Dodany: 03.08.2016 11:34|Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Goście ósmej edycji Festiwalu Conrada

Conrad Festiwal 2016Ujawniono nazwiska pierwszych gości ósmej edycji Festiwalu Conrada. Są to: Richard Flanagan – autor kultowej powieści „Williama Goulda księga ryb”, najmłodsza w historii laureatka Nagrody Bookera Eleanor Catton, Michael Cunningham, a także Géza Röhrig – wybitny pisarz i aktor. Festiwal rozpocznie się w Krakowie 24 października.

„Ósma edycja Festiwalu Conrada przyciągnie do Krakowa prawdziwe gwiazdy literackiego świata” – mówi Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego. „Trwający tydzień festiwal, będzie obfitował w szereg atrakcji, a w programie znajdą się stałe elementy, tak cenione przez naszą publiczność: spotkania z pisarzami, koncerty, pasmo filmowe, wydarzenia adresowane do wszystkich grup wiekowych, w tym do dzieci i seniorów, a także branżowe dyskusje. Jak co roku połączymy siły z jubileuszowymi 20.Targami Książki, by po raz kolejny udowodnić, że Kraków Miasto Literatury UNESCO jest stolicą polskiej literatury. Niezmiennie pamiętamy również o literackich debiutantach, dlatego zwieńczeniem naszego festiwalu będzie druga Gala Nagrody Conrada, w czasie której wyróżnimy autora najlepszej debiutanckiej powieści ubiegłego roku”.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest intensywność – rozumiana zarówno jako pasja, jak i niesłabnące zaangażowanie we wspólną sprawę kultury. Oznacza to, że autorzy programu kładą wyjątkowy nacisk na postawę: organizatorów, artystów i  czytelników. Każdy dzień tegorocznej edycji Festiwalu Conrada będzie przebiegał pod innym hasłem: Języki, Wiary-Niewiary, Emocje, Krajobrazy, Napięcia czy Zmysły.

„Tegoroczna edycja ma szczególną myśl przewodnią” – mówi Grzegorz Jankowicz, Dyrektor Programowy Festiwalu Conrada. „Chodzi o pojęcie intensywności, z jaką angażujemy się w literaturę, z jaką podejmujemy dyskusję na jej temat, a także z jaką odnosimy się do świata, który percypujemy za pośrednictwem czytanego tekstu. Założenie jest takie: im intensywniej, czyli bardziej przygodowo, z większym zaangażowaniem, z większą atencją, z większym poświęceniem, z większą troską, odniesiemy się do literatury, tym intensywniej (lepiej) będziemy żyć w świecie, między innymi czytelnikami”.

Podobnie jak w  ubiegłym roku, 30 października Festiwal zwieńczy Gala Nagrody Conrada, podczas której nagrodzony zostanie najlepszy ubiegłoroczny debiut prozatorski. Zwycięzca, oprócz symbolicznej statuetki, otrzyma 30 tysięcy złotych, będzie mógł skorzystać z miesięcznego pobytu rezydencjalnego w Krakowie, a jego twórczość będzie promowana na łamach „Tygodnika Powszechnego” oraz podczas przyszłorocznego Festiwalu Conrada. Lista pięciu nominowanych pisarzy zostanie ogłoszona we wrześniu, laureata zaś wybierze festiwalowa publiczność w trakcie tegorocznej edycji. W ubiegłym roku nagrodę zdobyła Liliana Hermetz za powieść „Alicyjka”.

Pełny program 8. Festiwalu Conrada organizatorzy podadzą w pierwszej połowie września.