Wiadomości

Wybierz okres czasu:

21.02.2018 11:42

Spotkanie z Antonim Liberą w Warszawie – „Sztuka opowiadania. Teoria i praktyka”

Autor: miłośniczka

W najbliższy czwartek, 22 lutego, mieszkańcy Warszawy będą mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z Antonim Liberą, autorem wysoko ocenianej powieści Madame oraz licznych esejów, a także wielu opracowań twórczości Samuela Becketta, którego dzieła pisarz tłumaczy od wielu lat.

Organizatorem spotkania jest Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Śródmieście, a odbędzie się ono o godz. 18:00 w siedzibie Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży nr 97 przy ul. Czerniakowskiej 178 a.

content

15.02.2018 15:36

Książka tylko dla matematyków?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Japońskie wydawnictwo Nanairosha opublikowało książkę, która zaskoczy niejednego czytelniczego weterana. Sprawdźcie, co znalazło się na 719 stronach tej niezwykłej publikacji.

26 grudnia 2017 roku inżynier elektronik Jonathan Pace dokonał odkrycia nowej największej liczby pierwszej, czyli takiej, która dzieli się jedynie przez 1 oraz samą siebie. Pace od 14 lat zajmuje się wyszukiwaniem wielkich liczb pierwszych w ramach programu Great Internet Mersenne Prime Search (w skrócie GIMPS) – Wielkie Internetowe Poszukiwanie Liczb Pierwszych Mersenne’a. Projekt GIMPS powstał w 1996 roku, a do dziś udało się odnaleźć szesnaście takich liczb. W ich poszukiwaniu może wziąć udział każdy. Wystarczy pobrać ze strony internetowej projektu specjalne oprogramowanie (nazywane „big prime hunter”), które nie obciąża komputera, gdyż zużywa jedynie niewykorzystywaną w danej chwili moc. Co więcej, znalazcy otrzymują nagrodę pieniężną w wysokości 3 tysięcy dolarów. Natomiast za znalezienie liczby Mersenne'a, której liczba cyfr przekroczy 100 milionów przewidziana jest nagroda w wysokości 150 tysięcy dolarów.

content

15.02.2018 11:20

„Słodziutki. Biografia cukru” – premiera

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dziś do księgarni trafi historia pewnej białej substancji, bez której wielu z nas nie wyobraża sobie dnia. Bo jak nie posłodzić herbaty albo nie zjeść pysznego ciasta? Niezależnie od tego, czy jesteście miłośnikami cukru, czy nie, Słodziutki. Biografia cukru to pozycja warta uwagi.

Dariusz Kortko i Judyta Watoła snują wciągającą opowieść o cukrze i jego wpływu na ludzki organizm. Poznajemy historię cukru, który od wieków rządzi na naszych stołach. Jak doszło do tego, że z towaru luksusowego stał się produktem codziennego użytku, dostępnym dla wszystkich klas społecznych, i to w ciągu zaledwie jednego wieku? Wiele tu opowieści o wojnach, niewolnikach, wielkich odkryciach geograficznych, powstaniach, piratach, ogromnych fortunach i kryzysach, w których cukier odgrywał pierwszoplanową rolę. Autorzy przytaczają wiele zaskakujących, często mrożących krew w żyłach faktów medycznych, przykładów kryminalnych wręcz praktyk koncernów spożywczych oraz dowodów manipulowania badaniami naukowymi przez lobbystów wielkiego biznesu. Okazuje się, że cukier wcale nie jest tak słodki i niewinny, jak niektórym się wydaje. Nieraz w historii świata przyczynił się do zachwiań lub nawet upadku gospodarek, a na sumieniu ma wiele ofiar śmiertelnych.

Dariusz Kortko i Judyta Watoła w swojej książce odpowiadają na różne, nurtujące niejednego czytelnika pytania. Słodziutki. Biografia cukru mówi o tym, jak radzono sobie bez cukru w czasie okupacji i za czasów PRL-u, gdy był on dostępny tylko na kartki. A może ciekawi was, dlaczego królowa Elżbieta I miała czarne zęby?

content

14.02.2018 12:31

Przez książkę do serca – walentynkowe propozycje czytelnicze

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dziś obchodzimy walentynki – coroczne święto zakochanych. To idealna okazja, by sięgnąć po książki opowiadające o miłości i perypetiach z nią związanych.

Romantyczna kolacja przy świecach w domowym zaciszu, następnie nasz ulubiony fotel i wspólna lektura wzruszających opowieści o miłości – dla niejednego miłośnika książek byłby to najcudowniejszy sposób spędzenia walentynek. Aby ten wspaniały scenariusz mógł się ziścić, przygotowaliśmy dla Was zestawienie kilku pozycji, które warto przeczytać lub odświeżyć je sobie, jeśli ich lekturę macie już za sobą. Na naszej liście znajdziecie zarówno ponadczasową klasykę, zachwycającą kolejne pokolenia, jak i pozycje nowsze. Miłość jest wszakże tematem uniwersalnym, podejmowanym przez twórców wszystkich epok literackich. O nieprzemijalności tego toposu, a także jego ogromnej popularności wśród czytelników, świadczą liczne dzieła. Zachęcamy Was do poszerzania listy waszymi propozycjami. Może macie ulubioną historię o miłości, która szczególnie Was poruszyła, i chcielibyście zachęcić innych Biblionetkowiczów do jej lektury? Koniecznie podzielcie się tytułami w komentarzu!

content

13.02.2018 12:58

Udostępniono prywatne albumy fotograficzne Virginii Woolf

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zdigitalizowano albumy fotograficzne Virginii Woolf. Teraz wszyscy mogą oglądać zdjęcia pisarki na stronie jednej z harvardzkich bibliotek.

Czasochłonnego zadania digitalizacj podjęła się Houghton Library, jedna z ponad siedemdziesięciu placówek należących do bibliotecznego systemu Uniwersytetu Harvarda. Pracownicy biblioteki zdigitalizowali albumy fotograficzne Virginii Woolf, które następnie zostały udostępnione online. Łącznie można obejrzeć sześć albumów angielskiej pisarki, zawierających przeróżne fotografie z wielu lat – zarówno rodzinne, wykonane przed narodzinami autorki Pani Dalloway, jak i późniejsze, zrobione już przez nią samą. Na zdjęciach zobaczymy pisarkę i jej rodzinę, a także przyjaciół i stałych bywalców domu Woolfów, m.in. artystów związanych ze słynną grupą Bloomsbury – E.M. Forstera czy T.S. Eliota. Ponadto sfotografowane przez Woolf zwierzęta oraz przeróżne krajobrazy i widoki, wśród których szczególne miejsce zajmuje ogród, pojawiający się wielokrotnie w jej twórczości.

Fotograficzna pasja pisarki zrodziła się w dzieciństwie – fotografia towarzyszyła jej od 15 roku życia przez całe dziesięciolecia. Za pomocą zdjęć Virginia Woolf dokumentowała życie nie tylko swoje, lecz także swojej rodziny. Uwieczniała prywatne spotkania z najbliższymi, a także to, co zauważyła podczas spacerów. Bez wątpienia te pełne uroku fotografie stanowią świetne uzupełnienie jej pamiętników i korespondencji. Podczas lektury tych osobistych zapisów możemy oglądać te same osoby i miejsca, co ich autorka. 

content

13.02.2018 12:36

Wywiad z Nataszą Sochą

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W zeszłym miesiącu miała premierę najnowsza powieść Nataszy Sochy Troje na huśtawce. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was wywiad z autorką książki.

Natasza Socha to poczytna autorka powieści obyczajowych. W swoim dorobku ma m.in. MacochęMaminsynkaRosół z kury domowej, które szybko zdobyły sympatię czytelników. W dzieciństwie chciała jednak zostać lekarzem, a dokładniej – chirurgiem. To zaprowadziło ją do I Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu, do klasy o profilu biologiczno-chemicznym. Pokonała ją jednak fizyka, więc ostatecznie zdecydowała się na studia na wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Oprócz książek pisze różnorodne teksty do magazynów, gazet, miesięczników i portali internetowych.

Troje na huśtawce to powieść napisana w formie pamiętnika, z dystansem, ironią i dużą dawką emocji. Historia Koralii, która ma czterdzieści dwa lata i tyleż powodów, by zmienić swoje życie. Oraz jeden dodatkowy, wywracający jej świat do góry nogami. Tytus jest osiemnaście lat młodszy. Kiedy ona zdawała maturę, on właśnie się rodził. W dodatku to syn jej najlepszej przyjaciółki. Co w życiu jest ważniejsze? Przyjaźń czy miłość? Czy naprawdę trzeba wybierać?

O powieści, byciu pisarzem i paru innych sprawach Natasza Socha opowiada w wywiadzie udzielonym redakcji Biblionetki. Zachęcamy do czytania! :)

content

12.02.2018 12:09

Walentynkowy konkurs – wyniki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Z okazji walentynek przygotowaliśmy dla Was konkurs na najpiękniejsze cytaty o miłości. Sprawdźmy, jak poradziliście sobie z tym wyzwaniem. :)

Walentynkowy konkurs dobiegł końca, a więc nadszedł czas, by ogłosić zwycięzców. Waszym zadaniem było podzielenie się ulubionym cytatem o miłości i poradziliście sobie z nim fantastycznie. Wspólnymi siłami stworzyliście niesamowitą antologię poruszających i chwytających za serce cytatów – wiele z nich powinniśmy zapamiętać jako cenną lekcję o miłości. Wybór najpiękniejszych miłosnych wypowiedzi okazał się nie lada wyzwaniem dla redakcji – zgłoszeń było naprawdę wiele, a każde z nich miało niepowtarzalny urok, co bardzo nas ucieszyło. Po długim namyśle wybraliśmy – nie było to łatwe  – cztery zwyciężczynie, które zostaną nagrodzone książką. :)

content

12.02.2018 11:57

Isaac Asimov w kosmosie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Kilka dni temu kosmiczną podróż na Marsa rozpoczęła rakieta Falcon Heavy, a wraz z nią kultowy pisarz science fiction Isaac Asimov.

Rakieta została wystrzelona przez firmę Elona Muska – SpaceX, a jej start przyciągnął widzów z całego świata. Jest to kolejny krok naprzód w realizacji marzeń Muska, który pragnie umożliwić ludzkości podróż na Marsa. Jego projekt ma na celu przetestowanie nowych systemów, dzięki którym możliwe będzie odzyskiwanie członów nośnych rakiety, a także wystrzelenie dodatkowego obciążenia w przestrzeń kosmiczną. Elon Musk jako pierwszy opracował technologię odzyskiwania członów rakiet nośnych, które po wystrzeleniu w kosmos satelity lub kapsuły mogą bezpiecznie powrócić na Ziemię, co pozwala na ich ponowne użycie. SpaceX testuje ponadto nowy typ skafandra oraz jego wytrzymałość na działanie promieniowania.

Oczywiście Elon Musk nie byłby sobą, gdyby nie zadbał o odpowiednią oprawę wydarzenia. Wraz z rakietą Falcon Heavy wystrzelono czerwony Tesla Roadster, za którego kierownicą posadzono manekin nazywany Starmanem. O przyjemność podróży dba radio grające przebój Davida Bowiego „Space Oddity”, a samochód został wyposażony w dysk mający przetrwać ciężkie warunki kosmiczne, na którym nagrano powieści Isaaca Asimova. Tym sposobem jeden z najsłynniejszych pisarzy science fiction symbolicznie znalazł się w kosmosie. Ten literacki smaczek na pewno zachwyci niejednego fana literatury SF.

content

09.02.2018 13:10

Najlepsze recenzje miesiąca – styczeń

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Z wielką przyjemnością ogłaszamy dziś tytuły najlepszych recenzji minionego miesiąca. Postanowiliśmy wyróżnić dwie, a ich autorzy zostaną nagrodzeni książką.

O roli recenzji powiedziano już wiele – dzięki niej Biblionetkowicze mogą dzielić się lekturowymi wrażeniami oraz spostrzeżeniami na temat autora i przeczytanej książki. Może być także cenną pomocą dla czytelników w podjęciu decyzji o zapoznaniu się z danym dziełem lub pisarzem. Ilu z nas odkryło niesamowitą książkę właśnie dzięki recenzji, która zaintrygowała nas i sprawiła, że zdecydowaliśmy się sięgnąć po tę pozycję? Na pewno nie są to pojedyncze przypadki. ;) Recenzje stanowią świetny punkt wyjścia do dyskusji i wymiany poglądów oraz wzajemnego inspirowania się w czytelniczych wyborach.

content

09.02.2018 13:03

„Dziewczyny chcą się zabawić” – zapowiedź

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Już niedługo do księgarń trafi powieść Dziewczyny chcą się zabawić Adrianny Michalewskiej i Izabeli Sztolc. Premiera książki odbędzie się 14 lutego.

Dziewczyny chcą się zabawić to historia utraconego dzieciństwa i młodości. Cztery przyjaciółki: Monika, Amelia, Iza i Paulina wchodzą w dorosłość w Łodzi, która jest na skraju upadku. Tak jak bohaterki uczą się życia, tak ich rodziny starają się przetrwać czas wielkich przemian. Łódzkie kobiety – włókniarki, farbiarki, tkaczki, urzędniczki i nauczycielki szukają tego, co w życiu jest najważniejsze. Chcą kochać i być kochane. Chcą szczęścia swoich rodzin, codziennego obiadu dla swoich dzieci i przyszłości, której nie trzeba się bać. Dziewczyny chcą się zabawić to opowieść o dramatycznych wyborach końca lat osiemdziesiątych XX wieku, gdy Polska rodziła się na nowo, a wraz z nią dorastało pokolenie, niegotowe na nadchodzące zmiany.

To historia upadających fabryk i bezrobocia, wielkich możliwości i gwałtownych zmian politycznych. To historia wielkich marzeń i straszliwych rozczarowań. Szalonej namiętności i ponurej rzeczywistości. To opowieść o prawdziwym życiu, które przytrafiło się czterem dziewczynom w Łodzi.

08.02.2018 16:26

Miasto Słów zaprasza na spotkania Klubów z Kawą nad Książką

Autor: miłośniczka

Najbliższe spotkania Klubów z Kawą nad Książką odbędą się w Szczecinie, Kielcach, Sosnowcu oraz w Krakowie - wszystkie jeszcze w lutym. Szczegóły spotkań takie jak data, miejsce i tytuł omawianej książki w rozwinięciu wiadomości.

content

07.02.2018 13:17

Warszawskie Targi Fantastyki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Szykuje się nie lada gratka dla miłośników fantastyki. W marcu odbędzie się trzecia edycja Warszawskich Targów Fantastyki.

Pomysł na imprezę narodził się w 2015 roku wraz z myślą o stworzeniu wyjątkowego miejsca dla fanów fantastyki, a przede wszystkim – o dobrej zabawie. Celem targów jest także zaprezentowanie książek, filmów, gier i komiksów związanych z fantastyką. Ale to nie wszystko! Jak zwracają uwagę organizatorzy targów, jest wiele dziedzin, które czerpią z fantastyki, a naprawdę jedyne co nas ogranicza, to nasz własny umysł. Podczas targów zwiedzający będą mogli zapoznać się z wyrobami firm inspirujących się tym gatunkiem. U nas znajdziesz ręcznie robione cuda sprzedawane przez wyjątkowych kupców i twórców, którzy kochają fantastykę tak samo jak my, wzbogacisz swoją szafę o płaszcze, suknie, bluzki, gorsety, spodnie, dodatki, biżuterię i wszystko to czego potrzebujesz by dopracować swoje cosplayowe stylizacje lub po prostu poczuć się wyjątkowo – zachęcają organizatorzy.

content

05.02.2018 13:53

Konkurs Walentynkowy

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Z okazji zbliżających się walentynek przygotowaliśmy dla Was konkurs. Zwycięzcy zostaną nagrodzeni książkami niespodziankami.

Truizmem jest stwierdzenie, że miłość stanowi ponadczasowy  motyw w literaturze, towarzyszący jej od samego początku. Na przestrzeni wieków napisano już wiele o miłości, lecz nie wydaje się, aby przeżycia miłosne stały się tematem wyczerpanym, nieprzynoszącym nowych i ciekawych ujęć literackich. Nie ma chyba epoki, w której nie podjęto by problematyki miłosnej – opowiadając czy to o Orfeuszu schodzącym do mrocznych otchłani Hadesu, by ocalić ukochaną Eurydykę, czy o zrozpaczonym Werterze zakochanym w kobiecie, która nie była mu przeznaczona, czy o radujących się swoją miłością Oblubieńcu i Oblubienicy. Twórcy niejednokrotnie zastanawiali się nad istotą miłości – pytali, czym cechuje się prawdziwa miłość, czym w istocie ona jest, czy w ogóle możliwe jest jej zdefiniowanie? W dziełach różnych epok znajdziemy wiele literackich obrazów ukazujących różnorodne oblicza, a tym samym piękno tego uczucia – miłości dwojga kochanków, miłości rodzicielskiej, miłości zarówno cielesnej, jak i platonicznej, a także miłości religijnej i patriotycznej.

content

05.02.2018 12:00

Mieszkanie Tadeusza Konwickiego uratowane

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Instytut Książki kupił mieszkanie, w którym przez ponad 60 lat mieszkał Tadeusz Konwicki. W ten sposób postać pisarza i jego twórczość zostaną upamiętnione.

Mieszkanie należące do Tadeusza Konwickiego zostało wystawione na sprzedaż przez jedno z warszawskich biur sprzedaży nieruchomości w grudniu minionego roku. Ten liczący 59 metrów kwadratowych lokal znajduje się przy ulicy Wojciecha Górskiego w Warszawie, około 100 metrów od Nowego Światu, gdzie często można było spotkać pisarza podczas spacerów. Jednym ze stałych punktów na jego spacerowej trasie była nieistniejąca już kawiarnia Bliklego – autor Kalendarza i klepsydry miał w niej swój ulubiony stolik.  Konwicki wprowadził się do mieszkania przy ulicy. Górskiego w 1951 roku i zajmował je aż do śmierci w 2015 roku. To właśnie tu na balkonie  Chris Niedenthal wykonał słynną fotografię, na której uwiecznił artystę z kotem. W pierwszą rocznicę śmierci pisarza odsłonięto na ścianie budynku pamiątkową tablicę, którą zaprojektował Marek Sarełło Odsłonięcia dokonali Maria Konwicka, córka pisarza, i Bronisław Komorowski.

05.02.2018 11:46

„Bieg do gwiazd” – patronat

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Z przyjemnością przedstawiamy nasz najnowszy patronat.  Jest nim powieść Dominiki Smoleń Bieg do gwiazd. Premiera już dzisiaj.

Czy diagnoza lekarska przekreśli marzenia młodej dziewczyny?

Cukrzyca. Słowo, które  zmienia życie na zawsze. Choroba, z którą każdy może mieć do czynienia. Błogosławieństwo czy  klątwa? Ada była pewna, że usłyszała wyrok śmierci. Bez wsparcia rodziców i przyjaciół coraz bardziej zamykała się w sobie, popadając w depresję. Po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego dostała list od  babci, który diametralnie zmienił jej nastawienie do rzeczywistości. Zapragnęła stać się normalną nastolatką, nawet jeśli oznaczałoby to walkę z własnymi słabościami.

Bieg do gwiazd to wstrząsająca historia o dziewczynie, która uczy się żyć na nowo. Historia, obok której nie można przejść obojętnie.

Poniżej prezentujemy fragment trzeciego rozdziału książki; otwiera go poruszający cytat z Traktatu o łuskaniu fasoli. Zachęcamy do czytania.

content

01.02.2018 12:19

Odnaleziono rękopis wiersza Juliusza Słowackiego

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W Paryżu odnaleziono rękopis nieznanego wcześniej w całości utworu Juliusza Słowackiego. Bezcenny wiersz wzbogacił zbiory Biblioteki Narodowej w Warszawie.

W ostatnich dniach Biblioteka Narodowa zakupiła w jednym z paryskich antykwariatów zabytkowy sztambuch, w którym przez lata ukrywał się rękopis wiersza Juliusza Słowackiego o tytule Le Cimetière du Père la Chaise. Zanim przejdziemy do samego utworu, przypomnijmy, czym jest sztambuch. To niewielkich rozmiarów pamiętnik, w którym zbierało się wpisy bliskich osób, a także umieszczało się ilustracje, np. rysunki, grafiki i wycinanki, zaś wraz z rozwojem fotografii także zdjęcia. Sztambuchy od początku XVI do końca XVIII wieku były niesamowicie popularne wśród młodzieży polskiej, niemieckiej, węgierskiej oraz skandynawskiej. Wpisywano do nich różnorodne teksty – zaczynając od wierszyków i cytatów, a kończąc na przysłowiach, sentencjach i życzeniach – dotyczące najczęściej życia studenckiego i wspólnych przeżyć.  

Swój wiersz Słowacki podarował Korze Pinard, córce francuskiego drukarza, który drukował jego utwory. Co więcej, poeta ofiarował dziewczynie także sam sztambuch. Kora zgromadziła w albumie 23 wpisy znanych przedstawicieli ówczesnego życia kulturalnego Francji, m.in. pisarzy i muzyków. Istnienie sztambucha oraz fakt wpisania do niego utworu potwierdza korespondencja Słowackiego z matką z 1832 roku.

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: