Dodany: 05.09.2017 13:14|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zapowiedzi książkowe na wrzesień 2017

Wrześniowe zapowiedzi 2017

Dzisiaj wyglądamy przez okno nieco sceptycznie – początek września dla nikogo nie jest łaskawy. Czy to mżawka, czy ulewa, czy wreszcie wichura – zdecydowanie nie chce się wychodzić się z domu.

Z drugiej strony może to jeszcze nic straconego, bo wydawcy przygotowali na ten miesiąc kilka naprawdę wartych uwagi premier. W tym świetle zaszycie się w kącie z nową pozycją nie wygląda aż tak źle. Zanim jednak zasiądziecie w ulubionym fotelu z wybranymi tytułami, zapraszamy do lektury naszego zestawienia najbardziej oczekiwanych książek września.

Mężczyzna, który gonił swój cieńMężczyzna, który gonił swój cień (Lagercrantz David)

Czarna Owca

Data premiery: 7.09.2017

Kolejna część kontynuacji popularnego cyklu Millenium Stiega Larssona. Autor, David Lagercrantz, obiecuje, że w książce wyjaśni się, dlaczego Lisbeth Salander zrobiła sobie tatuaż smoka na plecach. Zdradza, że dziewczyna miała bardzo ważny powód, by podjąć taką decyzję.

Nowa książka o Salander i Mikaelu Blomkviście skupi się na dzieciństwie bohaterki, która będzie miała szansę dowiedzieć się, co stało za zniszczeniem jej rodziny. Piąta książka z serii Millenium to skomplikowana powieść osnuta wokół kwestii takich jak honor, tajemnice badań genetycznych i zaawansowanych ataków hakerskich, a więc współczesnych metod prowadzenia wojny.

To, co możliweTo, co możliwe (Strout Elizabeth)

Wielka Litera

Data premiery: 13.09.2017

Kilka miesięcy po amerykańskiej premierze polscy czytelnicy będą mieli szansę zapoznać się z opowiadaniami, które Elizabeth Strout pisała równolegle z Mam na imię Lucy (Strout Elizabeth) – powieścią cenioną przez czytelników i krytyków zarówno w USA, jak i w Polsce. Autorkę wyróżniono za subtelność narracji i emocjonalną siłę jej prozy. „New York Times Review of Books” określił wspomnianą powieść mianem „znakomitej prozy uważnych słów i wibrującej ciszy” i umieścił wśród najważniejszych książek 2016 roku.

W To, co możliwe pisarka opisuje dalsze historie postaci, których losy krzyżowały się z życiem powieściowej Lucy Barton – pisarki, rozwódki, ponownej żony, matki dwóch córek, która przez całą powieść opowiadała o swoim życiu, między innymi skomplikowanej relacji z matką, swoim dzieciństwie i związku z mężem.

Agnieszka Osiecka dzieciomAgnieszka Osiecka dzieciom (Osiecka Agnieszka)

Nasza Księgarnia

Data premiery: 13.09.2017

Premiera edytorska. W książce Agnieszka Osiecka dzieciom znajdziecie wszystkie utwory, które poetka i pisarka stworzyła dla najmłodszych. Zostały one zebrane w jednym tomie z wyjątkowymi ilustracjami Elżbiety Wasiuczyńskiej.

Na zachętę cytat ze wstępu Daniela Passenta:

„W bajkowym świecie Agnieszki Osieckiej mieszka ptak Eugeniusz […] Są dzieci w specjalnych okularach do oglądania bardzo małych snów. Są – jak zwykle u Agnieszki – jeziora mazurskie i Puszcza Piska, są mieszkańcy Mazur ze swoją kulturą i językiem, jest prawdziwa wieś Karwica Mazurska i znana tylko dzieciom Dolina Przeciągów. […] Po niebie fruwa dużo ptaków i jeden samolot – Ptakowiec, syn mewy”.

Córki WaweluCórki Wawelu: Opowieść o jagiellońskich królewnach (Brzezińska Anna (ur. 1971))

Wydawnictwo Literackie

Data premiery: 14.09.2017

Anna Brzezińska na niemal ośmiuset stronach snuje opowieść zarówno o bohaterkach znanych z historii, jak córki Zygmunta I Starego poczęte z małżeństw z Barbarą Zápolyą i Boną Sforzą, jak i o zapomnianych bękarcicach, mieszczkach czy plebejkach, często traktowanych jak niewolnice. Narrację prowadzi z punktu widzenia Dosi – karlicy, która trafiła na królewski dwór i stała się pomostem między pierwszą grupą bohaterek i drugą. Brzezińska jako mediewistka nie zapomina również o drobiazgach, w interesujący sposób pokazuje, jak pozornie nieznaczące wydarzenia wpływały na wielką historię. Autorka często powołuje się także na rzetelne źródła historyczne, a pomaga sobie wyobraźnią tylko tam, gdzie dokumenty już nie docierają.

Córki Wawelu można czytać zarówno jako dzieło historyczne, jak i fascynującą powieść.

Ludzie na drzewachLudzie na drzewach (Yanagihara Hanya)

W.A.B

Data premiery: 27.09.2017

Debiutancka książka autorki, której Małe życie (Yanagihara Hanya) cieszyło się ogromną popularnością w Polsce. Ludzie na drzewach to opowieść o studencie, Nortonie Perinie, który wybiera się na wyprawę naukową w niezbadane dotąd rejony Pacyfiku. Celem podróży jest poznanie zwyczajów i codziennego życia plemienia Ivu’ivu. Perina opisuje jednak los ludzi wyrzuconych poza nawias społeczności plemiennej – ludzi z daleko posuniętą demencją, którzy twierdzą, że mają ponad sto kilkadziesiąt lat. Po publikacji badań na ten temat jego odkrycie staje się przedmiotem wielkiego skandalu…

Hanya Yanagihara ukończyła tę powieść po niemal osiemnastu latach. W Ludziach na drzewach podejmuje tematy wpływu człowieka na świat oraz problemu zła czynionego w intencji dobra, stawia również pytania o granicę między altruizmem i egoizmem, a także o to, czy geniusz może żyć poza prawami moralnymi.

RdzaRdza (Małecki Jakub [pisarz])

Sine Qua Non

Data premiery: 27.09.2017

W lecie 2002 roku siedmioletni Szymon, pod nieobecność rodziców, układa monety na torach. Nie ma pojęcia, że tego dnia jego życie zupełnie się zmieni. Kilka dekad wcześniej Tośka – jego babka – wyrusza w podróż. Wyrwana z domu dziewczynka trafia do zupełnie nieznanego jej świata, w którym każda decyzja będzie miała dalsze konsekwencje w dorosłym życiu kobiety.

Losy Szymona i Tośki połączą się ostatecznie w niespodziewany sposób – oboje, zmuszeni żyć ze sobą, mimo dzielących ich różnic spróbują zrozumieć siebie nawzajem i wierzyć, że jeszcze będzie dobrze.

To oczywiście nie wszystkie ciekawe zapowiedzi tego miesiąca. Na co Wy czekacie z utęsknieniem?

Użytkownik: nieszka z 06.09.2017 23:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Dzisiaj wyglądamy... | WiadomościOpiekun BiblioNETki