Dodany: 07.09.2017 14:22|Autor: LouriOpiekun BiblioNETki

Czytatnik: Półka pełna książek do przeczytania

Uleczyć swoją psyche

"Niepotrzebne angażowanie specjalistów to podstawowa wada większości współczesnych działań profilaktycznych i pewnie dlatego lekarze często uważają prewencję za zajęcie niewdzięczne. Zamierzam więc bronić zasady samopomocy, w myśl której każda jednostka powinna przyjąć odpowiedzialność za stan swojego zdrowia, unikając zbytecznych kontaktów ze specjalistami." Pozostać przy zdrowych zmysłach: Jak nie stracić głowy w stresie współczesnego życia (Persaud Raj) [s440]

Bardzo, naprawdę bardzo dobra książka - ni to poradnik, ni to eseje nt. kondycji ludzkiej psychiki oraz różnorodnych terapii. Aktualna, celna, bardzo zdroworozsądkowa. Jedyny problem - informacji jest przytłaczająca ilość, to ponad 450 dużych stron drobnego druku.

Dla BNetkowiczów, ale także dla siebie samego jako prześwietne źródło cytatów i życiowych wskazówek, sporządziłem przeobfity wybór cytatów z książki (tu serdecznie dziękuję Monika.W za przypomnienie mi o istnieniu czegoś takiego jak OCR!). Schemat: majuskułami tytuł rozdziału, krótkie info ode mnie, o czym jest mowa, potem cytaty poprzedzone stroną i zawinięte w paple dla każdego z rozdziałów z ewentualnym komentarzem ode mnie w nawiasach kwadratowych.

SŁOWO WSTĘPNE DO WYDANIA POLSKIEGO
[czym jest szczęście, mity o szczęściu]
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
==================================================​==============================
WPROWADZENIE [27-52]
[trenowanie szczęśliwości, podejmowanie odpowiedzialności za swoje życie i stawianie czoła problemom jako fundament zdrowia psychicznego]
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
1. JAK BYĆ SZCZĘŚLIWYM: źródła subiektywnego poczucia satysfakcji życiowej [53-84]
[pogoń za silnymi emocjami, nadinterpretacja zdarzeń i egocentryzm, szczęście zależy od standardów i nastawienia, jest relatywne, i nie pomogą mu paliatywy przeciw cierpieniu]
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
2. CZY COŚ JEST ZE MNĄ NIE W PORZĄDKU?: Kryzys pozytywnego zdrowia psychicznego [85-116]
[potrafimy sami pomóc swej psychice - religijność idzie w sukurs]
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
3. KTO IDZIE DO TERAPEUTY, MUSI BYĆ CHORY NA GŁOWĘ: Krytyczna analiza psychoterapii i poradnictwa psychologicznego [117-154]
[uzależnienie od psychoterapii, źródła częstszych współcześnie zaburzeń, główny grzech poradnictwa indywidualnego]
4. PIEKŁO TO SĄ INNI: Związki z ludźmi a zdrowie psychiczne [155-194]
[naprawianie i pielęgnacja związku - zamiast ucieczki]
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
5. JA, JA, JA!: Samoocena, panowanie nad sobą i kształtowanie własnej osobowości [195-230]
[samorealizacja w jednej dziedzinie kruchą podstawą szczęścia - potrzeba samokontroli, dywersyfikacji celów, znów religia pomaga]
6. PŁACZ POMAGA: Emocje i możliwości ich świadomego kształtowania [231-272]
[nastrój (depresyjny) a nastawienie, dywersyfikacja źródeł gratyfikacji i zadowolenia, prawo "asymetrii hedonistycznej", Program Czternastu Zasad Podstawowych]
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
7. A WIĘC MYŚLISZ, ŻE JESTEŚ ZDROWY?: Procesy myślowe jako źródło problemów psychologicznych [273-312]
[funkcje niepokoju, korzyści z marudzenia, elastyczność i stoicyzm fundamentem, a może jednak optymizm? byle i o sobie pomyśleć]
8. PRZEŻYJĘ TO: Źródła odporności psychicznej i sposoby jej budowania [313-366]
[dieta kontra psyche, prawdziwa miłość, terapeutyczny optymista, trening stresu]
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
9. KRYZYS? JAKI KRYZYS?: Skuteczne techniki radzenia sobie z trudnościami życiowymi [367-402]
[cierpienie: sens, koincydencje, profilaktyka; poczucie humoru a rozwiązywanie problemów; taktyka na trudnych ludzi]
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
10. CZY PROFILAKTYKA JEST MOŻLIWA?: Dyskusja nad możliwością zapobiegania schorzeniom psychicznym [403-452]
[religijność: rola i funkcje (auto)terapeutyczne, katalizator nadziei, wolny rynek i "konsumenci" religii; wykształcenie a demencja]