Dodany: 27.10.2016 18:00|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Paul Beatty – laureatem Nagrody Bookera 2016


Paul BeattyPaul Beatty otrzymał tegoroczną The Man Booker Prize for Fiction – to pierwszy Amerykanin, do którego trafiła statuetka i czek na 50 tys. funtów (Amerykanie mogą ubiegać się o nagrodę od 2014 roku). Jury doceniło tego 54-letniego nowojorskiego autora za powieść The Sellout. W 2016 roku krótka lista była bardzo zróżnicowana, jeśli chodzi o narodowość autorów: Burnet i Levy pochodzą z Wielkiej Brytanii, Moshfegh i Beatty z USA, Szalay z Kanady, natomiast Thien, mimo że jest Kanadyjczykiem, wychował się w Anglii.

„Metaforyczny, multikulturalny dzbanek, niemal zbyt gorący, by dotknąć” – tak opisuje The Sellout „New York Times”. Powieść Paula Beatty’ego to dystopijna satyra na konflikty rasowe we współczesnej Ameryce. Narrację prowadzi w niej afrykańsko-amerykański mieszkaniec rozpadającej się mieściny – Bonbon – który staje przed Sądem Najwyższym za próbę przywrócenia segregacji rasowej w miejscowym liceum.

Praktycznie cała powieść składa się z retrospekcji, dzięki którym mamy wgląd w osobowość bohatera i jego motywacje. W efekcie dostajemy zwariowany świat zaludniony kreskówkowymi bohaterami, parodiami rasowych stereotypów. Naprzeciw tego świata stoi główny bohater, który, wbrew pozorom, okaże się osobą myślącą całkiem racjonalnie.

Amanda Foreman, przewodnicząca tegorocznego jury, tak skomentowała wybór The Sellout: „jest to książka idealnie skrojona na nasze czasy. To wyjątkowa, nowoczesna satyra, jej humor maskuje poważne społeczne problemy. Paul Beatty morduje święte krowy i bierze na cel rasowe i polityczne tabu, a robi to mądrze, brawurowo i agresywnie”. Sam autor, inspirujący się w swojej twórczości Josephem Hellerem i Kurtem Vonnegutem, w jednym z wywiadów mówi, że jest zaskoczony, iż wszyscy uparcie nazywają jego książkę komiczną, bo... on sam nie wie, jak ją określić.

To trzeci rok od otwarcia Nagrody Bookera dla pisarzy wszystkich narodowości – jednak tylko tych, którzy piszą po angielsku i publikują w Wielkiej Brytanii. Przed 2014 rokiem nagrodę mógł dostać jedynie autor z Wiekiej Brytanii, wspólnoty „Commonwealth”, Irlandii i Zimbabwe. Sama nagroda przyznawana jest od 1969 roku i pozostaje jedną z najbardziej prestiżowych w świecie anglojęzycznym. W ostatnich latach otrzymali ją m.in. Eleanor CattonRichard Flanagan i Marlon James.

Paul Beatty jako zwycięzca weźmie udział w oficjalnym wydarzeniu w Foyles 28 października 2016 roku. 

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: Eida 31.10.2016 13:53 napisał(a):
Odpowiedź na: Paul Beatty  otrz... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Ktoś wie, czy ukaże się po polsku?
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: