uładzone, ocenzurowane i mdłe – więc podtrzymane 5.0 (95s)

4.(17.) Strollowana rewolucja (Ziemkiewicz Rafał A. (Ziemkiewicz Rafał Aleksander)) czytatka Nowoczesne rewolucje 5.0 (439s)

5.(18.) Biały ptak (Palacio R. J. (właśc. Jaramillo Raquel)) Komiks – dość szablonowa historia o ukrywanej dziewczynce żydowskiej w okupowanej Francji. Mamy chłopca po polio, szlachetnych i zdrajców, utratę bliskich i budzenie się uczuć. Dobre wprowadzenie w temat dla nastolatków, choć zgrzytnęła na końcu aluzja do Trumpa. 4.5 (224s)

6.(19.) Siedem zacnych grzechów głównych (Kwiatkowski Tadeusz (pseud. Randon Noël lub Randoński Wigiliusz)) powtórka, zmiana 6.0→5.0, mały komentarz tutaj: Brat Makary stokroć lepszy od brata Cipolli! (299s)

7.(20.) Skrzat (Cichoń Waldemar) Dość interesująca książeczka – o rymującym skrzacie, którego chłopak przynosi do domu, przez co wiele w jego życiu się zmieni. Niestety – jest to pierwsza część, zakończona cliffhangerem, a (jak się dowiadywałem na fp autora) na kontynuację trzeba będzie poczekać (a wydane było 5 lat temu). Tyle dobrze, że wznowiono z nową okładką – pierwotna była paskudna! 4.5 (78s)

8.(21.) Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz: Postpunk 1978-1984 (Reynolds Simon) czytatka: Postpunk is not dead! [czyszczenie schowka] 5.0 (531s)

9.(22.) Pejzaż w kolorze sepii (Ishiguro Kazuo) schowkowana po www.youtube.com/watch?v=cRCsLI4-twY (nr 5. wśród najlepszych książek 2021 KsiążkowegoBajdurzenia, powieść z "unreliable narrator" i szokującym zwrotem akcji na końcu) – u mnie zbytnio nie zagrało, zaskoczenie było umiarkowane (po Wybrane zagadnienia z fizyki katastrof (Pessl Marisha) albo Pan Żniw (Tryon Thomas) ), mimo ledwie 216 stron – przegadana, takie "japońskie dialogi" z powtórzeniami, potwierdzeniami wypowiedzi adwersarza itp. Historia z jakiejś strony cenna – tego, jak wielką traumą jest wojna (a szczególnie zrzucenie bomby atomowej na Nagasaki), także jak ewoluują w pamięci wspomnienia. Jednak tylko 4.0 [czyszczenie schowka] (216s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

10.(23.)(CSA.131.2) Ethan Frome (Wharton Edith (Wharton Edyta, Wharton Edith Newbold Jones)) recka: Dylematy Ethana Frome 4.5 (143s)

KWIECIEŃ 2022 (ΣR=10142s;Σm=2122s;𝔼m=2536)

1.(24.) Księga urwisów (Niziurski Edmund) powtórka na 5.0 po jakichś 25 latach – bałem się tej strony agitki socjalistycznej, z budową spółdzielni, z dywersantami zrzucanymi z samolotu jak "żuczek Kolorado". Ale ostatecznie to była dobra zabawa, fajne przygody, coś z treścią i duszą – nie wiem, czy dzisiaj pisze się tak przyjemne książki (w których jednak "postępowe" tematy nie są wciskane na siłę – jakkolwiek "postępowość" przekierowana jest z tematów ideologii socjalistycznej na ideologie światopoglądowe). (412s)

2.(25.) Kajtek i Koko: Śladem białego wilka powtórka na 5.0 Po raz pierwszy czytane w zbiorczym (i czarno-białym) wydaniu, świetna komedia kryminalna. Muszę w końcu się zdobyć i napisać pierwszą w życiu recenzję komiksu – i oto jest! Biały wilk, bunkry i skarb (156s)

3.(26.) Strona Guermantes (Proust Marcel) czytatka: Marcel wchodzi na salony 4.5 (551s)

4.(27.) Wiedźmin: Historia fenomenu (Flamma Adam) czytatka: Wiesiek, wielka sprawa, wielka historia 5.0 (504s)

5.(28.) Ćpun (Burroughs William Seward) Co i raz mi się książka lub autor gdzieś przed oczami przewijali – wziąłem impulsywnie z półki bbtecznej. Ale się wynudziłem. Koleś mało refleksyjnie to opisuje, trudno mi też zrozumieć taki styl życia, jak jego. wszystko jest znaczone bezcelowością i chaosem inercji. Ćpanie jest przedstawiane jako "no co, to normalne, nie ma problemu". Co innego takie "Requiem dla snu", lepsze także "My, dzieci z dworca ZOO", kontynuacja, "Trainspotting". 3.0 (175s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

6.(29.)(CSA.16.6) Czas musi stanąć (Huxley Aldous) 6.0 (324s)

MAJ 2022 (ΣR=12109s;Σm=1967s;𝔼m=2422)

1.(30.) Po drugiej stronie książki (Pilipiuk Andrzej (pseud. Olszakowski Tomasz), Skrzypacz Jacek) Autor w wywiadzie-rzece przywołuje całą swą twórczość i opowiada o źródłach, inspiracjach, aluzjach, momentach życiowych, które wpłynęły na powstanie pomysłu. Dla fanów. 4.5 (471s)

2.(31.) Cieplarnia (Aldiss Brian Wilson) powtórka po ~20 latach, 6→5.5 czytatka: Genialna wyobraźnia w "Cieplarni" [własna półka] (210s)

akcja KWP[7][2022-08-09]

3.(32.) Szaleństwo i literatura: Powiedziane, napisane (Foucault Michel) czytatki Stultitia oraz Szaleństwo i literatura 4.0 (385s)

4.(33.) Sodoma i Gomora (Proust Marcel) czytatka Sodoma i Gomora 5.0 (503s)

5.(34.) On wrócił (Vermes Timur) 5.0 (398s)

NIC

CZERWIEC 2022 (ΣR=14048s;Σm=1939s;𝔼m=2341)

kontynuowana akcja KWP[7][2022-08-09]

1.(35.) Czarnobyl i Fukushima: Przyczyny, przebieg i konsekwencje (Ilnicki Tomasz) 5.0 (486s)

2.(36.) Studia nad twórczością Fryderyka Chopina (Lissa Zofia) Liczyłem na coś lepszego. Na początku dużo naleciałości pro-systemowych (brednie o odniesieniach Chopina do walki klas, zjawiskach "ludowych" w takim znaczeniu, jak władza PRL była "ludowa", nawiązaniach na siłę do Rosji). Potem zbyt mało Chopina i jego twórczości, a za wiele analiz jego powiązań z twórczością innych kompozytorów (np. Beethoven→Chopin, Chopin→Scriabin (te jeszcze wartościowe dla mnie), Chopin→Liadow (nieznany mi "rosyjski Chopin"), Chopin→Max Reger). Interesująca analiza form Chopina albo harmoniki Ch. wobec technik XXw. (odejście od systemu funkcyjnego). 3.5 (495s)

3.(37.) Wałkowanie Ameryki (Wałkuski Marek) Ameryka w pigułce wg korespondenda PR. Plusy: przedstawianie różnych stron spraw (choć autor nie ukrywa sympatii czy to politycznych, czy dla jakichś rozwiązań), dużo anegdot. Minus niewątpliwy: dość "gliniasty" chwilami styl, mocno niejednorodny, czyli w jednym rozdziale wymienianie statystyk, w innym historia własna, w innym anegdoty itp. Dużo odwołań do aktualnej sytuacji z momentu pisania książki, czyli rok 2012 i prezydentura Obamy. Przez to dzisiaj lekko zdezaktualizowana. 4.0 (305s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

4.(38.)(CSA.33.2) Stiller (Frisch Max) czytatka Mordowanie duszy 4.0 (653s)

LIPIEC 2022 (ΣR=16376s;Σm=2328s;𝔼m=2339)

1.(39.) Sendilkelm (Zwierzchowski Piotr (ur. 1968)) druga powtórka po kilkunastu latach tej nadzwyczaj lekkiej crazy fantasy (określenie autora). Mamy magów, bogów, bogów bogów (jeżdżących sportowymi furami pomiędzy różnymi niebiosami) i obcych bogów, Anielicę Śmierci i fasolowe ludziki, oraz mnóstwo bardzo pomysłowych elementów (jak myślący kamień sprzed początków czasów, który wędruje przez kosmos w poszukiwaniu ukochanej). Sendilkelm – dowódca sił zbrojnych Atrim – zostaje wysłany w tajną misję przez maga Karcena w niebosiężne Timaje. Zbiera drużynę niezłych cudaków, przeżywa najbardziej niesamowite przygody i jest centrum akcji – choć (duży plus dla autora) tak naprawdę każda postać jest na swój sposób ważna i użyteczna. Aż tak zachwycony jednak jak przed laty nie jestem, więc 6.0→5.0 (555s)

2.(40.) Śpiewająca lipka: Bajki Słowian Zachodnich (antologia; < autor nieznany / anonimowy >) Czytane dzieciakom do snu. Przyjemne, bez skrótów i cenzurowań. Parę powtórzeń, dość dużo bajek wykazuje uderzające podobieństwo do tych od Grimmów. 5.0 (307s)

3.(41.) Teksas to stan umysłu (Owczarski Artur) Bardzo bogato uzupełniona zdjęciami książka podróżniczo-reportażowa o Teksasie. Nie ma tu jakichś analiz czy głębokich, silących się na obiektywizm rozkmin – autor otwarcie wyraża swój zachwyt tym, co go ujęło w Teksasie, jak i dezaprobatę w przeciwnym przypadku. Bardzo dużo książki to zapiski z rozmów z ludźmi, spotkanymi w Teksasie. Autor nie opisuje jakoś holistycznie tego stanu, skupia się na tym, co dla niego najciekawsze – różne rancza, rodeo, festiwal grzechotników, chicken shit bingo, najobszerniejszy (1/4 książki) jest rozdział dot. "polskiego" miasta Bandera – ponieważ otrzymał honorowe jego obywatelstwo i spróbował opisać "życie poszczególnych mieszkańców" – to chwilami nuży. Książce przydałoby się trochę redakcji, a autorowi lekcji stylu, tutaj coś na ten temat: nota wydawcy (4.0) (389s)

4.(42.) Od Nerwosolka do Yansa: 50 komiksów z czasów PRL-u, które musisz przeczytać przed śmiercią (Koziarski Daniel, Obremski Wojciech) [poza KWP] Leksykon 50 tytułów polskich komiksów/serii z czasów peerelu. Kilkustronicowe opisy historii, szczegółów powstania, przejść z cenzurą itp., kolorowe zdjęcie okładki czy paru ramek. Wiele znam bardzo dobrze, wiele sobie przypomniałem. Te chciałbym poznać: Kajtek i Koko w kosmosie [Egmont] (Christa Janusz), Sam w afrykańskim pustkowiu: O Antonim Rehmanie (Weinfeld Stefan, Wróblewski Jerzy (1941-1991)), Tajfun. 4.5 (309s)

5.(43.) Wszystko gra (Cazenove Christophe, William (właśc. Maury William)) Podebrane córce, dużo słabsze niż serial animowany. 3.5 (46s)

6.(44.) Uwięziona (Proust Marcel) czytatka Nie pokonasz skłonności / Wielcy pisarze i Jedno Dzieło (wg Prousta) 4.5 (371s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

7.(45.)(CSA.107) Loteria czyli Przygody Jakuba Harrisa (Jackson Shirley) Ewa Ostrowska mogła uczyć się od Jackson! Każde opowiadanie traktuje na swój sposób o podłości ludzkiej, o małostkowości, o niezrozumieniu albo o szoku kulturowym – czy to u mieszkańca prowincji, który przyjechał do Nowego Jorku, czy odwrotnie. Po zakończeniu każdego opowiadania, tragikomicznego na swój sposób, musiałem się uśmiechnąć (z przekąsem lub gorzko), po czym pokręcić głową. Tematy znalazłem takie, jak: (poczynając od tytułowego) okrutne tradycje, psychomanipulacje, litość i duma w jej obliczu, katastroficzne myślenie, naiwność i życie w świecie marzeń/urojeń, stereotypy, rasizm i kontrola społeczna, cynizm i obłuda. Naprawdę wartościowa, choć niezbyt optymistyczna. 5.0 (351s)

SIERPIEŃ 2022 (ΣR=19013s;Σm=2637s;𝔼m=2377)

1.(46.) Tyll (Kehlmann Daniel) Czytatka: Tyll 5.0 (338s)

2.(47.) Malutka czarownica (Preussler Otfried) Czytane dzieciom do snu – im się bardzo podobało. Fajne przykłady tego, jak można być dobrym – a także o możliwych omyłkach przy rozumieniu, co znaczyć może "dobra czarownica". 4.5 (156s)

3.(48.) "Poczytaj mi mamo: Księga ósma" czytane dzieciom do snu, parę tu przyjemnych opowiastek, znalazłem także tę, która za dzieciństwa oczarowała mnie obrazkami: Domek zapomnienia (Krzemieniecka Lucyna (właśc. Zeidenberg Wiera)) Całość oceniam na 4.0 (264s)

4.(49.) Bestiariusz japoński: Yōkai (Vargas Witold) Nie dorasta do Bestiariusz słowiański czyli Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach (Zych Paweł) z tej serii – i treść nie tak intrygująca. Choć fantasmagoryczność i niezwykłość wielu wizji nadaje smaku (zapewne płynie to z egzotycznej kultury). Tym niemniej Vargas próbuje (czasem na siłę) znaleźć podobieństwa między bestiami japońskimi, a słowiańskimi. Mało jednak pozostaje w pamięci… 4.0 (239s)

5.(50.) Koty: Natura i wychowanie (Hirsch Andy) Świetny komiks o kotach! Wiele przydatnych i zaskakujących czasem informacji, chwilami tylko podanych zbyt naukowym żargonem. 5.0 (127s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

6.(51.)(CSA.129) Bel-Ami (Maupassant Guy de) Schowkowane 18.05.2020 po www.youtube.com/watch?v=j4sBJq_BSKQ&t=28m26s Karierowicz z prowincji dzięki przyjacielowi wchodzi w świat dziennikarstwa. Stopniowo staje się coraz bardziej cyniczny, zdobywa doświadczenie, by wykorzystując urodę i powodzenie u kobiet dopiąć swego, niejako przy okazji zostając nikczemnym łajdakiem. Trochę brak tym intrygom, nie dorasta do Prousta czy de Laclosa. Czy dziś ma ta książka mocniejszą wymowę w świecie hedonistycznego promiskuityzmu? Tylko naiwne konserwy będą oburzone i poruszone losem wykorzystywanych kobiet… 4.5 (341s)

7.(52.)(CSA.34.1) Justyna (Durrell Lawrence) 4.0 (367s)
8.(53.)(CSA.34.2) Balthazar (Durrell Lawrence) 4.5 (337s)
9.(54.)(CSA.34.3) Mountolive (Durrell Lawrence) 4.5 (468s)
Zbiorcza czytatka: Aleksandryjskie przemiany miłości

WRZESIEŃ 2022 (ΣR=20991s;Σm=1978s;𝔼m=2332)

1.(55.) Zabawy poufne (Osiecka Agnieszka) schowkowane gdzieś koło komentarza Książkowe wspomnienia z kwietnia 2012 :-), więc trochę w schowku poleżało :) Zbiór satyrycznych felietonów nt. relacji damsko-męskich, humorem z lekka przypominających Chmielewską, chwilami konwencja była już mocno męcząca (np. fikuśne imiona i nazwiska). Na szczęście brak tu jeszcze poprawności politycznej, pięknie obrywa się każdej z płci i bardzo wielu przywarom. Niestety – zdaje mi się to być lekturą jedynie rozrywkową, nie pozostanie w pamięci na długo. 4.5 [czyszczenie schowka] (203s)

2.(56.) Nauka a kreacjonizm: O naukowych uroszczeniach teorii inteligentnego projektu (antologia; Coyne Jerry A., Susskind Leonard, Dennett Daniel C. (Dennett Daniel Clement) i inni) 3.0 [czyszczenie schowka](301s)

3.(57.) Oszuści czy ignoranci: O nadużywaniu nauki do celów politycznych (Whyte Jamie) Schowkowane pewnie koło roku 2015 przy okazji tekstu, którego już nie ma na stronie wydawcy. Książka zwyczajnie nudna. W miarę sensowne rozdziały 2. o efekcie zastępowania (trochę jakby nawiązywał do Bastiata) oraz 5. o szczęściu i jego arbitralnych miernikach, natomiast rozdział 3. o biernym paleniu (głównie wyliczenia, ile np. palący małżonek powinien wypłacić niepalącemu a konto zwiększenia ryzyka zachorowania na raka) albo 4. o globalnym ociepleniu (nieaktualny mocno denializm, również kupa głupawych wyliczeń "jaki jest koszt w funtach i komu wypłacić" – w rodzinie alkoholika radziłby wyliczyć ryzyko DDA itp. i po prostu za nie zapłacić i pić dalej!) bez sensu. 2.5 [czyszczenie schowka](211s)

4.(58.) Skazani na Shawshank (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) Poprawne dłuższe opowiadania Kinga. Choć "Skazani na Shawshank" – liczyłem na jakąś bardziej zaskakującą historię, niż po prostu ucieczka z więzienia. Opowieść o "uczniu" hitlerowskiego zbrodniarza interesująca, choć sama psychologia postaci naciągana. Opowieść z dorastania charakterystyczna dla dobrego Kinga, średniawa obyczajówka. Ostatnie chyba najlepsze – klimatyczny, z lekka gotycki i dickensowski klimat. Trochę przegadane wprowadzenie. 4.0 (512s)

KWP[8][2022-12-24]

5.(59.) Fistaszki zebrane: 1950-1952 (Schulz Charles M.) Pierwsze Fistaszki: mądre, zabawne, przenikliwe, dziś niepoprawne politycznie, naprawdę godne uwagi i wychowawcze. Plus interesujący rys biograficzny autora i intrygujący a obszerny wywiad z nim. 5.0 (351s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

6.(60.)(CSA.34.4) Clea (Durrell Lawrence) wrażenia dorzucone do czytatki Aleksandryjskie przemiany miłości Książka na 4.0 (400s)

PAŹDZIERNIK 2022 (ΣR=23167s;Σm=2176s;𝔼m=2317)

1.(61.) Nie ma Albertyny (Proust Marcel) w akcji Akcja czytelnicza: Biennale Proustowskie 2021-2022 – czytatka Smorzando miłości 4.5 (269s)

2.(62.) O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów: Historia mrożąca krew w żyłach (Zubrzycka Elżbieta) pierwsza lektura syna w IIkl. – musiałem trochę mu pomóc w czytaniu, bo książka dość obszerna (na początek lepsze byłyby te w stylu Rogaś z Doliny Roztoki (Kownacka Maria) czy nowelki). Książka jest ewidentnie słaba, chociaż ma dobre założenia (tołkowanie "ćwicz, a będziesz najlepszy, nawet jak byłeś najsłabszy", afirmacja przyjaźni, odpowiedzialności, pomocności), to pisana jest nadętym stylem i nadmiernie psychologicznym żargonem – jak na ten poziom. 3.0 (103s)

3.(63.) 7 razy dziś (Oliver Lauren) powtórka – podtrzymane 5.0, polecam tak książkę, jak i moją jej recenzję (382s)

4.(64.) Czas odnaleziony (Proust Marcel) Zakończona przygoda z Proustem! W czasie jesteśmy gigantami 4.5 (314s)

5.(65.) Tere fere czyli Bajki z dziecięcego pokoju (Zubrycka Celina) Kupione na TK, dzieciakom się w miarę podobało, ale dla mnie za dużo zamieszania i strasznie niejasnych zdań czy zwrotów akcji. No i jakieś takie wymuszone, bez konkluzji czy pozostających w sercu i pamięci historii. 3.0 (88s)

6.(66.) Czerwony Rycerz (Cameron Miles) powtórka, podtrzymane 5.5, pewnie utworzę jakąś czytatkę zbiorczą dla całego cyklu, który w końcu zamierzam przeczytać ciągiem. (848s)

7.(67.) Prof. Filutek: 1948-1966 (Lengren Zbigniew) Znany i lubiany, filuterny, kochliwy, pomysłowy i czasami wojowniczy. Niestety, także chwilami (patrzmy na lata) propagandowy. Dla odprężenia. Jednak daleko mu do "Fistaszków". 4.5 (172s)

LISTOPAD 2022 (ΣR=25101s;Σm=1934s;𝔼m=2282)

ogólnie pod znakiem (ale niewyłącznym) KWP[8][2022-12-24]

1.(68.) Okrutny miecz (Cameron Miles) 4.5 (806s)
2.(69.) Straszny smok (Cameron Miles) 5.0 (739s)
Wrażenia dopisane do Cykl "Syn zdrajcy" Milesa Camerona

3.(70.) Pożegnanie z biblioteką (Manguel Alberto) 4.0 Manguel i biblioteka (162s)

4.(71.)(CSA.33.1) Homo Faber: Relacja (Frisch Max) 3.5 Główny bohater to inżynier-neurotyk (unikanie współpasażera – ucieczka z samolotu), który wpada w sidła Fatum, ciągnąc go nieświadomego w kierunku tragedii, sprokurowanej przez zdarzenia z młodości. Nie wiem dlaczego, ale nie poruszyło mnie specjalnie, nie identyfikuję się z bohaterem, choć rozumiem jego przemianę. (227s) [Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła]

GRUDZIEŃ 2022 (ΣR=27667s;Σm=2566s;𝔼m=2306)

ogólnie pod znakiem (ale niewyłącznym) KWP[8][2022-12-24]

1.(72.) Plaga mieczy (Cameron Miles) 4.5 (509s)
2.(73.) Upadek Smoków (Cameron Miles) 5.0 (683s)
Wrażenia dopisane do Cykl "Syn zdrajcy" Milesa Camerona

3.(74.) Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało? (Bayard Pierre) Nie rozumiem ani zachwytu ani alarmistycznych utyskiwań nad tym esejem (aż korci określić go zgranym epitetem "przewrotnym"). Tak naprawdę ma on formę antyporadnika. Przywołuje akademików, pisarzy, nawet postaci literackie, które na przeróżne sposoby wciskają kit, że coś przeczytały. Jest to także swego rodzaju satyra czy zawoalowana krytyka "wielkich", którzy pomysłowo ukrywają swoją ignorancję – oraz pustosłowia, dotykającego czasem krytykę literacką. Oczywiście jest też trochę słusznych spostrzeżeń, dotyczących nieuniknionego zapominania treści książek, czy nawet samego faktu, że się je czytało. Aha – w czytaniu pomoże posiadanie zdrowego poczucia humoru (choć nie ma tam zbytnio stricte humorystycznych akcentów) oraz dystansu. 4.0 (158s)

–(––) Płeć i charakter (Weininger Otto) niezainteresowany, tutaj wyjaśnienie: Biblia Red Pillu (30/302s)

4.(75.) Gwiazdy moim przeznaczeniem (Bester Alfred) Schowkowane 2 lata temu po www.youtube.com/watch?v=jfUad_zZmWg Opowieść o hrabim Monte Christo z XXV wieku. Gully Foyle dogorywa na wraku statku kosmicznego, ale gdy przelatujący obok statek olewa go, potrafi się zmobilizować, by przeżyć, a potem wywrzeć zemstę. Klasyczne, romantyczne SF, z dziurami fabularnymi i pociesznymi omyłkami lub bzdurkami całkiem nie "science". Ale rozmachu autorowi nie można odmówić! 4.5 (324s)

5.(76.) Columbine: Masakra w amerykańskim liceum (Cullen Dave) 5.5, mam po niej kaca książkowego trochę, będzie recenzja. (611s)

6.(77.) Kolor magii (Pratchett Terry) powtórka 4 → 4.5; trochę za dużo jeszcze purnonsensu i skupienia na satyrycznym spojrzeniu na pewne ikoniczne elementy popkultury (turyzm, nadużycia władzy, paranauka, szablon bohatera typu fantasy/tv). Brak trochę konkretnej fabuły, jak to jest obecne w późniejszych książkach cyklu. (251s)

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 06.02.2022 21:10 napisał(a):
Odpowiedź na: Poprzednia: Lektury 2021r... | LouriOpiekun BiblioNETki
Podobnie jak w zeszłym roku w czytatce lekturowej będę dorzucał komentarze o nabytkach :)

No i na dobry początek: na zamku w Kętrzynie zakupiliśmy Zrozumieć Mazury: Rzecz w 50 odsłonach (Mierzwa Waldemar)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 16.03.2022 21:31 napisał(a):
Odpowiedź na: Podobnie jak w zeszłym ro... | LouriOpiekun BiblioNETki
Dzisiaj za 10zł: Różne zwierzęta żywe i martwe (Lewycka Marina)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 02.04.2022 23:10 napisał(a):
Dzisiaj:
Wspomnienia niebieskiego mundurka (Gomulicki Wiktor (pseud. Fantazy)) (10zł)
Kongo 1965 (Warszewski Roman) (12zł) – o skrzętnie ukrywanym epizodzie Fidela i Che w Afryce
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 23.04.2022 21:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Podobnie jak w zeszłym ro... | LouriOpiekun BiblioNETki
Zakup lokalny z okazji wizyty w Wiśle: Rzeka niepokorna: Saga cieszyńska (Niedoba Andrzej) (30zł)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 09.05.2022 11:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Podobnie jak w zeszłym ro... | LouriOpiekun BiblioNETki
Kolejny zakup lokalny, tym razem z Lublina (raptem 40zł za pięknie wydane 410 stron): Tajemnice lubelskiego koziołka: Dwadzieścia jeden opowieści: Wydanie jubileuszowe na 700-lecie Królewskiego Miasta Lublina (Zięba Józef Wiesław)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 15.05.2022 10:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Podobnie jak w zeszłym ro... | LouriOpiekun BiblioNETki
Na tegorocznej (wcześniejszej – chyba próbują to zgrać z WTK) wyprzedaży "za złotówkę" Antykwariatu Grochowskiego:

Utalentowana (Lalwani Nikita)
Oni (Oates Joyce Carol (pseud. Smith Rosamond)) (reklamowana kiedyś przez moją mamę)
oraz mam już drugi egzemplarz (XD) Spotkajmy się w zielonej dolinie (Warren Robert Penn)

a żona kupiła sobie:
Mama na pełen etat (Hendey Lisa M.)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 04.06.2022 09:56 napisał(a):
W Dedalusie:

Na sygnale: Z życia ratownika medycznego (Walder Lysa) (dla żony) za 15zł
Barry Lyndon (Thackeray William Makepeace) za 12zł, bo adaptacja Kubricka była świetna!
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 14.07.2022 22:27 napisał(a):
W sobotę za 35zł odwiedzając mamę:
Letnisko: Subiektywny przewodnik po linii otwockiej (Kowalska Agnieszka [architektura])

oraz dziś w biedrze za 10zł:
Ten jeden dzień (Rouda Kaira)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 23.09.2022 21:15 napisał(a):
Z "defektami" (śmiech na sali!) przecenione:

Narodziny współczesnej ekonomii: Żywoty i idee wielkich myślicieli (Skousen Mark) 40zł
Logika ekonomii (Skousen Mark) 40zł (okładkowa 160zł! choć za ~100zł chodzi w księgarniach)
Użytkownik: Rbit 08.12.2022 16:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Poprzednia: Lektury 2021r... | LouriOpiekun BiblioNETki
W kwestii Bayarda. Odbiór zależy od tego, czy lubimy taki rodzaj ironii. Coś w rodzaju inteligentnego trollingu znanego z social mediów.
Mnie się to bardzo podoba. Ale być może mam dziwny gust, bo np. taki Pratchett w ogóle do mnie nie trafia.

Zastanawia mnie, kto może brać Bayarda serio? Czytelnicy niewyrobieni? A może nałogowi książkomaniacy do czytelnictwa podchodzący bez dystansu? Albo napuszeni krytycy-recenzenci zachłyśnięci wyszukanymi definicjami?
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 08.12.2022 17:13 napisał(a):
Odpowiedź na: W kwestii Bayarda. Odbiór... | Rbit
Tak, brak dystansu w odbiorze znamienny. Ja odnoszę wrażenie (po przeczytaniu tych kilku recenzji, dyskusji pod nimi oraz opinii w czytatkach na BNetce), że jako jedyny odebrałem jako wykpienie tuzów literackich, udających tylko oczytanie.

Swoją drogą: czy naprawdę można się obawiać, że po Bayarda sięgną ci, którzy poszukują argumentów za nieczytaniem? Oni raczej powiedzą "e, ja już i bez czytania tego wiem lepiej", stosując w praktyce bez bayardowskiej podbudowy teoretycznej jego (rzekome) wskazania :D