Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Pinokio

 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 3,88 ; książkę oceniło 1880 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): Panterka
 • Uwagi i dodatkowe informacje:

  Carlo Collodi w 1880 roku zaczął pisać powieść "Storia di un burattino" ("Historie marionetki"), zwaną także "Le avventure di Pinocchio" ("Przygody Pinokia"), która była wydawana w cotygodniowej gazecie "Il Giornale dei Bambini" (pierwsza włoska gazeta dla dzieci).
  W okresie międzywojennym popularne było oprac. Józefa Wittlina pt. "Pinokio: Przygody drewnianej kukiełki" (po wojnie wychodziło z ilustracjami Ignacego Witza 1946 i 1948 i Szancera 1950). W 1949 wyszło też 1 wyd. wersji rosyjskiej Aleksego N. Tołstoja pt. "Złoty kluczyk czyli Niezwykłe przygody Buratina" (w różnych wydaniach tej wersji wykorzystano ilustracje trzech rosyjskich rysowników).
  Wydanie z audiobookiem - Zielona Sowa 2009

 • Uwagi i dodatkowe informacje dla wersji Przygody pajaca: Powieść dla dzieci:

  Książka podaje błędnego autora: E. Cherubini - wydanie z ok. 1912 roku. Eugenio Cherubini jest autorem jednej z kontynuacji przygód Pinokia.

 • Uwagi i dodatkowe informacje dla wersji Pinokio: Historia pajacyka (tłum. Mikołajewski Jarosław):

  Ilustracje: Innocenti Roberto

 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Redakcja BiblioNETki poleca!
Tytuł tekstu: O pewnym przysmaku korników

W zasadzie nie znałem bajki o Pinokiu. Owszem, utarło się w mojej świadomości pewne powierzchowne pojęcie, że pajacyk był z drewna, że rósł mu nos, kiedy mijał się z prawdą, że chciał stać się chłopcem z krwi i kości. Jednak to wszystko nic w kontekście całości jego historii. Wystarczy wspomnieć, iż najbardziej rozpoznawalny atrybut Pinokia, czyli jego wydłużający się nos – obiekt wyuzdanych i najczęściej suchych jak wiązka chrustu żartów – w samej bajce zasłużył jedynie na niewiele znaczący epi...

czytaj całość »

data dodania: 2012-03-07, autor: zsiaduemleko, komentarzy: 3

Tytuł tekstu: Nie polecam

"Pinokio" to opowieść, z którą chyba każdy musiał się zetknąć i mniej więcej wie, o co w niej chodzi. Pinokio to drewniany pajacyk wystrugany przez Dżepetta, o długim nosie, wydłużającym się za każdym razem, kiedy pajacyk skłamie. Bardzo pragnie zostać prawdziwym chłopcem i stara się być grzeczny. (Uwaga, zdradzam fabułę). Nie wszystko idzie zgodnie z jego marzeniem, bo zabija świerszcza, który dawał mu dobre rady, oszukuje biednego, ciężko pracującego ojca, prawie doprowadza do śmierci ...

czytaj całość »

data dodania: 2012-05-05, autor: mala ksiezniczka, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Czy pajac z drewna zasłuży na to, aby stać się chłopcem?

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Pinokio zostaje wyciosany z kawałka drewna przez Dżepetta. Od pierwszych chwil powołania do życia jest krnąbrnym, nieposłusznym pajacykiem. Przedrzeźnia swojego tatusia; zabija (na szczęście nie z premedytacją) świerszcza, który chce tylko przekazać małemu bohaterowi garść dobrych rad; niejednokrotnie ucieka z domu; sprzedaje elementarz po to, aby kupić bilet do teatru marionetek; daje się zwieść fałszywym obietnicom Lisa i Kota; nie słucha matki - wróżki, w końcu wyjeżdża za namową kolegi Knota...

czytaj całość »

data dodania: 2009-01-10, autor: kasia z lęborka, komentarzy: 3

Tytuł tekstu: Niegrzeczny pajacyk

Książka opowiada o pajacyku wystruganym z drzewa, który nie słucha swojego właściciela i przez to spotykają go niesamowite przygody. Jest to powieść przepełniona humorem. Biegnijcie do biblioteki!

czytaj całość »

data dodania: 2005-09-30, autor: catarina, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Książka o pajacyku

Jak każdy wie, książka Carla Collodiego opowiada o chłopcu - pajacyku, którego "Mamałyga" sam sobie wystrugał z kawałka drzewa, który potrafił mówić, śmiać się i płakać jak małe dziecko. Książka Carla Collodiego pt. "Pinokio" to lektura w 4 klasie, więc myślę, że przeczytał ją prawie każdy. Ale jeśli są jeszcze takie osoby, które nie znają tej książki, niech szybko biegną do biblioteki, by ją jak najszybciej przeczytać. Miłego czytania!

czytaj całość »

data dodania: 2004-07-20, autor: Ilona65, komentarzy: 18

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Opowieść o drewnianej kukiełce, która chciała zostać prawdziwym chłopcem.

Pinokio, aby spełnić swe życzenie, musi udowodnić, że jest godzien zostania człowiekiem. Powinien być grzeczny i prawdomówny, jednak przekorna natura skutecznie utrudnia mu osiągnięcie tego celu.

Podczas swojej przygody Pinokio spotyka mnóstwo osobliwych postaci - mądrego Świerszcza, Lisa z Kotem, którzy okazują się okrutnymi złodziejami, błękitnowłosą Dziewczynkę, która stara się mu pomóc i wiele innych.

Czy ostatecznie uda mu się spełnić swoje marzenie?

[Zielona Sowa, 2017]

czytaj całość »

data dodania: 2018-10-29, autor: margines, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Lektury 2018r.

Poprzednie: Lektury 2017r. Następne: Lektury 2019r. STYCZEŃ 2018 (ΣR=Σm=2044s;𝔼m=2044) 1. Logika i argumentacja: Praktyczny kurs krytycznego myślenia 5.0 bardzo dobra książka. Kładzie wielki nacisk na zdroworozsądkowość rozumowania, przy czym autor jasno wykazuje bezcelowość/nieprzystawalność podejścia logiki formalnej do rozważania zagadnień czy dyskusji tyczących spraw nie tak ścisłych jak dowody matematyczne. Wiele interesujących przykładów (także dotyczących współczesnych wydarzeń p...

czytaj całość »

data dodania: 2018-01-03 07:45, autor: LouriOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Tytuł tekstu: Niegrzeczny Pajac

Książka opowiada o Pinokiu, czyli drewnianym pajacu, który nie ukrywał swojej miłości do psot. Zanim się zmienił, był: egoistyczny, naiwny, odważny oraz nieobowiązkowy. Wiadomo - jak każdy, zostaje za to ukarany, lecz jednak sprytnie wymyka się z niebezpieczeństwa. Lektura może zaciekawić miłośników humoru.

czytaj całość »

data dodania: 2007-01-10, autor: Grzesiek DD, komentarzy: 0

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku