Dodany: 03.09.2017 10:02|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Laureaci Literackiej Nagrody GDYNIA 2017

Nagroda Gdynia 2017W sobotę (2 września) podczas gali w Muzeum Emigracji w Gdyni ogłoszono laureatów dwunastej edycji Nagrody Literackiej GDYNIA. Nagrodę zdobyli Krzysztof Siwczyk, Michał SobolSalcia Hałas i Ryszard Engelking.

Spośród dwudziestu nominowanych kapituła pod przewodnictwem prof. Agaty Bielik-Robson wyróżniła Krzysztofa Siwczyka w kategorii eseistyka za Koło miejsca/Elementarz (Muzeum w Gliwicach). Za tom poetycki uhonorowano Michała Sobola za Schrony (Wydawnictwo Nisza), natomiast w kategorii proza laureatką została Salcia Hałas i jej Pieczeń dla Amfry (Wydawnictwo MUZA S.A.). Natomiast Ryszard Engelking  otrzymał nagrodę za nowe tłumaczenie Szkoły uczuć Gustave’a Flauberta (Wydawnictwo Sic!).

Na gali rozdano pamiątkowe statuetki Kostki Literackie oraz nagrody pieniężne w wysokości 50 tysięcy złotych.

Dzisiaj (3 września) odbędzie się spotkanie z laureatami w sali recepcyjnej Muzeum Miasta Gdyni. Rozpoczęcie o godzinie 14:00 – Zofia Król porozmawia z Krzysztofem Siwczykiem. O 15:00 zapraszamy na spotkanie z Michałem Sobolwem, o 16:00 z Salcią Hałas. O godzinie 17:00 o przekładzie nieobecnego Ryszarda Engelkinga porozmawiają Marek Bieńczyk (członek kapituły) oraz Tomasz Swoboda.

Na podstawie: nagrodaliterackagdynia.pl

Użytkownik: margines 03.09.2017 18:02 napisał(a):
Odpowiedź na: W sobotę (2 września) p... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Właśnie.
Zacząłem czytać tę wiadomość i po raz kolejny (w porównaniu z innymi takimi wiadomościami) rzuciło mi się w oczy i miałem zamiar "wspomnieć" o tym jak już tomasi zaznaczył, że przy takich informacjach tytuły wymienionych książek powinno się podawać w formie linków.
Użytkownik: rollo tomasi 03.09.2017 18:41 napisał(a):
Odpowiedź na: Właśnie. Zacząłem czytać... | margines
A odnośnie meritum, niestety Gdynia ma to do siebie, że promuje książki stosunkowo nowe, nie mówiąc, że często też względnie młodych autorów. To między innymi dlatego książek nie czytałem, a dwojga autorów (od "...Amfy i "Schronów") nie kojarzę. Ale to chyba tym lepiej, że wygrywają nieznani, bo tym już znanym sława i chwała już tylko do łechtania próżności służy.