Dodany: 02.05.2023 08:27|Autor: LouriOpiekun BiblioNETki

Czytatnik: Półka pełna książek do przeczytania

Smutek czy nostalgia?

Fizyka smutku (Gospodinow Georgi (Gospodinov Georgi)) schowkowane 20200731 po komentarzu: Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

Narrator ma "chorobliwą empatię" – potrafi wczuwać się w każdą osobę i stworzenie wokół. To powoduje jego specyficzną samotność wśród ludzi. Dużo tu wspomnień z czasów komuny w Bułgarii (w większości strasznych, nie było tam aż tak "śmieszno" jak w peerelu), niepoślednią rolę pełni mit o Minotaurze (przy czym jest położony nacisk na karę dla dziecka, które przecież urodziło się z byczą twarzą i jest faktycznie karane za przewinę matki – i na to, jak jest parafrazowane w świecie XXw. i jakie są jego odczucia), jest wiele migawek wrażeń z podróży czy spotkań ze zwykłymi, a nieszablonowymi jednak ludźmi, dużo alinearności zdarzeń (akcja raczej nie istnieje). Nostalgiczna i delikatnie emocjonalna książka. Muśnięta jakby specyficzną odmianą realizmu magicznego, ale bez przegięcia ani kiczowatości.

Pewien cytat:

"Nie mówię o starości. Mówię o pierwszych oznakach. Nie o nocy, a o zmierzchaniu. O jej niepowstrzymanych najazdach i pierwszych powalonych twierdzach.

Raz, kiedy Aja miała trzy lata, wróciła z przedszkola z płaczem, że ojcowie się starzeją. Ojcowie się zestarzeją, powiedziała, łkając. Przez sekundę patrzyła na mnie z oczekiwaniem, że zaprzeczę, a ponieważ nie byłem w stanie niczego wymyślić – jestem okropnie powolny, jeśli muszę skłamać – znów się rozpłakała, jeszcze bardziej beznadziejnie.

Istnieje jakaś gramatyka starzenia się.
Dzieciństwo i młodość pełne są czasowników. Nie możesz usiedzieć w miejscu. Wszystko w tobie rośnie, tryska, rozwija się. Później, w średnim wieku, czasowniki stopniowo zamieniają się na rzeczowniki. Dzieci, samochody, praca, rodzina – rzeczywiste sprawy rzeczowników.
Starzenie się jest przymiotnikiem. Wchodzimy w przymiotniki starości – powolni, bezbrzeżni, zamgleni, chłodni lub przezroczyści jak szkło." [287-288]

Do lektury polecam muzykę slow-core'owych/dream-popowych zespołów, mi się najlepiej czytało przy "Star Is Just A Sun" grupy The White Birch:

www.youtube.com/watch?v=ZR8rCFHeU1A