Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Udostępniono prywatne albumy fotograficzne Virginii Woolf

Autor: Wiadomości

Data dodania: 2018-02-13 12:58

2 osoby polecają ten tekst.

Zdigitalizowano albumy fotograficzne Virginii Woolf. Teraz wszyscy mogą oglądać zdjęcia pisarki na stronie jednej z harvardzkich bibliotek.

Czasochłonnego zadania digitalizacji podjęła się Houghton Library, jedna z ponad siedemdziesięciu placówek należących do bibliotecznego systemu Uniwersytetu Harvarda. Pracownicy biblioteki zdigitalizowali albumy fotograficzne Virginii Woolf, które następnie zostały udostępnione online. Łącznie można obejrzeć sześć albumów angielskiej pisarki, zawierających przeróżne fotografie z wielu lat – zarówno rodzinne, wykonane przed narodzinami autorki Pani Dalloway, jak i późniejsze, zrobione już przez nią samą. Na zdjęciach zobaczymy pisarkę i jej rodzinę, a także przyjaciół i stałych bywalców domu Woolfów, m.in. artystów związanych ze słynną grupą Bloomsbury – E.M. Forstera czy T.S. Eliota. Ponadto sfotografowane przez Woolf zwierzęta oraz przeróżne krajobrazy i widoki, wśród których szczególne miejsce zajmuje ogród, pojawiający się wielokrotnie w jej twórczości.

Fotograficzna pasja pisarki zrodziła się w dzieciństwie – fotografia towarzyszyła jej od 15 roku życia przez całe dziesięciolecia. Za pomocą zdjęć Virginia Woolf dokumentowała życie nie tylko swoje, lecz także swojej rodziny. Uwieczniała prywatne spotkania z najbliższymi, a także to, co zauważyła podczas spacerów. Bez wątpienia te pełne uroku fotografie stanowią świetne uzupełnienie jej pamiętników i korespondencji. Podczas lektury tych osobistych zapisów możemy oglądać te same osoby i miejsca, co ich autorka. 

Fotografia była także jednym ze sposobów zacieśniania i pielęgnowania więzi z bliskimi. W tym miejscu warto wspomnieć, że cioteczna babka pisarki – Julia Margaret Cameron – należała do najsłynniejszych fotografów epoki wiktoriańskiej, a także jest uznawana za jedną z pionierek fotografii. To właśnie jej Virginia Woolf poświęciła swoją jedyną sztukę teatralną, Fakt, fikcja i fotografia albo co się zdarzyło we Freshwater, napisaną na użytek domowego teatru i  wystawioną tylko raz, w 1935 roku.

Pisarka gromadziła i porządkowała zdjęcia w albumach zatytułowanych „Monk’s House” (Dom Mnicha). Nazwa pochodzi od domu w wiosce Rodmell, znajdującej się w East Sussex, w którym pisarka zamieszkała ze swoim mężem Leonardem w 1919 roku. Biografowie Woolf i badacze jej twórczości zwracają uwagę na terapeutyczną rolę fotografii w życiu pisarki, cierpiącej na chorobę psychiczną i zmagającej się z depresją, które doprowadziły ją do samobójczej śmierci w 1941 roku. Wierzyła, że zdjęcia pomogą jej przetrwać te momenty zatracania własnej tożsamości – niespójności wynikającej z jej choroby –  stwierdza prof. Maggie Humm z East London University, znana badaczka twórczości Virginii Woolf. 

Poniżej podajemy linki do albumów i zachęcamy do oglądania. :) (W nawiasach – okres, z którego pochodzą zdjęcia zawarte w danym albumie).

Monk’s House 1 (1866-1914)

Monk’s House 2 (1909-1922)

Monk’s House 3 (1863-1938)

Monk’s House 4 (1890-1947)

Monk’s House 5 (1892-1938)

Monk’s House 6 (ok. 1850-1900)

Zdjęcie: George Charles Beresford, Virginia Woolf in 1902, Public Domain, via Wikimedia Commons

Podziel się:

komentarzy: 1

Dodaj komentarz  

Pokaż: [drzewo komentarzy] [komentarze według daty dodania]

Użytkownik: sowaOpiekun BiblioNETki 2018-02-13 18:10 napisał(a):

Odpowiedź na: Zdigitalizowano albu... | Wiadomości Pokaż rodzica

Jakie ciekawe rzeczy można znaleźć w tych albumach oprócz takich, których się człowiek spodziewa! Na przykład oficjalne, kupowane fotografie znanych ludzi: pisarzy, aktorów, polityków. A niektóre zdjęcia pochodzą ze studia mieszczącego się w Londynie przy 55 Baker Street :-))).

Linka Odpowiedz