Dodany: 10.01.2017 21:47|Autor: lelka

Paszporty „Polityki” 2016 – znamy laureatów

Paszporty POLITYKI„Za przenikliwy portret współczesnej Polski widzianej od strony matek z wózkami, za chłodny i niebanalny obraz macierzyństwa, a także za żywy i pełen humoru literacki język w książce Jak pokochać centra handlowe” – laureatką Paszportu „Polityki” w kategorii literatura została Natalia Fiedorczuk-Cieślak. Nagrodę wręczyli Justyna Sobolewska, krytyk literacki „Polityki”, i Łukasz Orbitowski, nagrodzony Paszportem „Polityki” w 2015 roku.

Urodzona w 1984 r. Natalia Fiedorczuk-Cieślak, pisarka, wokalistka i animatorka kultury, jest również producentką muzyczną i autorką muzyki ilustracyjnej – do „Dybuka” Anny Smolar i filmu „Mów mi Marianna” Karoliny Bielawskiej. Wydała dwie solowe płyty jako Nathalie and The Loners. W 2012 r. nakładem Fundacji Bęc Zmiana ukazała się jej książka „Wynajęcie” poruszająca problem rynku mieszkaniowego i estetyki mieszkalnictwa w Polsce, ale Paszport „Polityki” otrzymuje za Jak pokochać centra handlowe. Narracja jest tu pozbawiona sentymentalizmu, a rzecz nie jest poradnikiem, tylko literacką opowieścią o bohaterce w kryzysie, wśród ról, których nie da się pogodzić.

Gala wręczenia nagród odbyła się 10 stycznia 2017 roku w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie. Lista wszystkich laureatów na stronie: http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/paszporty

Źródło: polityka.pl