Dodany: 15.01.2021 14:44|Autor: LouriOpiekun BiblioNETki

Czytatnik: Półka pełna książek do przeczytania

Lektury 2021r.

Poprzednia: Lektury 2020r.
Następna: Lektury 2022r.

STYCZEŃ 2021 (ΣR=Σm=1880s;𝔼m=1880)

1. Dynastia Miziołków (Olech Joanna) Podebrałem lekturę IV klasy synowi ;) Pamiętnik nastolatka, członka z lekka zwariowanej rodzinki, z roztrzepaną mamusią (Mamiszonem - alter ego autorki), ojcem a la nerd i dwiema młodszymi siostrami, wcieleniem chaosu. W tle pierwsze sympatie, szkolne przejścia z nauczycielami i kolegami. Całkiem poprawne, śmieszne, niezbyt wtórne, choć pomysł mocno zgrany. 4.5 (198s)

2. Przygody Alexa w krainie liczb: Podróże po cudownym świecie matematyki (Bellos Alex) 5.0 (523s)

3. Nie mogę, trzymam dziecko: Rodzicielstwo bez instrukcji obsługi (Potępa Ksenia) To z kolei podebrany prezent gwiazdkowy żony ;) Świetna książka! Nie do końca antyporadnik, ale dobry portret tego, jak wygląda życie z dzieciakami - przy czym raczej nie zniechęca (jak Dziecko dla początkujących (Talko Leszek K. (pseud. Hagen Wiktor)) ). Obserwacje bardzo celne i lekko podane. Dużo też humoru rysunkowego. Idealny prezent dla rodziców, którzy zamartwiają się, że nie są idealni ani oni, ani ich dzieci. 5.5 (236s)

4. Jasioł i Mgłosia: Baśń z Camonii (Moers Walter) Historia dość zwyczajna (bardzo luźno powiązana z "Jasiem i Małgosią"), ale tradycyjnie Moers czaruje wybitną wyobraźnią, zwrotami akcji i łamaniem konwencji (Dygresja Rzeźbiarza Mitów - intrygujący zabieg ;) ). Nie tak dobre jak "Miasto Śniących Książek" czy "Rumo", ale warto przeczytać, jeśli ktoś lubi Camonię. 4.5 (255s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

5.(CSA.4) Gra w klasy (Cortázar Julio) [30.12.2020-14.01.2021] 4.5 - czytatka Chaotyczny kosmos (668s)

==================================================​​​​​​============================

LUTY 2021 (ΣR=3981s; Σm=2101s;𝔼m=1991)

1.(6.) Dlaczego rodzice tak cię wkurzają i co z tym zrobić (Burnett Dean) czytatka: Rodzice wkurzają i autor wkurza 4.0 (335s)

2.(7.) Księga dla starych urwisów: Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Edmundzie Niziurskim (Varga Krzysztof) Szczegółowa, bogata i emocjonalnie napisana biografia, niestandardowa w formie (np. krótkie leksykony czarnych czy białych charakterów albo grup młodzieżowych w książkach Niziurskiego), przybliżająca nawet bardzo mało znane dzieła pisarza. Troszkę powtórzeń, ale mnie zachęciła do poznania paru "pominiętych" w młodości lektur. 4.5 (280s)

3.(8.) Chleb na wody płynące (Shaw Irwin) Książka schowkowana niemal 5 lat temu po Książkowe wspomnienia z sierpnia 2016 Teraz przeczytana doczekała się recenzji: Szczęście rodzinne zaburzone 5.0 (430s) [czyszczenie schowka]

4.(9.) Małżeński labirynt (Kieniewicz Piotr) Lektura wielkopostna - kompendium wiedzy nt. katolickiej1991 nauki społecznej o małżeństwie. Wartościowa pozycja, pewne rzeczy należy sobie przypominać, jest też kilka wartych wprowadzenia nowych pomysłów, choć zasadniczo dla mnie nihil novi. Troszkę nierówna narracja, jakby autor nie zawsze wiedział, czy pisze poradnik, czy swoje przemyślenia, czy też książkę popularnonaukową. 4.5 (260s)

5.(10.)
LUTY 2021 (ΣR=3981s; Σm=2101s;𝔼m=1991)(CSA.3.1) Czarodziejska góra (Mann Thomas (Mann Tomasz)) Ostatnie moje spotkanie z Mannem - nie chcę się więcej męczyć. Odczekałem bodajże z 15 lat od pierwszego podejścia, ale nadal nie zagrało, choć zaparłem się, by jednak przełknąć tę jedną z najbardziej pomnikowych powieści świata. Nie próbowałem nadmiernie doszukiwać się aluzji do "snu Europy" przed Iwś., niezbyt zajęły mnie dywagacje, dotyczące względności upływu czasu. Dużo miejsca poświęca Mann filozoficznym dysputom, możliwe nawet, że przedstawia jakiś swój manifest ideowy czy też drążące go dylematy - ale dla mnie zawierały zbyt wiele ideologii i myl1991nych pojęć, by wziąć je za dobrą monetę. Wątek "romansu" dość intrygujący, podobnie jak sprawa z mynheerem Peeperkornem - jednak podobnie jak cała książka przegadany i niezbyt dla mnie konkluzywny - jedynie jako portret inercji i spleenu charakterystycznego dla epoki fin de siecle'u. Wydaje mi się też, że książka mocno się zestarzała i jedyne, co jako tako ma odzwierciedlenie w czasach obecnych, to konował (Behrens), udający wielce kompetentnego, a w istocie robiący nic lub wręcz szkodzący swym pacjentom. 3.0 (796s)

MARZEC 2021 (ΣR=6151s; Σm=2170s;𝔼m=2050)

1.(11.) Ucieczka z ziemi obiecanej (Rymkiewicz Władysław) recenzja: Lodzermensche i rewolucja 3.5 (176s)

2.(12.) Zapiski syna tego kraju (Baldwin James) Recenzja: Syn Ameryki 4.0 (221s)

3.(13.) Opowiadania (Lem Stanisław) powtórka najlepszego z wyborów - szczególnie godne uwagi: "Formuła Lypathera". Ocena wszystkich: Ocena "Opowiadań" Lema [WL 1969] (bonus - pewien szczegół, zawarty w opisie jednego z opowiadań) 6.0 (289s)

4.(14.) Dotyk (Zentner Alexi) czytatka: Dotyk zimy 4.5 (207s) [czyszczenie schowka]

5.(15.) Ratunku! Moje dziecko mnie wykończy: Poradnik dla zmęczonych rodziców (Laditan Bunmi) Humorystyczny (anty)poradnik rodzicielstwa, w którym dzieci występują jako istoty nakierowane na doprowadzenie rodziców do szału. Wiele celnych spostrzeżeń, choć można się obawiać, że książka ta może być zbyt dobrym środkiem antykoncepcyjnym. Nie polecam osobom przeczulonym i bez poczucia humoru, należy mieć duży dystans i nie spinać się niewyszukanym czasem humorem. 4.5 (174s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

6.(16.)(CSA.78.3) Święto Kozła (Vargas Llosa Mario) recka: Karaibska dyktatura 5.0 (522s)

7.(17.)(CSA.92) Służące (Stockett Kathryn) Jackson w Mississippi, lata 60.XXw. i społeczeństwo, w którym mocno trzyma się segregacja rasowa. Tytułowe służące, za namową społecznie wrażliwej na ich krzywdę białej, w tajemnicy składają książkę z wywiadów o pracy u nadętych i rasowo uprzedzonych białych pań, u których pracują. Trudny temat, a podany z dużym wyczuciem, z wieloma humorystycznymi akcentami - świetne czytadło! 5.5 (581s)

KWIECIEŃ 2021 (ΣR=8563s; Σm=2412s;𝔼m=2141)

1.(18.) Łowca słów (Nielsen Susin) 5.0 (248s)

2.(19.) Nazywam się Charlotte Simmons (Wolfe Tom) 6.0 (687s)

3.(20.) Złap mnie, jeśli potrafisz: Niewiarygodna, ale prawdziwa historia najgenialniejszego kanciarza w dziejach (Abagnale Frank William, Redding Stan) Schowkowane po Książkowe wspomnienia z września 2014 :) Potoczysta i intrygująca opowieść, ale uważam, że autor jednak mocno nas bajeruje. No i dla mnie antypatyczny - organicznie nienawidzę złodziejstwa, szczzególnie traktowanego jak "zawód". 4.0 (175s)

4.(21.) Heretycy (Chesterton Gilbert Keith) czytatka "Heretycy" Chestertona 4.5 (285s)

5.(22.) Pan Lodowego Ogrodu: Tom 1 (Grzędowicz Jarosław) powtórka po 7-8 latach, podtrzymane 5.5 (539s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

6.(23.)(CSA.71.2) Rzymianka (Moravia Alberto (właśc. Pincherle Alberto)) czytatka Rzymska sexworkerka 4.5 (478s)

MAJ 2021 (ΣR=11009s; Σm=2446s;𝔼m=2202)

1.(24.) Pan Lodowego Ogrodu: Tom 2 (Grzędowicz Jarosław) powtórka 5.0->5.5 (625s)
2.(25.) Pan Lodowego Ogrodu: Tom 3 (Grzędowicz Jarosław) powtórka 5.0 bez zmian (497s)
3.(26.) Pan Lodowego Ogrodu: Tom 4 (Grzędowicz Jarosław) powtórka 6.0 bez zmian. (871s)
Cykl Pan Lodowego Ogrodu powtarzam po ~8 latach przerwy, tym razem zaznaczyłem i wynotuję fragmenty wolnościowe - bo zdają mi się być celowo wplecionymi poglądami autora. Przy samym czytaniu świetnie się bawiłem, to jest bardzo dobry cykl przygodowy, pisany jako mieszanina SF z fantasy. Grzędowiczowi trochę słabo wychodzą kwestie romantyczne (w sumie związki bohatera nie mają żadnej głębi ani uzasadnienia poza cielesnym zainteresowaniem) oraz nie do końca potrafi przywiązać emocjonalnie do bohaterów innych niż dwaj główni. Ale to tak bardzo nie przeszkadza. Dla mnie jeszcze niesłychanie silne jest osobiste skojarzenie z Międzygórzem (kotlina Kłodzka) - ponad 20 lat temu na wakacjach tam z rodzicami oglądałem film "Nakarmić kruki", w którym przewodnią rolę pełni piosenka "Porque te vas". Zaś w PLO piosenka ta pełni również niepoślednią rolę. I tak powstało skojarzenie, które dodało przyjemności wspomnień do lektury.

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

4.(27.)(CSA.132) Wilk stepowy (Hesse Hermann) Drugie podejście do tej introspekcji wyalienowanego mizantropa, pacyfisty i poliamorysty - może i schizofrenika? "Tęsknię za cierpieniem, które mnie gotowym i żądnym śmierci." - to przywodzi mi na myśl "Fausta" Goethego (który jest ważną postacią w pewnym fragmencie książki). Ogólnie specyficzna lektura, nie wiem, czy ma być studium czy "terapią" introwertyzmu? Dobra językowo, ale nie tak potoczysta, jak "Siddharta". 4.0 (237s)

5.(28.)(CSA.108) Ragtime (Doctorow Edgar Lawrence) czytatka BLM wiek temu 4.0 (217s)

==================================================​​​​​​

CZERWIEC 2021 (ΣR=12709s; Σm=1700s;𝔼m=2118)

1.(29.) Ręka mistrza (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) Średniawa książka mistrza, chyba za bardzo się na cuda-wianki nastawiałem. Bohater po wypadku, w którym uszkadza mózg i traci rękę (oraz po którym rozstaje się z żoną), wyjeżdża dla rehabilitacji na wyspę florydzką - a tam odkrywa w sobie talent malarski. Okazuje się jednak, że nie płynie on z niego, a z pewnego nadnaturalnego i niebezpiecznego źródła. Pomysł interesujący (być może wzięty z Pierwsze prawo magii (Goodkind Terry) ), ale jakoś przegadane i bez większej głębi dla mnie. Umiarkowane na szczęście jeszcze wtręty polityczne. Plus dla książki - w jakiś specyficzny sposób kojarzyła mi się z Absalomie, Absalomie... (Faulkner William) - stara kobieta, której historię poznajemy z urywków i splątanych aluzji, posiadłość w dżungli, tajemnice sprzed lat. 3.5 (640s)

2.(30.) Kroniki Jakuba Wędrowycza (Pilipiuk Andrzej (pseud. Olszakowski Tomasz)) Po Lawrensie musiałem sobie odpocząć przy czymś lekkim i dobrze trawionym - powtórka na 5.0 (290s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

3.(31.)(CSA.131.1) Wiek niewinności (Wharton Edith (Wharton Edyta, Wharton Edith Newbold Jones)) Lata 70. XIXw. i spętane konwenansami wysokie sfery. Czy główny bohater pozostanie wierny narzeczonej czy złamie dobe obyczaje i pójdzie za głosem serca, wdając się w romans z kobietą o nadszarpniętej reputacji? Niestety, książka jest ciężkawa, tło akcji jest bardzo ubogo zarysowane, praktycznie jakikolwiek wątek z sensem to ten Beauforta, w resztę jesteśmy wrzuceni bez wielkich ceregieli i uzasadnień "bo tak". Rozumiałbym jeszcze, że "niewolnicy konwenansów" postępują w określony sposób bez potrzeby namysłu czy autorefleksji, ale postępujący im wbrew (czy zastanawiający się nad takim uczynkiem) również nie prezentują sterowania namysłem - co najwyżej impulsami uczuciowymi. Dodatkowo odniosłem wrażenie, że autorka chce przekazać w ostatecznym rozwiązaniu Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Krzywdę książce (która jest pisana dobrym językiem) zrobiła też tłumaczka Łada-Zabłocka (czytałem wydanie Czytelnika z 1981r.), ponieważ jest w niej wiele lapsusów i "nieświadomości językowej" (np. klienci "biegną do banku", a nie "był run na bank"), czego wisienką na torcie była "najmniejsza linia oporu" 3.0 (390s)

4.(32.)(CSA.8.2) Synowie i kochankowie (Lawrence David Herbert) Bardzo męcząca lektura. 2.5 (380s)

==================================================​​​​​​

LIPIEC 2021 (ΣR=14787s; Σm=2078s;𝔼m=2112)

1.(33.) Wina (Schirach Ferdinand von) czytatka Duch praw a książka na 5.0 (157s)

2.(34.) Kolej podziemna: Czarna krew Ameryki (Whitehead Colson) czytatka Niewola po amerykańsku 3.5 (381s)

3.(35.) W obronie jedzenia: Manifest wszystkożerców (Pollan Michael) Dobra to książka, tu wypiski: Żywieniowa inflacja 5.0 [czyszczenie schowka] (231s)

4.(36.) Achaja: Tom 1 (Ziemiański Andrzej (pseud. Shoughnessy Patrick)) powtórka na 5.0 (w zasadzie głównie najlepszy wątek Zaana i Siriusa) (618s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

5.(37.)(CSA.95) Opowieść podręcznej (Atwood Margaret) czytatka: Materiał źródłowy do histerii o tym jak będzie nigdy 3.5 (261s)

6.(38.)(CSA.106.2) Domostwo pani Wilcox (Forster Edward Morgan) siążka interesująca, bardzo pozytywnie odbieram trochę humorystycznych elementów. Choć spodziewałem się, że samo Howards End będzie bardziej w centrum zdarzeń jako dom, a nie jako element majątku i symbol. Postacie z lekka przerysowane, ale przyjmuję to jako element satyryczności: skontrastowania nowoczesnej idealistki i zatwardziałego konserwatywnego kapitalisty. Jedna strona kieruje się emocjami, druga pragmatyzmem i obie popełniają błędy - to dobrze, bo nie wyszła agitka. 4.5 (430s)

==================================================​​​​​​

SIERPIEŃ 2021 (ΣR=16512s; Σm=1725s;𝔼m=2064)

1.(39.) Zakochana sister (Cazenove Christophe, William (właśc. Maury William)) pierwszy nowy komiks czytany w tym roku - podebrałem córce pożyczkę bbteczną. Kreskówka jest naprawdę sympatyczna, tutaj, niestety nie ma ciągłości akcji, a jedynie 1-2-stronicowe epizody. Więc "zaledwie" 4.5 (46s)

2.(40.) Krok za tobą (Gardner Lisa (pseud. Scott Alicia)) Polecone na grupce fb. Całkiem poprawne, wydaje się być książką o prostej fabule, ale od połowy sprawy zaczynają się mocno komplikować i przestają wyglądać oczywiście. Pewien minus za nadmuchiwanie treści i to, że zbyt mało się nie udaje bohaterom. 4.5 (373s)

3.(41.) Kiedy umieram (Faulkner William) czytatka "Kiedy umieram" Faulknera 5.0 (205s)

4.(42.) Dół (Łysiak Waldemar (pseud. Baldhead Valdemar)) Łysiak jak zwykle arogancki i zadufany w sobie, jednak celnie punktuje współczesne lewactwo, które z walki o kwestie równości ekonomicznej itp. przerzuciła się na niszczenie kultury i dziedzictwa cywilizacyjnego Zachodu. Dużo interesujących przykładów cancell culture, terroru i wynaturzeń poprawności politycznej. Nauczył mnie wartościowej maksymy, która pasuje do wielu dzisiejszych profesorów: morosophi moriones pessimi (najgorsi są uczeni głupcy). 5.0 (309s)

5.(43.) Dorośli odbierają wydarzenia inaczej: Wspomnienia młodocianych więźniów Stutthofu (Kłys Agnieszka) recenzja: Młodzi w obozie koncentracyjnym 5.0 (196s)

6.(44.) Wilk Ambaras (Samojlik Tomasz) Podebrane synowi, który w 1.5 dnia przeczytał. Bajka o wilczku, który urodził się bez powonienia, ale ma za to inne zdolności. Trochę interesujących faktów z życia tych drapieżników, ale całość dość "mała" jako historia - wolę Mowgliego ;) 4.0 (151s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

7.(45.) Dziwne losy Jane Eyre (Brontë Charlotte (Brontë Karolina; pseud. Bell Currer)) czytatka: Moralny diament Jane Eyre 4.5 (445s)

==================================================​​​​​​

WRZESIEŃ 2021 (ΣR=18351s; Σm=1839s;𝔼m=2039)

1.(46.) Nieśmiertelny diament: W poszukiwaniu prawdziwego ja (Rohr Richard) 4.5 (236s)

2.(47.) Loteria [powieść graficzna] (Hyman Miles, Jackson Shirley) komiksowa adaptacja opowiadania. Idylliczne miasteczko i doroczna loteria - w której nikt nie chce wygrać. Czemu? - wyjaśnia się na końcu. Niepokojące, dające do myślenia, ale trochę surowe. Moje skojarzenia - "kastracja" dziewczynek w Afryce i tradycyjne okaleczanie stóp w Chinach. Ale złe tradycje mają mnóstwo mniej drastycznych przykładów. 4.5 (141s)

3.(48.) Fuga (Szostak Wit (właśc. Kot Dobrosław)) Przeciągnięte w formie fugato-ostinato. Może być opowieścią o mitomanii, o ułomności ludzkiej pamięci i o zdolności ludzkiego mózgu do preparowania wspomnień. Także o samotności, układaniu i porządkowaniu świata, ambicji "bycia kimś" i przemianach spojrzenia na świat, przychodzących z wiekiem. Być może o warsztacie pracy historyka, który w sprzecznych i przeładowanych relacjach szuka punktów wspólnych, aby dotrzeć do prawdy o wydarzeniach? Niestety dość męcząca, najsłabsze spotkanie z Szostakiem. 3.5 (329s)

4.(49.) Lista nieobecności (Urbaniak Michał Paweł) 5.0 (489s)

5.(50.) Musimy porozmawiać o Kevinie (Shriver Lionel) powtórka na 6.0, kolejna czytatka: Kevin atakuje po raz czwarty (426s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

6.(51.)(CSA.) Nakręcana pomarańcza (wersja A) (Burgess Anthony (Burgess Wilson John Anthony)) Intrygująca lektura, także ze względu na język (dobrze, że wziąłem wersję A, nie musiałem zbytnio zaglądać do słowniczka - współczesny wolapik internetowy/korporacyjny też podobnie brzmi). Bezhołowie opisane w książce przywodzi mi na myśl zamieszki z okazji #BLM. Ważny niesłychanie także ostatni rozdział (obcinany w wielu wydaniach wg posłowia), w którym widzimy dojrzenie psychiczne bohatera. Ważny portret nieumiejętności ukierunkowania młodzieńczej energii i entuzjazmu na coś innego niż destrukcja - przy braku wzorców i aktywnego wychowywania. 5.0 (218s)

==================================================​​​​​​

PAŹDZIERNIK 2021 (ΣR=20366s; Σm=2015s;𝔼m=2037)

Miesiąc pod znakiem akcji KWP[6][2021-12-13]

1.(52.) W stronę Swanna (Proust Marcel) powtórka na 5.0, czytane ponownie po VII klasie podstawówki. Tym razem dużo więcej dostrzegłem, lektura na pewno wnikliwsza i rozszerzająca perspektywy. Zwróciłem m.in. uwagę na "francuskie" wychowanie, na francuską kochliwość, a także - w historii Karola Swanna - na prototyp dzisiejszego zjawiska tzw. simpów: facetów uległych wobec kobiet i utrzymujących je, aby tylko ich nie odrzuciły, podczas gdy te kobiety zdradzają ich na prawo i lewo. (413s)

2.(53.) Skąd się biorą wierzące dzieci?: Jak skutecznie przekazać wiarę swoim dzieciom (Wołochowicz Mariola, Wołochowicz Piotr) czytatka Wychować w wierze 4.0 (260s)

3.(54.) Wirus paniki: Historia kontrowersji wokół szczepionek i autyzmu (Mnookin Seth) 5.5 (391s)

4.(55.) Spisek tęczowej koalicji (Hughes Spenser) czytatka Ludzideologia 4.5 (387s)

5.(56.) W cieniu zakwitających dziewcząt (Proust Marcel) powtórka na 5.0 Wrażenia przekute w czytatkę: Miłosny idealizm (486s)

6.(57.) Książeczka wojskowa (Pawlak Antoni) Intermezzo w akcji KWP, z czytatką: Czasowe pozbawienie praw obywatelskich (78s)

==================================================​​​​​​

LISTOPAD 2021 (ΣR=22233s; Σm=1867s;𝔼m=2021)

Kontynuując KWP[6][2021-12-13]

1.(58.) My fajnopolacy (Stankiewicz Piotr (ur. 1983)) Dużo słabsza od poprzedniej, gdzie autor obiektywnie (plusy i minusy) opisuje "polskość" - tutaj dużo więcej marudzenia, słabsze teksty, chaos, silniejsza (dyskusyjna) myśl lewicowa. Choć przyznaję - niektóre teksty cenne i naprawdę dobre ("Głęboki szabat, czyli sztuka odpoczynku" - jak mniej się przejmować i nie angażować całego jestestwa w pracę; "Oda do dawnych butów" - o downbrandingu i krytyce sztucznego zaniżania jakości - w tym miejscu i ja jestem lewicowcem; "Trzy minuty w Polsce" - absolutnie mistrzowski tekst o nagraniu przedwojennym z (żydowskiego) Nasielska i poszukiwaniu po dziesięcioleciach tych ludzi i miejsc, których nagranie dotyczyło). Intrygujące zdanie: "(…) z polską kulturą jest ten problem, że jej kanonem jest ostatnie dwieści lat… czyli właśnie czasy podległości".[216] 3.5 (276s)

2.(59.) Dzieci wolnego chowu: Jak wychować bezpieczne i samodzielne dzieci (i nie zwariować ze zmartwienia) (Skenazy Lenore) czytatka z obfitością cytatów: Rodzicielska paranoja czyli Jak podnieść sobie ciśnienie (na wesoło) 5.0 (246s)

3.(60.) Czerwone liście (Faulkner William) czytatka: "Czerwone liście" Faulknera - ocena opowiadań 4.5 (283s)

4.(61.) Limes inferior (Zajdel Janusz A. (Zajdel Janusz Andrzej)) powtórka oczywiście na 6.0, nawet czytatka powstała, warto odświeżać sobie swoje ulubione: Zajdel, który mnie kształtował (284s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

5.(62.)(CSA.6) Biesy (Dostojewski Fiodor (Dostojewski Teodor)) Bardzo wymagająca, obszerna, potężna powieść (z równie potężnymi przypisami - ~100 stron maczkiem), niesłychanie głęboko osadzona w świecie polityki i rewolucjonistycznej myśli Rosji w połowie XIXw. - i to jest dla mnie najcięższa jakość książki. Doceniam złożoność, wymowę (krytyczną wobec szaleństw osób, wykorzystujących dźwięczne ideologie do wodzenia za nos niezadowolonych), piękny język. Ale zmogło mnie przedzieranie się przez las postaci (czemu nie pomogło wymienne stosowanie nazwisk i imion z otczestwami, a także bardzo podobne nazwiska - Lamszyn, Liputin, Lebiadkin itd.). Ostatecznie zaś ciężko było stwierdzić, kto jest bohaterem, jakie ma cele i jaka jest ostateczna konkluzja. 4.0 (778s)

==================================================​​​​​​

GRUDZIEŃ 2021 (ΣR=23906s; Σm=1673s;𝔼m=1992)

1.(63.) Umysł zamknięty (Bloom Allan) na zamknięcie KWP[6][2021-12-13], na 5.5 (502s)

2.(64.) Nela i tajemnice świata (Nela mała reporterka (pseud.)) Na szybko chwycona pożyczanka bbtekowa córki. Bardzo ładne zdjęcia, parę interesujących faktów, ale strasznie pobieżnie, łopatologicznie (może w sam raz dla 9-latki), no i Nela niestety pełni zbyt centralną rolę w książce. 4.0 (190s)

Akcja CSA - Czytam Słynne Arcydzieła

3.(65.)(CSA.120.3) Piękni dwudziestoletni (Hłasko Marek) "(…) nigdzie nie żyje się tak dobrze jak na koszt klasy robotniczej."[81] Hłasko daje popis bajery i lekko wodzi za nos czytelnika (np. pozornie dissuje Żeromskiego, by potem wspomnieć, o tym, jak wysoko go ceni). Trochę dziwnych fragmentów ("poradniki" jakie są potencjalne metody kręcenia wałków na emigracji, aby przeżyć), natomiast podnoszę ocenę za nieustanną niemal krytykę peerelu i systemu komunistycznego, ze szczególnym uwzględnieniem jego ofiar. 4.5 (171s)

4.(66.)(CSA.32) Święto wiosny (Carpentier Alejo) recenzja Święto ględy i propagandy 2.5 (810s)

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 13.02.2021 22:13 napisał(a):
Odpowiedź na: Poprzednia: Lektury 2020r... | LouriOpiekun BiblioNETki
Zamiast robić osobną czytatkę na książki zakupione w tym roku, będę dorzucał nabytki w komentarzach - co niniejszym czynię:

Księga dla starych urwisów: Wszystko, czego jeszcze nie wiecie o Edmundzie Niziurskim (Varga Krzysztof) za 10zł z pudła w markecie.
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 14.04.2021 11:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Zamiast robić osobną czyt... | LouriOpiekun BiblioNETki
Nie nabytki, ale nagroda za reckę:

Jak czytać i po co (Bloom Harold)
Amerykańska rewolucja seksualna (Sorokin Pitirim A.)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 19.04.2021 15:25 napisał(a):
Lektura dla dzieci:
Tajemniczy ogród (Hodgson-Burnett Frances)
Uzupełnienie półki o ostatni tom cyklu:
Upadek Smoków (Cameron Miles)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 10.05.2021 20:32 napisał(a):
Żal było nie wziąć kieszonkowego wydania po 10zł:

Kolor magii (Pratchett Terry)
Blask fantastyczny (Pratchett Terry)
Czarodzicielstwo (Pratchett Terry)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 31.05.2021 12:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Zamiast robić osobną czyt... | LouriOpiekun BiblioNETki
Daliśmy zarobić sympatycznej pani w księgarni dziecięcej "Drzewiec" w Krynicy Górskiej :)

Pompon w rodzinie Fisiów (Olech Joanna)
Malutka czarownica (Preussler Otfried)
I ty możesz zmienić świat: 42 inspirujące historie o niezwykłych dzieciach (Grabarczyk Karolina)
i parę drobiazgów

Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 05.07.2021 08:21 napisał(a):
W czwartek 1.07 kupione za bezcen z boxa:

Bez skazy (Franzen Jonathan)
oraz dla dzieciaków (niby bardziej dla Karolci - a tu niespodzianka - w sobotę rano Adaś już kończył czytać!):
Czerwone serce, niebieski motyl: Romans dla dzieci (Thor Annika)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 17.07.2021 21:49 napisał(a):
Odpowiedź na: Zamiast robić osobną czyt... | LouriOpiekun BiblioNETki
Nie do końca nabytek - za "napiwek" dostałem w knajpie nad Narwią przy zamku w Pułtusku bardzo interesujące tomiszcze Reszta jest hałasem: Słuchając XX wieku (Ross Alex (ur. 1968)).
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 23.07.2021 08:48 napisał(a):
Odpowiedź na: Zamiast robić osobną czyt... | LouriOpiekun BiblioNETki
W rocznicę Manifestu PKWN dotarła do mnie (wznowiona, bo była nie do zdobycia) Okultyzm i nowoczesność: Studium literaturoznawcze (Grudnik Krzysztof)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 21.08.2021 19:24 napisał(a):
Odpowiedź na: Zamiast robić osobną czyt... | LouriOpiekun BiblioNETki
Niezwykłą książkę kupiłem w KL Stutthof: Dorośli odbierają wydarzenia inaczej: Wspomnienia młodocianych więźniów Stutthofu (Kłys Agnieszka)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 22.08.2021 22:04 napisał(a):
Odpowiedź na: Zamiast robić osobną czyt... | LouriOpiekun BiblioNETki
Wczoraj na taniej książce w Krynicy M.: Ostatni taki Amerykanin (Gilbert Elizabeth)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 12.09.2021 21:26 napisał(a):
Na wyprzedaży "za złotówkę" Antykwariatu Grochowskiego:

Rodzina Martinezów: Życie meksykańskiego chłopa (Lewis Oscar) (więc mam już na półce wszystko Lewis Oscar wydane w Polsce)
Pięcioro dzieci i "coś" (Nesbit Edith)
+ kupa szrotu dzieciaków

A na WTK (na których zdobyłem autograf Misiaka :) ) także antykwaryczne:

Stiller (Frisch Max) (do CSA)
Dzień szarańczy; Miss Lonelyhearts (West Nathanael (właśc. Weinstein Nathen))
+ znowu dzieciaki trochę przyniosły
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 15.09.2021 08:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Na wyprzedaży "za złotówk... | LouriOpiekun BiblioNETki
Wczoraj zawitałem ponownie, prócz dokupienia parunastu dla dzieciaków (przede wszystkim dla Krynki trochę szrotu z Klub Tiary ), dobrałem dla siebie:

Polska Walcząca (Ślaski Jerzy)
Bogowie łakną krwi (France Anatole (właśc. Thibault Jacques Anatole François))
Bullet Park (Cheever John)
Molestowanie moralne: Perwersyjna przemoc w życiu codziennym (Hirigoyen Marie-France)
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 24.10.2021 22:12 napisał(a):
Wczoraj kupiłem:

1. Hodowanie troglodytów: Uwagi o szkolnictwie wyższym i kulturze umysłowej człowieka współczesnego (Nowak Piotr (ur. 1966)) (3 lata przeczekała w schowku, po takim wpisie:
Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu

2. Wieśniak znad Garonny: Stary świecki chrześcijanin snuje refleksje a propos czasów współczesnych (Maritain Jacques (Maritain Jakub))
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 27.10.2021 20:57 napisał(a):
Odpowiedź na: Zamiast robić osobną czyt... | LouriOpiekun BiblioNETki
W Biedrze za 10zł My fajnopolacy (Stankiewicz Piotr (ur. 1983)).