Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

08.09.2017 15:30

Książki dla dzieci na początek jesieni 2017

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Uf, pierwszy tydzień szkoły za nami – po znojach szkolnej rutyny wszystkim na pewno przyda się weekend odpoczynku. Zanim więc zagłębicie się w tegoroczne podręczniki i lektury, prezentujemy dwie nowości i trzy zapowiedzi wydawnicze przygotowane specjalne z myślą o uczniach. Znajdzie się tu coś dla miłośników historii, ciekawych życiorysów, ale też dla fanów humorystycznych perypetii szkolnych przyjaciół. Dzięki nim powoli wdrożycie się w szkolną codzienność, a przy tym odpoczniecie i przede wszystkim będziecie dobrze się bawić.

Proponowane książki przeznaczone są dla dzieci w wieku 7–13 lat.

content

08.09.2017 09:45

Finaliści Nagrody Angelus 2017

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Jury, pod przewodnictwem Mykoły Riabczuka, ogłosiło listę siedmiu finalistów Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus”. Wśród nominowanych znalazły się dwie książki polskich autorów: Galicyanie (Nowak Stanisław Aleksander) oraz Fałszerze pieprzu: Historia rodzinna (Sznajderman Monika). Wyróżniono także twórców z Bośni, Rosji, Rumunii i Ukrainy. Zwycięzca zostanie ogłoszony 21 października podczas gali w Teatrze Capitol. Na uroczystości dowiemy się również, kto otrzymał Nagrodę Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej.

Finaliści Angelusa 2017: Dni króla (Florian Filip)Karbid (Lubka Andrij)Galicyanie (Nowak Stanisław Aleksander)Opowieści z ostatnich dni: Trylogia (Pawłow Oleg)Książka o Unie (Šehić Faruk)Fałszerze pieprzu: Historia rodzinna (Sznajderman Monika)Dom kata (Tompa Andrea).

content

07.09.2017 15:21

„Ciotka Poldi i sycylijskie lwy” Maria Giordana – fragment

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W przyszłym tygodniu ukaże się patronat Biblionetki: Ciotka Poldi i sycylijskie lwy Maria Giordana. W związku z tym prezentujemy krótką informację od wydawcy i fragment tej przebojowej powieści.

Już 13 września odbędzie się premiera książki Maria Giordana Ciotka Poldi i sycylijskie lwy. To lektura obowiązkowa nie tylko dla miłośników lekkich kryminałów z gatunku cozy crime, lecz także dla amatorów dobrej literackiej rozrywki.

Jej główna bohaterka – ekscentryczna Ciotka Poldi – stała się postacią kultową. Dlaczego?

Aby czytelnik mógł sam się przekonać, wydawnictwo Initium udostępnia fragment powieści.

Zapraszamy!

content

07.09.2017 11:05

Książki z ilustracjami przedstawiającymi ludzi mają lepszy wpływ na prospołeczną postawę u dzieci

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Od wieków w bajkach dla dzieci (i nie tylko dla nich) przekazywano podstawowe prawa moralne poprzez postacie zwierząt. Wymieńmy choćby jednego z najstarszych autorów takich historii – Ezopa. Na pewno znacie też Bajki (Krasicki Ignacy), a ze współczesnych klasycznych historii Wodnikowe Wzgórze (Adams Richard) lub książkę Kubuś Puchatek (Milne Alan Alexander (Milne A. A.)). Badania Instytutu Badań Edukacyjnych Uniwersytetu Toronto wykazały jednak, że dużo lepszy wpływ na najmłodszych mają opowieści przedstawiające ludzi.

Kanadyjscy naukowcy w ramach badania podzielili niemal sto dzieci w wieku 4–6 lat na trzy grupy i każdej z nich przeczytali jedną historię. Pierwszej książkę Mały Szop uczy się dzielić Mary Packard, w której zantropomorfizowane zwierzęta uczą się, że dzięki dzieleniu się z innymi, będziemy czuć się lepiej. Druga historia była identyczna z pierwszą, lecz ilustracje ze zwierzętami zastąpiono postaciami ludzkimi. Trzecia grupa była grupą kontrolną, nie miała związku ani ze zwierzętami, ani z ludźmi.

content

06.09.2017 10:30

Fragment „Obietnicy następcy” Trudi Canavan

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Prezentujemy fragment naszego przyszłotygodniowego patronatu – Obietnica następcy Trudi Canavan, trzeciego tomu trylogii fantasy Prawo Milenium. Książka dostępna będzie od 13 września.

W najnowszej części od konfrontacji buntowników z Raenem minęło pięć lat. W tym czasie Qall, chłopiec ocalony przez Rielle, bezpiecznie dorósł wśród Podróżników, a Tyen znalazł sobie nowy dom i ukrył się przed ludźmi, którzy okrzyknęli go zdrajcą i nazwali Szpiegiem.

Pięć lat chaosu, nad którym Baluka i Odnowiciele ledwie byli w stanie zapanować. Wszędzie toczą się wojny, niektóre światy zostały opanowane przez machiny wojenne, inne pozbawili mocy magowie pragnący nieśmiertelności.

W czasach, gdy wojna zagraża z trudem wypracowanemu przez Rielle i Tyena pokojowi, a Qall wkracza w dorosłość, lojalność zostanie poddana próbie. Złożone obietnice mogą wszystko zmienić. Zależy od nich życie Qalla.

Dahli ma bowiem możliwość przywrócenia władzy Raenowi i nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swój cel.

content

05.09.2017 13:58

Finaliści Nagrody Literackiej Nike 2017

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dzisiaj (5 września) ogłoszono listę finalistów 21. edycji Nagrody Literackiej Nike 2017. Dwie powieści, dwa tomy poetyckie, dwa zbiory eseistyczne oraz reportaż zawalczą o najważniejszą nagrodę literacką w Polsce. Laureata poznamy 1 października.

Wśród nominowanych znaleźli się: Serce (Franczak Radka), Paraliż przysenny (Jakubowska-Fijałkowska Genowefa), Żeby nie było śladów: Sprawa Grzegorza Przemyka (Łazarewicz Cezary), Dwanaście srok za ogon (Łubieński Stanisław), Włos Bregueta (Podsiadło Jacek), Fałszerze pieprzu: Historia rodzinna (Sznajderman Monika), Las nie uprzedza (Środa Krzysztof).

Więcej informacji na temat wymienionych pozycji w rozwinięciu wiadomości.

content

05.09.2017 13:14

Zapowiedzi książkowe na wrzesień 2017

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dzisiaj wyglądamy przez okno nieco sceptycznie – początek września dla nikogo nie jest łaskawy. Czy to mżawka, czy ulewa, czy wreszcie wichura – zdecydowanie nie chce się wychodzić się z domu.

Z drugiej strony może to jeszcze nic straconego, bo wydawcy przygotowali na ten miesiąc kilka naprawdę wartych uwagi premier. W tym świetle zaszycie się w kącie z nową pozycją nie wygląda aż tak źle. Zanim jednak zasiądziecie w ulubionym fotelu z wybranymi tytułami, zapraszamy do lektury naszego zestawienia najbardziej oczekiwanych książek września

content

04.09.2017 11:03

Stacja Literatura 22: „Rozkład jazdy Stacji Literatura 22”

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W drugim tygodniu września rozpoczyna się 22. edycja festiwalu Stacja Literatura. Dzisiaj zapraszamy do lektury szczegółowego programu wydarzenia.

Motywem przewodnim 22. edycji festiwalu Biura Literackiego jest hasło "Miłość, życie, śmierć" – trzy najważniejsze i najbardziej tajemnicze tematy literatury, które staną się punktem wyjścia do kilkunastu wyjątkowych wydarzeń. Festiwal, którego inicjatorem i realizatorem od połowy lat 90. jest Artur Burszta i Biuro Literackie, tym razem skieruje uwagę uczestników na sprawy pierwsze: najbardziej uniwersalne i dotykające nas wszystkich.

Już w czwartek 7 września o godzinie 21:00 w Aparthotelu wernisaż wystawy malowanych pudełek Kory. Legenda polskiej muzyki rockowej zaprezentuje po raz pierwszy publicznie swoje prace plastyczne, które dotąd znali najbliżsi. Tego samego dnia o 22:00 „Live Set” – dyskusja o twórczości Tomasza Pułki z udziałem Pawła Kaczmarskiego, Marty Koronkiewicz i Andrzeja Sosnowskiego.

Więcej informacji po rozwinięciu wiadomości.

content

04.09.2017 09:00

Ostateczna lista lektur szkolnych 2017/2018

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Już dzisiaj pierwsi uczniowie poszli do siódmej klasy zamiast do pierwszej gimnazjum. Nowa reforma szkolna wzbudza wiele emocji – pojawiało się dużo argumentów za i przeciw. Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić ostateczną listę lektur szkolnych, która obowiązywać będzie w tym roku, rozpoczynając od 1 września.

W listopadzie 2016 roku ministerstwo zaprezentowało pierwszą wersję proponowanych książek dla uczniów. Sporo kontrowersji wzbudziły takie pozycje jak Igrzyska śmierci (Collins Suzanne) oraz Nela Mała Reporterka, którą czytać mieli uczniowie ósmej klasy podstawówki. Po uwzględnieniu kilku poprawek, MEN wypuścił oficjalny spis lektur. Na listę trafił na przykład komiks Szkoła latania (Christa Janusz) – na pewno atrakcyjny dla młodego czytelnika – jednak całkowicie usunięto takie klasyczne tytuły jak Ten obcy (Jurgielewiczowa Irena) oraz Pinokio (Collodi Carlo (właśc. Lorenzini Carlo)). Pojawiło się natomiast kilka współczesnych pozycji Olgi Tokarczuk, Andrzeja Stasiuka oraz Jacka Dukaja. Mimo to słyszalne są argumenty przeciwko nowej liście – wskazuje się na zbyt wiele pozycji, raczej kosmetykę wysłużonego już kanonu i pozostawienie wielu przestarzałych książek.

Trudno prognozować już dzisiaj, jak sprawdzi się aktualna lista – na podsumowania przyjdzie czas za kilka lat.

content

03.09.2017 10:02

Laureaci Literackiej Nagrody GDYNIA 2017

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W sobotę (2 września) podczas gali w Muzeum Emigracji w Gdyni ogłoszono laureatów dwunastej edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Nagrodę zdobyli Krzysztof Siwczyk, Michał SobolSalcia Hałas i Ryszard Engelking.

Spośród dwudziestu nominowanych kapituła pod przewodnictwem prof. Agaty Bielik-Robson wyróżniła Krzysztofa Siwczyka w kategorii eseistyka za Koło miejsca/Elementarz (Muzeum w Gliwicach). Za tom poetycki uhonorowano Michała Sobola za Schrony (Wydawnictwo Nisza), natomiast w kategorii proza laureatką została Salcia Hałas i jej Pieczeń dla Amfry (Wydawnictwo MUZA S.A.). Natomiast Ryszard Engelking  otrzymał nagrodę za nowe tłumaczenie Szkoły uczuć Gustave’a Flauberta (Wydawnictwo Sic!).

content

01.09.2017 13:08

5 szkół z książek, do których nie chcielibyśmy chodzić

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zaledwie kilka dni dzieli nas od pierwszego szkolnego dzwonka. W przerwie między kompletowaniem wyprawki proponujemy zarówno dorosłym, jak i uczniom krótką listę szkół znanych z książek, do których na pewno nie chcielibyśmy chodzić lub – przy bliższych oględzinach – stwierdziliśmy, że mogłoby to być nieco ryzykowne.

Powspominajcie i ponarzekajcie razem z nami i, przygotowując się na poniedziałek, pamiętajcie – zawsze mogło być gorzej… 

Legenda
  • - książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę
  • - do książki dodano opisy lub recenzje
  • - książka dostępna w naszej księgarni
  • - książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)
  • - książka znajduje się w Twoim schowku
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: