Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Elegia dla bidoków

 • Autor: Vance J. D. (Vance James David)
 • Tytuł oryginalny: Hillbilly Elegy: A Memoir of a Family and Culture in Crisis
 • Język oryginalny: angielski
 • Tłumacz: Gałązka Tomasz
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: biografia/autobiografia/pamiętnik
 • Rok pierwszego wydania: 2016
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 2018
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 4,35 ; książkę oceniło 51 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): Rbit
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Brak elementów do wyświetlenia.

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Od ponad 60. tygodni bestseller "New York Timesa", niemal 2 miliony sprzedanych egzemplarzy. Prawa do tłumaczenia nabyli wydawcy z kilkunastu krajów. W produkcji film w reżyserii Rona Howarda.

Zdaniem recenzentów i czytelników "Elegia dla bidoków" odpowiada na pytanie: dlaczego Donald Trump wygrał wybory.


Porażająca, choć niepozbawiona humoru opowieść o dorastaniu w biednym miasteczku w "pasie rdzy". To również napisana z uczuciem i zaangażowaniem analiza kultury pogrążonej w kryzysie – kultury białych Amerykanów z klasy robotniczej. O zmierzchu tej grupy społecznej, od czterdziestu lat ulegającej powolnej degradacji, powiedziano już niejedno. Nigdy dotąd jednak nie opisano jej z takim żarem, a zwłaszcza – od środka.

Historia Vance'ów zaczyna się w pełnych nadziei latach powojennych. Ciężką pracą udało im się awansować do klasy średniej, a ukoronowaniem sukcesu stał się J.D., który jako pierwszy w rodzinie zdobył dyplom wyższej uczelni. Vance pokazuje jednak, że nie da się uciec od spuścizny przemocy, alkoholizmu, biedy i traum, tak typowych dla rejonu, z którego się wywodzili.

"Elegia dla bidoków" to aktualne i niepokojące rozważania o tym, że znaczna część Stanów Zjednoczonych straciła wiarę w amerykański sen, co znalazło odzwierciedlenie w wyniku ostatnich wyborów prezydenckich. To książka, która pokazała Amerykanom z dużych miast, jak mało wiedzą o swoich rodakach, jak mylne mają o nich wyobrażenie. Ciepła, wyrozumiała narracja Vance'a stała się ważnym głosem w dyskusji o rozwarstwieniu społecznym. W tym sensie jest to rzecz uniwersalna, rzuca nowe światło na podziały społeczne i polityczne również w Polsce.

[Marginesy, 2018]

czytaj całość »

data dodania: 2018-01-19, autor: agnesines, komentarzy: 5

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Uwięzieni w biedzie - na własne życzenie

"Wydatkami potrafimy wpędzić się w bankructwo. Fundujemy sobie wielkie telewizory i iPady. Nasze dzieci noszą fajne ciuchy dzięki kartom kredytowym na wysoki procent i chwilówkom. Kupujemy zbyt duże domy, zaciągamy kolejne kredyty pod ich zastaw, żeby mieć na bieżące wydatki, po czym ogłaszamy niewypłacalność i wynosimy się gdzieś indziej, często zostawiając zadłużony dom pełen śmieci. Oszczędność jest sprzeczna z naszą naturą. Wydajemy pieniądze, bo chcemy udawać klasę wyższą. A kiedy już spraw...

czytaj całość »

data dodania: 2018-03-07 13:30, autor: LouriOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 2

Tytuł tekstu: Jotowy maj 2018

1 (28). Sekretne życie drzew (5,0) audiobook Ciekawa pozycja popularyzująca wiedzę o drzewach i lasach. Autor, niemiecki leśnik, zapewne nieprzypadkowo początkowe rozdziały napisał tak, by były dla czytelnika wciągające. Osiągnął to nie tylko przez przedstawienie tam informacji najbardziej zaskakujących (przynajmniej dla mnie), (Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu)...

czytaj całość »

data dodania: 2018-06-28 01:52, autor: J, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Naprawić lewicę

Ameryka (a i reszta świata też) wyjść nie może z podziwu nie tylko dlatego, że wybory do obu izb wygrała Partia Republikańska, ale że wybory prezydenckie wygrał Trump. Liberał Mark Lilla w eseju Koniec liberalizmu, jaki znamy: Requiem dla polityki tożsamości stara się dojść do powodów zaistnienia takiej sytuacji, a prócz tego zaproponować rozwiązanie, które dałoby nadzieję na odwrócenie się koła fortuny politycznej. Elegia dla bidoków chyba poprzedza tę książkę i pewne sprawy lepiej tłumaczy - s...

czytaj całość »

data dodania: 2018-11-13 09:38, autor: LouriOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 2

Inne, czyli miscellanea

Tytuł tekstu: Słodko-gorzka Ameryka

Świetna książka, która pokazuje kawałek Ameryki – takiej z krwi i kości. Może nie tej najpiękniejszej, może takiej, którą nie każdy chciałby się pochwalić. Za to autentycznej, pełnej ciekawych ludzi, niezwykłych historii. Trochę zabawnej, a trochę smutnej – i tym mnie do siebie przekonała. Poza tym czyta się ją naprawdę doskonale!

czytaj całość »

data dodania: 2018-03-04, autor: LuMa, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Słodko-gorzka Ameryka

Przeczytałam i nie żałuję. W czasach, kiedy prezydentem jest ktoś tak kontrowersyjny, jak Trump, każdy szuka odpowiedzi: Jak to się stało? Ta książka wiele wyjaśnia. Ale to zjawisko nieobce także wielu krajom europejskim. Pomijając już tę gorzką wymowę, „Elegię...” świetnie się czyta. Napisana jest dość lekko i zabawnie. Sporo w niej anegdot, ciekawych postaci, które autor spotkał na swojej drodze. No i daje nadzieję, że nawet z największego dołu można się wydostać, trzeba tylko bardzo się p...

czytaj całość »

data dodania: 2018-03-04, autor: LuMa, komentarzy: 0

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku