Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

30.08.2016 10:30

Serial na podstawie „Małego życia”?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

23 sierpnia na facebookowym fangape’u Małego życia pojawił się bardzo entuzjastyczny post autorki – Hanyi Yanagihary – informujący o sprzedaniu praw do ekranizacji powieści. „Jestem bardzo szczęśliwa mogąc poinformować Was, że zadania stworzenia krótkiej serii podjął się producent Scott Rudin (The Social Network, Grant Budapest Hotel, Aż poleje się krew, To nie jest kraj dla starych ludzi etc.) i niesamowity reżyser teatralny Joe Mantello (Wiked […] etc.). Teraz trzeba tylko znaleźć stację telewizyjną lub serwis udostępniający materiały wideo – zaraz damy Wam znać, jeśli będzie coś wiadomo” –  pisała Yanagihara. Post został jednak szybko usunięty.

Niestety, na pewną decyzję dotyczącą ekranizacji powieści trzeba będzie jeszcze poczekać. „Prawa do książek sprzedawane są bardzo często, jednak rzadko coś z tego wychodzi” – można przeczytać na stronie magazynu „Out”. Usunięcie przez autorkę postu z fanpage’u to potwierdza, więc trzeba traktować wiadomość jedynie jako plotkę – na otarcie łez, pociesza redakcja czasopisma, zawsze można wybrać swoją wymarzoną obsadę. 

content

26.08.2016 19:00

Czytelnia na Bazarze Różyckiego w Warszawie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W środę w południe na najstarszym targowisku na warszawskiej Pradze-Północ – Bazarze Różyckiego – ruszyła czytelnia. Umieszczona została w jednej z tamtejszych budek. Otwarcie też było raczej skromnie – pączki i lemoniada, darmowa książka dla każdego gościa. Organizatorka, Maria Dąbrowska-Majewska, przekonuje jednak, że stanie się ona miejscem modnym, tworzącym przestrzeń do rozmów poprzez dostęp do dobrej literatury.

Maria Dąbrowska-Majewska od lat ma do czynienia z książkami – prezeska Fundacji Zmiana zajmuje się resocjalizacją więźniów przez czytanie. Prowadzi wiele bibliotek, m.in. od 2012 roku Praską Bibliotekę Sąsiedzką, która powstała w odpowiedzi na zapotrzebowanie mieszkańców na miejsce integrujące społeczność.

content

25.08.2016 10:55

„Dziewczyny w ogniu” – patronat Biblionetki

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Dzisiaj premierę ma kolejna książka pod patronatem medialnym Biblionetki: Dziewczyny w ogniu Robin Wasserman, wydawnictwa Prószyński i S-ka. Według „Irish Times” to „opowieść o kobiecej przyjaźni, która może przerodzić się w niebezpieczną obsesję”.

Nota wydawcy:

W Halloween roku 1991 popularny gwiazdor licealnej drużyny koszykówki idzie do lasu pod Battle Creek w Pensylwanii, po czym znika bez śladu. Trzy dni później zostaje znaleziony z kulą w głowie i pistoletem w dłoni. Odkrycie to wstrząsa konserwatywną społecznością, i tak już poruszoną coraz donośniejszymi pogłoskami o działającym w okolicy kulcie Szatana. W następstwie tego incydentu z bystrą, choć samotną Hannah Dexter zaprzyjaźnia się Lacey Champlain. Charyzmatyczna i uwodzicielska Lacey błyskawicznie zacieśnia intymną więź z podatną na wpływy Hannah i kształtuje ją na swoje podobieństwo. Lacey stopniowo odrywa Dex od jej bezpiecznego życia i wciąga ją w gorączkową spiralę obsesji, buntu.

Miłość, okrucieństwo, porywające odurzenie dziewczęcą przyjaźnią – ta wstrząsająca opowieść rzucona na niespokojne tło miasteczka ogarniętego moralną histerią jest bezkompromisowym i niemożliwym do zapomnienia wejrzeniem w okres dojrzewania: dziewczyny zagubione i odnajdujące się, dziewczyny silne i słabe, dziewczyny płonące jasno, coraz jaśniej, a także te, którym pisane było stać się jedynie chwilowym rozbłyskiem. Dziewczyny w ogniu.

24.08.2016 20:00

Pomysł na promowanie kultury?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Włoskie Ministerstwo Kultury zdecydowało się w dość innowacyjny sposób zachęcić młodych ludzi do uczestnictwa w kulturze. Każdy osiemnastolatek w ramach projektu culture bonus dostanie w prezencie od państwa w dniu swoich urodzin 500 euro na cele kulturalne. Z programu ma skorzystać 575 tysięcy osób.

W połowie września rusza strona, na której będzie można się zarejestrować, by w dniu osiemnastych urodzin, przez specjalną aplikację 18app, uzyskać dostęp do „kulturalnego 500+”. Przyznane pieniądze do końca 2017 roku młodzież wykorzysta na zakup dowolnych książek, biletów na koncerty czy do kina i teatru, a także na wizyty w muzeum oraz wycieczki do parków narodowych w całym kraju.

content

24.08.2016 10:23

Rusza XIII Festiwal Warszawa Singera

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W tym roku wydarzenia związane z festiwalem rozpoczęły się 13 sierpnia w Biłgoraju, Leoncinie i Radzyminie. 26 sierpnia zaczną się w Warszawie świętem kuchni żydowskiej „Kuchnia mamy Soni”. Festiwal, zorganizowany przez Fundację Shalom, zabierze uczestników w sentymentalną podróż do międzywojennej Warszawy, na ulice pełne kawiarń, sklepików, warsztatów rzemieślniczych, a wreszcie – starych księgarń. Od dwunastu już lat dzięki Festiwalowi Kultury Żydowskiej Warszawa Singera kultura jidysz odradza się w stolicy.

Organizatorzy wydarzeń przytaczają słowa Isaaca Bashevisa Singera, którego uwielbienie „Warszy” inspiruje ich od lat: „każda żydowska ulica w Warszawie była samodzielnym miastem”. I tak jak podczas każdego festiwalu, również w tym roku takim miastem mają się stać ulica Próżna i Plac Grzybowski. Pojawią się tu, oprócz klimatycznych miejsc kultury żydowskiej, charakterystyczne dla niej postacie: chasydzi, kupcy, artyści cyrkowi, malarze, szewcy, krawcy, drukarze, kowale, kataryniarze i kwiaciarki.

content

23.08.2016 13:18

Nagrody im. Janusza A. Zajdla rozdane

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W miniony weekend we Wrocławiu odbyła się 31. edycja Polconu – najstarszego i jednego z największych polskich zjazdów fanów fantastyki – podczas której tradycyjnie rozdano Nagrody Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla. Tegorocznym laureatem został Robert M. Wegner za powieść Pamięć wszystkich słów, czwartą część serii Opowieści z meekhańskiego pogranicza (Powergraph 2015), a także za opowiadanie Milczenie owcy ze zbioru Legendy polskie (Allegro 2015). Tym samym autor przeszedł do historii – jako jedyny do tej pory otrzymał nagrody dwukrotnie w obu kategoriach.

Robert M. Wegner zadebiutował w 2002 roku w magazynie „Science Fiction” opowiadaniem Ostatni lot Nocnego Kowboja i aż do 2009 publikował wyłącznie krótkie formy literackie. W tym roku pojawiła się jego pierwsza książka: Opowieści z meekhańskiego pogranicza. Północ – Południe. Docenili ją zarówno czytelnicy, jak i krytycy. Dziś Wegner  jest jednym z najlepiej znanych i najczęściej nagradzanych pisarzy fantastyki. 

content

22.08.2016 10:33

Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Już od 24 sierpnia w salonikach i salonach prasowych Kolportera dostępna będzie „Wielka Kolekcja Komiksów DC Comics”.

Każdy z tomów serii będzie zawierał jedną z najważniejszych superbohaterskich opowieści ostatnich lat. W kolekcji pojawią się wszyscy najsłynniejsi bohaterowie DC Comics, w tym Superman, Batman, Wonder Woman czy Green Arrow. Większość albumów serii zawiera jedną zamkniętą opowieść, choć dłuższe historie, takie jak rozpoczynający kolekcję „Batman-Hush”, zostały podzielone na dwa tomy.

Kolekcja będzie dostępna w wybranych salonikach i salonach prasowych Kolportera. Pierwszy tom pojawi się w sprzedaży już 24 sierpnia. Kolejne tomy będą ukazywać się co dwa tygodnie.

18.08.2016 20:00

Trzy nowe książki ze świata Harry’ego Pottera

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Emocje po wydaniu Harry'ego Pottera i przeklętego dziecka – skryptu Jacka Thorna do sztuki wystawianej w lipcu tego roku w londyńskim Palace Theatre – jeszcze nie opadły, choć książka w Polsce będzie miała premierę dopiero w październiku. Tymczasem w Pottermore – serwisie dla fanów Harry’ego Pottera pojawiła się informacja, że J.K. Rowling już 6 września tego roku zabierze nas w powrotną podróż do Hogwartu.

Nowa seria trzech krótkich książek, zatytułowana Pottermore Presents,  ma traktować o historii Szkoły Magii i Czarodziejstwa, zarówno przedstawiając nieznane dotąd historie i legendy tego miejsca, jak i odkrywając co nieco z przeszłości postaci pobocznych z cyklu o Harrym Potterze. 

content

18.08.2016 13:10

Co czyta Barack Obama w czasie tych wakacji?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Wybór książek, które pasować będą do wakacyjnej torby, to zawsze twardy orzech do zgryzienia. Tym bardziej że połowa sierpnia już za nami i czas na buszowanie po księgarniach oraz bibliotekach powoli się kończy. Z pomocą niezdecydowanym przychodzi Biały Dom, publikując urlopową listę samego Baracka Obamy.

Wśród wymienionych na niej pozycji znajduje się „J jak jastrząb” Helen Macdonald (tłumaczenie Hanny Jankowskiej, Wydawnictwo Czarne 2016) – autobiograficzna opowieść o sokolnictwie, o fascynacji dzikim zwierzęciem, będąca równocześnie zapisem duchowej podróży w głąb siebie. Książka zdobyła Nagrodę im. Samuela Johnsona i znalazła się na liście dziesięciu najlepszych książek roku „The New York Times Book Review”. Ponadto uplasowała się na pierwszym miejscu w kategorii książek non fiction „The Times” oraz pojawiła się w najważniejszych zestawieniach i listach bestsellerów m.in. w „Washington Post”, „The Boston Globe” czy „Chicago Tribune”.

content

18.08.2016 11:24

„Literacki Sopot” – piąta edycja festiwalu

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Literatura izraelska będzie tematem tegorocznej edycji Festiwalu „Literacki Sopot” organizowanego w dniach 18-21 sierpnia w nadbałtyckim kurorcie.

Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miasto Sopot zapraszają na festiwal literatury, którego celem jest promocja czytelnictwa wśród mieszkańców Trójmiasta oraz turystów przyjeżdżających spędzić tu wakacje. Organizatorzy przewidują mnóstwo atrakcji, m.in. literackie spotkania, warsztaty i dyskusje, wspólne czytanie, ale także projekcje adaptacji filmowych, targi książki, wreszcie działania z pogranicza literatury i innych sztuk.

W weekend warsztaty literackie poprowadzi Beata Chomątowska, pisarka i dziennikarka, autorka m.in. „Stacji Muranów” czy reportażowej biografii Pałacu Kultury i Nauki „Pałac. Biografia intymna”. Na spacer po plaży zabierze ochotników Katarzyna Bonda, autorka poczytnych serii kryminałów o Saszy Załuskiej i Hubercie Meyerze. Słynna blogerka, Katarzyna Czajka, opowie co nieco o książkach w sieci.

Wydarzenia związane z tematem przewodnim festiwalu obejmą nie tylko literaturę, ale również kulturę Izraela – Nof Atamna-Ismaeel, zwyciężczyni programu „MasterChef”, poprowadzi warsztaty kulinarne, a Shira Geffen, dramaturg, reżyserka, autorka i autorka książek dla dzieci, spotka się z gośćmi na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże. O izraelskiej literaturze opowie natomiast najpopularniejszy pisarz młodego pokolenia tego kraju – Etgar Keret, znany głównie z krótkich opowiadań publikowanych na całym świecie; jego najnowszą książkę – biograficzne „Siedem dobrych lat” – „The Guardian” uznał w 2015 roku za najlepszą w swojej kategorii.

Rozmowy z gośćmi Festiwalu można śledzić na antenie TVP Kultura.

content

12.08.2016 10:38

Nowa książka o Bridget Jones w październiku

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Helen Fielding, po kontrowersyjnej trzeciej części przygód swojej sztandarowej bohaterki Bridget Jones – Szalejąc za facetem – ogłosiła publikację kolejnej powieści. Premiera zaplanowana jest na 11 października 2016 roku. Natomiast pięć dni później – 16 października – w kinach zobaczyć będzie można film, którego fabuła skupia się na niełatwych przygotowaniach Bridget do narodzin pierwszego dziecka, dodatkowo skomplikowanych przez problem wątpliwego ojcostwa. Fabuła, ignorująca istnienie ostatniej odsłony przygód zwariowanej Brytyjki, wykorzystuje porzucony przez autorkę pomysł, by skonfrontować bohaterkę z ciążą i konsekwencją romansów. Wydaje się więc, że kolejna książka osnuta będzie na podobnym zamyśle i tym samym wesprze wchodzący do kin obraz.

content

11.08.2016 15:07

Już jutro rusza Zakopiański Festiwal Literacki!

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Zakopane odnawia swoją bogatą artystyczną tradycję sygnowaną takimi nazwiskami, jak Stanisław Witkiewicz wraz z synem, Jan Kasprowicz czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska. Już jutro, 12 sierpnia 2016 roku, rozpocznie się Zakopiański Festiwal Literacki pod hasłem „Pod Tatry tylko z książką”. Potrwa on do 14 sierpnia. Przedsięwzięcie zorganizowali Burmistrz Miasta Leszek Dorula, Miejska Biblioteka Publiczna im. Stefana Żeromskiego oraz Zakopiańskie Centrum Kultury.

Wśród zaproszonych znajdą się m.in. Wojciech Jagielski, autor takich pozycji, jak Wszystkie wojny Lary Modlitwa o deszcz, dziennikarz współpracujący z „Gazetą Wyborczą”, a zajmujący się problematyką Afryki, Azji Środkowej, Kaukazu i Zakaukazia, reporter Mariusz Szczygieł, założyciel Instytutu Reportażu, laureat Europejskiej Nagrody Literackiej, Angelika Kuźniak w 2016 r. nominowana do Nagrody Literackiej „Nike” za książkę Stryjeńska. Diabli nadali. Obecni będą również Krzysztof Varga (pisarz, krytyk literacki i dziennikarz, autor powieści Chłopaki nie płacząŚmiertelnośćTequila), Anna Janko (krytyk literacki, poetka, pisarka i felietonistka współpracująca m.in. z magazynem „Zwierciadło”) i Anna Czerwińska-Rydel (autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej i biograficznej).

content

11.08.2016 14:35

Nowy redaktor w serwisie

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W związku z prężnym rozwojem Izy – owocującym wciąż nowymi zadaniami – od tego tygodnia na BiblioNETce rozpoczęły się przygotowania do objęcia stanowiska redaktora przez nową osobę. W związku z tym prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość w pierwszych dniach jej pracy. Nie oznacza to jednak, że Iza całkowicie opuszcza BiblioNETkę – będzie pomagać w koordynowaniu działań na stronie. 

Przedstawiamy Wam Weronikę. Dowiecie się o niej więcej w rozwinięciu wiadomości.

content

03.08.2016 11:34

Goście ósmej edycji Festiwalu Conrada

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Ujawniono nazwiska pierwszych gości ósmej edycji Festiwalu Conrada. Są to: Richard Flanagan – autor kultowej powieści „Williama Goulda księga ryb”, najmłodsza w historii laureatka Nagrody Bookera Eleanor Catton, Michael Cunningham, a także Géza Röhrig – wybitny pisarz i aktor. Festiwal rozpocznie się w Krakowie 24 października.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest intensywność – rozumiana zarówno jako pasja, jak i niesłabnące zaangażowanie we wspólną sprawę kultury. Oznacza to, że autorzy programu kładą wyjątkowy nacisk na postawę: organizatorów, artystów i  czytelników. Każdy dzień tegorocznej edycji Festiwalu Conrada będzie przebiegał pod innym hasłem: Języki, Wiary-Niewiary, Emocje, Krajobrazy, Napięcia czy Zmysły.

Podobnie jak w  ubiegłym roku, 30 października Festiwal zwieńczy Gala Nagrody Conrada, podczas której nagrodzony zostanie najlepszy ubiegłoroczny debiut prozatorski. Zwycięzca, oprócz symbolicznej statuetki, otrzyma 30 tysięcy złotych, będzie mógł skorzystać z miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie, a jego twórczość będzie promowana na łamach „Tygodnika Powszechnego” oraz podczas przyszłorocznego Festiwalu Conrada. Lista pięciu nominowanych pisarzy zostanie ogłoszona we wrześniu, laureata zaś wybierze festiwalowa publiczność w trakcie tegorocznej edycji. W ubiegłym roku nagrodę zdobyła Liliana Hermetz za powieść „Alicyjka”.

Pełny program 8. Festiwalu Conrada organizatorzy podadzą w pierwszej połowie września

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: