Dodany: 06.07.2020 11:19|Autor: LouriOpiekun BiblioNETki

Czytatnik: Półka pełna książek do przeczytania

Hrabio, honorem było Cię poznać!

Hrabia Monte Christo (Dumas Aleksander (ojciec; Dumas Alexandre)) istotnie nie była (jak się tego onegdaj obawiałem) powieścią "płaszcza i szpady". Jest niewątpliwie wartościową klasyką, która nie starzeje się zbytnio i mimo solidnych rozmiarów nie nudzi.

Na pewno rzuciły mi się w oczy mocne podobieństwa do Nędznicy (Hugo Victor (Hugo Wiktor)), choć to raczej Hugo mógł się wzorować na Dumasie, bo jego powieść jest ~15 lat późniejsza. Tym niemniej są te charakterystyczne punkty wspólne: skazanie "dobrego", magiczna przemiana bohatera w szacownego obywatela, motywy osobistych porachunków, rewolucja w tle, ojcowska piecza nad młodą osobą, która zakochuje się w osobie w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

Co do samych wrażeń:
przygodówką HMCh jest świetną, choć tempo akcji biegnie sinusoidalnie. Troszkę jest niejasności - np. skąd hrabia nabrał tyle różnorodnych znajomości i przysług, oraz jak mu się udawało kontrolować tak wiele miejsc, intryg i wydarzeń (zbiegi okoliczności grały główną rolę chyba w 80% akcji, cud, że misterne plany nie posypały się w kilkunastu miejscach po drodze). Nie przeszkadza to jednak w chłonięciu tego i przeżywaniu wszystkiego wraz z bohaterami.

Zdaje się również, że Dumas zadbał o ważkie tematy do dyskusji - nie chodzi tylko o moralność czy zasadność zemsty, ale i o inne kwestie. Np. Cardousse - Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

[uzupełnię jeszcze, obecnie wypożyczone z bbteki:
II.112 piękny fragment, światło w mrokach losów ]

Użytkownik: imogena 06.07.2020 15:22 napisał(a):
Odpowiedź na: Hrabia Monte Christo isto... | LouriOpiekun BiblioNETki
Ja też przez długi czas obawiałam się tego "płaszcza i szpady". No i objętość zniechęcała. Nawet nie pamiętam, co mnie kilka lat temu skłoniło, żeby jednak przeczytać, ale to była bardzo trafna decyzja. Od tej pory polecam każdemu, kto się waha.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 06.07.2020 15:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja też przez długi czas o... | imogena
Ja się dałem namówić w CSA, ale pewnie bym dłużej się wahał, gdyby nie to, że w mojej bbtece były TYLKO 2 tomy. Przeglądałem sobie akurat drugi, a tam na końcu brak napisu "koniec" czy coś, tylko "koniec tomu drugiego". Cóż, tak przecież pisze się tylko, jeżeli tomów jest więcej! No i miałem trochę zabawy ze znalezieniem brakującego w innej bbtece, ale plusem jest, że się za to zabrałem :) A miejscowa bbteka już zakupiła za moją namową nowe wydanie.