Dodany: 03.01.2023 17:34|Autor: LouriOpiekun BiblioNETki

Lektury 2023r.

Poprzednia: Lektury 2022r.
Następna: Lektury 2024r.

STYCZEŃ 2023 (ΣR=Σm=1871s;𝔼m=1871)

1. Idiotokracja czyli Zmowa głupców (Szewczak Janusz) czytatka "Póki nie było Internetu, tylko matka wiedziała, żeś debil"* 3.5 (183s)

2. Dolina Muminków w listopadzie (Jansson Tove) powtórka, podtrzymane 5.0, czytatka Filozoficzne Muminki (122s)

3. Apokalipsy nie będzie!: Dlaczego klimatyczny alarmizm szkodzi nam wszystkim (Shellenberger Michael) czytatka Idealistyczne urojenia ekoaktywistów 5.0 [czyszczenie schowka] (350s)

4. Wojna idei: Myśl po swojemu (Pękala Szymon) Jako w miarę regularny widz kanałów "Szymon mówi" oraz "Wojna idei" książki nie mogłem przegapić :) W ogólności jest to dzieło dobre dla osób nieobytych z internetowymi dysputami - młodszych i starszych. Zagadnienia podane są obiektywnie, przykłady zawsze z różnych stron. A wszystkiemu przyświeca filozofia "tozależyzmu", czyli przeciwieństwa redukcjonizmu. Oczywista jest promocja kanałów yt autora, ale komu to szkodzi? Ze szczegółowych tematów przybliżone są takie zjawiska, jak bańki informacyjne, płatki śniegu, fejkniusy, przepięknie są rozjechane parytety albo tolerancja pozytywna. Z pewnymi rzeczami się nie zgadzam – ale autor takiej postawie tylko by przyklasnął. Polecam! 4.5 (297s)

5. Fantastyczne opowieści [Fantastyka i Groza] (antologia; Villiers de L'Isle-Adam Auguste de, James Henry, Gautier Théophile (Gautier Teofil) (1811-1872) i inni) W podstawówce czytałem tę antologię kilkukrotnie – teraz powtarzam z własnej półki (wąchając ten nieomal 50-letni tom raz po raz) po grubo ponad 20 latach. Choć wiele opowiadań trąci myszką, a tematy niektórych są tak wyeksploatowane, że odrzucają mnie swą sztampowością, to właściwie wszystkie urzekają pięknym, bogatym, przyjemnym językiem. Najlepsze: "Panna młoda z krainy snów", "Wenus z Ille", "Lokis" (najlepiej zapamiętane sprzed lat), "Bobok" (groteskowe, świetny czarny humor), "Niewydarzony duch". Specyficzne jest ostatnie, "Sen śmiesznego człowieka" – zaczyna się nudnawo, by później przejść w utopię, a z niej w dystopię: krótkie, mocne, aktualne, pobudzające do dyskusji. 5.0 (469s)

6. W Dolinie Muminków (Jansson Tove) powtórka dzieciom do snu na 4.5 Będziemy pewnie kontynuować, może z przerwą na coś innego. (110s)

7. Kryptowaluty: Dlaczego jeden bitcoin wart będzie milion dolarów? (Bentyn Szczepan, Grzybkowski Michał) czytatka Blockchain tech & econo 3.5 (340s)

LUTY 2023 (ΣR=4396;Σm=2525s;𝔼m=2198)

Powtórki dla oddechu przy Tołstoju, albo czytane dzieciom do snu:
1.(8.) Latający pogrzebacz; Psipazur; Poszła w las nauka; Pchła Szachrajka (Brzechwa Jan (właśc. Lesman Jan Wiktor)) na 5.0 (80s)
2.(9.) Złoty puchar (Christa Janusz) na 6.0 (125s)
3.(10.) Opowiadania o wesołych bliźniętach (Niit Ellen) na 6.0 (50s)

4.(11.)(CSA.60.1) Wojna i pokój (Tołstoj Lew) na 4.0, czytatka: Rosyjski mesjanizm i filofrankizm (1853s)

5.(12.) Nasz Świdermajer (Litwin Hanna) 5.0 (417s)

MARZEC 2023 (ΣR=6685;Σm=2289s;𝔼m=2228)

1.(13.) Orwell (Christin Pierre, Verdier Sebastien) Komiksowa biografia Orwella – wartościowa, dla niektórych zapewne niewygodna – nit to lewak, ni to prawak. Zachęca do zapoznania się z innymi dziełami niż najbardziej sztandarowe. 4.5 (157s)

2.(14.) Niestandardowi (Urbaniak Michał Paweł) recenzja: Niestandardowi in plus czy in minus? 5.0 (446s)

3.(15.) Piaskowy Wilk (Lind Åsa) powtórka z 6.0 podtrzymanym – tym razem czytane młodszym, czyli chłopczykom :) (124s)

4.(16.) Reszta jest hałasem: Słuchając XX wieku (Ross Alex (ur. 1968)) Fascynująca muzyka współczesna 5.5 (653s)

5.(17.) Chłopięce lata (McCammon Robert) Rok 1964 i 1965, małe amerykańskie miasteczko Zephyr ze swoimi tajemnicami, zawikłaniami, problemami i wewnętrznymi niesnaskami – a w tym wszystkim 12-letni Cory, który w trybie przyspieszonym przejdzie dorastanie: zderzenie ze światem dorosłych. Wspaniała atmosfera, piękne historie, ciekawa intryga. Warto do takiej książki wracać (nie bez kozery wzorowana jest na "Słonecznym winie" Bradbury'ego w swej formie). 5.5 (654s)

6.(18.) W kręgu Crome (Huxley Aldous) Debiut Huxleya – już zaznacza wiele tematów, które później rozwinięte zostaną w jego twórczości. To tzw. "powieść idei" – czyli niewiele akcji, za to mnóstwo przedstawiania różnorodnych filozofii życiowych, zachowań i zróżnicowanych charakterów. Trochę poważnie, trochę tkliwie, trochę i zabawnie (świetny rozdział o słowie "karminalny") 5.0 (255s)

KWIECIEŃ 2023 (ΣR=8957;Σm=2272s;𝔼m=2239)

Pod znakiem KWP[9][2023-05-21]

1.(19.) Jacked: Chuligańska historia Grand Theft Auto (Kushner David) recenzja: GTA – najlepsza z kontrowersyjnych 4.0 (294s)

2.(20.) Podstawy matematyki (Stewart Ian, Tall David) Zachęcony recką katedra.nast.pl/art.php5?id=7564 5 i pół roku temu zakupiłem tę książkę – dziś żałuję trochę, że wpierw jej nie przejrzałem. Lepszym dla niej tytułem byłoby dosłowniejsze tłumaczenie np. na "Fundamenty matematyki" – jest to formalne wprowadzenie to aksjomatyki, praktycznie materiał 1-2 lat studiów uniwersyteckich (więc ja miałem w głównej mierze powtórkę – książka byłaby idealna PRZED rozpoczęciem studiów, w sumie na każdym kierunku ścisłym; mogłaby też co poniektórych zniechęcić – i dobrze!). Dowiadujemy się, jak pojmowana jest liczba, zbiór, relacja, funkcja, przechodzimy przez pojęcia, zależności i dowody w teorii mnogości, fundamentach analizy rzeczywistej i zespolonej, algebry. Liczyłem jednak na coś innego, wolę liczenie i zastosowania matematyki, niż dowody i wysokopoziomowa teoria. Wydawca też trochę zniechęca paroma błędami i literówkami. 4.5 (547s)

3.(21.) Piaskowy Wilk i ćwiczenia z myślenia (Lind Åsa) powtórka dzieciom – oczywiście na 6.0 (125s)

4.(22.) Fionavarski gobelin czytatka o cyklu: Komu spodoba się w Fionavarze? cykl oceniam na 4.0 (1306s)

MAJ 2023 (ΣR=11127;Σm=2170s;𝔼m=2225)

(pod znakiem KWP[9][2023-05-21] )

1.(23.) Fizyka smutku (Gospodinow Georgi (Gospodinov Georgi)) czytatka Smutek czy nostalgia? 4.5 (322s) [czyszczenie schowka]

2.(24.) Jak nie krzyczeć na swoje dziecko (Naumburg Carla) 4.5 (235s)

3.(25.) Jak czytać i po co (Bloom Harold) Czytatka: Bloom radzi o czytaniu 4.5 (350s)

4.(26.) Alef (Rak Radek) 5.5 (636s)

5.(27.) Piknik pod Wiszącą Skałą (Lindsay Joan) powtórka na 5.0 Pełna nostalgii i tajemniczości nastrojowa powieść – w której pod powierzchnią nieustannie gra napięcie seksualne. Mozna ją z powodzeniem odczytywać jako metaforyczna opowieść o inicjacji i świadomości dziewcząt i kobiet. "(…) przyda [dziewczętom] się trochę ćwiczeń fizycznych (…). – Ćwiczeń! Masz na myśli te śmieszne tortury z drążkami i hantlami? Młode dziewczęta powinny spacerować pod drzewami w lekkich letnich sukienkach, objęte ramionami młodych mężczyzn." Oczywiście niepoślednią rolę gra na swój sposób demoniczna i wyrachowana postać właścicielki pensji, na której doszło do tragedii… (287s)

6.(28.) Biedni w bogatym kraju: Przebudzenie z amerykańskiego snu (Kristof Nicholas D., WuDunn Sheryl) czytatka: Brzydsza strona USA 3.5 (340s)

CZERWIEC 2023 (ΣR=13567;Σm=2440s;𝔼m=2261)

1.(29.) 1Q84: Tom 1 (Murakami Haruki) 4.5 (477s)
2.(30.) 1Q84: Tom 2 (Murakami Haruki) 4.5 (413s)
3.(31.) 1Q84: Tom 3 (Murakami Haruki) 4.0 (508s)
czyli cykl 1Q84 Wrażenia: 1Q84, czyli japoński realizm magiczny

4.(32.) Piaskowy Wilk i prawdziwe wymysły (Lind Åsa) powtórka (dzieciom do snu) oczywiście na 6.0 (126s)

5.(33.) Uśpieni (Carcaterra Lorenzo) Czwórka chłopców z nizin społecznych uczy się, jak żyć i przetrwać, kombinując na granicy prawa na Manhattanie lat 60.XXw. W wyniku głupiego kawału trafiają do koszmarnego poprawczaka, gdzie są poniżani, bici i molestowani przez strażników. Po latach przychodzi pora na zemstę w stylu hrabiego Monte Christo… Dobra historia, wciąga niesłychanie, zdaje się także być oparta w jakiejś mierze na faktach. 5.0 (392s) [czyszczenie schowka]

6.(34.) Sny o pociągach (Johnson Denis) Najniższa ocena w tym roku do tej pory. Opowieść o życiu osadnika w amerykańskiej głuszy, lekko przypomina nastrojem Dotyk (Zentner Alexi). Plus za elegancki język i delikatnie oniryczną atmosferę. Jednak raczej nie pozostanie w pamięci – nic w sobie dla mnie nie ma, co by poruszyło. 3.0 (111s) [czyszczenie schowka]

7.(35.) Dom lalki (Ibsen Henryk (Ibsen Henrik)) Słynny dramat, musiałem w końcu go poznać (także po Niestandardowi (Urbaniak Michał Paweł) ). Prosta, acz poruszająca intryga obiecywała co najmniej 5.0, jednak w kulminacyjnym momencie wszystko przestało się kleić – każdy z 3 fragmentów był słuszny i dobrze napisany, ale wyglądały jak sklejone na siłę. W szczególe: Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu 4.5 (181s)

8.(36.) Dzika kaczka (Ibsen Henryk (Ibsen Henrik)) Wiele wątków i szczegółów niesłychanie podobne do tych z "Domu lalki". Jednak ostatecznie rozwiązanie inne. I inne (ciekawsze) ludzkie dramaty się rozgrywają – więcej o tym tutaj: Idealizm – paskudna choroba 5.0 (232s)

LIPIEC 2023 (ΣR=15688;Σm=2121s;𝔼m=2241)

1.(37.) Zarys nauki o muzyce (Lissa Zofia) Schowkowane 20200923 po komentarzu na grupce fb: "No co do szeroko pojętych zasad gdzie jest i harmonia, i formy, i teoria to jest „Zarys nauki o muzyce” Zofii Lissy, ale dość trudno dostępne dzieło, aczkolwiek no, to jest potężny podręcznik, który od lat kształci pokolenia muzykologów na UW, więc klasa sama przez się". Pozycja dobra, przekrojowa, ogromna ilość przykładów, choć jakieś 80% materiału nie było dla mnie w żaden sposób nowe. Książka trochę przestarzała niestety, niezbędnym uzupełnieniem byłoby chociażby Reszta jest hałasem: Słuchając XX wieku (Ross Alex (ur. 1968)). Trochę też lapsusów i literówek (nawet w notacji muzycznej!). Interesujący cytat: "Upodobania słuchaczy zależą bowiem od typu muzyki, na której zostali wychowani; opierają się na nawykach słuchowych wykształconych przez środowisko, okres dziejowy i rodzaj dostępnej muzyki; zmieniają się wraz ze zmianami zachodzącymi w muzyce."[13] 5.0 (361s) [czyszczenie schowka]

2.(38.) Eleonora i Park (Rowell Rainbow) Znalezione na liście www.altpress.com/features/books-scene-punk-emo/ Historia młodzieńczej miłości pół-Azjaty Parka i rudowłosej Eleonory (Big Red), która nieszablonowym strojem i zachowaniem przykrywa problemy rodzinne (patchworkowa rodzina, matka pod butem paskudnego alkoholika). Bardzo przyjemna lektura, bez szału, delikatnie punkowa, empatyczna i z ciekawymi zwrotami fabularnymi. 5.0 (359s) [czyszczenie schowka]

–.(––.) Ñameryka (Caparrós Martín) Niezainteresowany. To nie jest literatura faktu – to jest silnie cechowana ideologicznie publicystyka. Caparros to postępowy lewicowiec pełną gębą i nie potrafi niemal w żadnym zdaniu odmówić sobie wartościującego komentarza, pochodzącego wprost z jego poglądów. Bzdury zaczęły się wręcz wylewać już na stronie 18. (nt. rzekomej mitologiczności historyczności faktu istnienia granic i narzuconych podstaw państw narodowych, nie mówiąc już o imputowaniu wrogości krajom przez sam fakt istnienia między nimi granicy), przejrzałem trochę dalej książkę i ani ona obiektywna, ani rzetelna – mnóstwo lewicowych i nowoczesnych stereotypów. Ale tak przeczuwałem, gdy na chybił-trafił otworzyłem książkę po wypożyczeniu i trafiłem na ustęp: "Kościół prosperuje w biedzie. Można to interpretować na różne sposoby, jak prawie wszystko: że jego prymitywny i kojący przekaz na temat zbawienia jest przygotowany z myślą o tych rejonach i dlatego na nie działa lub że jego poświęcenie dla sprawy ubogich umacnia ich wspólny kontakt (…)."[400] Cóż – to samo można napisać i o komunizmie czy socjalizmie, a co do prymitywnego (choć może niekojącego) przekazu to i Caparrosa dotyczy. Przydałoby się mu wczytać w Montaigne'a: "A co więcej, mogę powiedzieć z doświadczenia, ile że dawniej zażywałem tej swobody własnego rozróżniania i wyboru, lekce sobie ważąc niektóre punkty przepisów naszego Kościoła, które zdają się na oko błahsze lub mniej zrozumiałe: owo, wdawszy się w roztrząsanie z uczonymi ludźmi, przekonałem się, iż te rzeczy mają bardzo silną i trwałą podstawę i że głupotą i nieświadomością z naszej strony jest, kiedy się odnosimy do nich z mniejszym uszanowaniem niż do innych." Bardzo Caparrosowi daleko do Lewis Oscar. Bue!

3.(39.) Kołowrotek (Snopkiewicz Halina) Chyba aby "poczuć" tę książkę, trzeba mieć większą od mojej dozę sentymentu do PRLu, wsi czy też pokręconych młodzieńczych rozkmin. Tytuł nie bez kozery wskazuje na biegunkę słowną bohaterki, książka jest bardzo przegadana. Trochę dobrego poczucia humoru, kilka sytuacji świetnie skonstruowanych – ale to takie rodzynki w cieście. Dość naiwne wątpliwości religijne (ale może celnie? może wielu ludzi i dziś ma "bekę" z Kościoła i wiary, ponieważ ma takie przedszkolne wątpliwości z powodu braku pogłębionej choćby minimalnie wiedzy?), tak jak i wątki socrealistyczne czy parapolityczne. Nie pomagają jakieś takie dziwaczne wstawki i rozważania o łopatach… 3.0 (198s)

Pod znakiem: KWP[10][2023-10-14] - edycja jubileuszowa: chudzielce z własnej półki!

4.(40.) Długie lata szczęścia (Price Reynolds (właśc. Price Edward Reynolds)) 5.0 (248s)

5.(41.) Niepokoje wychowanka Törlessa (Musil Robert) powtórka, podniesione z 3.0 na 4.0. Może trochę dojrzałem (poprzednio czytane bodajże w liceum ponad 20 lat temu), może złagodniałem, może więcej rozumiem. Nie rażą już aż tak wątki wykorzystania homoseksualnego w szkole (aż się przypomina początek filmu "Boże Ciało"), umiejętnie pokazana jest wrażliwość Torlesa na tle złośliwego i bezmyślnego prześladowania przez jego dwóch "przyjaciół" potulnego Basiniego. Studium dojrzewania psychicznego, ścieżek konformizmu, poszukiwań samego siebie. Udana powtórka. (247s)

6.(42.) Wielki marsz (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) Powtórka oczywiście na 6.0. Co ciekawe – jakoś dużo bardziej emocjonalnie odebrałem tę książkę tym razem. Dużo głębiej też czułem te przyjaźnie między chłopcami… Utwierdziłem się także w przekonaniu, że to absolutnie najlepsza powieść Kinga. (244s)

7.(43.) Śmierć przychodzi po arcybiskupa (Cather Willa Sibert) Nota wydawcy przekaże właściwie wszystko, co konieczne. Trochę poetyckich opisów, mało dialogów, wplecione przyjemne anegdoty i duuużo portretu Nowego Meksyku. Ale takie mdławe, nie wciągnąłem się. 3.5 (235s)

8.(44.) Urzekająca: Odkrywanie tajemnicy kobiecej duszy (Eldredge John, Eldredge Stasi) Książka słabsza od "Dzikiego serca". Duużo amerykańskiego protestantyzmu, zbyt mało "odkrywania duszy" kobiecej. 4.0 (229s)

SIERPIEŃ 2023 (ΣR=17666;Σm=1978s;𝔼m=2208)

1.(45.) Binio Bill (Wróblewski Jerzy (1941-1991)) Integral wszystkich przygód polskiego kowboja. Mnóstwo wspomnień i dobrej zabawy. 5.5 (288s)

2.(46.) Hodowanie troglodytów: Uwagi o szkolnictwie wyższym i kulturze umysłowej człowieka współczesnego (Nowak Piotr (ur. 1966)) 3.5 (228s)

3.(47.) Zagubione ojcostwo (Cordes Paul Josef) 4.5 (226s)

4.(48.) Tyrania skruchy: Rozważania na temat samobiczowania Zachodu (Bruckner Pascal) 4.0 (225s)

5.(49.) Trzymaj się, Sunny! (Holm Jennifer L., Holm Matthew) Kontynuacja Głowa do góry, Sunny (Holm Jennifer L., Holm Matthew), trochę poważniejsze tematy, baaardzo mało tekstu w porównaniu do ilości rysunków. Poprawny komiks. 4.0 (220s)

6.(50.) Sidła z Dalekiego Wschodu: Joga, reinkarnacja, wegetarianizm (Pawlik Michaela, Pawlik Aleksandra) 3.5 (224s)

7.(51.) Sługa boży (Caldwell Erskine) Zachęciła mnie recenzja Przez ciemne zwierciadło, która bardzo dobrze opisuje wszystkie aspekty powieści. Oczywiście główny bohater to zwykły oszust – ale jestem pewien, że istnieje grono osób, dla których będzie to woda na młyn "patrzcie na obłudę kleru". 5.0 (222s)

8.(52.) Pragmatyzm: Nowa nazwa kilku starych metod myślenia: Popularne wykłady z filozofii (James William) 3.5 (221s)

9.(53.) Wszyscy jesteśmy osiołkami (Guibert Emmanuel, Boutavant Marc) Kontynuacja przygody z francuskim osiołkiem. 4.5 (124s)

WRZESIEŃ 2023 (ΣR=19953;Σm=2287s;𝔼m=2217)

1.(54.) Być jak superkoń (Guibert Emmanuel, Boutavant Marc) Kontynuacja przygody z francuskim osiołkiem. 5.0 (134s)

2.(55.) Człowiek-ryba (Bielajew Aleksander) Ramotka SF, trochę toporna ze względu na ideologizację fabuły i żałosny antyteizm autora. 3.5 (217s)

3.(56.) Psychologia przesądu (Jahoda Gustav) 4.5 (214s)

4.(57.) Jak ostatnie prosię (Guibert Emmanuel, Boutavant Marc) Kontynuacja przygody z francuskim osiołkiem. 4.5 (124s)

5.(58.) Szatan w naszym domu: Kulisy śledztwa w sprawie przemocy rytualnej (Wright Lawrence) 5.0 (205s)

6.(59.) (Nie)Grzeczni? (Bajko Małgorzata, Janiszewska Monika) 4.0 (245s)

7.(60.) Molestowanie moralne: Perwersyjna przemoc w życiu codziennym (Hirigoyen Marie-France) 4.0 (202s)

8.(61.) Co gryzie muchę S.? (Guibert Emmanuel, Boutavant Marc) Kontynuacja przygody z francuskim osiołkiem. 4.5 (124s)

9.(62.) W cieniu krzyża: Kabel opatrzności (Mackiewicz Józef (pseud. Lutosławski Roman lub Romanowska Felicja)) 4.5 (202s)

10.(63.) Gagatek (Dumbadze Nodar) Rzekomo sztandarowa powieść gruzińska, nieustannie popularna i wznawiana. Zbiór anegdotycznych historyjek z życia chłopca, później młodzieńca i studenta na prowincji. Towarzyszy mu babcia (rodzice giną na II wojnie światowej) oraz dwóch przyjaciół, mogących być pierwowzorem dla zgryźliwych tetryków. Nostalgiczna, niepoprawna (popijanie wódki i innych trunków), przyjemna. 5.0 (193s)

11.(64.) Papcio Chmiel udomowiony (Prewęcka Karolina, Chmielewski Artur B., Chmielewska-Lehman Monique) Dobrze się czyta tę opowieść dwojga (dawno już dorosłych) dzieci Papcia, a których syn jest inżynierem NASA, a córka jest artystką. Poznajemy Chmielewskiego w dużej mierze oczami jego potomstwa, które niestety często-gęsto wybija się na pierwszy plan. 4.5 (303s)

12.(65.) P jak Petula (Guibert Emmanuel, Boutavant Marc) Kontynuacja przygody z francuskim osiołkiem. 5.0 (124s)

PAŹDZIERNIK 2023 (ΣR=22258;Σm=2305s;𝔼m=2226)
Pod znakiem (do połowy): KWP[10][2023-10-14] - edycja jubileuszowa: chudzielce z własnej półki!

1.(66.) Ciemność w południe (Koestler Arthur) 4.0 (189s)

2.(67.) Tyberiusz kotatakuje (Guibert Emmanuel, Boutavant Marc) Kontynuacja przygody z francuskim osiołkiem. 4.5 (124s)

3.(68.) "Co cię nie zabije, to cię wzmocni" i inne motywacyjne bzdury (Adonis James)

4.(69.) Liturgia a osobowość (Hildebrand Dietrich von)

5.(70.) Rumo i cuda w ciemnościach (Moers Walter) Powtórka po latach, czytana też "w międzyczasie" przez 3 miesiące (sic!). Świetna przygodówka szkatułkowa. Podtrzymuję 5.5 (685s)

6.(71.) Jak płakać w miejscach publicznych (Dłużewska Emilia) Przypadkowo wzięte z półki nowości bbtecznych. Bardzo intrygująca lektura, wyszły aż 2 czytatki: Poważna literatura czyli Dłużewska o czytaniu oraz Depression stripped 5.0 (198s)

7.(72.) Pies zawodowiec (Guibert Emmanuel, Boutavant Marc) Kontynuacja przygody z francuskim osiołkiem. 5.0 (124s)

8.(73.) Profesor Stoner (Williams John Edward) Lektura #3 – tym razem w nowym tłumaczeniu Macieja Stroińskiego. Nadal zachwyca, jednak wolałem tłum. Pawła Cichawy (pomimo spoilera, zafundowanego przez Sonię Dragę w przedmowie). Nie wiem, czy Stroiński jest bardziej zgodny z oryginałem, ale (przede wszystkim w dialogach) jest dużo bardziej wulgarny, co mi słabo pasuje do takiej książki. Przykłady: "niech to szlag" → "ja p**lę", "jak ja ciebie pożądałam" → "jak ja na ciebie leciałam", "Czasem czuję się przy tobie jak najgorsza na świecie zdzira, nienasycona i wierna zarazem" → "Czasem czuję się przy tobie jak pierwsza wywłoka w mieście. Jestem twoją suką!". Meh. Ale nadal 6.0 dla samej powieści! (349s)

9.(74.) Gdy filozofia miesza się w sprawy płci (Larghero Jeanne)

10.(75.) Do trzech osiołków sztuka (Guibert Emmanuel, Boutavant Marc) Kontynuacja przygody z francuskim osiołkiem. 5.0 (124s)

LISTOPAD 2023 (ΣR=24811;Σm=2553s;𝔼m=2256)

1.(76.) Królicze zęby (Guibert Emmanuel, Boutavant Marc) Kontynuacja przygody z francuskim osiołkiem – ten tom najlepszy z dotychczasowych, świetny humor. 5.5 (124s)

2.(77.) Alkoholowe dzieje świata (Fiedoruk Andrzej) Historia w anegdocie. Trochę za bardzo "z jajem" i "na luzie". Niesłychanie często wspominany Kulturowa historia alkoholu (Gately Iain) – mam na półce, liczę na lepszą lekturę. 4.0 (306s)

3.(78.) Krwawy południk (McCarthy Cormac (właśc. McCarthy Charles)) czytatka Zbyt krwawy południk 3.0 (441s)

4.(79.) Fascynujące błędy matematyczne (Lehmann Ignmar, Posamentier Alfred S.) Bardzo dobra książka dla zainteresowanych lub mających mocno rozszerzoną matematykę w liceum. Dość interesująca na I-II roku studiów. Momentami dość nużąca, np. powtarzane przykłady problemów z dzieleniem przez 0. Za to bardzo pouczająca część dot. statystyki i prawdopodobieństwa, przykłady i paradoksy pamiętam z ćwiczeń z RPI. 4.0 (300s)

5.(80.) Ostatnie życzenie (Sapkowski Andrzej) Nadszedł czas na kolejną powtórkę, bo takie natchnienie znajdowałem w cyklach Fionavarski gobelin albo Syn Zdrajcy. 5.0 (288s)

6.(81.) Osiołek z klasą (Guibert Emmanuel, Boutavant Marc) Kontynuacja przygody z francuskim osiołkiem – ostatni tom wydany póki co w Polsce, czeka 5 czy 6 :) 4.5 (124s)

7.(82.) Małomówność lady Anny i inne opowiadania (Saki (właśc. Munro Hector Hugh)) W jakiejś dyskusji BNetkowej było o niej ostatnio głośniej – zaintrygowany, wypożyczyłem. Króciutkie (6-7 stron) opowiadanka satyryczne, klasyczny angielski humor. Tematyka: zwierzęta, przywary ludzkie (hazard, mitomania), skostniała kindersztuba i angielska flegma, wychowanie dzieci i wiele innych. Miałem dużo skojarzeń z Opowiadania (Graves Robert). Dobra, lekka rozrywka. 4.5 (327s)

8.(83.) Miecz przeznaczenia (Sapkowski Andrzej) cd. powtarzania, bez zmian 5.0 (340s)

9.(84.) Bullet Park (Cheever John) Schowkowałem po Książkowe wspomnienia z sierpnia 2016, bo bardzo lubię tematykę w stylu "American Beauty": z wierzchu pięknie, bogato i dostojnie, pod spodem brud, tajemnice i wstydliwe grzeszki. Niestety, rozczarowanie. Zbyt prosto, zbyt nieprawdopodobnie (chłopak z depresją nagle pod wpływem chwili mu poświęconej cudownie doznaje uleczenia), bez sensownych więzów fabularnych. Parę interesujących prztyczków wobec obłudy, lekomanii, seksualnej obsesji Amerykanów, ale to tylko rodzynki w zakalcu. 3.0 (303s)

GRUDZIEŃ 2023 (ΣR=27056;Σm=2245s;𝔼m=2255)

1.(85.) Archipelag Lewiatana (Cielecki Marcin) Gorąco polecana przez Ophie, także zachwalana przez GrafaZero w www.youtube.com/watch?v=wbhhz2rJoOE – na mnie aż takiego wrażenia nie zrobiła. Opowieść o dylemacie moralnym: czy mamy prawo stawiać się ponad prawem, czyli lincz po polsku. Scenerią służący za azyl klasztor i dyskusje o winie i tym, co ukryte – i jak świat wyciąga ręce po tajemnice. 4.5 (399s)

2.(86.) Krew elfów (Sapkowski Andrzej) powtóreczka 4.5 (298s)

3.(87.) Czas pogardy (Sapkowski Andrzej) powtóreczka 5.0 (319s)

4.(88.) Zarażeni dźwiękiem: Rynek muzyczny w czasach sztucznej inteligencji (Trzciński Stanisław) Hit na koniec roku! Planuję recenzję. 6.0 (896s)

5.(89.) Chrzest ognia (Sapkowski Andrzej) powtóreczka 5.5 (333s)

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 03.01.2023 17:40 napisał(a):
Odpowiedź na: Poprzednia: Lektury 2022r... | LouriOpiekun BiblioNETki
Podobnie jak w zeszłym roku w czytatce lekturowej będę dorzucał komentarze o nabytkach :)

Już pierwsze dni przyniosły pierwsze zakupy:

Dzikie palmy (Faulkner William)
Gagatek (Dumbadze Nodar)
Wybrane zagadnienia z fizyki katastrof (Pessl Marisha)
Wilt (Sharpe Tom)

Za w sumie ~47zł.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 23.02.2023 19:39 napisał(a):
Odpowiedź na: Podobnie jak w zeszłym ro... | LouriOpiekun BiblioNETki
Lokalny zakup w Mrągowie za 40zł: Epizody z Prus czyli Historie okołowojenne (Sowiński Tomasz)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 23.04.2023 23:30 napisał(a):
Na "książce za 1zł" w Agrochowskim oraz na TKK:

Z domu (Żuławski Juliusz) (1zł)
Spław (Węgiełek Janusz) (10zł)
Hieny, Modliszki, Czarne Wdowy czyli Jak kobiety zabijają (Śląski Paweł) (15zł)
Ostatnich gryzą psy czyli O drodze do bogactwa (Habich Krzysztof) (18zł) – jedna z najstarszych wrzutek do schowka!
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 27.05.2023 07:03 napisał(a):
Lokalny zakup w Żywcu:
Okruchy pamięci: Z dziejów Żydów na Żywiecczyźnie (Caputa Rafał, Jeziorski Ireneusz) (25zł)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 27.05.2023 21:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Podobnie jak w zeszłym ro... | LouriOpiekun BiblioNETki
Na WTK – w końcu musiało się to stać – piękne wydanie Moby Dick czyli Biały Wieloryb (Melville Herman) za 38zł.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 28.06.2023 15:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Podobnie jak w zeszłym ro... | LouriOpiekun BiblioNETki
Binio Bill (Wróblewski Jerzy (1941-1991)) za 94zł (okładkowa 149zł).
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 21.09.2023 08:46 napisał(a):
Odpowiedź na: Podobnie jak w zeszłym ro... | LouriOpiekun BiblioNETki
Na Jesiennych Targach Książki za 28zł: William Faulkner (antologia; Łuczak Ewa Barbara, Paryż Marek, Jędrzejko Paweł i inni)