Dodany: 14.09.2016 19:00|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nagroda Bookera 2016 – poznaliśmy krótką listę nominowanych

Booker Prize 2016Pozostało już tylko sześć książek nominowanych do tegorocznej Nagrody Bookera – wczoraj poznaliśmy krótką listę tytułów wyróżnionych z początkowych 155 zgłoszonych. Jurorzy postawili na mniej znane nazwiska: Paul Beatty, Deborah Levy, Graeme Macrae Burnet, Ottessa Moshfegh, David Szalay i Madeleine Thien. The Man Booker Prize to nagroda przyznawana za najlepszą książkę anglojęzyczną, która ukazała się w Wielkiej Brytanii w okresie od października 2015 do września 2016 roku.

Jak piszą organizatorzy na oficjalnej stronie – jest to niesamowicie zrównoważona lista: znajduje się na niej trzech mężczyzn i trzy kobiety z trzech krajów. Burnet i Levy z Wielkiej Brytanii, Moshfegh i Beatty z USA, a z Kanady Szalay i Thien (chociaż Szalay, mimo że urodzony w Kanadzie, wychował się w Anglii i być może jest bardziej Brytyjczykiem niż Kanadyjczykiem).

Trzy z nominowanych książek (Burneta, Moshfegh i Thien) poruszają tematykę historyczną, pozostałe natomiast rozgrywają się na tle współczesnych problemów. Moshfegh i Levy wprowadzają kobiece protagonistki, podczas gdy Burnet, Beatty i Szalay opowiadają o mężczyznach. Powieść Thien zmaga się z historią całej rodziny. Ani płeć, ani epoka, ani narodowość nie są więc faworyzowane na tegorocznej liście.

Ponadto zdaje się, że miejsca akcji są tak samo zróżnicowane: mamy tu Nową Anglię i Hiszpanię, szkockie wyspy i współczesną Europę, Los Angeles oraz Chiny. Lista zawiera utwory debiutantów (Moshfegh) i bardziej doświadczonych pisarzy (Levy). Nawet wiek nominowanych waha się: od najmłodszej Moshfegh – 35 lat do najstarszej Levy – 57 lat.

Jeśli chodzi o poruszane w nominowanych powieściach tematy… The Sellout Beatty'ego to dystopijna satyra, w której bohater pragnie przywrócić niewolnictwo i segregację rasową, podczas gdy Szalay w swoich opowiadaniach analizuje człowieka w XXI wieku: jego dobrą i złą stronę. Levy bada macierzyństwo, trudne relacje między córką i chorą matką, Burnet wchodzi w umysł zabójcy w powieści skonstruowanej na podstawie materiałów sądowych, podczas gdy Moshfegh zagłębia się w psychikę zmęczonej życiem kobiety, w przyjaźń doprowadzającą do zbrodni. Wreszcie Thien bada wpływ wydarzeń w XX-wiecznych Chinach na zwykłego obywatela – jest to historia matki i córki, które goszczą uciekinierkę z kraju po protestach na  Placu Tiananmen.

Organizatorzy podsumowują: „spójrz więc na krótką listę, znajdziesz tam miłość, śmierć, szczęście, rodziny, powiew historii i osobliwości, życie wewnętrzne i zewnętrzne (społeczne), ale też bezmiar innych tematów”.

Krótka lista nominowanych do The Man Booker Prize:

Paul Beatty – The Sellout

Deborah Levy – Hot Milk

Graeme Macrae Burnet – His Bloody Project

Ottessa MoshfeghByłam Eileen (książka ukazała się w polskim przekładzie w lutym 2016 nakładem wydawnictwa W.A.B)

David Szalay – All That Man Is

Madeleine Thien – Do Not Say We Have Nothing

Zwycięzcę poznamy 25 października tego roku; oprócz pamiątkowej statuetki otrzyma on też nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy funtów.