Dodany: 10.07.2016 23:15|Autor: LouriOpiekun BiblioNETki

Cenzura i protesty wobec pewnych książek

100 zakazanych książek: Historia cenzury dzieł literatury światowej (Karolides Nicholas J., Bald Margaret, Sova Dawn B.) Nie jest na pewno historią cenzury - co najwyżej dotyczy cenzury wobec niektórych z omawianych książek lub protestów wobec nich bądź fragmentów nieakceptowanej treści.

Na początek zacytuję celny komentarz Gusia_78 do opis z okładki :

"Z jednej strony dobry wybór tytułów i podziału na cenzurę z powodów: politycznych, społecznych, obyczajowych i religijnych (...), a z drugiej zredukowanie historii cenzury wyłącznie do amerykańskiego światka. Omówienia treści książek są na poziomie szkolnego bryka, natomiast sprowadzenie historii cenzury do przykładowej kucharki z Kentucky, która nie chciała, aby jej dziecko czytało opisy seksualne zamieszczone w "Roku 1984" Orwella to delikatnie mówiąc przesada. I główny zarzut: w książce w ogóle mnie ma mowy o cenzurze jako instytucji."

Własne wrażenia:

podtytuł jest mylący - de facto jest to omówienie treści i cenzury dotykającej owych wybranych 100 dzieł; brak jest systemowej analizy samej cenzury literatury. Początkowa część - cenzura polityczna - raczej mniej ciekawe dla mnie, szczególnie że głównie z punktu widzenia amerykańskiego; chociaż interesujący opis książki zdradzającej kulisy działania MI5 oraz przykład niespodziewanej cenzury - dotyczącej książki kwestionującej holokaust i celowość działań hitlerowców ku wyniszczeniu Żydów; parę tytułów chętnie sobie przypomniałem.

W książce jest trochę błędów - niektóre musiał korygować tłumacz. Z drugiej strony sam w paru miejscach dał plamę - np. Czarny jak ja (Griffin John Howard) traktowany jest jak nieprzetłumaczony na jęz. polski.

Zaciekawiło mnie kilka tytułów, 2 zaschowkowałem, ale jest też kilka innych, których nie ma (na razie?) po polsku - może kiedyś na nie trafię:

- Łowca szpiegów: Autobiografia oficera brytyjskiego kontrwywiadu (Wright Peter)
- Idź, zapytaj Alice (Anonim (właśc. Sparks Beatrice))
- Trumbo Dalton "Johnny Got His Gun" https://www.goodreads.com/book/show/51606.Johnny_G​ot_His_Gun?from_search=true (filmowa adaptacja dała natchnienie i sceny do piosenki "One" Metalliki)
- Blume Judy "Forever" https://www.goodreads.com/book/show/37743.Forever?​from_search=true
- Garden Nancy "Annie on My Mind" https://www.goodreads.com/book/show/595375.Annie_o​n_My_Mind?ac=1&from_search=true
- Brown Claude "Manchild in the Promised Land" https://www.goodreads.com/book/show/289114.Manchil​d_in_the_Promised_Land?ac=1&from_search=true (autobiografia nastoletniego kryminalisty z Harlemu)