Dodany: 06.01.2019 23:13|Autor: LouriOpiekun BiblioNETki

Czytatnik: Półka pełna książek do przeczytania

Lektury 2019r.

Poprzednie: Lektury 2018r.
Następne: Lektury 2020r.

STYCZEŃ 2019 (ΣR=Σm=2311s;𝔼m=2311)

1. Musimy porozmawiać o Kevinie (Shriver Lionel) 6.0 Druga powtórka, a przemyślenia świeże: Kevin wciąż intryguje (424s)

2. Lemingi 2.0: Schodzimy do podziemia (< praca zbiorowa / wielu autorów >) 5.0 Nie dość, że za PO nie udało się odsunąć PISu od władzy, to jeszcze teraz do niej doszedł i w kraju zapanowało mentalne Podkarpacie - jak żyć, pani Premiero (była)?? Demokracja została odrzucona w wyborach, zakazano starbunia, wegestołówkę zamieniono na bar mleczny, a siepacze Antka w płaszczach z niemodną pazuchą czają się za rogiem, podsłuchując myśli i kontrolując świadectwa chrztu, nie mówiąc o katabasach egzaminujących na ulicy z ojczenaszy. A na domiar złego Nowy z Tarnowa zastąpił supervisora Fabiana, z nadania partyjnego zostając (tfu!) "kierownikiem" w korpo. Trzeba przejść do totalnej opozycji i, popijając piwerko ze sprajtem (zanim zdelegalizują, tak jak holenderki), odważnie myśleć nasze protesty przeciw skarlałemu Kaczafiemu oraz liczyć na to, że Unia przyjdzie i naprostuje herstorię tegokraju! Git satyra, polecam. (268s)

3. Bez oddechu (Parowski Maciej, Rodek Jacek, Polch Bogusław) 4.0 Pierwszy tom Funky Koval - tytuł cyklu znany mi od dzieciństwa, ale dopiero teraz zdecydowałem się przeczytać. Historia o kosmicznym detektywie, który w 2082r. dostaje się do prywatnej agencji i walczy z różnymi intrygami. Pierwsza połowa to króciutkie epizody wprowadzające, o żenująco prostackiej fabule. Dopiero druga część zawiera soczystą, sensowną i skomplikowaną intrygę. Ogólnie graficznie wygląda jak ciąg dalszy cyklu Bogowie z kosmosu: Według Ericha von Dänikena, pełno też jest aluzji do astrologii czy niuejdżu, ale nie razi specjalnie. Przyjemna lektura, pewnie będę kontynuował. (51s)

4. Czy ochrzciłbyś kosmitę? ...oraz inne pytania ze skrzynki mailowej astronomów Obserwatorium Watykańskiego (Consolmagno Guy, Mueller Paul R.) 4.5 Dwóch jezuitów - filozof oraz astrofizyk - dyskutuje nad pytaniami dotyczącymi głównie astronomii, ale umiejętnie "przy okazji" wyjaśniają miejsca styku nauki i wiary, krytykując przy tym tak fundamentalistów religijnych (głównie protestanckie sola scriptura) oraz fundamentalistów naukowych (dla których istnieją tylko energia i materia). Najbardziej zainteresowały mnie części dotyczące Galileusza oraz końca (wszech)świata. Dzięki za pożyczkę, Rbicie! (376s)

5. Babcia na jabłoni (Lobe Mira (właśc. Rosenthal Hilde Mirjam)) 5.0 Lektura Adasia, pierwsza przeczytana przezeń samodzielnie PRAWDZIWA (znacząco więcej tekstu niż obrazków, ponad 150 stron) książka. Książeczka o chłopcu, który bardzo chciał mieć babcię - a matki obojga rodziców od dawna nie żyją - więc wyobraża sobie idealną babcię, pełną werwy, wyrozumiałości, z którą przeżywa mnóstwo przygód i chwil dobrej zabawy. W pewnym momencie jednak do sąsiedniego domu wprowadza się samotna, biedna acz sympatyczna staruszka - i wówczas wyobrażenia Andiego o idealnej babci ulegają ewolucji. Przyjemna i mądra książka, nie omija trudnych tematów, a robi to w delikatny sposób. (163s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

6.(CSA.13.3) Wściekłość i wrzask (Faulkner William) 5.5 (482s+100s)
7.(CSA.13.4) Azyl (Faulkner William) 4.0 (318s)
wrażenia z obu: Yoknapatawpha - forsowne zwiedzanie z Faulknerem

8.(CSA.113) Barabasz (Lagerkvist Pär Fabian) 4.5 czytatka Egzystencjalista Barabasz (129s)

==================================================​​​​============================
LUTY 2019 (ΣR=4550;Σm=2239s;𝔼m=2275)

1.(9.) Książęta highwayu (Baraniecki Marcin) 4.5 Morskie opowieści w wydaniu truckingowym. Osnute na tle losów Antka Sobótki, przyjaciela autora, mnogie historie z życia "na drodze" truckerów (kierowców przeróżnych ciężkich ciężarówek) w Kanadzie. Głównie imigrantów z Polski w latach 60.-70. PRL-u. Bardzo dobrze się czyta, jest to właściwie powieść anegdotyczna, niemal szkatułkowa w swej konstrukcji, wygląda jak zapis gawęd, snutych przy piwku w noc zimową. Odczekało na mojej półce 4 lata - warto było w końcu przeczytać. (460s)

2.(10.) Dzieciństwo w oblężeniu: Łatwy cel dla wielkiego biznesu (Bakan Joel) 3.0 Książka czekała 5,5 roku na półce, ale chyba będzie musiała szukać nowej. Autor skupia się na kilku tematach: przemocy i komercji skierowanej do dzieci (by uzależnić) w grach komputerowych (przy czym niekoniecznie twierdzi, że rodzi to przemoc w realu, ale że wykorzystuje i wspiera pewien szkodliwy obraz np. kobiet); na medykalizacji dzieci (wynajdywanie choroby/zaburzenia na każdy odchył od normy, faszerowanie lekami przeciwpsychotycznymi nieletnich); proponuje zasadę ostrożności zamiast wymagania bezspornych naukowych dowodów przy substancjach potencjalnie szkodliwych (np. BPE); pracy nieletnich; nietrafionych programach reform edukacji, niszczących szkoły (podwórko amerykańskie). Na mój gust ton jest zbyt alarmistyczny, trochę manipulatorski, dodatkowo używa maczugi łatki "neoliberalizmu", nie rozumiejąc, że korporacje i monopolizacja są sprzeczne z wolnorynkowością. Wydaje się, że książka może być pierwszym krokiem ku zostaniu altmedowcem - chwilami byłem przekonany, że Bakan walnie coś o związkach szczepionek z autyzmem... Ogólnie wniosek jest taki, że w dzisiejszych czasach WSZYSTKO szkodzi - można wpaść z tą książką w paranoję. Dodatkowo autor nie dostrzega, że "naturalne" produkty po pierwsze często bywają bardziej szkodliwe niż te z wielkich farm, oraz że etykieta "naturalności" także została skomercjalizowana. [własna półka] (284s)

3.(11.) Mocni ojcowie, mocne córki: Wyjątkowy poradnik dla rodziców (Meeker Meg) 5.0 Schowkowane po Książkowe wspomnienia z grudnia 2012 :) . Poradnik właściwie "nieporadnikowy" - bez sztuczek, list numerowanych czy uczenia chwytów (pop)psychologicznych. W sumie to ciepła książka, ucząca troski o dzieci nienachalnie, uświadamiająca ojcom, jak wiele znaczą w życiu córek. Ważkie jest zwrócenie uwagi na destrukcyjny wpływ dzisiejszej (anty)kultury. Dzięki za pożyczkę, Rbicie! (304s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

4.(12.)(CSA.101) Dom duchów (Allende Isabel) 2.5 No cóż, Zła political fiction, głupkowaty realizm magiczny (525s)

5.(13.)(CSA.98) Zabić drozda (Lee Harper) 4.5 Dobrze, że dałem się namówić - bałem się politycznej agitki, a tutaj podany został ważki temat w przystępnej, właściwie lekkiej oprawie. Mocno mi się kojarzyło z późniejszą Smażone zielone pomidory (Flagg Fannie (właśc. Neal Patricia)). Pewien fragment natchnął mnie do przemyśleń: Równość kontra "równość" (421s)

6.(14.)(CSA.120.1) Pierwszy krok w chmurach (Hłasko Marek) 4.5 Na początku było WOW! świetnie napisane, interesujące podejście. Potem trochę entuzjazm opadł, bo Hłasko w kolejnych opowiadaniach skupiał się na bardzo podobnych tematach czy wręcz stosował szablony fabuł: alkoholizm do entej, zawiść o kobietę, samotność "dobrych chłopaków" kontra latawice. Dziś drażni też miejscami pozytywny stosunek do komuny, ale w końcu to połowa lat 50., i tak umieścił antypatycznych milicjantów, siermiężne realia, wykpiwał miejscami propagandę sukcesu. Warto było przeczytać. (245s)
MARZEC 2019 (ΣR=7068;Σm=2518s;𝔼m=2356)

1.(15.) Bajki filozoficzne (Piquemal Michel) 2.0 Rozczarowanie z własej półki: Bajki z interpretacją pod tezę (67s)

2.(16.) Frajerskie listy: Komiczna powiastka o życiu, śmierci i ateizmie (Eberstadt Mary) 4.0 Dość interesująca polemika z Nowym Ateizmem, pisana w formie listów, publikowanych istotnie w gazecie. Miejscami przeszkadza pewna toporność narracji czy argumentowania, ale wiele punktów bardzo słusznych, dużo interesujących spostrzeżeń, faktów, danych. Także znaleźć tu można trochę niebanalnych tropów literackich. Przypomniały mi się słabizny książek antyteistycznych, takich jak Bóg urojony (Dawkins Richard) czy Pejzaż moralny: W jaki sposób nauka może określać wartości (Harris Sam), dobrze wytknięte we "Frajerskich listach". [własna półka] (165s)

3.(17.) Księga dżungli (Kipling Rudyard) powtórka na 4.5 (169s)
4.(18.) Druga księga dżungli (Kipling Rudyard) powtórka na 5.0 (209s)
wrażenia: Dżungla bez litości

5.(19.) 80-te: Jak naprawdę żyliśmy w ostatniej dekadzie PRL (Solska Joanna) 5.0 Zachęcony "Piękne" lata 80-te zamówiłem w bbtece i jestem zadowolony z lektury. Wiele rzeczy mi naświetliła, wiele wspomnień przywołała, pokazuje także, jak i dlaczego socjalistyczna gospodarka była niewydolna. Intrygujące przypadki opisu walki z przaśnością i prześladowaniem przedsiębiorczości, o pierwszych bankach, przekrętach, mniej i bardziej uczciwych biznesmenach. Troszkę zabrakło głębszego spojrzenia w życie codzienne - dużo jest o tych realiach wysokopoziomowych. Ale i o kombinowaniu na indywidualnym poziomie też jest - choćby o kartkach żywnościowych. Polecam! (268s)

6.(20.) Mitologia słowiańska (Bobrowski Jakub, Wrona Mateusz) 3.5 Jestem niestety zawiedziony. Mitologia ujęta jest w niby-stylizowane opowiadania, ale trąci kategorią współczesną. Szczególnie początkowe opowieści suche, bez polotu charakterystycznego dla autentycznych narracji mitologicznych. Potem jest już lepiej, ale po prostu dlatego, że dla przedstawienia danej mitologicznej stwory wymyślona została całkiem wciągająca opowiastka. Ale tych biesów (nie chcą używać słowa "demon" jako niesłowiańskiego) jest jak na lekarstwo. Strona graficzna także pozostawia wiele do życzenia - w porównaniu chociażby z Bestiariusz słowiański czyli Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach (Zych Paweł). (147s)

7.(21.) Efektywna komunikacja (antologia; < praca zbiorowa / wielu autorów >) 4.0 Czytane do pracy w celu poprawienia wymowności i śmiałości na spotkaniach. Niestety jest to raczej napisana na wysokim poziomie ogólności książka dla managerów i osób chcących poprawić INNYCH na spotkaniach. Plus to, że oryginał jest z 1980r., od tamtej pory ogromna część treści się przeterminowała (głównie dot. wideokonferencji czy organizacji kalendarzy spotkań.) Treść jest zasadniczo słuszna, parę uwag (np. nt. struktury przekazywania wieści o istotnych zmianach czy pożytkach z konstruktywnego konfliktu zdań albo wywodzeniu podejścia do zadań ze stylu wypowiedzi i sposobu/języka tworzenia analogii) wartościowe - ale nie pomogło mi polepszyć umiejętności, na których chciałem się skupić. (208s)

8.(22.) Dlaczego wiara w naukę nas ogłupia? (Kreissl Reinhard) 4.5 czytatka "Nauka" (152s)

9.(23.) Kajtek i Miś (Wieslander Jujja, Wieslander Tomas) 4.0 Czytane do snu dzieciakom - całkiem im się podobało, mi jest już ciężko to oceniać z ich perspektywy. Dzięki, Rbicie! (124s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

10.(24.)(CSA.120.2) Następny do raju (Hłasko Marek) 5.0 recenzja: Piekielny Bieszczad (213s)

11.(25.)(CSA.111) Spotkanie z Ramą (Clarke Arthur C. (Clarke Arthur Charles)) 4.0 Nie pamiętam w sumie, czemu włączyłem do CSA? Pomysł interesujący: przez Układ Słoneczny przelatuje potężny obiekt, nazwany Ramą, który okazuje się sztucznym tworem obcej cywilizacji - działa, lecz wygląda na pozbawiony pasażerów. Ekspedycja dobija do Ramy i wkracza do niezrozumiałego świata, stopniowo go poznając, ale ogólnie będąc zagubioną w świecie całkowicie obcym. Powieść wygląda na opartą na 2 rozwiązaniach: prezentacja Ramy jako agnostycyzm w działaniu oraz prezentacja (niby mimochodem) paru rozwiązań społecznych z przyszłości (dot. wielożeństwa, kontroli urodzeń, futurystycznej wizji religii), reszta jest raczej sztafażem - i przez to czyta się potoczyście, ale polotu tej prozie brak. Tym niemniej warto przeczytać jako klasykę SF - jakkolwiek lekko bawią anachronizmy ludzkiej techniki. (287s)

12.(26.)(CSA.44.1) Babbitt (Lewis Sinclair) 4.5 recka Amerykańska dulszczyzna (509s)

KWIECIEŃ 2019 (ΣR=9256;Σm=2188s;𝔼m=2314)

1.(27.) Rakietowe szlaki: Tom 1 (antologia; Varley John, Lafferty R. A. (Lafferty Raphael Aloysius), Watson Ian i inni) 4.5 Trochę się oszukałem, to miały być Rakietowe szlaki (antologia; Kornbluth Cyril M., Finney Jack, Bradbury Ray (Bradbury Raymond Douglas) i inni) z Czytelnika, no ale cóż. Na początku byłem bardzo zniechęcony, początkowe opowiadania są bardzo kiepskie, dopiero siódme, tj. "Kontrolex", okazało się być świetne - szczególnie w kontekście przegłosowanego ostatnio w PE ACTA2. Poza tym naprawdę dobre "Profesor opuszcza scenę" i "Mów mu, panie", a dość dobre "Strażnik śmierci", "Ubranie na miarę" oraz "Róża dla Eklezjastesa". Wolałbym jednak poczytać Rakietowe szlaki [Czytelnik] (468s)

2.(28.) Chrobot: Życie najzwyklejszych ludzi świata (Michniewicz Tomasz (Michniewicz Tomek)) 5.0 Dobra! Zwyczajni niezwyczajni w globalnej wiosce (451s)

3.(29.) Hiperszwindel: Jak oszukują nas hipermarkety i wielkie sieci handlowe (Mitchell Stacy) 4.0 (329s)

4.(30.) Requiem dla snu (Selby Hubert Jr) 5.0 Recenzja Dragi: Dla Ciebie, dla rodziny (303s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

5.(31.)(CSA.116) Oskar i pani Róża (Schmitt Éric-Emmanuel) 5.0 Ta książka jest DOBRA, nie tylko w sensie dobrej literatury, ale też tekstu niosącego pozytywny ładunek, etyczny w swej istocie. Bardzo łagodnie zderza i tłumaczy czytelnikowi trudne tematy, proponuje nie tak szablonowe odpowiedzi dot. śmierci, nieuleczalnej choroby (szczególnie u dziecka), postawy w obliczu cierpienia, wreszcie umiejętności bycia i trwania w prawdzie, towarzyszenia osobie umierającej. (78s)

6.(32.)(CSA.16.10) Drzwi percepcji; Niebo i piekło (Huxley Aldous) 3.5 Czytatka Huxley - mistyka i psychodelia (142s)

7.(33.)(CSA.123) Pożegnanie z Afryką (Blixen Karen (pseud. Dinesen Isak lub Andrézel Pierre)) 4.5 Książka może budzić trochę ambiwalentne odczucia. Z jednej strony buduje wspaniały nastrój, naprawdę można poczuć atmosferę, klimat, sposób myślenia w Afryce. Niektóre opisy zdarzeń czy przyrody bajeczne, prawdziwe impresje. Z drugiej strony chwilami nie tylko brakuje uczucia (np. Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu), ale wręcz odrzuca, gdy beztrosko opisuje zabijanie dzikich zwierząt - np. lwów, które traktowane są jak szkodniki. Ale warto było przeczytać. Podobno ekranizacja zrobiła z tego romansidło - w książce nie ma o tym nic. Zastanowiło mnie nawet to, że chyba tylko jedno- czy dwukrotnie autorka wspomniała męża, który w wydarzeniach praktycznie nie istnieje. (417s)

MAJ 2019 (ΣR=11603;Σm=2347s;𝔼m=2321)

1.(34.) Niepowtarzalny urok likwidacji: Reportaże z Polski lat 90. (Lipiński Piotr, Matys Michał) 3.0 zapisałem sobie do kupienia i dobrze, że tego nie zrobiłem - dużo pustego miejsca, a i wrażenia nieszczególne: Lewa wizja przemian (304s)

2.(35.) Sedno sprawy (Greene Graham) 4.5 ostatecznie wyszła czytatka: Patologia moralności (222s)

3.(36.) Poczucie kresu (Barnes Julian (pseud. Kavanagh Dan)) 5.0 Schowkowane niemal 3 lata temu po: https://www.rp.pl/Plus-Minus/305129908-Arcydziela-literackie-sztucznie-nadmuchane.html#ap-1 "Barnes konstruował powieść z takim kunsztem, że 160 stron wystarczyło mu na stworzenie jednej z najlepszych – jak do tej pory – książek XXI wieku, w której, inaczej niż u Groff, nie ma żadnego zadęcia ani choćby jednego zbędnego zdania" Jest na pewno dobrą książką, czyta się lekko i jest to wciągająca, intrygująca lektura o ułomności pamięci i próbach "naprawienia wspomnień". Więcej skomentowałem też tu: z okładki (218s)

4.(37.) Smocze jajo (Pawel Szarlota (Pawel-Kroll Eugenia Szarlota)) 5.0 powtórka po ponad 20 latach – trochę zelżał zachwyt tym tomem, ale nadal jest to świetna historyjka. (64s)

5.(38.) Nowy dowód (Eugenides Jeffrey) 4.0 Warto przeczytać, więcej: "Nowy dowód" Eugenidesa — ocena opowiadań (332s)

6.(39.) Gar'Ingawi wyspa szczęśliwa (Borkowska Małgorzata (właśc. Borkowska Anna)): T1.: Oczekiwanie 4.5 (192s)
7.(40.) Gar'Ingawi wyspa szczęśliwa (Borkowska Małgorzata (właśc. Borkowska Anna)): T2.: Dzieje Nulani 4.5 (255s)
8.(41.) Gar'Ingawi wyspa szczęśliwa (Borkowska Małgorzata (właśc. Borkowska Anna)): T3.: Dzieje Taguna 5.0 (288s)
Czytatka zbiorcza: Gar'Ingawi: Przypowieść moralna w świecie fantasy

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła
9.(42.)(CSA.99) Korzenie (Haley Alex) 4.5 Na początku było słabo, nudziły mnie opisy afrykańskich perypetii sławnego Kunty Kinty (tak, bohatera znanego serialu z lat 80.!). Potem, gdy porwany trafił do powoli budującej się (siłami niewolnych Murzynów) Ameryki, zaczęło być naprawdę ciekawie. Na pewno ujmuje książce historia z plagiatem i ściema autora w ostatnim rozdziale, ale sama lektura była przyjemna. Troszkę więcej o treści skomentowałem tu: Kunta Kinte, protoplasta Aha! jak ktoś nie lubi czytać o walkach kogutów, to niech sobie odpuści – jeden z potomków Kunty jest treserem i wiele jest o tym mowy. (472s)

CZERWIEC 2019 (ΣR=13558;Σm=1955s;𝔼m=2260)

1.(43.) Ludzie i gady (Sepioło Mariusz) 4.5 Reportaż - kolaż wywiadów z więźniami o życiu w zakładach zamkniętych i półotwartych. Wiele się zmieniło od "Murów Hebronu" Stasiuka, grypsera mięknie, ale i tak obraz jest przerażający (nie w tę stronę, by było mi więźniów żal). Wszyscy, łącznie ze strażnikami i wychowawcami zgadzają się co do jednego: resocjalizacja nie działa, chyba że ktoś przeżyje nawrócenie (i wielu więźniów odnalazło Boga), a przede wszystkim CHCE się zmienić. Sami więźniowie psioczą na obecną zmianę odsiadek na "wakacje w zamknięciu", ogłupianie telewizorami i podnoszenie ciśnienia i wachlarza uzależnień np. grami komputerowymi czy na playstation. Jeden z nich mówi: "Więzień powinien płacić. Dosłownie, płacić pieniądze. Na swoje utrzymanie. I może jeszcze na utrzymanie domów dziecka. Z jakiej racji ma go utrzymywać podatnik? Przecież człowiek idzie do więzienia to nie dlatego, że zdobył nagrodę, medal, tylko dlatego, że zrobił coś złego i powinien za to ponieść konsekwencje, karę".[285] (327s)

2.(44.) 21 polskich grzechów głównych (Stankiewicz Piotr (ur. 1983)) 5.0 czytatka Grzechy narodowe (311s)

3.(45.) Czarnoksięstwo w naukach społecznych (Andreski Stanisław) 4.5 Gdzie nauka jest pusta (275s)

4.(46.) Wyspa Złoczyńców (Nienacki Zbigniew (właśc. Nowicki Zbigniew Tomasz)) 4.0 powtórka po wielu latach z własnej półki (wystawione na BNetce 3.0). Powieść sensacyjna dla młodzieży, początek przygody z niezwykłym wehikułem - pierwsze parę rozdziałów świetne. Niestety im dalej, tym gorzej - ocena w sumie bardziej z sentymentu. Fajnie, że Nienacki popularyzuje historię - ale robi to trochę topornie. Grzecznie aż do uniżoności w stronę MO i przepisów, naleciałości propagandy - widać współpraca z UB i inne brzydkie punkty życiorysu odcisnęły piętno... No i samo rozwiązanie zagadki jakieś takie toporne. (199s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

5.(47.)(CSA.38.2) Trzy stygmaty Palmera Eldritcha (Dick Philip K. (Dick Philip Kindred)) 3.5 Najsłabsza z przeczytanych przeze mnie książek Dicka – a może już jestem znużony tak nim, jak i SF? Fabuła: Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu Standardowo nasuwa się wiele interpretacji, jak dla mnie najistotniejsze to kwestia realności świata, jego percepcji i odróżnienia iluzji od rzeczywistości; oraz kwestia doznań religijnych w kontekście przeżyć narkotycznych oraz interwencji obcych ras. Ogólnie jednak Dick zmarnował potencjał tej historii, mało tu tego, co miało być "życiem wiecznym". W miarę interesująca zawiłość wielopiętrowych pseudorzeczywistości, czegoś jednak zabrakło. (237s)

6.(48.)(CSA.106.1) Pokój z widokiem (Forster Edward Morgan) 3.5 To niewątpliwie klasyczny romans, niestety daleko mu do powieści Austen. Intryga zdaje mi się na siłę, kluczowi bohaterowie strasznie kontrastowi, nadmiernie wyraziści. No i mnóstwo ględzenia, książka cienka, a przegadana. Czemu tak wielki sukces odniosła? Nie wiem. (174s)

7.(49.)(CSA.94) Tysiąc wspaniałych słońc (Hosseini Khaled) 5.0 To dobra książka, przybliżająca trudną sytuację przede wszystkim kobiet w Afganistanie, ale tak naprawdę to wszystkich dotkniętych burzliwością dziejów. Okupacja przez ZSRS, potem wojna z tym imperium, w końcu wojna domowa o władzę między "plemionami" - aż po straszne rządy Talibów. A wszystko to na tle historii o dwóch kobietach - o nieślubnej córce bogacza (w islamie to wielki wstyd i wina bękarta), wydanej byle dalej za mąż i o pięknej dziewczynie, która zmuszona jest sytuacją do poślubienia tegoż samego tyrana domowego. Szczęśliwie umiejętnie jest tu dozowane nieszczęście i zwyczajne życie, brak gry na emocjach i modnego zasypywania bohaterów dopustami. (432s)

LIPIEC 2019 (ΣR=15501;Σm=1943s;𝔼m=2214)

KWP[4][2019-09-28]

1.(50.) Książka: Najpotężniejszy przedmiot naszych czasów zbadany od deski do deski (Houston Keith) 4.5 Pozycja interesująca, jednak gorsza od pierwszej książki autora (tej o znakach typograficznych). Praktycznie całość dotyczyła historii książki, przytłumiło to po macoszemu potraktowane opisy szczegółów technicznych budowy, produkcji czy zasad wydawania książki (np. chętnie bym się dowiedział czegoś o pracy zecera). Zdaje mi się też, że autor przemyca aluzje, dotyczące własnych poglądów polityczno-społecznych, co jest dla mnie lekko nieeleganckie w książce popularnonaukowej. (461s)

2.(51.) Polskie Himalaje (Kurczab Janusz, Porębski Jerzy, Fusek Wojciech) 4.0 recenzja: Polski wiek w Himalajach (460s)

3.(52.) Manson: Ku zbrodni (Guinn Jeff) 5.0 Na czasie - zbliża się 50. rocznica zbrodni Rodziny Mansona. Wnikliwa biografia, sięgająca po mnóstwo źródeł - głównie wywiadów z osobami, które Mansona znały z rodzinnego miasta, więzień, jego aktywności w latach bycia guru. Troszkę za dużo czołobitności i wspierania się na "Helter Skelter" Bugliosiego, ale nadal intrygująco. (533s)

4.(53.) Prawo do powrotu (Zajdel Janusz A. (Zajdel Janusz Andrzej)) powtórka na 4.0 Wczesna powieść Zajdla, quasi-sensacyjna (detektywistyczna) SF. Trochę się zestarzało - ekspedycja lecąca do gwiazd, część załogi nie w anabiozie i tajemnicze zdarzenia na pokładzie statku. + trochę wtrąconych opowieści. Daje radę jako klasyka gatunku. (223s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

5.(54.)(CSA.115) Hańba (Coetzee John Maxwell) 5.5 po 4 miesiącach recenzja: Niedemokratyczny hedonizm (266s)

SIERPIEŃ 2019 (ΣR=17540;Σm=2039s;𝔼m=2193)

KWP[4][2019-09-28]

1.(55.) Paradyzja (Zajdel Janusz A. (Zajdel Janusz Andrzej)) powtórka na 6.0 (140s)

2.(56.) Lenin (Ossendowski Ferdynand Antoni) 5.0 czytatka Zbrodniarz Lenin, zbrodnicza idea (471s)

3.(57.) Jedwab (Baricco Alessandro) {poza KWP} Książkę chwyciłem po komentarzu Baricco Alessandro- poezja w prozie I nie żałuję - to książka po prostu DOBRA - nie dobra jako literatura (bo tu jest przeciętna: bez zachwytów, głębszych nawiązań, rozwiniętej treści, historia opowiedziana jest oszczędnie i minimalistycznie), ale dobra w sensie niesienia dobrych emocji, pozytywnie nastrajająca i oczyszczająca. To opowieść o tym, jak różna potrafi być miłość i jak na różne sposoby może przenikać prozę codzienności. 4.5 (106s)

4.(58.) Syn Asteriksa (Uderzo Albert) {poza KWP} 2.0 Dychawiczny początek, potem kilka dobrych żartów w środku, a zakończenie żenujące do granic obrzydzenia. Dla wielbicieli postępu możliwe do odczytania aluzje nt. wychowania dziecka przez dwóch ojców ;) (48s)

5.(59.) Asteriks na igrzyskach olimpijskich (Goscinny René, Uderzo Albert) {poza KWP} 3.5 dość słaba historia, tak naprawdę, to ostatnia ćwiartka dzieje się na IO. Wygląda na pisane na siłę, bo "z okazji". W każdym razie całość nie trzyma się kupy. (48s)

6.(60.) Mroczna pustynia (Greg (właśc. Regnier Michel Louis Albert), Hermann (właśc. Huppen Hermann)) {poza KWP} 5.0 Komiksy z tej serii zniknęły na wiele miesięcy z empiku, teraz znów się pojawiły, więc wypadało przeczytać. Jest mrocznie, interesująco, choć w sumie intryga dość przewidywalna. Ale dobrze się czytało. (48s)

7.(61.) Przypomnij mi, kim jestem (Thomas Matthew) 4.5 recenzja: Nie jesteśmy sobą Dzięki za pożyczkę, Misiaku! (481s)

8.(62.) Asteriks u Helwetów (Goscinny René, Uderzo Albert) 4.5 {poza KWP} Tym razem poprawny Asteriks, choć intryga dość wydumana. (48s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

9.(63.)(CSA.126) Granica (Nałkowska Zofia (Rygier-Nałkowska Zofia)) 3.0 Granica grafomanii (240s)

10.(64.)(CSA.84.1) Marmurowy faun albo Romans o hrabim Monte Beni (Hawthorne Nathaniel) 4.0 (409s)

WRZESIEŃ 2019 (ΣR=19555;Σm=2015s;𝔼m=2173)

1.(65.) Naiwny. Super (Loe Erlend) 4.5 czytatka Nie nadążam - i super! (204s)

2.(66.) Kompleks Portnoya (Roth Philip) powtórka na 6.0 Zawsze mam lekkiego stracha przed powtórkami tych WIELKICH powieści mojego życia - tym razem nie było rozczarowania, a wręcz odwrotnie! Jestem przekonany, że inaczej odbieram ją teraz, niż czytając w liceum i na studiach po raz drugi. Wybitny humor, wybitna sprośność, wybitna niepoprawność polityczna (gdyby Roth nie był Żydem, to chyba by go nowym Hitlerem okrzyknięto! Choć oczywiście nie nawołuje do zabijania kogokolwiek, ale bez hamulców kpi z Żydów, ich religii, zwyczajów i wszelkich tematów/stereotypów okołożydowskich), satyra najwyższych lotów, wielopoziomowy pastisz, także kpina z freudyzmu i amerykańskiej pasji do psychoanalizy. Prawdziwa Literatura! (267s)

3.(67.) Dzieciozmagania: Z maluchem przez pierwsze 5 lat (Cooke Kaz) 4.5 Książka o wszelkich aspektach radzenia sobie z dzieckiem 0-5 lat, trochę przestarzała - stare typy mleka, złe info o imionach (już można stosować zdrobnienia, nieprawdą jest, że żeńskie imię musi kończyć się na "a"). W porównaniu z "Ciężarówką przez 9 miesięcy" mocno złagodzony "dowcip" - brak kpin chociażby z "wsioków", natomiast także przez to książka bardzo miękka (wyjątek - kpinki z ekologicznych upraw). Za to mamy cenne zdroworozsądkowe podejście do przedstawionych przekrojowo metod wychowawczych, sensowna krytyka, brak nastawienia na ugłaskanie każdego. Trochę zbyt wielka dawka danych na raz, natomiast w szczegółach trochę za mało - większość z tego to dla mnie nic nowego. Znamienna paranoja bezpieczeństwa, a niektóre rady z czapki - np. gdy dziecko wrzeszczy, to zalecane jest pójście z nim do parku, aby tam sobie się wywrzeszczało. (741s)

4.(68.) Czarnoksiężnik ze Szmaragdowego Grodu (Baum Lyman Frank) powtórka na 5.5 (z 5.0), czytane dzieciakom przed snem. Doskonała książka dla dzieci, młodzieży i nie tylko - przypomnę swoją czytatkę z pierwszej lektury: Skarbczyk mądrości (317s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

5.(69.)(CSA.16.3) Kontrapunkt (Huxley Aldous) 5.5 (486s)

PAŹDZIERNIK 2019 (ΣR=22476;Σm=2921s;𝔼m=2248)

1.(70.) Zło czai się wszędzie (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) 4.0 Tym razem intryga moim zdaniem przekombinowana i jakoś motyw zabójstwa nieprzekonujący, niewystarczający. No i dość długo była budowana akcja. Ale Agatkę zawsze się dobrze czyta, a ja najbardziej lubię Poirota. (215s)

2.(71.) Tajemnicza historia w Styles (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) 4.5 Ta historia już lepsza, choć naiwny Hastings wkurzający jako narrator - ale rozumiem, że to staranna stylizacja ze strony Christie, która lubiła kpić z zadufanych w sobie prostaków. Intryga poprowadzona zgrabnie, tak jak i czytelnik zgrabnie za nos był w kółko prowadzony. (207s)

3.(72.) Asteriks u Belgów (Goscinny René, Uderzo Albert) 4.5 uzupełnianie braki w znajomości serii - poprawne, choć bez wielkiego pomysłu: Galowie dowiadują się, że Cezar uważa, że to Belgowie są najdzielniejsi, więc wybierają się do Belgii udowodnić, że to oni lepiej piorą Rzymian - i tyle się zasadniczo dzieje. Trochę dobrego humoru podwyższa ocenę. (48s)

4.(73.) Eskorta (Swarthout Glendon) 4.5 Polecona w temacie Książki o pionierach "zdobywających" Dziki Zachód . Opowieść o tych osadnikach, którym niezbyt się udało - tu o 4 kobietach, które z powodu traumatycznych przeżyć "oszalały" i mają być przewiezione z powrotem na wschód do rodzin. Nie do końca w temacie, bo to trochę opowieść o wędrówce, ale i o poraniu się z bezlitosną przyrodą, dużo walki o przetrwanie, jeszcze dzikiej Ameryki (choć to lata 50. XIXw). No i nieustannie coś się dzieje, wiele nieoczekiwanych zwrotów akcji i nieszablonowych rozwiązań wątków postaci. (289s)

KWP[5][2020-01-15]

5.(74.) Język niemowląt (Hogg Tracy, Blau Melinda) 4.5 Kupiona gdy rodziło się drugie dziecko, przeczytana gdy czwarte już niezbyt jest niemowlakiem ;) W skrócie: kluczem jest obserwacja, konsekwencja, regularność, elastyczność i zdrowy rozsądek. Wartościowa pozycja, dość łagodny poradnik. No i omówionych wiele tematów powiązanych. (280s)

6.(75.) Jak suche liście (Huxley Aldous) powtórka na 5.5, Jak powieść totalna (516s)

7.(76.) Wyprawa Asteriksa dookoła Galii (Goscinny René, Uderzo Albert) 4.5 {poza KWP} uzupełnianie niedoczytań serii. Tom w porządku, jeszcze z ciekawym pomysłem, choć chyba już za stary się robię - drażni mnie powtarzalność rozwiązania: niby uciekamy przed Rzymianami, ale jak coś to po prostu bijemy. (48s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

8.(77.)(CSA.2) Moby Dick czyli Biały Wieloryb (Melville Herman) 5.0 Wieloryb też człowiek! (409+447=856s)

9.(78.)(CSA.103) Nie opuszczaj mnie (Ishiguro Kazuo) 3.5 niestety Donacje bez emocji (318s)

10.(79.)(CSA.124) Żar (Márai Sándor) 6.0 (144s) Wspaniała książka! Moja pierwsza 6.0 nie-powtórkowa w tym roku. Wybitność przejawia się na wielu poziomach: bogaty, plastyczny, ekspresywny język; intrygujący temat i niestandardowe rozwiązanie; umiejętne zbudowanie atmosfery; życiowość, prawdziwość bohaterów (trochę przypomina mi Prousta, trochę Faulknera, chwilami Huxleya; zdawać by się mogło, że pokrewieństwo literackie odkrywam też w Musimy porozmawiać o Kevinie (Shriver Lionel), niewątpliwie istnieje ono z Lampart (Lampedusa Giuseppe Tomasi di) ) oraz mnóstwo godnych zapisania maksym czy spostrzeżeń - w tym warta uwagi apologia myślistwa i polowań gdzieś pośrodku powieści. Co do treści: wielce uderzające jest swoim realizmem i sugestywnością, jak 75-letni generał opowiada o zdarzeniu sprzed 41 lat, które zdefiniowało cały jego późniejszy los. I jak opowiada o tych wszystkich przemyśleniach, jak wylewa się z niego to wszystko, co nagromadziło się przez te lata: przypuszczenia, przemyślenia, żal, pragnienie zrozumienia, ale także stoickie zrozumienie: dziś już nie ma to takiego znaczenia. Melancholijna powieść, pełna nostalgii za światem, do którego dobroci byliśmy przyzwyczajeni - nawet, jeśli wiele rzeczy kulało. (144s)

LISTOPAD 2019 (ΣR=24119;Σm=1643s;𝔼m=)

pod znakiem KWP[5][2020-01-15]

1.(80.) Dlaczego śpimy: Odkrywanie potęgi snu i marzeń sennych (Walker Matthew) 5.0 będzie recenzja (390s)

2.(81.) Asteriks w Hiszpanii (Goscinny René, Uderzo Albert) 5.5 {poza KWP} Doczytywanie serii. Tym razem bardzo udane spotkanie z Asteriksem! Fajna historia, niewymuszone konfrontacje, dużo dobrego humoru - w sumie starczyłoby na 2 tomy. (48s)

3.(82.) Zgroza w Dunwich i inne prze­ra­ża­jące opo­wie­ści (Lovecraft H. P. (Lovecraft Howard Phillips)) 5.5 "Zgroza w Dunwich etc." - ocena opowiadań (792s)

4.(83.) Asiunia (Papuzińska Joanna) 5.0 Lektura szkolna Adasia. Ważna i przystępnie dla dzieci napisana książka o okropnościach wojny. Dobrze, że przynajmniej zasygnalizowana także fałszywość "pomocy" Sowietów. (48s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

5.(84.)(CSA.127) Umiłowana (Morrison Toni (właśc. Woffword Chloe Anthony)) 4.0 Ostatecznie wyszła czytatka: Fundament z kości, zaprawa z krwi... (365s)

GRUDZIEŃ 2019 (ΣR=26322;Σm=2203s;𝔼m=2194)

1.(85.) Lew, czarownica i stara szafa (Lewis Clive Staples) powtórka na 5.0, czytane do snu dzieciakom. (153s)

2.(86.) Cnota egoizmu: Nowa koncepcja egoizmu (Rand Ayn (właśc. Rosenbaum Alissa), Branden Nathaniel) 4.0 Troszku cytatów mam do wypisania... (266s)

3.(87.) Strawiński: Geniusz muzyki i mistrz wizerunku (Joseph Charles) 4.5 Intrygująca książka o kontrowersyjnym kompozytorze. Bardziej zbiór esejów niż biografia. Poznajemy człowieka bardzo czułego na punkcie swego wizerunku, mocno pewnego swego geniuszu i wyjątkowości. Kilka historii o lepiej lub gorzej przyjmowanych dziełach. O niełatwej relacji z ojcem Sulimy Strawińskiego, o losach materiałów po Igorze. Niewątpliwy minus - głównie historia po wyemigrowaniu Strawińskiego do Ameryki. (419s)

4.(88.) Uśmiech (Telgemeier Raina) 4.5 Przyjemny i taki "zwyczajny" komiks - o niewydumanych problemach, sympatyczny, lekka lektura. (218s)

5.(89.) Plugawy ptak nocy (Donoso José) powtórka - zmiana z 5.0 na 6.0! Bardzo zachęcam do tej książki, choć to bardzo wymagająca lektura. Recenzja: Porażka rewolucji (548+8s)

6.(90.) Siostry (Telgemeier Raina) 5.0 Ponowne spotkanie z Rainą - tygodniowa wyprawa przez Stany autem z matką i dwójką rodzeństwa staje się próbą, w której nastoletnia bohaterka przypomina sobie, dlaczego chciała mieć rodzeństwo i wspaniałe oraz trudne wspólne chwile. Równie wartościowe, co przyjemne! (201s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

7.(91.)(CSA.128.2) Dom dzienny, dom nocny (Tokarczuk Olga) 2.5 Spotkanie z noblistką Tokarczuk (390s)

Użytkownik: Rbit 16.01.2019 10:06 napisał(a):
Odpowiedź na: Poprzednie: Lektury 2018r... | LouriOpiekun BiblioNETki
Co tu tak pusto? Kiedy minirecenzje?
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 16.01.2019 10:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Co tu tak pusto? Kiedy mi... | Rbit
Moreless in progress ;) Dla Faulknera już w dużej mierze uzupełniłem w czytatce zbiorczej dla spotkania z nim: Yoknapatawpha - forsowne zwiedzanie z Faulknerem