Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Rdza

  • Twoja ocena:      
  • Średnia ocena: 4,94 ; książkę oceniło 170 użytkowników - zobacz szczegóły
  • Do BiblioNETki wprowadził(a): LouriOpiekun BiblioNETki
  • Linki:
    • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Redakcja BiblioNETki poleca!
Tytuł tekstu: „Rdza”

Książek głośnych jest bez liku – otaczają nas zewsząd, atakują z plakatów, wyskakują na stronach internetowych, witają od progu każdej księgarni. Żądają naszej atencji, łaszą się, pragną wychodzić z każdym klientem, są materialną obietnicą kilku niezapomnianych wieczorów pełnych napięcia, zwrotów akcji i płomiennych romansów. A gdy już dotrzemy do tylnej okładki, głośna powieść czuje się spełniona, wreszcie może odpocząć; miesiąc, dwa, rok i kto jeszcze o niej będzie pamiętał, niech pierwszy rzu...

czytaj całość »

data dodania: 2017-09-11, autor: duch lasu, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Bolero

Są takie książki, które najlepiej czytać jesienią. Zwinąć się w fotelu pod zapaloną lampą, z kubkiem gorącej herbaty z miodem, z kotem na kolanach (ewentualnie z kraciastym kocem) i czytać, czytać. Ale nie szybko, żeby się dowiedzieć kto, za co i po co. Powoli, jakby się kroczyło w błocie po te legendarne nenufary. Dla samego czytania, dla przyjemności z powolnej lektury, dla delektowania się słowem, znakiem, metaforą, historią… Tak powinno się czytać najnowszą książkę Jakuba Małeckiego. Nawet ...

czytaj całość »

data dodania: 2017-11-19, autor: RenKa76, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Niebo jest tam, gdzie z Budzikiem chodzimy na tory…

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Nie wiem, dlaczego książki Jakuba Małeckiego grają we mnie jak żadne inne. Może to kwestia tego, że jesteśmy prawie równolatkami, którzy wychowali się w tej samej okolicy, nasiąkając dzieciństwem i doświadczeniami w podobnych okolicznościach, słysząc te same historie – mniej lub bardziej prawdziwe, opowiadane przez znajomego znajomego, który miał znajomego… Ze zlepką w kieszeni i irytującą melodyjką Kurki Naturki w głowie, wracam nostalgicznie do obrazów, które dawno temu, całkowicie świadomie, ...

czytaj całość »

data dodania: 2017-10-01, autor: Zaczytana od pierwszego wejrzenia, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Najprostsze rzeczy są zawsze najtrudniejsze

Lubię opowieści o ludziach. Najlepiej proste. O życiu, o wyborach, o strachu. Takie proste opowieści niosą ze sobą najwięcej treści. Najgłębszej treści. Paradoks? Niekoniecznie. Sięgając po „Rdzę” Jakuba Małeckiego pobieżnie przeczytałam notkę wydawcy (SQN, 2017), nie wiedziałam, o czym jest książka. Jak to dobrze! W ten sposób tę cudowną opowieść odkrywałam strona po stronie. W recenzji nie zdradzę zbyt wiele, aby każdy czytelnik miał możliwość odkryć to co ja. Czytając o Szymku i Jacku z...

czytaj całość »

data dodania: 2017-09-23, autor: Idę czytać, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: nota wydawcy

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Przyjaźń poddana wielkiej próbie i marzenie, które staje się ciężarem.


Lato 2002 roku. Czekając na powrót rodziców z wielkiego miasta, siedmioletni Szymon układa monety na torach. Nie wie, że jego życie już nigdy nie będzie takie, jak dotychczas.

Kilka dekad wcześniej jego babka, Tośka, wyrusza w podróż, którą zapamięta na zawsze. Wyrwana z bezpiecznego domu dziewczynka trafia do obcego świata, którego zasad musi się nauczyć. Jako dorosła kobieta stanie przed konsekwencją swoich dawnych wyborów.

Losy tych dwojga splatają się w sposób, którego żadne z nich się nie spodziewa. Zmuszeni żyć ze sobą, pomimo różnic, Szymon i Tośka próbują zrozumieć się nawzajem i uwierzyć, że wszystko będzie dobrze.


„Strata. Zaczynanie życia od nowa: bez rodziców, bez męża, bez palców, bez domu i bez pomysłu, jak będzie wyglądać nowe. Mozolne wdrapywanie się po kolejnych dniach, w nowych okolicznościach. Wszystko będzie dobrze, powtarzają wokół. Brzmi niczym ulubiona mantra Polaków na skraju. »Rdza« pozostawia ślad na długo”.

Sylwia Chutnik


„Brakowało wam polskiej powieści współczesnej, napisanej z naprawdę epickim rozmachem? Oto ona – rozgrywająca się dziś i przedwczoraj, porywająca »Rdza« autora kultowego już »Dygotu«”.

Piotr Bratkowski, „Newsweek”


Biogram

Pisarz, autor dziewięciu książek, m.in. bestsellerowego „Dygotu” oraz „Śladów”, nominowanych do Nagrody Literackiej „Nike”.

Laureat Złotego Wyróżnienia Nagrody im. Jerzego Żuławskiego, nagrody Śląkfa oraz nagrody Książka Miesiąca „Magazynu Literackiego Książki”, nominowany również do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, nagrody im. Stanisława Barańczaka oraz dwukrotnie do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

Publikował w „Przekroju”, „Newsweeku”, „Polityce”, „Angorze”, „Miesięczniku Znak”, „Nowej Fantastyce” i „Tygodniku Powszechnym”. W 2017 roku został laureatem stypendium „Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

[Sine Qua Non, 2017]

czytaj całość »

data dodania: 2017-10-22, autor: Avael, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Nowe miejsce na mapie czytelniczej - Readlist.pl

Miejsc w których ciekawie można poczytać i podyskutować o książkach nigdy nie za wiele. Niedawno pojawiła się w internetowej gęstwinie nowa inicjatywa, którą warto dostrzec. To strona http://www.readlist.pl Strona ta ma bardzo ciekawy rodowód. Powstała bowiem jako inicjatywa osób, które czytelniczymi wrażeniami dzieliły i dzielą się na Twitterze. Wystarczy opisać wrażenia z lektury, często dodając zdjęcie okładki i opatrzyć wpis hasztagiem #readlist2018pl (zmiennym w czasie). Opinie ze względ...

czytaj całość »

data dodania: 2018-01-11 09:19, autor: Rbit, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Rdza

Rdza Trochę to dziwny tytuł, ponieważ tylko w jednym miejscu powieści jest ona bohaterką. Poza tym to niby wielka przenośnia, albo.... No właśnie. Dałem tej książce wysoką ocenę chyba za całokształt i za to, że mnie niepokoi, a to już dobrze o niej świadczy. Niepokoi byle jakim życiem, byle jakimi losami bohaterów, a nawet byle jaką śmiercią niektórych z nich. Jest jak szara, polska rzeczywistość, taka w mikroskali, taka nijaka. I tylko od czasu do czasu coś się zdarzy, coś okropnego, a niekie...

czytaj całość »

data dodania: 2018-04-15 16:18, autor: DariuszCichockiOpiekun BiblioNETki, komentarzy: 0

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Nikt jeszcze nie rozpoczął żadnej dyskusji na temat tej książki. Zaloguj się aby dodać nowy temat. Jeśli nie masz konta możesz się zarejestrować tutaj.

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku