Dodany: 14.02.2018 12:31|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Przez książkę do serca – walentynkowe propozycje czytelnicze

Dziś obchodzimy walentynki – coroczne święto zakochanych. To idealna okazja, by sięgnąć po książki opowiadające o miłości i perypetiach z nią związanych.

Romantyczna kolacja przy świecach w domowym zaciszu, następnie nasz ulubiony fotel i wspólna lektura wzruszających opowieści o miłości – dla niejednego miłośnika książek byłby to najcudowniejszy sposób spędzenia walentynek. Aby ten wspaniały scenariusz mógł się ziścić, przygotowaliśmy dla Was zestawienie kilku pozycji, które warto przeczytać lub odświeżyć je sobie, jeśli ich lekturę macie już za sobą. Na naszej liście znajdziecie zarówno ponadczasową klasykę, zachwycającą kolejne pokolenia, jak i pozycje nowsze. Miłość jest wszakże tematem uniwersalnym, podejmowanym przez twórców wszystkich epok literackich. O nieprzemijalności tego toposu, a także jego ogromnej popularności wśród czytelników, świadczą liczne dzieła. Zachęcamy Was do poszerzania listy waszymi propozycjami. Może macie ulubioną historię o miłości, która szczególnie Was poruszyła, i chcielibyście zachęcić innych Biblionetkowiczów do jej lektury? Koniecznie podzielcie się tytułami w komentarzu!

Emily Jane Brontë, Wichrowe Wzgórza

Oczywiście na naszej liście nie mogło zabraknąć Wichrowych Wzgórz, uznawanych nie tylko za arcydzieło światowej literatury, lecz także za najpiękniejszą opowieść o miłości. Właścicielem dwóch sąsiadujących posiadłości w Yorkshire, Wichrowych Wzgórz i Drozdowej Ostoi, jest niejaki Heathcliff. Niebawem przybywa tam pan Lockwood, który został nowym najemcą Ostoi. Już po pierwszym spotkaniu lokator uświadamia sobie, jaką zimną, nieprzystępną i posępną postacią jest tajemniczy właściciel. Zafascynowany przedziwną naturą Heathcliffa i reszty mieszkańców dworu, Lockwood postanawia wszystkiego się o nich dowiedzieć. Z pomocą przychodzi mu gospodyni, Ellen Dean. Tak zaczyna się niezwykła historia trzech pokoleń rodzin Earnshawów i Lintonów, historia miłości, pożądania, żalu, tęsknoty i okrutnej zemsty. Pierwsze wydanie "Wichrowych Wzgórz" ukazało się w 1847 roku, a autorka posłużyła się wtedy męskim pseudonimem Ellis Bell. Jest to jedyna powieść Emily Brontë, lecz od momentu pierwszego wydania cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem czytelników.

Margaret Mitchell, Przeminęło z wiatrem

Kolejną książką, której nie mogliśmy pominąć w naszym zestawieniu, jest  „Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell. To powieść o losach Scarlett O’Hary, córki bogatego plantatora bawełny, w burzliwych czasach wojny secesyjnej. Scarlett – właścicielka najzieleńszych oczu i najcieńszej talii w trzech hrabstwach – w wieku lat szesnastu postanawia poślubić Ashleya Wilkesa. Jednak jej wybranek żeni się ze swoją kuzynką Melanią. Od tego momentu Scarlett nienawidzi Melanii, choć to jej jedyna prawdziwa przyjaciółka. Rhett Butler, inteligentny i cyniczny, choć w głębi duszy namiętny i zdolny do prawdziwej miłości oficer, który – podobnie jak ona – nie liczy się z opinią publiczną, daje się jej oczarować. Ale w życiu Scarlett to nie mężczyźni są najważniejsi. Kiedy zostaje sama, zdana tylko na siebie, poświęca wszystko, aby w ogniu wojny ratować od ruiny rodzinny majątek – Tarę. Warto wspomnieć o ekranizacji z 1939 roku w reżyserii Victora Fleminga, która do dziś pozostaje jednym z najważniejszych filmów w historii kina.

Nicholas Sparks, Pamiętnik

Na chwilę porzućmy klasykę i przejdźmy do nowszych pozycji, które ukazały się w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Pamiętnik Nicholasa Sparksa odniósł ogromny sukces, błyskawicznie zdobywając uznanie czytelników. Wieczorami w domu opieki Noah Calhoun odczytuje pewnej kobiecie cierpiącej na alzheimera historię zapisaną w starym i wytartym notatniku. To kronika miłości, która rozkwitła po zakończeni drugiej wojny światowej gdzieś w Karolinie Północnej.  Opowieść o Allie Nelson, bogatej dziewczynie z miasta i Noahu Calhounie, ubogim chłopaku z prowincji, których mimo różnic klasowych połączyło wyjątkowe uczucie. Jednak bohaterowie wbrew sobie zostają rozdzielni, a ich miłość – wystawiona na ciężką próbę. Wieczorne czytanie pamiętnika sprawia, że Noah przeżywa na nowo swoją miłość, przypominając sobie kolejne wydarzenia z życia swojego i Allie – pierwsze spotkanie, potajemne schadzki i okres rozstania, gdy ukochana zniknęła z jego życia na czternaście lat.

Lina Wolff, Poliglotyczni kochankowie

Powieść Liny Wolff została laureatką prestiżowej szwedzkiej nagrody Augustprizet 2016. Jest to „najmłodsza” książka w naszym zestawieniu. Opowiada o splocie losów trzech osób poszukujących miłości. Ich drogi połączą się ze względu na tajemniczy manuskrypt, budzący wśród bohaterów nierzadko sprzeczne uczucia. Max Lamas marzy o kochance, które będzie władać wszystkimi znanymi mu językami. Poszukiwania idealnej kobiety prowadzą go ze Sztokholmu do Włoch, gdzie poznaje pewną markizę, będącą na progu bankructwa. Z kolei Eliinor, porzucona przez chłopaka, angażuje się w różne niezbyt udane związki, aż w końcu pewnego dnia zamieszcza ogłoszenie w sieci: Mam trzydzieści sześć lat i poszukuję czułego, ale niezbyt czułego mężczyzny. Natomiast Lucrezia jest świadkiem upadku swojej babki w opuszczonym pałacu. Wolff, opowiadając o samotności i próbach odnalezienia miłości, dokonuje gorzkiej diagnozy współczesnych ludzi. Dacie szansę Poliglotycznym kochankom? :)

Francis Scott Fitzgerald, Wielki Gatsby

Na koniec wracamy do klasyki. Wielki Gatsby to najsłynniejsza powieść Fitzgeralda; ukazała się w 1925 roku, a za życia pisarza nie zyskała popularności. Dopiero ponowne wydanie w drugiej połowie XX wieku przyniosło jej sukces. Fitzgerald zabiera czytelników do Nowego Jorku lat 20. XX wieku – to okres prosperity gospodarczej, prohibicji, gangsterskich porachunków i jazzu. To także czas, kiedy rodziły się i upadały wielkie kariery, a droga od pucybuta do milionera nigdy nie była tak krótka. Amerykański sen jednak przynosi jedynie rozczarowanie, o czym przekonuje się Jay Gatsby, pragnący odzyskać ukochaną kobietę, która poślubiła innego. Losy Gatsby’ego poznajemy za pośrednictwem Nicka Carrawaya, który pewnego dnia wprowadza się do domu obok posiadłości Gatsby’ego.

Zdjęcie: Fotolia

Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 14.02.2018 20:58 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziś obchodzimy walent... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Nie czytałam tylko czwartej z nich, najnowszej (i chyba mnie nie kusi); wszystkie pozostałe polecam z równym przekonaniem.
A od siebie:
- Co się wydarzyło w Madison County (Waller Robert James) - wzruszająca historia o miłości, która przyszła nie w porę, ale została w pamięci na zawsze
- Zawsze jakieś jutro (Wieczerska Janina) i Tabliczka marzenia (Snopkiewicz Halina) - niedługie i nostalgiczne powieści młodzieżowe o miłości bardzo jeszcze niedojrzałej, ale za to pełnej wdzięku i dobrych emocji
Użytkownik: sowa 14.02.2018 22:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziś obchodzimy walent... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Wędrówki dyletantów: Z zapisków porucznika rezerwy Amirana Amiłachwariego (Okudżawa Bułat) – piękna (i rozdzierająca) powieść o miłości ponad wszystko, ponad wszystkim, wbrew wszystkiemu. W realiach carskiej Rosji.
...I przyszedł olbrzym... (Worobiow Konstanty) – prosta, życiowa, niełatwa, niewesoła historia.
A z zupełnie innej beczki:
XXL (Carroll Jaye (właśc. Carroll Michael)) – inteligentna i zabawna. Autorka jest mężczyzną, czego jednak w czytaniu nie widać.