Dodany: 05.02.2018 12:00|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

1 osoba poleca ten tekst.

Mieszkanie Tadeusza Konwickiego uratowane


Instytut Książki kupił mieszkanie, w którym przez ponad 60 lat mieszkał Tadeusz Konwicki. W ten sposób postać pisarza i jego twórczość zostaną upamiętnione.

Mieszkanie należące do Tadeusza Konwickiego zostało wystawione na sprzedaż przez jedno z warszawskich biur sprzedaży nieruchomości w grudniu minionego roku. Ten liczący 59 metrów kwadratowych lokal znajduje się przy ulicy Wojciecha Górskiego w Warszawie, około 100 metrów od Nowego Światu, gdzie często można było spotkać pisarza podczas spacerów. Jednym ze stałych punktów na jego spacerowej trasie była nieistniejąca już kawiarnia Bliklego – autor Kalendarza i klepsydry miał w niej swój ulubiony stolik.  Konwicki wprowadził się do mieszkania przy ulicy. Górskiego w 1951 roku i zajmował je aż do śmierci w 2015 roku. To właśnie tu na balkonie  Chris Niedenthal wykonał słynną fotografię, na której uwiecznił artystę z kotem. W pierwszą rocznicę śmierci pisarza odsłonięto na ścianie budynku pamiątkową tablicę, którą zaprojektował Marek Sarełło Odsłonięcia dokonali Maria Konwicka, córka pisarza, i Bronisław Komorowski.

Szczęśliwie mieszkanie zostało zakupione przez Instytut Książki; akt notarialny podpisano 29 stycznia. Lokal zostanie włączony w realizowany od 2006 roku program rezydencjalny Kolegium Tłumaczy w Krakowie, którego zadaniem jest zapewnienie tłumaczom literatury polskiej odpowiednich warunków do pracy nad przekładem i związanych z nią działań. W ramach tego programu goszczono już 111 tłumaczy z 34 krajów.

Instytut Książki pragnie w ten sposób uczcić osobę Tadeusza Konwickiego i jego twórczość, a także zachować to wyjątkowe miejsce, które pisarz darzył sentymentem. Chcielibyśmy, aby mieszkanie stało się przestrzenią, do której chętnie się powraca dzięki jej niepowtarzalnej, twórczej atmosferze. Urządzenie mieszkania, z zachowaniem części oryginalnego wyposażenia, pragniemy zrealizować we współpracy z córką pisarza – Marią Konwicką – możemy przeczytać na stronie Instytutu Książki.

Zdjęcie: Tadeusz Konwicki, CC BY 2.5, via Wikimedia Commons

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: