Dodany: 22.10.2017 17:25|Autor:

Książka: Rdza
Małecki Jakub [pisarz]
Notę wprowadził(a): Avael

Przyjaźń poddana wielkiej próbie i marzenie, które staje się ciężarem.

Lato 2002 roku. Czekając na powrót rodziców z wielkiego miasta, siedmioletni Szymon układa monety na torach. Nie wie, że jego życie już nigdy nie będzie takie, jak dotychczas.

Kilka dekad wcześniej jego babka, Tośka, wyrusza w podróż, którą zapamięta na zawsze. Wyrwana z bezpiecznego domu dziewczynka trafia do obcego świata, którego zasad musi się nauczyć. Jako dorosła kobieta stanie przed konsekwencją swoich dawnych wyborów.

Losy tych dwojga splatają się w sposób, którego żadne z nich się nie spodziewa. Zmuszeni żyć ze sobą, pomimo różnic, Szymon i Tośka próbują zrozumieć się nawzajem i uwierzyć, że wszystko będzie dobrze.

„Strata. Zaczynanie życia od nowa: bez rodziców, bez męża, bez palców, bez domu i bez pomysłu, jak będzie wyglądać nowe. Mozolne wdrapywanie się po kolejnych dniach, w nowych okolicznościach. Wszystko będzie dobrze, powtarzają wokół. Brzmi niczym ulubiona mantra Polaków na skraju. »Rdza« pozostawia ślad na długo”.

Sylwia Chutnik

„Brakowało wam polskiej powieści współczesnej, napisanej z naprawdę epickim rozmachem? Oto ona – rozgrywająca się dziś i przedwczoraj, porywająca »Rdza« autora kultowego już »Dygotu«”.

Piotr Bratkowski, „Newsweek”

Biogram

Pisarz, autor dziewięciu książek, m.in. bestsellerowego „Dygotu” oraz „Śladów”, nominowanych do Nagrody Literackiej „Nike”.

Laureat Złotego Wyróżnienia Nagrody im. Jerzego Żuławskiego, nagrody Śląkfa oraz nagrody Książka Miesiąca „Magazynu Literackiego Książki”, nominowany również do Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”, nagrody im. Stanisława Barańczaka oraz dwukrotnie do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.

Publikował w „Przekroju”, „Newsweeku”, „Polityce”, „Angorze”, „Miesięczniku Znak”, „Nowej Fantastyce” i „Tygodniku Powszechnym”. W 2017 roku został laureatem stypendium „Młoda Polska” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

[Sine Qua Non, 2017]

Użytkownik: reniferze 25.12.2018 13:12 napisał(a):
Odpowiedź na: Przyjaźń poddana wielkiej... | Avael
Bardzo dobrze czyta mi się Małeckiego, choć nie do końca wiem, dlaczego. Jego proza jest zarazem pośpieszna i nieśpieszna, przeplatają się czasy i postacie, plączą historie. Dzieje się mnóstwo, ale tak jakby mimochodem. Język jest precyzyjny, poetycki i prosty zarazem. No chyba po prostu ma chłopak talent.