Dodany: 22.11.2021 10:04|Autor: LouriOpiekun BiblioNETki

"Czerwone liście" Faulknera - ocena opowiadań

Sukcesywnie będę poniżej zamieszczał swoje wrażenia z lektury opowiadań ze zbioru Czerwone liście (Faulkner William) (panieński jeszcze zakup mojej mamy!):

1. Ci wielcy ludzie (The Tall Men) 6.0

Cóż za wybitny kąsek na początek!
Inspektor w towarzystwie lokalnego zastępcy szeryfa przyjeżdża, aby aresztować bliźniaków McCallumów, którzy nie stawili się na wezwanie komisji poborowej. Tymczasem moment jest trudny: w chacie wokół ich ojca Buddy'ego zebrało się prócz nich też jego 4 braci, a także miejscowy lekarz - aby amputować zmiażdżoną właśnie nogę Buddy'ego. Inspektor oczekuje cwaniaków, naciągających system na kasę i inną pomoc, a tymczasem otrzymuje twardych farmerów, którzy (parafrazując słynne zdanie) nie pytają rządu, co może dla nich zrobić - pytają, czy może tego nie robić. Zaś zastępca szeryfa jest "swój", zna charaktery upratych a honornych McCallumów - i tłumaczy je inspektorowi:

"Właśnie wtedy rząd zaczął się wtrącać do tego, co farmer ma robić na swojej farmie (...), dawali niby to rady i pomoc, czy człowiek chciał, czy nie chciał."[16]
"(…) dalej wierzyli w wolność i w prawo człowieka do robienia tego, co potrafi robić własnymi rękami i na co ma ochotę, i jego rzecz, czy mu się uda, czy nie, i wierzyli, że tę wolność gwarantuje im rząd (...)"[17]
"(…) a potem wrócili do rodziny - do tych dziwnych ludzi, którzy żyją sobie daleko od świata pełnego pięknych neonów palących się w dzień i w nocy, daleko od pieniędzy leżących na ziemi i czekających, żeby je powyzbierali sptyni ludzie, czekających na każdego, kto sobie chce trochę uszczknąć, daleko od ludzie, z których każdy ma błyszczącyc samochód i ledwo go dostał, już wymienia na nowy, nawet zanim jeszcze za tamten zapłacił, daleko od tych różnych wymysłów Funduszu Bezrobocia i innych, które są tylko po to, żeby nie pracować."[18]
"Tyle jest przepisów, regulaminów i innych rozkazów, że już nic poza nimi nie widzimy."[20]
"Nie myślę o tym życiu, jakie się prowadzi pomiędzy jedną zapomogą dla bezrobotnych a drugą, ale o dumnym życiu, o dyscyplinie i szacunku, które same są warte zachowania i świadczą o wartości człowieka."[21]

2. Dwaj żołnierze (Two soldiers) 5.0

20-letni Pete dowiaduje się o ataku na Pearl Harbor i czuje patriotyczny obowiązek - ojczyzna wzywa, rodzice rozumieją. Ale jego 9-letni brat także chce iść na wojnę, by mu pomóc. Kiedy więc Pete rusza do Memphis, młody wymyka się za nim i rusza "w wielki świat" - pokazując zdecydowanie, twardość i owego świata niezrozumienie. Mocne opowiadanie, na swój sposób wzruszające.

3. Róża dla Emilii (A Rose for Emily) 4.5

Podobno jedno z najlepszych w zbiorze - dla mnie nie aż tak. Ukazuje śmiertelnie upartą Emilię Grierson, starą pannę, która od dziesiątków lat po śmierci ojca tkwi zamknięta w swoim domu - i w świecie przeszłości. Skrywa także pewną tajemnicę, która wychodzi na jaw po jej śmierci (aczkolwiek ja dość szybko domyśliłem się, że Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu).

4. Suchy wrzesień (Dry September) 4.0

Amerykańska wersja "kowal ukradł, Cygana powiesili" - oczywiście wiadomo, kto zastąpił Cygana… Nie jest to jednak tak oczywiste, bo w sumie opowiadanie skupia się jedynie na dwóch postaciach: przekonanego bez dowodów o winie Murzyna oraz przekonanego bez logicznych przesłanek o jego niewinności.

5. Słońce zachodzi (That Evening Sun) 4.5

Spotykamy tu rodzinę Compsonów z Wściekłość i wrzask (Faulkner William), u których chorą służącą Dilsey zastępuje akurat Nancy - oddającą się nocami za pieniądze białym. Jej mąż odchodzi, oskarżając Nancy o urodzenie dziecka białemu. Ta jednak wkrótce dostaje nerwowej choroby z lęku przed powrotem męża - i tym, że ją zabije.

6. Czerwone liście (Red Leaves) 4.5

Wódz Issetibbeha umiera, a na jego uczcie pogrzebowej spaleniu ma ulec jego ciało, jego pies, jego koń oraz jego… Murzyn. Ten jednak nie chce ginąć i ucieka. Rusza pościg…

Opowiadanie porusza temat "zepsucia" Indian przez białych przybyszów: wprowadzili czarnych niewolników do ich stylu życia, podobnie jak alkoholizm, obżarstwo, dekadencję, pogoń za kasą (choć nie bardzo wiedzą, co z nią zrobić potem). Bardzo nostalgiczne i pesymistyczne w wymowie.

A z Murzynem wodza Issetibbehy spotkałem się już wcześniej w opowiadaniu "Dawni ludzie" tutaj: Wielki las (Faulkner William)

7. W tył zwrot (Turnabout) 4.0

Z opowiadaniami wojennymi mi nie po drodze, stąd relatywnie niska ocena.

Amerykańscy lotnicy, stacjonujący w Anglii chcą dać nauczkę młodziutkiemu angielskiemu marynarzowi, który skupia się głównie na byciu zalanym w trupa. W tym celu biorą go na operatora CKMa na bombardowanie za linią frontu. W ramach "rewanżu" jeden z lotników jest wzięty na akcje torpedową do portu hitlerowskiego.

8. Wash (Wash) 5.0

Jeden z wątków Absalomie, Absalomie... (Faulkner William) rozwinięty w formę opowiadania: Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

Narracja jest "normalna", więc czyta się dużo lżej, niż "Absalomie…". Choć akcja może być trochę niezrozumiała bez znajomości powieści. Cenna impresja z południa czasów po wojnie secesyjnej.

9. Pennsylvania Station (Pennsylvania Station) 4.5

Historia snuta przez włóczęgę, spędzającego noc w budynku stacji. O kobiecie, tyrającej po nocach, by uzbierać na swą trumnę (coraz lepszą) i jej synu utracjuszu, któremu trudno pomóc… Poruszające i przykre w wymowie.

10. Zwycięstwo w górach (Mountain Victory) 4.5

Podniosłem o pół oceny za istotność wymowy tego opowiadania. Oto po wojnie secesyjnej konfederacki major wraz ze swym wiernym (choć już nie "swym" w kategorii własności) Murzynem sterany bojami pragnie jedynie powrócić na farmę. Przedzierają się więc przez góry, w których pewnej nocy schronienia udziela im rodzina hillbillies, sympatyzująca z Jankesami. W toku akcji okazuje się, że Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu Jest to aktualne opowiadanie szczególnie dzisiaj, gdy "odwrócony rasizm" i wynaturzone "równościowe" idee zaczynają być obowiązującymi (np. Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu).

11. Mistral (Mistral) 4.0

Opowieść (ulokowana we Włoszech) o kobiecie fatalnej i o wychodzeniu z niewinności, także o przemożnej sile pociągu płciowego. Ujdzie.

Ocena ogólna: 4.5
Pierwsze opowiadanie zrobiło apetyt na dużo lepszy zestaw. Niestety, jest dobrze, ale nie bardzo dobrze - misz-masz tematyki i stylów, nierówny zbiór, choć warty poznania

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 23.11.2021 08:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Sukcesywnie będę poniżej ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Wczoraj przy wieczornej lekturze towarzyszyła mi ta składanka "Post-Country / Bootgaze / Ambient Americana", bardzo polecam :)

www.youtube.com/watch?v=YJ__ja4QpMM&list=PLRVxZ_3w​d0dGXNDBVhtXp9ZDVr5ulKw9l