Wiadomości

Wybierz okres czasu:
content

08.03.2017 10:00

8 niedocenianych bohaterek literackich

Autor: UzytkownikUsuniety04​282023154950Opiekun BiblioNETki

Ósmy marca i osiem niedocenianych bohaterek literackich. Poświęćmy chwilę tym dzielnym heroinom, które mimo niewątpliwej odwagi, nietuzinkowych przekonań czy godnej naśladowania postawy jakoś nie zapisały się w naszej pamięci, a ich bohaterskie czyny często ginęły w cieniu dokonań ich koleżanek, uwielbianych przez wszystkich Daenerys Targaryen, Hermiony Granger, Katniss Everdeen czy Elizabeth Bennett.

Po dogłębnej analizie i szczegółowym rachunku sumienia chciałabym przedstawić Wam moją listę ośmiu najbardziej niedocenianych bohaterek literackich

content

07.03.2017 16:52

Breyten Breytenbach laureatem Nagrody im. Zbigniewa Herberta 2017

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Ogłoszono nazwisko laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta 2017. Wyróżnieniem uhonorowano Breytena Breytenbacha, południowoafrykańskiego poetę, prozaika, eseistę oraz malarza, przeciwnika apartheidu, wieloletniego więźnia politycznego. Jury uznało, że połączenie wybitnych walorów artystycznych jego twórczości oraz bezkompromisowej postawy moralnej, zaangażowania po stronie krzywdzonych, jest doskonałym wcieleniem postawy najbliższej Zbigniewowi Herbertowi, autorowi słynnych słów: „Gniew twój bezsilny niech będzie jak morze/ ilekroć usłyszysz głos poniżonych i bitych”.

„Jestem zaszczycony wyróżnieniem, przyjmuję je świadomy, iż wiąże się ono z nazwiskiem odważnego człowieka, znakomitego poety oraz eseisty. Mam nadzieję, że potrafię stanąć na wysokości przykładu, jaki Herbert daje swoim życiem oraz twórczością także dziś, w mrocznych czasach gniewu i chaosu. Jestem dumny, że mogę zaliczyć się do grona tych, którzy wierzą, że w każdym z nas jest cząstka walcząca o coś więcej niż tylko przetrwanie, że poświadczamy naszą godność budując – jakby to powiedział sam Herbert – »tablice wartości«” – dziękował za wybór laureat.

content

07.03.2017 08:30

Kim jest Ove Løgmansbø?

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

W tym tygodniu Internet dowiedział się, że Ove Løgmansbø, islandzki autor kryminałów o Wyspach Owczych, to w istocie Remigiusz Mróz. Pisarz przyznaje, że tajemnica prawdziwej tożsamości Løgmansbø miała utrzymać się jak najdłużej – dlatego m.in. pochodzi on z Faroje, gdzie raczej mało który nasz rodak zagląda – jednak media i zainteresowani śledczy szybko doszli do prawdy. Stąd decyzja o ujawnieniu się.

Skandynawski autor znany jest z kryminału Enklawa (wyd. 2016), pierwszej części cyklu Vestmanna. Trzecia część, pt. Prom, będzie dostępna w księgarniach od 15 marca.

Na pomysł napisania powieści w klimacie zimnej północy Remigiusz Mróz wpadł podczas czytania artykułu Craiga Robertsona, w którym ten zdecydowanie odradza umieszczenie akcji kryminału na Wyspach Owczych, bo zwyczajnie zbrodnia tam nie istnieje. Cóż, zabrzmiało to dla niego jak wyzwanie…

content

03.03.2017 12:11

„Ostatni dzień pary II” – premiera fantastycznej antologii

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Uwaga, ważny komunikat dla wszystkich miłośników steampunku narzekających, że zbyt mało mamy literatury tego gatunku. Właśnie udostępniono (na razie w formacie PDF) drugą część antologii Ostatni dzień paryZbiór zawiera teksty wyłonione w konkursie przez Karolinę Cisowską, Maćka Pitalę, Mirka Gołuńskiego, Martę Kładź-Kocot, Michała Stonawskiego, Adama Podlewskiego oraz Katarzynę „Ophelię” Koćmę. Przedsięwzięcie stanowi wyjątkową okazję dla młodych pisarzy, by zadebiutować u boku znanych autorów fantastyki. 

Ostatni dzień pary II liczy ponad 700 stron, zawiera aż 37 opowiadań w konwencji steampunkwej i postapokaliptycznej, wzbogaconych ilustracjami wykonanymi przez współpracujących z inicjatywą artystów. „Maszyny parowe i koniec świata, atomowa zagłada i sterowce, kryminał i przygoda, powaga i humor, wizjonerskie wizje i wirtuozerskie igranie z konwencjami” – to wszystko obiecują wydawcy antologii. 

Link do pobrania ebooka w rozwinięciu wiadomości.

content

03.03.2017 08:14

„Ulga” – nowa książka Natalii Fiedorczuk-Cieślak w 2018 roku

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Natalia Fiedorczuk-Cieślak, nagrodzona w tym roku Paszportem „Polityki” w kategorii literatura, w wywiadzie dla „Tygodnika Powszechnego” (nr 6/2017) poinformowała, że pracuje nad nową książką. Powieść będzie nosić tytuł Ulga, a jej ukazanie się planowane jest na początek 2018 roku.

Autorka powiedziała we wspomnianym wywiadzie:

„Robię teraz research do kolejnej książki wśród kobiet, które należą do wspólnot chrześcijańskich, bardzo konserwatywnych. Zawsze mnie interesowało, jak współcześnie tłumaczone jest posłuszeństwo biblijne, a moje rozmówczynie to osoby świetnie wykształcone, bardzo elokwentne. W pewnym momencie zaczęły mnie przekonywać, bo to, co mówią, ma ręce i nogi [...]”.

content

02.03.2017 09:25

Bezrobotna poetka wygrała 215 tysięcy dolarów

Autor: WiadomościOpiekun BiblioNETki

Nie wiemy, czy literatura zmienia życie, ale nagroda literacka w postaci 215 tysięcy dolarów (165 tysięcy w przeliczeniu na walutę amerykańską) na pewno tak. Ali Cobby Eckermann przekonała się o tym na własnej skórze, kiedy otrzymała e-mail od gremium Windham-Campbell Prize.

Pochodząca z Australii bezrobotna poetka, mieszkająca w Adelaide w przyczepie kempingowej, przyznała w wywiadzie dla „The Guardian”, że wygrana zdecydowanie „zmieni jej całe życie”.

Nagroda Windham-Campbell jest o tyle oryginalna, że autorzy zazwyczaj nawet nie wiedzą, iż zostali do niej nominowani. Zarządzana poprzez Yale University w Stanach Zjednoczonych, nie ma otwartego procesu zgłaszania pisarzy. W ubiegłym roku Helen Garner, która dowiedziała się o otrzymaniu nagrody po sprawdzeniu swojej skrzynki ze spamem, początkowo pomyślała, że to oszustwo.  

Patronaty Biblionetki
Biblionetka potrzebuje opiekunów
Recenzje

Użytkownicy polecają:

Redakcja poleca: