Dodany: 2019-01-06 23:13|Autor: LouriOpiekun BiblioNETki

Czytatnik: Półka pełna książek do przeczytania

1 osoba poleca ten tekst.

Lektury 2019r.

Poprzednie: Lektury 2018r.
Następne: tbd

STYCZEŃ 2019 (ΣR=Σm=2311s;𝔼m=2311)

1. Musimy porozmawiać o Kevinie (Shriver Lionel) 6.0 Druga powtórka, a przemyślenia świeże: Kevin wciąż intryguje (424s)

2. Lemingi 2.0: Schodzimy do podziemia (< praca zbiorowa / wielu autorów >) 5.0 Nie dość, że za PO nie udało się odsunąć PISu od władzy, to jeszcze teraz do niej doszedł i w kraju zapanowało mentalne Podkarpacie - jak żyć, pani Premiero (była)?? Demokracja została odrzucona w wyborach, zakazano starbunia, wegestołówkę zamieniono na bar mleczny, a siepacze Antka w płaszczach z niemodną pazuchą czają się za rogiem, podsłuchując myśli i kontrolując świadectwa chrztu, nie mówiąc o katabasach egzaminujących na ulicy z ojczenaszy. A na domiar złego Nowy z Tarnowa zastąpił supervisora Fabiana, z nadania partyjnego zostając (tfu!) "kierownikiem" w korpo. Trzeba przejść do totalnej opozycji i, popijając piwerko ze sprajtem (zanim zdelegalizują, tak jak holenderki), odważnie myśleć nasze protesty przeciw skarlałemu Kaczafiemu oraz liczyć na to, że Unia przyjdzie i naprostuje herstorię tegokraju! Git satyra, polecam. (268s)

3. Bez oddechu (Parowski Maciej, Rodek Jacek, Polch Bogusław) 4.0 Pierwszy tom Funky Koval - tytuł cyklu znany mi od dzieciństwa, ale dopiero teraz zdecydowałem się przeczytać. Historia o kosmicznym detektywie, który w 2082r. dostaje się do prywatnej agencji i walczy z różnymi intrygami. Pierwsza połowa to króciutkie epizody wprowadzające, o żenująco prostackiej fabule. Dopiero druga część zawiera soczystą, sensowną i skomplikowaną intrygę. Ogólnie graficznie wygląda jak ciąg dalszy cyklu Bogowie z kosmosu: Według Ericha von Dänikena, pełno też jest aluzji do astrologii czy niuejdżu, ale nie razi specjalnie. Przyjemna lektura, pewnie będę kontynuował. (51s)

4. Czy ochrzciłbyś kosmitę? ...oraz inne pytania ze skrzynki mailowej astronomów Obserwatorium Watykańskiego (Consolmagno Guy, Mueller Paul R.) 4.5 Dwóch jezuitów - filozof oraz astrofizyk - dyskutuje nad pytaniami dotyczącymi głównie astronomii, ale umiejętnie "przy okazji" wyjaśniają miejsca styku nauki i wiary, krytykując przy tym tak fundamentalistów religijnych (głównie protestanckie sola scriptura) oraz fundamentalistów naukowych (dla których istnieją tylko energia i materia). Najbardziej zainteresowały mnie części dotyczące Galileusza oraz końca (wszech)świata. Dzięki za pożyczkę, Rbicie! (376s)

5. Babcia na jabłoni (Lobe Mira (właśc. Rosenthal Hilde Mirjam)) 5.0 Lektura Adasia, pierwsza przeczytana przezeń samodzielnie PRAWDZIWA (znacząco więcej tekstu niż obrazków, ponad 150 stron) książka. Książeczka o chłopcu, który bardzo chciał mieć babcię - a matki obojga rodziców od dawna nie żyją - więc wyobraża sobie idealną babcię, pełną werwy, wyrozumiałości, z którą przeżywa mnóstwo przygód i chwil dobrej zabawy. W pewnym momencie jednak do sąsiedniego domu wprowadza się samotna, biedna acz sympatyczna staruszka - i wówczas wyobrażenia Andiego o idealnej babci ulegają ewolucji. Przyjemna i mądra książka, nie omija trudnych tematów, a robi to w delikatny sposób. (163s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

6.(CSA.13.3) Wściekłość i wrzask (Faulkner William) 5.5 (482s+100s)
7.(CSA.13.4) Azyl (Faulkner William) 4.0 (318s)
wrażenia z obu: Yoknapatawpha - forsowne zwiedzanie z Faulknerem

8.(CSA.113) Barabasz (Lagerkvist Pär Fabian) 4.5 czytatka Egzystencjalista Barabasz (129s)

==================================================​​​​============================
LUTY 2019 (ΣR=4550;Σm=2239s;𝔼m=2275)

1.(9.) Książęta highwayu (Baraniecki Marcin) 4.5 Morskie opowieści w wydaniu truckingowym. Osnute na tle losów Antka Sobótki, przyjaciela autora, mnogie historie z życia "na drodze" truckerów (kierowców przeróżnych ciężkich ciężarówek) w Kanadzie. Głównie imigrantów z Polski w latach 60.-70. PRL-u. Bardzo dobrze się czyta, jest to właściwie powieść anegdotyczna, niemal szkatułkowa w swej konstrukcji, wygląda jak zapis gawęd, snutych przy piwku w noc zimową. Odczekało na mojej półce 4 lata - warto było w końcu przeczytać. (460s)

2.(10.) Dzieciństwo w oblężeniu: Łatwy cel dla wielkiego biznesu (Bakan Joel) 3.0 Książka czekała 5,5 roku na półce, ale chyba będzie musiała szukać nowej. Autor skupia się na kilku tematach: przemocy i komercji skierowanej do dzieci (by uzależnić) w grach komputerowych (przy czym niekoniecznie twierdzi, że rodzi to przemoc w realu, ale że wykorzystuje i wspiera pewien szkodliwy obraz np. kobiet); na medykalizacji dzieci (wynajdywanie choroby/zaburzenia na każdy odchył od normy, faszerowanie lekami przeciwpsychotycznymi nieletnich); proponuje zasadę ostrożności zamiast wymagania bezspornych naukowych dowodów przy substancjach potencjalnie szkodliwych (np. BPE); pracy nieletnich; nietrafionych programach reform edukacji, niszczących szkoły (podwórko amerykańskie). Na mój gust ton jest zbyt alarmistyczny, trochę manipulatorski, dodatkowo używa maczugi łatki "neoliberalizmu", nie rozumiejąc, że korporacje i monopolizacja są sprzeczne z wolnorynkowością. Wydaje się, że książka może być pierwszym krokiem ku zostaniu altmedowcem - chwilami byłem przekonany, że Bakan walnie coś o związkach szczepionek z autyzmem... Ogólnie wniosek jest taki, że w dzisiejszych czasach WSZYSTKO szkodzi - można wpaść z tą książką w paranoję. Dodatkowo autor nie dostrzega, że "naturalne" produkty po pierwsze często bywają bardziej szkodliwe niż te z wielkich farm, oraz że etykieta "naturalności" także została skomercjalizowana. [własna półka] (284s)

3.(11.) Mocni ojcowie, mocne córki: Wyjątkowy poradnik dla rodziców (Meeker Meg) 5.0 Schowkowane po Książkowe wspomnienia z grudnia 2012 :) . Poradnik właściwie "nieporadnikowy" - bez sztuczek, list numerowanych czy uczenia chwytów (pop)psychologicznych. W sumie to ciepła książka, ucząca troski o dzieci nienachalnie, uświadamiająca ojcom, jak wiele znaczą w życiu córek. Ważkie jest zwrócenie uwagi na destrukcyjny wpływ dzisiejszej (anty)kultury. Dzięki za pożyczkę, Rbicie! (304s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

4.(12.)(CSA.101) Dom duchów (Allende Isabel) 2.5 No cóż, Zła political fiction, głupkowaty realizm magiczny (525s)

5.(13.)(CSA.98) Zabić drozda (Lee Harper) 4.5 Dobrze, że dałem się namówić - bałem się politycznej agitki, a tutaj podany został ważki temat w przystępnej, właściwie lekkiej oprawie. Mocno mi się kojarzyło z późniejszą Smażone zielone pomidory (Flagg Fannie (właśc. Neal Patricia)). Pewien fragment natchnął mnie do przemyśleń: Równość kontra "równość" (421s)

6.(14.)(CSA.120.1) Pierwszy krok w chmurach (Hłasko Marek) 4.5 Na początku było WOW! świetnie napisane, interesujące podejście. Potem trochę entuzjazm opadł, bo Hłasko w kolejnych opowiadaniach skupiał się na bardzo podobnych tematach czy wręcz stosował szablony fabuł: alkoholizm do entej, zawiść o kobietę, samotność "dobrych chłopaków" kontra latawice. Dziś drażni też miejscami pozytywny stosunek do komuny, ale w końcu to połowa lat 50., i tak umieścił antypatycznych milicjantów, siermiężne realia, wykpiwał miejscami propagandę sukcesu. Warto było przeczytać. (245s)
MARZEC 2019 (ΣR=7068;Σm=2518s;𝔼m=2356)

1.(15.) Bajki filozoficzne (Piquemal Michel) 2.0 Rozczarowanie z własej półki: Bajki z interpretacją pod tezę (67s)

2.(16.) Frajerskie listy: Komiczna powiastka o życiu, śmierci i ateizmie (Eberstadt Mary) 4.0 Dość interesująca polemika z Nowym Ateizmem, pisana w formie listów, publikowanych istotnie w gazecie. Miejscami przeszkadza pewna toporność narracji czy argumentowania, ale wiele punktów bardzo słusznych, dużo interesujących spostrzeżeń, faktów, danych. Także znaleźć tu można trochę niebanalnych tropów literackich. Przypomniały mi się słabizny książek antyteistycznych, takich jak Bóg urojony (Dawkins Richard) czy Pejzaż moralny: W jaki sposób nauka może określać wartości (Harris Sam), dobrze wytknięte we "Frajerskich listach". [własna półka] (165s)

3.(17.) Księga dżungli (Kipling Rudyard) powtórka na 4.5 (169s)
4.(18.) Druga księga dżungli (Kipling Rudyard) powtórka na 5.0 (209s)
wrażenia: Dżungla bez litości

5.(19.) 80-te: Jak naprawdę żyliśmy w ostatniej dekadzie PRL (Solska Joanna) 5.0 Zachęcony "Piękne" lata 80-te zamówiłem w bbtece i jestem zadowolony z lektury. Wiele rzeczy mi naświetliła, wiele wspomnień przywołała, pokazuje także, jak i dlaczego socjalistyczna gospodarka była niewydolna. Intrygujące przypadki opisu walki z przaśnością i prześladowaniem przedsiębiorczości, o pierwszych bankach, przekrętach, mniej i bardziej uczciwych biznesmenach. Troszkę zabrakło głębszego spojrzenia w życie codzienne - dużo jest o tych realiach wysokopoziomowych. Ale i o kombinowaniu na indywidualnym poziomie też jest - choćby o kartkach żywnościowych. Polecam! (268s)

6.(20.) Mitologia słowiańska (Bobrowski Jakub, Wrona Mateusz) 3.5 Jestem niestety zawiedziony. Mitologia ujęta jest w niby-stylizowane opowiadania, ale trąci kategorią współczesną. Szczególnie początkowe opowieści suche, bez polotu charakterystycznego dla autentycznych narracji mitologicznych. Potem jest już lepiej, ale po prostu dlatego, że dla przedstawienia danej mitologicznej stwory wymyślona została całkiem wciągająca opowiastka. Ale tych biesów (nie chcą używać słowa "demon" jako niesłowiańskiego) jest jak na lekarstwo. Strona graficzna także pozostawia wiele do życzenia - w porównaniu chociażby z Bestiariusz słowiański czyli Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach (Zych Paweł). (147s)

7.(21.) Efektywna komunikacja (antologia; < praca zbiorowa / wielu autorów >) 4.0 Czytane do pracy w celu poprawienia wymowności i śmiałości na spotkaniach. Niestety jest to raczej napisana na wysokim poziomie ogólności książka dla managerów i osób chcących poprawić INNYCH na spotkaniach. Plus to, że oryginał jest z 1980r., od tamtej pory ogromna część treści się przeterminowała (głównie dot. wideokonferencji czy organizacji kalendarzy spotkań.) Treść jest zasadniczo słuszna, parę uwag (np. nt. struktury przekazywania wieści o istotnych zmianach czy pożytkach z konstruktywnego konfliktu zdań albo wywodzeniu podejścia do zadań ze stylu wypowiedzi i sposobu/języka tworzenia analogii) wartościowe - ale nie pomogło mi polepszyć umiejętności, na których chciałem się skupić. (208s)

8.(22.) Dlaczego wiara w naukę nas ogłupia? (Kreissl Reinhard) 4.5 czytatka "Nauka" (152s)

9.(23.) Kajtek i Miś (Wieslander Jujja, Wieslander Tomas) 4.0 Czytane do snu dzieciakom - całkiem im się podobało, mi jest już ciężko to oceniać z ich perspektywy. Dzięki, Rbicie! (124s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

10.(24.)(CSA.120.2) Następny do raju (Hłasko Marek) 5.0 recenzja: Piekielny Bieszczad (213s)

11.(25.)(CSA.111) Spotkanie z Ramą (Clarke Arthur C. (Clarke Arthur Charles)) 4.0 Nie pamiętam w sumie, czemu włączyłem do CSA? Pomysł interesujący: przez Układ Słoneczny przelatuje potężny obiekt, nazwany Ramą, który okazuje się sztucznym tworem obcej cywilizacji - działa, lecz wygląda na pozbawiony pasażerów. Ekspedycja dobija do Ramy i wkracza do niezrozumiałego świata, stopniowo go poznając, ale ogólnie będąc zagubioną w świecie całkowicie obcym. Powieść wygląda na opartą na 2 rozwiązaniach: prezentacja Ramy jako agnostycyzm w działaniu oraz prezentacja (niby mimochodem) paru rozwiązań społecznych z przyszłości (dot. wielożeństwa, kontroli urodzeń, futurystycznej wizji religii), reszta jest raczej sztafażem - i przez to czyta się potoczyście, ale polotu tej prozie brak. Tym niemniej warto przeczytać jako klasykę SF - jakkolwiek lekko bawią anachronizmy ludzkiej techniki. (287s)

12.(26.)(CSA.44.1) Babbitt (Lewis Sinclair) 4.5 recka Amerykańska dulszczyzna (509s)

KWIECIEŃ 2019 (ΣR=9256;Σm=2188s;𝔼m=2314)

1.(27.) Rakietowe szlaki: Tom 1 (antologia; Varley John, Lafferty R. A. (Lafferty Raphael Aloysius), Watson Ian i inni) 4.5 Trochę się oszukałem, to miały być Rakietowe szlaki (antologia; Kornbluth Cyril M., Finney Jack, Bradbury Ray (Bradbury Raymond Douglas) i inni) z Czytelnika, no ale cóż. Na początku byłem bardzo zniechęcony, początkowe opowiadania są bardzo kiepskie, dopiero siódme, tj. "Kontrolex", okazało się być świetne - szczególnie w kontekście przegłosowanego ostatnio w PE ACTA2. Poza tym naprawdę dobre "Profesor opuszcza scenę" i "Mów mu, panie", a dość dobre "Strażnik śmierci", "Ubranie na miarę" oraz "Róża dla Eklezjastesa". Wolałbym jednak poczytać Rakietowe szlaki [Czytelnik] (468s)

2.(28.) Chrobot: Życie najzwyklejszych ludzi świata (Michniewicz Tomasz (Michniewicz Tomek)) 5.0 Dobra! Zwyczajni niezwyczajni w globalnej wiosce (451s)

3.(29.) Hiperszwindel: Jak oszukują nas hipermarkety i wielkie sieci handlowe (Mitchell Stacy) 4.0 (329s)

4.(30.) Requiem dla snu (Selby Hubert Jr) 5.0 Recenzja Dragi: Dla Ciebie, dla rodziny (303s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

5.(31.)(CSA.116) Oskar i pani Róża (Schmitt Éric-Emmanuel) 5.0 Ta książka jest DOBRA, nie tylko w sensie dobrej literatury, ale też tekstu niosącego pozytywny ładunek, etyczny w swej istocie. Bardzo łagodnie zderza i tłumaczy czytelnikowi trudne tematy, proponuje nie tak szablonowe odpowiedzi dot. śmierci, nieuleczalnej choroby (szczególnie u dziecka), postawy w obliczu cierpienia, wreszcie umiejętności bycia i trwania w prawdzie, towarzyszenia osobie umierającej. (78s)

6.(32.)(CSA.16.10) Drzwi percepcji; Niebo i piekło (Huxley Aldous) 3.5 Czytatka Huxley - mistyka i psychodelia (142s)

7.(33.)(CSA.123) Pożegnanie z Afryką (Blixen Karen (pseud. Dinesen Isak lub Andrézel Pierre)) 4.5 Książka może budzić trochę ambiwalentne odczucia. Z jednej strony buduje wspaniały nastrój, naprawdę można poczuć atmosferę, klimat, sposób myślenia w Afryce. Niektóre opisy zdarzeń czy przyrody bajeczne, prawdziwe impresje. Z drugiej strony chwilami nie tylko brakuje uczucia (np. Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu), ale wręcz odrzuca, gdy beztrosko opisuje zabijanie dzikich zwierząt - np. lwów, które traktowane są jak szkodniki. Ale warto było przeczytać. Podobno ekranizacja zrobiła z tego romansidło - w książce nie ma o tym nic. Zastanowiło mnie nawet to, że chyba tylko jedno- czy dwukrotnie autorka wspomniała męża, który w wydarzeniach praktycznie nie istnieje. (417s)

MAJ 2019 (ΣR=11603;Σm=2347s;𝔼m=2321)

1.(34.) Niepowtarzalny urok likwidacji: Reportaże z Polski lat 90. (Lipiński Piotr, Matys Michał) 3.0 zapisałem sobie do kupienia i dobrze, że tego nie zrobiłem - dużo pustego miejsca, a i wrażenia nieszczególne: Lewa wizja przemian (304s)

2.(35.) Sedno sprawy (Greene Graham) 4.5 ostatecznie wyszła czytatka: Patologia moralności (222s)

3.(36.) Poczucie kresu (Barnes Julian) 5.0 Schowkowane niemal 3 lata temu po: https://www.rp.pl/Plus-Minus/305129908-Arcydziela-literackie-sztucznie-nadmuchane.html#ap-1 "Barnes konstruował powieść z takim kunsztem, że 160 stron wystarczyło mu na stworzenie jednej z najlepszych – jak do tej pory – książek XXI wieku, w której, inaczej niż u Groff, nie ma żadnego zadęcia ani choćby jednego zbędnego zdania" Jest na pewno dobrą książką, czyta się lekko i jest to wciągająca, intrygująca lektura o ułomności pamięci i próbach "naprawienia wspomnień". Więcej skomentowałem też tu: z okładki (218s)

4.(37.) Smocze jajo (Pawel Szarlota (Pawel-Kroll Eugenia Szarlota)) 5.0 powtórka po ponad 20 latach – trochę zelżał zachwyt tym tomem, ale nadal jest to świetna historyjka. (64s)

5.(38.) Nowy dowód (Eugenides Jeffrey) 4.0 Warto przeczytać, więcej: "Nowy dowód" Eugenidesa — ocena opowiadań (332s)

6.(39.) Gar'Ingawi wyspa szczęśliwa (Borkowska Małgorzata (właśc. Borkowska Anna)): T1.: Oczekiwanie 4.5 (192s)
7.(40.) Gar'Ingawi wyspa szczęśliwa (Borkowska Małgorzata (właśc. Borkowska Anna)): T2.: Dzieje Nulani 4.5 (255s)
8.(41.) Gar'Ingawi wyspa szczęśliwa (Borkowska Małgorzata (właśc. Borkowska Anna)): T3.: Dzieje Taguna 5.0 (288s)
Czytatka zbiorcza: Gar'Ingawi: Przypowieść moralna w świecie fantasy

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła
9.(42.)(CSA.99) Korzenie (Haley Alex) 4.5 Na początku było słabo, nudziły mnie opisy afrykańskich perypetii sławnego Kunty Kinty (tak, bohatera znanego serialu z lat 80.!). Potem, gdy porwany trafił do powoli budującej się (siłami niewolnych Murzynów) Ameryki, zaczęło być naprawdę ciekawie. Na pewno ujmuje książce historia z plagiatem i ściema autora w ostatnim rozdziale, ale sama lektura była przyjemna. Troszkę więcej o treści skomentowałem tu: Kunta Kinte, protoplasta Aha! jak ktoś nie lubi czytać o walkach kogutów, to niech sobie odpuści – jeden z potomków Kunty jest treserem i wiele jest o tym mowy. (472s)

CZERWIEC 2019 (ΣR=12652;Σm=1049s;𝔼m=)

1.(43.) Ludzie i gady (Sepioło Mariusz) 4.5 Reportaż - kolaż wywiadów z więźniami o życiu w zakładach zamkniętych i półotwartych. Wiele się zmieniło od "Murów Hebronu" Stasiuka, grypsera mięknie, ale i tak obraz jest przerażający (nie w tę stronę, by było mi więźniów żal). Wszyscy, łącznie ze strażnikami i wychowawcami zgadzają się co do jednego: resocjalizacja nie działa, chyba że ktoś przeżyje nawrócenie (i wielu więźniów odnalazło Boga), a przede wszystkim CHCE się zmienić. Sami więźniowie psioczą na obecną zmianę odsiadek na "wakacje w zamknięciu", ogłupianie telewizorami i podnoszenie ciśnienia i wachlarza uzależnień np. grami komputerowymi czy na playstation. Jeden z nich mówi: "Więzień powinien płacić. Dosłownie, płacić pieniądze. Na swoje utrzymanie. I może jeszcze na utrzymanie domów dziecka. Z jakiej racji ma go utrzymywać podatnik? Przecież człowiek idzie do więzienia to nie dlatego, że zdobył nagrodę, medal, tylko dlatego, że zrobił coś złego i powinien za to ponieść konsekwencje, karę".[285] (327s)

2.(44.) 21 polskich grzechów głównych (Stankiewicz Piotr (ur. 1983)) 5.0 (311s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

?(??)(CSA.38.2) Trzy stygmaty Palmera Eldritcha (Dick Philip K. (Dick Philip Kindred)) 3.5 Najsłabsza z przeczytanych przeze mnie książek Dicka – a może już jestem znużony tak nim, jak i SF? Fabuła: Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu Standardowo nasuwa się wiele interpretacji, jak dla mnie najistotniejsze to kwestia realności świata, jego percepcji i odróżnienia iluzji od rzeczywistości; oraz kwestia doznań religijnych w kontekście przeżyć narkotycznych oraz interwencji obcych ras. Ogólnie jednak Dick zmarnował potencjał tej historii, mało tu tego, co miało być "życiem wiecznym". W miarę interesująca zawiłość wielopiętrowych pseudorzeczywistości, czegoś jednak zabrakło. (237s)

?(??)(CSA.106.1) Pokój z widokiem (Forster Edward Morgan) 3.5 (174s)

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 2
Użytkownik: Rbit 2019-01-16 10:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Poprzednie: Lektury 2018r... | LouriOpiekun BiblioNETki
Co tu tak pusto? Kiedy minirecenzje?
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 2019-01-16 10:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Co tu tak pusto? Kiedy mi... | Rbit
Moreless in progress ;) Dla Faulknera już w dużej mierze uzupełniłem w czytatce zbiorczej dla spotkania z nim: Yoknapatawpha - forsowne zwiedzanie z Faulknerem