Dodany: 24.08.2016 10:23|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Rusza XIII Festiwal Warszawa Singera


W tym roku wydarzenia związane z festiwalem rozpoczęły się 13 sierpnia w Biłgoraju, Leoncinie i Radzyminie. 26 sierpnia zaczną się w Warszawie świętem kuchni żydowskiej „Kuchnia mamy Soni”. Festiwal, zorganizowany przez Fundację Shalom, zabierze uczestników w sentymentalną podróż do międzywojennej Warszawy, na ulice pełne kawiarń, sklepików, warsztatów rzemieślniczych, a wreszcie – starych księgarń. Od dwunastu już lat dzięki Festiwalowi Kultury Żydowskiej Warszawa Singera kultura jidysz odradza się w stolicy.

Organizatorzy wydarzeń przytaczają słowa Isaaca Bashevisa Singera, którego uwielbienie „Warszy” ich inspiruje: „każda żydowska ulica w Warszawie była samodzielnym miastem”. I tak jak podczas każdego festiwalu, również w tym roku takim miastem mają się stać ulica Próżna i Plac Grzybowski. Pojawią się tu, oprócz klimatycznych miejsc kultury żydowskiej, charakterystyczne dla niej postacie: chasydzi, kupcy, artyści cyrkowi, malarze, szewcy, krawcy, drukarze, kowale, kataryniarze i kwiaciarki, zapraszając do zapoznania się z ich fachem, przyjrzenia pracy, posłuchania muzyki – tradycyjnych, rytmicznych piosenek żydowskich, muzyki klemzerskiej, synagogalnego śpiewu. Ponadto kulturę jidysz przypomną pokazy przedwojennych filmów, współczesnych spektakli, warsztaty zarówno tańca i piosenki, jak i wycinanek żydowskich, ceramiki oraz kaligrafii.

Wśród przewidzianych w ramach festiwalu wydarzeń literackich będzie m.in. salon literacki „Artyści w okupowanej Warszawie” – spotkanie z Ryszardem Markiem Grońskim zaplanowano na 27 sierpnia. Tego samego dnia warto też wybrać się na spektakl Teatru Żydowskiego Śmierć pięknych saren – przełożenia powieści Oty Pavla na scenariusz teatralny dokonał Paweł Szumiec. 30 sierpnia w ramach wspomnianego salonu odbędzie się spotkanie z prof. Michałem Głowińskim. Ponadto gośćmi festiwalu związanymi ze słowem będą m.in. Anna Tuszyńska, Remigiusz Grzela, Karolina Szymaniak, Bella Szwarcman-Czarnota, Goldie Morgentaler. Organizatorzy zapraszają również na liczne spacery po pamiątkowych miejscach przedwojennej Warszawy, pokazowe lekcje jidysz i hebrajskiego, warsztaty dla dzieci, koncerty jazzowe, a także imprezy klubowe. Cały program dostępny jest na stronie festiwalu.

Fundacji Shalom od wielu lat przyświeca cel odtworzenia klimatu dawnego żydowskiego świata – troska o to, by dziś praktycznie nieistniejąca społeczność przetrwała w pamięci współczesnej Warszawy wraz ze swoimi licznymi kulturalnymi skarbami. Festiwal potrwa do 4 września.

Przeczytaj komentarze
ilość komentarzy: 1
Użytkownik: sowa 24.08.2016 11:56 napisał(a):
Odpowiedź na: W tym roku wydarzenia z... | WiadomościOpiekun BiblioNETki
Cudnej urody plakat ma tegoroczny festiwal, bardzo zachęcający.
Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: