Dodany: 27.02.2018 15:17|Autor: LouriOpiekun BiblioNETki

Propaganda i dezinformacja

1,5 m-ca temu ukończyłem Psychosocjotechnika, dezinformacja - oręż wojny (antologia; Volkoff Vladimir, < praca zbiorowa / wielu autorów >), ale dopiero teraz zebrałem cytaty do czytatki.

Książka jest świetna i, pomimo tego, że omawia wiele spraw dotyczących II wś. czy czasów Zimnej Wojny, to jest niesłychanie aktualna. Zresztą - co tu dużo gadać, skoro wyimki z Sun Tzu pokazują jasno, że dziś techniki te święcą jeszcze większe tryumfy, obficie korzystając z przymiotów Internetu.

Na początek bez papli - obszerny fragment naświetlający różnorodne grupy technik manipulacji i dezinformacji. Następne fragmenty z moim krótkim komentarzem do każdego cytatu.

"PODSTĘP stosowano w wojnie zawsze. Więcej, jest on nieodłącznym elementem szermierki, bo trzeba nieustannie grozić przeciwnikowi en quarte, żeby zadać mu trafienie en sixte. Szczebel wyżej mamy do czynienia z działaniami dywersyjnymi, polegającymi na odwróceniu uwagi przeciwnika od miejsca, w którym zamierzamy zaatakować. Posuńmy się o jeszcze jeden szczebel i już jesteśmy blisko wprowadzania w błąd. I tak na przykład Grecy nie zadowolili się pozorowaniem wycofania się, ukrywając jednocześnie zbrojnych we wnętrzu konia; wmówili jeszcze Trojanom, że koń jest darem Ateny, bez czego nie zdołaliby wprowadzić go do miasta.
WPROWADZANIE W BŁĄD (intoksykacja) przeciwnika zawsze było jedną z ulubionych taktyk kontrwywiadu. Nie ma bowiem lepszego sposobu ochrony prawdziwych tajemnic, niż dostarczenie ich wywiadowi nieprzyjaciela - fałszywych. (...) Jeśli z płaszczyzny taktycznej przeniesiemy się na strategiczną, a nawet polityczną, wprowadzanie w błąd przestaje być jedną z technik kontrwywiadowczych, stając się samodzielną dyscypliną. (...) polega ona na tym, żeby przeciwnik uwierzył w to, w co powinien uwierzyć, aby działał na własną zgubę na płaszczyźnie politycznej lub wojskowej. Hitler zdołał przekonać Stalina, że sowiecki sztab generalny konspiruje z Niemcami w celu obalenia komunizmu w ZSRS. Skutek: połowa wyższego korpusu oficerskiego zostaje zlikwidowana. Alianci, podjąwszy decyzję o lądowaniu na Sycylii, postanawiają przekonać Hitlera, że zaatakują w Grecji, Sycylia zaś będzie tylko obiektem pozorowanego ataku. W tym celu wrzucają do morza u wybrzeży Hiszpanii zwłoki brytyjskiego oficera z materiałami mającymi wprowadzić Niemców w błąd. Skutek: niemiecka 11 flotylla torpedowców i inne siły opuszczają Sycylię i Alianci lądują nie napotykając nieomal oporu.
BIAŁA PROPAGANDA, kiedy stosuje się ją przeciw innemu krajowi, jest także orężem wojny, ponieważ ma na celu podkopanie morale przeciwnika. Siłą rzeczy jednak skutki jej są ograniczone, ponieważ pochodząc otwarcie z nieprzyjacielskich źródeł cieszy się ograniczoną wiarygodnością. Francuscy sympatycy hitleryzmu czy komuniści wychwalając ZSRS są w sposób tak oczywisty narzędziami obcego państwa, że ich działalność może mieć wpływ jedynie na ich własne szeregi, poputczików i niezdecydowanych.
CZARNA PROPAGANDA natomiast ukrywa swoje prawdziwe pochodzenie i w ten sposób czyni wiarygodnymi świadome kłamstwa. Arcymistrzem czarnej propagandy podczas II wś. był Anglik Sefton Delmer. Zorganizował on kilka radiostacji rzekomo prohitlerowskich. Jedna z nich przedstawiała się jako niemiecka radiostacja wojskowa nadająca "muzykę i wiadomości przeznaczone dla naszych kolegów z Wehrmachtu". Inna posługiwała się bardziej przebiegłą metodą: "Chciałem - pisze Delmer - żeby słuchacze uwierzyli, że przypadkiem natrafili na audycję przeznaczoną nie dla nich. Kręcąc gałką odbiornika trafiali nagle na program jakiejś podziemnej organizacji... Radiostacja ta nadawała poufne informacje pochodzące od wiernego i lojalnego zwolennika Hitlera, gardzącego hołotą, która rządzi krajem w imieniu Fuhrera". Program okazał się tak skuteczny, że po wojnie S.Delmer musiał napisać książkę "Black Boomerang", aby zdementować legendy, które sam stworzył i nadał im walor wiarygodności.
WPŁYWANIE łączy się niekiedy ze stosowaniem technik czarnej propagandy, ale jest metodą nieporównanie subtelniejszą. Agent wpływu jest (...) "rodzajem agenta w stanie czystym". Zajmuje się agitacją nie w zamiarze zmiany biegu wydarzeń w jakimś określonym kierunku lecz w sposób ogólniejszy, "żeby zdestabilizować społeczeństwo przeciwnika. Nie jest dla niego istotne, czy bezpośrednie skutki jego działań przyniosą korzyści państwu, dla którego pracuje, rzecz w tym, aby przyniosły one szkodę krajowi, przeciw któremu są wymierzone. " [6-7]

[logomachia w służbie walki ideolo; nasunęło mi się ostatnio, że przecież nazwanie kogoś "faszystą" (bardzo dziś popularne) podpada przecież również pod prawo Godwina...]
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

[czemu każda ekipa rządząca robi wszystko na łapu capu?]

[Sun Tzu aktualny]
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

[hasła propagandy lewicowej są atrakcyjniejsze]

[coś w temacie Wojna informacyjna - wojna nowej generacji (Brzeski Rafał)]
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

[obojętność na "politykę" jest na rękę dywersantom]

[konkretne metody dywersji]
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

[jak pisał Elison: "Nie kształtujemy naszej polityki według błędnych i infantylnych poglądów ludzi z ulicy. Naszym zadaniem nie jest pytać ich, co myślą, ale mówić, co mają myśleć!"]
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

[dywersja zaczyna się od destrukcji wsparcia tradycyjnych komórek społecznych]

[cherrypicking filozofii życiowych]
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

[destabilizacja społeczeństwa poprzez demoralizację rewolucji obyczajowych]
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

[prowokacje "spontanicznych ruchawek" w celu wywołania represji]
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

[prowokacje w celu wywołania wrażenia istnienia "neonazistów" - akcja analogiczna z niedawnymi w Polsce]

[coś, o czym było szczegółowo w Pacyfiści kontra pokój (Bukowski Władimir)]

[rewolucja jako wytwór propagandy]

[propaganda pacyfizmu]
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

[obszerny fragment z powieści Montaż (Volkoff Vladimir) - wykład explicite jednej z metod dywersji dezinformacyjnej - świetne!]

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 27.02.2018 15:20 napisał(a):
Odpowiedź na: 1,5 m-ca temu ukończyłem ... | LouriOpiekun BiblioNETki
Jeśli ktoś ma wątpliwości, czy psychomanipulacja i techniki dywersji, opisywane przez Volkoffa, są jeszcze aktualne, to polecam ten artykuł o wpływie rosyjskich agentów na ostatnie wybory w USA: