Dodany: 2019-04-15 11:01|Autor: LouriOpiekun BiblioNETki

Zwyczajni niezwyczajni w globalnej wiosce


Chrobot: Życie najzwyklejszych ludzi świata (Michniewicz Tomasz (Michniewicz Tomek)) to książka bez wątpienia warta uwagi. A ponieważ prócz zachwyconej nim Marylek gorąco nagabywał mnie na nią kolega z pracy - postanowiłem się zapoznać z reportażem pana Michniewicza.

Konstrukcyjnie są to prowadzone równolegle narracje o szczegółach życia 7 osób w bardzo różnych miejscach świata - różnych kulturowo, zamożnościowo, cywilizacyjnie i pod kątem stylu życia: mamy Afrykę (dwakroć), Japonię, USA, Finlandię, Indie, Kolumbię. Ciekawa jest konstrukcja reportażu: każdy rozdział skupia się na konkretnym aspekcie życia, od warunków życia, poprzez szanse na pracę, styl wychowania dzieci, zabawy, sposoby przekazywania uczuć, podejście do edukacji, czasu wolnego itd. - przekrój przez wszelakie sfery ludzkiej egzystencji przedstawione w każdym z w/w miejsc.

Michniewicz mocno skłania do poważnego zastanowienia się nad kondycją ludzkości, nad tym, skąd się bierze tak wielka nierówność i czy różnice kulturowe to coś dobrego czy wręcz przeciwnie. Wydaje mi się, że mam lekko odmienne zdanie od autora - dla mnie niejednoznaczna jest sprawa z globalizacją i zanikiem kultur - z jednej strony ujednolicanie się społeczeństw, zachłystywanie czasami nieadekwatnymi elementami (pop)kultury zachodniej, odrzucanie bezkrytyczne tradycji i zbawczej (stymulującej inwencję) różnorodności; z drugiej odchodzenie od opresyjnych elementów kultur, wychowania, stylu życia, wreszcie polepszanie dzięki temu jakości życia - nie na poziomie wysokiej kultury (tu spadek), ale na poziomie codzienności biednych społeczeństw. Duży plus za obszerne i jasne wyłożenie prostej ekonomicznej zależności: pomoc biednemu/zacofanemu krajowi najłacniej wpędza taki kraj w ścisłą zależność od "pomocnika" albo/i powoduje upadek lokalnego dostawcy/producenta/rzemieślnika (ciekaw jestem, jak będzie się w ten obraz wpisywać planowana lektura Hiperszwindel: Jak oszukują nas hipermarkety i wielkie sieci handlowe (Mitchell Stacy) ?).

Michniewicz prezentuje także swoje (dość konkretne) poglądy i proponuje rozwiązania - choć to akurat jest najbardziej dyskusyjny punkt: autor odchodzi tu od obiektywnego reportażu na rzecz podania rozwiązania, które niekoniecznie obejmuje całość problemu oraz słabo jest aplikowalne przy tym kierunku postępu wydarzeń na świecie. Dodatkowy minus: charakterystyczny "szacunek" wobec lokalnych religii (np. opiewanie pomysł na bycie 'bruja' (śpiewającej/tańczącej czarownicy-zaklinaczki) Kolumbijki) przy pewnej pogardzie dla KK i jego pomocy (np. w Afryce - tu znamienne powielanie obiegowych opinii "księża/pastorzy każą tylko nieustannie rodzić", a brak informacji o nauczaniu wstrzemięźliwości seksualnej i wierności jako sensownego rozwiązania przeciw ekspansji AIDS i chorób wenerycznych - przy głębokim niedoborze prezerwatyw).

"Chrobot" warto przeczytać przede wszystkim dla szerokiego, wnikliwego i różnorodnego obrazu życia ludzi w różnych kulturach - i tego, w jaki sposób owe różnice zaczynają się zacierać. Można także rozważyć zarzuty Michniewicza wobec globalnego rynku, korporacjonizmu i innych bolączek - choć niekoniecznie przyjmować proponowane przezeń rozwiązanie, który zdaje się być nadmiernym uproszczeniem.

(c)Wszystkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez zgody autora zabronione.

Wyświetleń: 291
Dodaj komentarz
Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 4
Użytkownik: misiak297 2019-04-15 11:43 napisał(a):
Odpowiedź na: Chrobot: Życie najzwyklej... | LouriOpiekun BiblioNETki
""Chrobot" warto przeczytać przede wszystkim dla szerokiego, wnikliwego i różnorodnego obrazu życia ludzi w różnych kulturach - i tego, w jaki sposób owe różnice zaczynają się zacierać"

Otóż to. My też się zachwyciliśmy "Chrobotem".
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2019-05-06 08:06 napisał(a):
Odpowiedź na: ""Chrobot" warto przeczyt... | misiak297
Dodatkowa refleksja moja parę tygodni po lekturze - treść "Chrobotu" jest tak aktualna, jak i istotna: ostatnio w wielu bardzo różnych dyskusjach przytaczałem fakty lub obrazy z "innych światów", które znalazłem u Michniewicza. Może powinna powstać nowa kategoria dla książek tego typu - np. "reportaż popularnonaukowy"? ;)
Użytkownik: Marylek 2019-05-06 08:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Dodatkowa refleksja moja ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Możesz też spróbować w takim razie Świat równoległy: Reportaże o ludziach i miejscach, które wydaje się, że znamy (Michniewicz Tomasz (Michniewicz Tomek))
Książka jest równie dobra jak "Chrobot", choć nieco inaczej rozłożone są akcenty. Bardzo warto.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2019-05-06 08:51 napisał(a):
Odpowiedź na: Możesz też spróbować w ta... | Marylek
Może kiedyś sięgnę, czyta się dobrze. Choć na chwilę obecną chcę dokończyć biblioteczne pożyczki (10 pozycji) i w do końca roku skupić się na własnej półce (z ewentualnymi wyjątkami dla CSA).
Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: