Dodany: 2022-01-10 14:07|Autor: LouriOpiekun BiblioNETki

Kompleks wsi kontra "polski kolonializm"


Cham niezbuntowany (Ziemkiewicz Rafał A. (Ziemkiewicz Rafał Aleksander)) to książka z jednej strony interesująca, z drugiej zawierająca wiele powtórzeń.

Wartościowa jako analiza historyczna polskiej niechęci do przedsiębiorczości/dorobkiewiczostwa (u "klasy wyższej"), ukazuje na przykładach z paru dokumentów z epoki relacje pan-żyd-chłop oraz zaznacza nieistnienie klasy mieszczańskiej. Pokazuje fałszywość stwierdzeń o polskiej "kolonizacji" ziem obecnie litewskich, białoruskich i ukraińskich (powołując się na UNIĘ i np. wybijanie się na szlachtę polską rodów z tamtych ziem) oraz niewolnictwo chłopstwa i jego źródła oraz praktykę. Wywodzi z powyższego (a także polskiej tolerancji) wieszczbę schyłku UE. Ukazuje także mechanizmy "wojny polsko-polskiej" oraz kompleksu wsi. Trochę także bez łącznika przechodzi do kryzysów czasów obecnych.

Ważkie zdanie:
"(…) multikulturowość i tak nieuchronnie wiedzie do monokulturowości, tylko że przez nieszczęścia i klęski. Gdy oparta na różnorodności Rzeczpospolita [Obojga Narodów] zawaliła się pod ciężarem niemożności, ratunkiem było wzięcie jej historii w siebie, po wymyśleniu jej na nowo przez wspomnianych już Rzewuskiego, Mickiewicza i Sienkiewicza, przez Polskę narodową. Wcielenie znienawidzonej przez elity III RP figury Polaka katolika w dawną Sarmację w postaciach Kmiciców czy Wołodyjowskich było jedynym sposobem zmobilizowania sił do odzyskania bytu. A narody, które z Polakami tę dawną Rzeczpospolitą stworzyły i straciły w niej swoje elity, bo te się dobrowolnie spolszczyły, odrosły raz jeszcze z plebejskiego podglebia – jako zupełnie nowe i się do wspólnej historii niepoczuwające, traktujące ją, podobnie jak i historycy zachodni, jako polską kolonizacje i okupację." [126/7]

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 46
Dodaj komentarz
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: