Dodany: 2019-08-23 14:09|Autor: LouriOpiekun BiblioNETki

Granica grafomanii


Dałem się porwać entuzjastycznym wypowiedziom dot59Opiekun BiblioNETki oraz Monika.W, które chwaliły powieść Granica (Nałkowska Zofia (Rygier-Nałkowska Zofia)) za "świetne: język, typy, opisy, niuansy, tło" i że "jest „Granica” doskonałą powieścią psychologiczną". I napiszę tak: udało mi się zawziąć i zmęczyć tę książkę.

Rzeczywiście, tło społeczno-psychologiczne w powieści zakreślone jest niesłychanie szeroko, przeobszerna galeria postaci, różnorodne historie, wgłębianie się w charaktery i pobudki bardzo wielu stron, funkcjonujących na poziomach o dużym rozrzucie zamożności, kultury, poglądów. Tyle, że wydaje się, iż Nałkowska mierzyła siły na zamiary - to wszystko jest napisane topornie i bardzo ciężkim stylem. Nie pomaga temu rozwlekanie pobocznych wątków postaci zupełnie dla fabuły nieistotnych - tak jakby jedynie po to istniały, aby autorka mogła rozsnuć panoramę społeczeństwa. Dodatkowym minusem jest ponura, klaustrofobiczna atmosfera powieści, nędza egzystencji dotyka nie tylko nędzarzy, ale właściwie wszystkich - nie lubię takich książek i uważam je za nierealistyczne. I w tym wszystkim "Granica" wydała mi się zwyczajnie nudna. Ocenę podniosłem z 2.5 jedynie z uwagi na język - pełen słów zapomnianych, ciekawych, swoistych świadków epoki.

Nieodparcie nasuwa mi się skojarzenie z Huxleyem - przy czym on jest mistrzem psychologii postaci, choć jego książki nie są powieściami psychologicznymi. Nałkowskiej ta psychologia nie wychodzi za bardzo, te postacie są drętwe i dęte. Jeżeli myślałbym o pisaniu samemu, to te dwa nazwiska byłyby dla mnie odnośnikiem, który mnie powstrzymuje: Huxley pisał tak dobrze, że nie chciałbym pisać gorzej, choć tak bym nie potrafił; Nałkowska zaś napawa mnie strachem, że moja pisanina byłaby równie toporna i nieatrakcyjna dla czytelnika, nawet gdybym spostrzeżenia czynił w tekście słuszne, a intrygę wymyślił niebanalną i z potencjałem.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 266
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 4
Użytkownik: misiak297 2020-03-13 18:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Dałem się porwać entuzjas... | LouriOpiekun BiblioNETki
Louri, częściowo pod wpływem Twojej opinii powtórzyłem sobie "Granicę". I powiem tyle - mam pierwszą 6 w tym roku. To była powtórka bez zmiany oceny.
Użytkownik: Monika.W 2020-03-14 09:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Louri, częściowo pod wpły... | misiak297
Cieszę się Misiaku, że jest nas więcej - tych doceniających Granicę. I inne dzieła tej epoki.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2020-03-14 13:35 napisał(a):
Odpowiedź na: Cieszę się Misiaku, że je... | Monika.W
Uważam moją ocenę "Granicy" za usprawiedliwioną, nie wynika z jakichś uprzedzeń ani cudzych opinii.

Nie rozumiem natomiast drugiego zdania z Twojej wypowiedzi - czy upewniłaś się, że nie doceniam innych dzieł tej epoki? To prawda, że istnieje kilka, które nie przypadły mi do gustu, np. Cudzoziemka (Kuncewiczowa Maria), ale wiele jest dla mnie świetnych: O dwóch takich, co ukradli księżyc (Makuszyński Kornel), Kariera Nikodema Dyzmy (Dołęga-Mostowicz Tadeusz (pseud. Dęboróg W. M.)), Przyślę panu list i klucz (Pruszkowska Maria), a wiele także przede mną, np.: Dziewczęta z Nowolipek (Gojawiczyńska Pola), Zaklęte rewiry (Worcell Henryk (właśc. Kurtyka Tadeusz)).

Więc czy wykluczyłabyś mnie naprawdę z grona "doceniających dzieła epoki", czy po prostu muszę doceniać wszystkie bez wyjątku? ;)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2020-03-14 12:44 napisał(a):
Odpowiedź na: Louri, częściowo pod wpły... | misiak297
Cieszę się, że - pomimo mojego podtrzymywanego rozczarowania tą lekturą - stałem się poniekąd instygatorem Twojego czytelniczego zachwytu. Ja już prawie nic z tej powieści nie pamiętam, ale ogólne wrażenie jest niezmienne: wymęczenie, jednostronnie negatywne portrety psychologiczne, ponury świat przedstawiony. To nie moja bajka.
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: