Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

27.10.2016 18:00

Paul Beatty – laureatem Nagrody Bookera 2016

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Paul Beatty otrzymał tegoroczną The Man Booker Prize for Fiction – to pierwszy Amerykanin, do którego trafiła statuetka i czek na 50 tys. funtów (Amerykanie mogą ubiegać się o nagrodę od 2014 roku). Jury doceniło tego 54-letniego nowojorskiego autora za powieść The Sellout. W 2016 roku krótka lista była bardzo zróżnicowana, jeśli chodzi o narodowość autorów: Burnet i Levy pochodzą z Wielkiej Brytanii, Moshfegh i Beatty z USA, Szalay z Kanady, natomiast Thien, mimo że jest Kanadyjczykiem, wychował się w Anglii.

„Metaforyczny, multikulturalny dzbanek, niemal zbyt gorący, by dotknąć” – tak opisuje The Sellout „New York Times”. Powieść Paula Beatty’ego to dystopijna satyra na konflikty rasowe we współczesnej Ameryce. Narrację prowadzi w niej afrykańsko-amerykański mieszkaniec rozpadającej się mieściny – Bonbon – który staje przed Sądem Najwyższym za próbę przywrócenia segregacji rasowej w miejscowym liceum. 

content

27.10.2016 09:21

Targi Książki w Krakowie – to już dziś!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dzisiaj – 27 października – o godzinie 10:00 rusza 20 edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie – jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku. Wśród atrakcji zaplanowanych przez organizatorów będą m.in. premiery książek polskich i zagranicznych pisarzy, spotkania z autorami, warsztaty i panele, konkursy, wystawy – zarówno dla czytelników, jak i ludzi związanych z branżą książkową. Dla każdego przygotowano bogatą ofertę – wszystkie atrakcje można znaleźć na stronie oficjalnej Targów.

Przypominamy także, że równocześnie odbywają się wydarzenia związane z Festiwalem Conrada.

Oprócz tego Rada Miasta Krakowa przyjęła uchwałę uprawniającą do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej w dniach 27-30 października 2016 roku wszystkich uczestników Targów Książki i Festiwalu Conrada za okazaniem ważnego biletu wstępu na Targi. Na ulgach skorzystają czytelnicy przemieszczający się między Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO (przy ul. Galicyjskiej 9) a spotkaniami Festiwalu Conrada w Pałacu Czeczotki (dawna Galeria Centrum, ul. Wiślana 1).

content

25.10.2016 12:24

Co i jak czytają brytyjscy chłopcy?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Brytyjscy naukowcy na podstawie przeprowadzonych niedawno badań na temat nawyków lekturowych dzieci i młodzieży obalają stereotyp, że chłopcy (w wieku od 5 do 18 lat) zamiast klasyków wolą czytać czasopisma i najnowsze wieści od przyjaciół w mediach społecznościowych. Okazuje się, że – bez względu na wiek i klasę społeczną – czytają oni po prostu mniej uważnie od dziewcząt, wybierają również pozycje łatwiejsze.

Z badań wynika, iż podczas lektury „prześlizgują” się wzrokiem po linijkach, a nawet omijają całe strony, czego efektem jest dużo gorsze zrozumienie czytanego tekstu. Wybierają książki zbyt łatwe dla siebie – ciężej im więc przejść później w szkole do trudniejszego materiału.

Ogólnokrajowe badania na temat czytania ze zrozumieniem przeprowadził profesor na Uniwersytecie w Dundee, Keith Topping, zajmujący się badaniami edukacyjnymi i społecznymi.

content

22.10.2016 00:00

„Harry Potter i Przeklęte Dziecko” – dziś polska premiera!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

To prawdziwa gratka dla wszystkich fanów, nostalgiczna powrotna podróż do świata magii i czarodziejów. Polski przekład Harry'ego Pottera i Przeklętego Dziecka pojawi się w księgarniach dzisiaj – w nocy z 21 na 22 października. Historia dorosłego już Chłopca, Który Przeżył jest bezpośrednią kontynuacją cyklu autorstwa J.K. Rowling, zakończonego Insygniami Śmierci. To pozycja unikatowaa, bo stanowi książkowe wydanie pełnego (w jednej książce znajdują się dwie części) tekstu sztuki autorstwa Jacka Thorne’a i Johna Tiffany’ego (powstającej pod bacznym okiem autorki) – premiera spektaklu odbyła się na londyńskim West Endzie 30 lipca 2016 roku.

A co z fabułą? Harry Potter obecnie, 19 lat po pokonaniu najgorszego czarnoksiężnika wszech czasów, jest przepracowanym urzędnikiem Ministerstwa Magii, mężem oraz ojcem trojga dzieci w wieku szkolnym. Nie dość tego – wciąż mierzy się z natrętnymi widmami przeszłości. Jego najmłodszy syn Albus zmaga się natomiast z rodzinnym dziedzictwem, nie zamierzając go przyjmować. Jest to więc po trosze opowieść o relacji ojca i zbuntowanego syna, którzy razem muszą stawić czoło siłom ciemności. 

content

21.10.2016 11:21

[WYNIKI KONKURSU!] Do wygrania „Słowik” Kristin Hannah

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Z radością informujemy, że udało się nam wybrać trzy zwyciężczynie w naszym konkursie. Egzemplarz książki Kristin Hannah – Słowik – wędruje do coconut, która w wyjątkowy sposób podzieliła się osobistą relacją z najbliższą jej osobą, Patrycji85 – archeolożka Gertrude Bell okazała się tą odległą w czasie kobietą, z którą nawet dziś można nawiązać bliską więź – oraz do Ewy Markiewicz (odpowiedź przesłana na stronie Facebooka) czerpiącej siłę z niezwykłych dokonań biegaczki Bobbi Gibb. 

Prosimy laureatki o wysłanie adresu, pod który wyślemy egzemplarz książki, na prywatną wiadomość konta "Wiadomości".

Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim za inspirujące, niezmiernie ciekawe odpowiedzi – to była prawdziwa przyjemność przeczytać je wszystkie. Wśród podziwianych przez Was kobiet znalazły się osobowości niezwykłe i zaskakująco różne: naukowczynie, jedna fantastyczna biznes-woman, artystki: piosenkarki, pisarki czy poetki, aktorki, żołnierki i te codzienne, zwykłe bohaterki, osoby najbliższe naszemu sercu.

content

20.10.2016 08:55

Festiwal Conrada już 24 października w Krakowie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Niemal równocześnie z Targami Książki w Krakowie rusza Festiwal Conrada: jeden z najważniejszych festiwali literackich w Europie. Trwać będzie przez cały tydzień, od 24 do 30 października. Ósma edycja rezygnuje z głównego tematu, w zamian chce położyć nacisk na postawę organizatorów, artystów i czytelników – na intensywność.

„Koniec ze średnimi temperaturami, koniec z obojętnością, koniec z miałkością!” – niemal jak manifest rozpoczyna się informacja na stronie internetowej wydarzenia. Organizatorzy chcą kultury żywotnej, opowiadanej wciąż na nowo i z różnych punktów widzenia, na nowo także interpretowanej, wypowiadanej, doświadczanej. Mówią stanowcze nie obojętności wobec literatury. „Opowiadamy się zdecydowanie za coraz intensywniejszą żywotnością kultury światowej” – piszą na stronie.

content

18.10.2016 09:05

„Księga szeptów” Varujana Vosganiana – Literacka Nagroda Europy Środkowej „Angelus” 2016

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

„Jest to książka o XX wieku, o jego wojnach światowych, masakrach i wspólnych mogiłach, o jego ideologiach i aparatach ucisku. Ale nie tylko. Każde miejsce, każdy czas, każdy naród ma swoją »Księgę szeptów«. Ona żyje, musi tylko zostać opowiedziana” – mówi Varujan Vosganian o swojej książce, która nawiązuje do ludobójstwa Ormian w 1915 roku. Księga szeptów to literacki debiut rumuńskiego autora, polityka i ekonomisty ormiańskiego pochodzenia; ukazała się w 2009 roku i doczekała się już dwóch wznowień. Oprócz nagrody „Angelus” otrzymała również Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej.

Misternie skonstruowana powieść jest upomnieniem się o pamięć ofiar z 1915 roku – władze tureckie do dzisiaj oficjalnie nie uznały tej zbrodni, zataiły także dużą część dokumentów na jej temat. Vosganian chce, żeby zaczęto współcześnie mówić o tej tragedii zapomnianej przez historię XX wieku. Powieść nie skupia się jednak na samych wydarzeniach 1915 roku, lecz także próbuje dotrzeć do tego, co je spowodowało oraz opisać konsekwencje, reakcje władz i reszty świata. Jest to istotny głos w sprawie uznania tragedii Ormian za ludobójstwo, a tym samym kamień milowy w budowaniu ormiańskiej tożsamości.

content

16.10.2016 09:01

Nowy przyjaciel w Stumilowym Lesie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Minęło 90 lat od wkroczenia Kubusia Puchatka i jego przyjaciół ze Stumilowego Lasu do księgarń. Z okazji tego podniosłego wydarzenia przygotowano nową książeczkę, która będzie oficjalną kontynuacją przygód łasucha. The Best Bear in All the World (Najlepszy niedźwiedź na świecie) ukazał się w październiku, a co najciekawsze – przedstawia zupełnie nowego mieszkańca Stumilowego Lasu.

Jest nim mały Pingwin, przedstawiony w części zatytułowanej Zima: Pingwin przybywa do Lasu autorstwa Briana Sibleya. Inspiracją do stworzenia właśnie takiej postaci dostarczyła twórcy fotografia Alana A. Milne'a, który bawi się ze swoim synem Christopherem maskotą-pingwinem.

Cztery nowe historie napisali: Paula Brighta, Kate Saunders, Brian Sibley i Jeanne Willis. Za ilustracje w duchu Ernesta H. Sheparda odpowiada Mark Burgess.

Wprowadzanie kolejnych zwierząt do Stumilowego Lasu to nic nowego w cyklu o misiu „o bardzo małym rozumku”. Jednym nich jest Tygrysek, który pojawił się dopiero w drugiej książce, Chatka Puchatka. „Myśl o Puchatku napotykającym Pingwina nie wydawała się bardziej niezwykła niż jego spotkania z kangurem i tygrysem w lesie Sussex” – powiedział Brian Sibley, tłumacząc się z wyboru właśnie takiej postaci.

content

13.10.2016 18:00

Zmarł noblista Dario Fo

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Rankiem 13 października zmarł w mediolańskim szpitalu włoski noblista Dario Fo – cierpiał na dolegliwości układu oddechowego. Ten kontrowersyjny satyryk, dramaturg i powieściopisarz, a także aktor i reżyser teatralny, miał 90 lat.

Gdy w 1997 roku otrzymał Literacką Nagrodę Nobla jako ten, który rywalizuje z błaznami średniowiecznymi w krytykowaniu władzy oraz popieraniu godności uciskanych nie kryto oburzenia – mówiono nawet o kompromitacji nagrody. W polskim środowisku nie był zbyt lubiany – nie cenili go Czesław Miłosz czy Janina Klave. Paweł Demirski przekonuje, że powodem niechęci bryły skrajnie lewicowe poglądy Daria Fo i jego zaangażowanie polityczne w twórczości. Włoski twórca wojował o to, by teatr był tym medium, które wyraża dzisiejszą polityczną sytuację poprzez opis niesprawiedliwości i opresji wobec społeczeństwa i uwypuklenie portretów ludzi, którzy dzierżą władzę

content

13.10.2016 13:15

Bob Dylan – laureatem literackiej Nagrody Nobla 2016!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dziś o godzinie 13:00 poznaliśmy laureata literackiej Nagrody Nobla 2016 – jest nim Bob Dylan. Gremium przyznało wyróżnienie temu artyście za wyrażanie kreatywnej, nowej poetyki w wielkiej tradycji piosenki amerykańskiej.

Dylan, urodzony 24 maja 1941 roku w Duhulu, jest jedną z najważniejszych postaci muzyki popularnej XX wieku. Jego oryginalny styl to połączenie wielu gatunków muzyki: od tradycyjnego folku i country bluesa poprzez country do muzyki gospel, rock’n’rolla czy angielskiej, szkockiej, irlandzkiej muzyki folkowej. Włączał w swój repertuar także jazz i swing. Młodzieńcze utwory Dylana to głównie komentarze społeczne, polityczne, filozoficzne, odwołujące się do literatury, które nie mieściły się w konwencjach muzyki pop. Jest autorem takich piosenek, jak Blowin’ in the Wing czy Like a Rolling Stone, dziś uznawanych za hymny pokoleniowe.

Jego twórczość nagrodzono do tej pory Grammy, Oscarem i Nagrodą Pulitzera. W roku 2009 otrzymał Narodowy Medal Sztuki, a w 2012 – Prezydencki Medal Wolności. Wielokrotnie również był wymieniany jako kandydat do literackiej Nagrody Nobla.

content

10.10.2016 08:05

Zmarł Andrzej Wajda

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wczoraj wieczorem zmarł Andrzej Wajda. Jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów w marcu tego roku świętował 90 urodziny.

Film był jego życiem. Podczas uroczystości w Pałacu Zamoyskich tak mówił o polskim kinie i ludziach, którzy go tworzą: „Jeżeli będziemy razem, nasze filmy będą na miarę naszych talentów, na miarę naszych możliwości i o takiej tematyce, którą my uznamy za ważną, i nie będziemy musieli wzywać naszych kolegów z Hollywood, żeby nas wyręczyli”.

Wielokrotnie nagradzany – m.in. Srebrną Palmą w Cannes za Kanał (1957), otrzymał nagrody FIPRESCI za Popiół i diament (1959), Wesele (1973) i Człowieka z marmuru (1978). Człowieka z żelaza (1981) nagrodzono Złotą Palmą. Czterokrotnie nominowano go do Oscara – za Ziemię obiecaną (1976), Panny z Wilka (1980), Człowieka z żelaza (1982) i Katyń (2008). Obecnie do Oscara zgłoszony został jego ostatni film – Powidoki. W 2000 roku otrzymał tę nagrodę za całokształt twórczości. Jednak Andrzej Wajda był więcej niż polskim reżyserem – był osobowością polskiego kina. Współtworzył polską szkołę filmową, angażował się także w politykę,  był członkiem komitetu doradczego „Solidarności”, a w 1989 r. – Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. W latach 1989-91 sprawował urząd senatora.

Nieocenionym wkładem w polską kulturę pozostają jego ekranizacje dzieł polskiej literatury: Popiołu i diamentu Andrzejewskiego, Wesela Wyspiańskiego, Ziemi obiecanej Reymonta, Panien z Wilka Iwaszkiewicza, a także narodowej epopei Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. 

content

09.10.2016 07:00

Jesienny rabat dla BiblioNETkowiczów!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Przyznajmy to szczerze – pogoda nas nie rozpieszcza. Od tygodnia to pada, to wieje, to rozrywa parasole, a jak już zacznie świecić słońce… to mrozi w palce. Księgarnia internetowa Lideria.pl  doszła do wniosku, że trzeba coś z tym zrobić: w dniach 9–10 października (dzisiaj i jutro do godziny 23:59) rozdaje prezenty. Specjalnie z myślą o ponurych wieczorach i gorących kubkach kakao przygotowała promocję – darmową dostawę przy wyborze Poczty Polskiej lub Kiosku RUCH jako formy dostawy i dodatkowo 30% rabatu na książki (promocja nalicza się w koszyku od cen detalicznych). Oferta nie dotyczy outletu, wyprzedaży, podręczników szkolnych, książek naukowych i językowych, a także ebooków i książek z rabatem powyżej 30%.

W tym samym czasie książki bardziej doświadczone – te z outletu, z niewielkimi defektami okładki – obejmuje promocja: drugi produkt (ten tańszy) aż 50% taniej!

Wystarczy tylko założyć rękawiczki z poucinanymi palcami i przy składaniu zamówienia wstukać kod rabatowy: net2016

 

Drodzy BiblioNETkowicze, nie pozwólcie, by druga ręka (ta bez kubka ciepłego kakao) była bezczynna podczas tradycyjnego jesiennego „kocowania”! Przygarnijcie dla niej książkę. Gorąco zapraszamy do korzystania z oferty Liderii.

content

07.10.2016 16:00

„Dziewczyna z pociągu” – ekranizacja bestsellerowej powieści od dzisiaj w kinach!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dzisiaj, tj. 7 października, do polskich kin wchodzi ekranizacja megabestsellera Pauli Hawkins Dziewczyna z pociągu. Film wyreżyserował znany z oscarowych Służących Tate Taylor, a w postać Rachel wcieliła się świetna angielska aktorka Emily Blunt – ostatnio zagrała w adaptacji baśni spisanej przez braci Grimm Łowca i Królowa Lodu, znana jest jednak głównie z ról w musicalu Tajemnice lasu czy filmie Sicario.

Przypomnijmy, że Dziewczyna z pociągu to historia trzydziestoletniej Rachel, która po rozwodzie zmaga się z problemem alkoholowym. Kobieta każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Trasę zna na pamięć. Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z mijanych domów. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. Chciałaby być tak szczęśliwa jak oni. I nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza. Wszystko się zmienia.

content

07.10.2016 09:16

Magdalena Grzebałkowska pisze nową książkę

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Krzysztof Komeda Trzciński stał się kolejnym bohaterem Magdaleny Grzebałkowskiej – to jemu poświęci ona następną książkę. Autorka Beksińskich. Portretu podwójnego i biografii ks. Jana Twardowskiego, w tym roku wyróżniona Nagrodą Nike Czytelników za reportaż 1945. Wojna i pokój, podejmuje się opowiedzenia historii polskiego jazzmana znanego na całym świecie. Skomponował muzykę do 65 filmów, największą sławę przyniosła mu Kołyskanka do filmu Dziecko Rosmary Romana Polańskiego.

 Niewysoki, ryżawy, kulejący – koledzy mówili, że synkopował, chodząc. Trzymał się trochę z boku, a jednocześnie miał niesamowitą charyzmę. […] Miał siedem lat, kiedy został uczniem konserwatorium w Poznaniu. To nie legenda, zachowała się jego legitymacja studencka! Gdyby nie wojna, być może zostałby muzycznym geniuszem, a tak skończył tylko liceum muzyczne – mówi o nim pisarka w wywiadzie dla „Dużego Formatu”. Podążając śladami kompozytora, Grzebałkowska odwiedziła już Ostrów Wielkopolski, gdzie Komeda spędził młodość i skończył szkołę średnią. Wciąż jeszcze gromadzi materiały do książki.

content

06.10.2016 10:45

„Uwaga, czytelnicy z całego świata!” – wyjątkowy konkurs Heywood Hill

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

By uczcić osiemdziesiątą rocznicę powstania, Heywood Hill – niezależna londyńska księgarnia – z dumą przedstawia The Library of a Lifetime (Bibliotekę Życia). To naprawdę wyjątkowa nagroda przeznaczona dla czytelników – zwycięzca będzie otrzymywać za darmo jedną książkę miesięcznie do końca życia.  

Szczęśliwiec nigdy już nie będzie musiał kupić ani jednej książki – właściciele księgarni zobowiązali się do wysyłania mu co miesiąc wybranej książki w twardej oprawie. Oferta będzie specjalnie dopasowana do jego czytelniczego gustu. Udział w konkursie mogą wziąć tylko czytelnicy pełnoletni. Należy wejść na stronę internetową i wypełnić formularz, wskazując najważniejszą dla siebie książkę – liczą się wyłącznie te wydane po angielsku i nie starsze niż z roku otwarcia księgarni Heywood Hills, tj. 1936. Formularze można przesyłać z każdego miejsca na świecie mającego łącze internetowe do północy 31 października 2016 roku.

content

04.10.2016 13:48

Kim jest Elena Ferrante?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Claudio Gatti – włoski dziennikarz śledczy – opublikował niedawno na łamach NYR Daily artykuł, w którym udowadnia, że rozwiązał jedną z największych zagadek współczesnej literatury – dowiedział się, kim rzeczywiście jest Elena Ferrante, autorka zdobywającego niesamowitą popularność cyklu neapolitańskiego Genialna przyjaciółka. Mianowicie miałaby to być Anita Raja (na zdjęciu), mieszkająca w Rzymie tłumaczka, której matka pochodziła z Niemiec, a urodziła się w rodzinie polskich Żydów z Wadowic.

Już od czasu, gdy w 1992 roku Elena Ferrante wydała swoją pierwszą powieść, a szczególnie po opublikowaniu odnoszącej sukcesy tetralogii (2011–2014) zapoczątkowanej Genialną przyjaciółką, media nie ustają w domysłach, kim jest ta pisarka, z ogromnym powodzeniem do dziś ukrywająca swoją tożsamość. Nieznane są żadne jej zdjęcia, nie udało się także znaleźć ani jednej informacji, nie wiadomo nawet, czy to rzeczywiście kobieta. Do tej pory ukazało się tylko kilka wywiadów przeprowadzonych za pośrednictwem jej stałego wydawcy – Edizioni e/o. 

content

02.10.2016 23:53

„Nakarmić kamień” Bronki Nowickiej – Literacka Nagroda „Nike” 2016 przyznana!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

„Czterdzieści cztery zdyscyplinowane językowo, ostre jak cięcie noża, niezwykle obrazowe prozy poetyckie tworzą równie intrygującą całość, zdyscyplinowaną kompozycję” – tak argumentował wybór debiutanckiego zbioru Bronki Nowickiej  „Nakarmić kamień” Tomasz Fiałkowski, przewodniczący jury. Podkreślał także, że to książka o wchodzeniu dziecka w świat ludzi i rzeczy, przesiąknięta groteską i wizyjnymi obrazami opowieść dziecka o rodzinie. „To książka, która po lekturze bardzo długo z nami zostaje” – dodał.

„»Nakarmić kamień« to nieustanne dociekanie istoty rzeczy. Przedstawiony przez Nowicką świat nie obrósł jeszcze we wtórne znaczenia, w sposób szczególny działa więc na wyobraźnię, wytwarzając własne ciągi przyczynowo-skutkowe, własną logikę. Autorka penetruje relacje łączące ludzi i rzeczy, kwestionuje i podważa zastałe hierarchie, balansuje na granicy ciała i świata zewnętrznego. Związek człowiek – rzecz to dla poetki również podstawa do uobecniania zmarłych, zapamiętanych, »zatrzymanych« w przedmiotach. To mocny, świeży debiut w literaturze polskiej” – przekonuje wydawca, Biuro Literackie.

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: