Najciekawsze recenzje
Recenzje
Dostępność książki: X
Polecają X

Książka: Służące

 • Autor: Stockett Kathryn
 • Tytuł oryginalny: The Help
 • Język oryginalny: angielski
 • Tłumacz: Hesko-Kołodzińska Małgorzata
 • Kategoria: Literatura piękna
 • Gatunek: społeczna, obyczajowa
 • Forma: powieść
 • Rok pierwszego wydania: 2009
 • Rok pierwszego wydania polskiego: 2010
 • Twoja ocena:      
 • Średnia ocena: 5,15 ; książkę oceniło 1535 użytkowników - zobacz szczegóły
 • Do BiblioNETki wprowadził(a): bazyl3
 • Linki:
  • brak
Podziel się:

Recenzje i opinie o książce

Tytuł tekstu: Książka godna uwagi i polecenia

Jeśli tylko jest taka możliwość, wolę najpierw przeczytać książkę, a później obejrzeć film nakręcony na jej podstawie. Moja wyobraźnia ma wtedy większe pole do działania i bardziej mogę się rozkoszować lekturą. W przypadku "Służących" tej kolejności nie udało mi się zachować, co oczywiście miało wpływ na odbiór powieści, bo wiedziałam, czego się po niej spodziewać, jednak nie odebrało mi przyjemności czytania kolejnych zdań. Duża w tym zasługa niepowtarzalnego stylu Kathryn Stockett, od książki ...

czytaj całość »

data dodania: 2013-09-25, autor: dorotal, komentarzy: 1

Tytuł tekstu: Kim naprawdę są czarne służące?

Na końcu książki autorka podała powód, dla którego napisała "Służące". Opisała Demetrie, swoją czarną opiekunkę. Zwierzyła się z tego, że zapomniała ją spytać, jak się czuje służąc u białej rodziny. Pobudki napisania powieści są bardzo mądre i każdy powinien uznać je za słuszne. Dodatkowo autorka obdarzyła swoje bohaterki cechami Demetrie. Aibileen służyła u wielu rodzin. Gdy ją poznajemy, opiekuje się już siedemnastym białym dzieckiem. Jest bardzo przywiązana do dziewczynki, stara się też wy...

czytaj całość »

data dodania: 2013-07-12, autor: Incrusta, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: „Służące”

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Do przeczytania „Służących” skłoniła mnie rekomendacja BiblioNETki oraz liczne pochlebne recenzje, które czytałam na ich temat. Mimo wszystko nie oczekiwałam po tej książce niczego specjalnego. Przypuszczałam, że będzie co najwyżej dobra. Tymczasem okazała się świetna. Akcja powieści umiejscowiona została w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Wszystkie wydarzenia rozgrywają się w amerykańskim miasteczku Jackson. Główny wątek stanowi panująca wówczas segregacja rasowa. Czytelnik poznaje ...

czytaj całość »

data dodania: 2012-08-20, autor: natalkasia1992, komentarzy: 0

Tytuł tekstu: Na trzy głosy

Aibileen kocha dzieci. Jednak kiedy kończą siedem, osiem lat, dociera do nich, że Aibileen jest tylko kolorową służącą. Wtedy Aibileen zaczyna szukać nowej pracy. Mae Mobley Leefolt[1], która w 1962 roku właśnie skończyła dwa lata, to jej siedemnasta biała podopieczna. Minny jest najlepszą kucharką w mieście; ba, może i w całym stanie Mississippi. Ale na co komu najlepsza nawet czarna służąca, która nie potrafi powstrzymać się od pyskowania białej pani? Minny już dziewiętnaście razy straciła ...

czytaj całość »

data dodania: 2012-01-28, autor: hburdon, komentarzy: 4

Tytuł tekstu: Wizyta na amerykańskim Południu

Ta notka będzie głównie o tym, jak to nie należy sugerować się tym, co się wyczyta na temat książki w internecie. Gdy badałam temat "Służących", często wpadały mi w oko takie hasła, jak: HERstory, "przemawiać własnym głosem", segregacja rasowa... W związku z tym spodziewałam się czegoś w rodzaju Toni Morrison - czyli lektury poważnej i niekoniecznie łatwej. Tymczasem "Służące" mogła spokojnie napisać Fannie Flagg, co więcej, przypominały one mocno powieść "Witaj na świecie, maleńka" (mój pier...

czytaj całość »

data dodania: 2011-05-13, autor: izabellag, komentarzy: 0

Noty wydawców i inne informacje

Tytuł tekstu: z okładki

Nie lubisz reklam? Chcesz pomóc BiblioNETce?
Zostań naszym Opiekunem!

Trzy niezwykłe kobiety chcą się podjąć niezwykłego zadania...


Dwudziestotrzyletnia Skeeter właśnie powróciła do domu po ukończeniu studiów. Ma wyższe wykształcenie, jest jednak rok 1962, a Skeeter mieszka w Missisipi. Jej matka nie spocznie, dopóki na palcu córki nie zobaczy obrączki. W zwykłych okolicznościach Skeeter szukałaby pociechy u ukochanej służącej Constantine, która ją wychowała, ale Constantine znikła i nikt nie chce wyjawić Skeeter, co się stało.

Aibileen to czarna służąca, mądra i godna szacunku. Wychowuje już siedemnaste białe dziecko, ale doświadcza wewnętrznej przemiany po śmierci syna, który zginął, wykonując ciężką fizyczną pracę w nieodpowiednich warunkach. Jest ogromnie oddana dziewczynce, którą się opiekuje, choć wie, że prędzej czy później dojdzie zapewne do bolesnego rozstania.

Minny, najlepsza przyjaciółka Aibileen, to niska, tęga i chyba najbardziej pyskata kobieta w stanie Missisipi. Umie gotować jak nikt na świecie, ale nie jest w stanie trzymać języka za zębami, więc straciła kolejną pracę. Minny w końcu udaje się znaleźć zajęcie u kobiety spoza miasta, która nie miała okazji poznać jej reputacji. Nowa szefowa Minny ma jednak własne sekrety.

Te trzy całkiem różne kobiety wspólnie biorą udział w tajnym, niesłychanie ryzykownym przedsięwzięciu. Dlaczego decydują się na ten krok?


Kathryn Stockett urodziła się i wychowała w Jackson w stanie Missisipi. Po ukończeniu studiów anglistycznych na Uniwersytecie Alabamy przeprowadziła się do Nowego Jorku, gdzie przez dziewięć lat pracowała w branży czasopism i marketingu Obecnie mieszka w Atlancie, razem z mężem i córką. "Służące" to jej pierwsza książka.

Kathryn Stockett stworzyła trzy wspaniałe kobiece bohaterki. Odwaga i determinacja, z jaką podjęły się swojego zadania, zapoczątkowały nieodwracalną zmianę w ich własnym życiu oraz w życiu mieszkańców miasta.

"Służące" to świetnie napisana książka, pełna humoru i nadziei. Choć jej akcja toczy się w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku na amerykańskim Południu, a temat segregacji rasowej wydaje się tu niezwykle istotny, jest to też zarazem ponadczasowa i uniwersalna opowieść o ograniczeniach, którym wszyscy podlegamy i które pragniemy znieść.


"Poruszająca książka, która zyskała ogromną popularność. Czytelniczki uzbrojone w chusteczki będą dyskutować o niej bez końca. Niebywale ujmująca powieść".
"New York Times"

"Książka »Służące« Kathryn Stockett to historia, która wzruszyła mnie do łez i zarazem przyniosła radość, bo pokazuje, że ludzie powoli, ale konsekwentnie przezwyciężają nienawiść i strach. Ta cudowna powieść na zawsze zapadła mi w pamięć".
Dorothea Benton Frank, autorka poczytnych powieści dla kobiet

"Ta chwytająca za serce opowieść jest wybitnym debiutem niezwykle utalentowanej pisarki".
"The Atlanta Journal Constitution"

[Media Rodzina, 2010]

czytaj całość »

data dodania: 2016-05-14, autor: NiKiFoR, komentarzy: 0

Powiązane czytatki

Tytuł tekstu: Adaptacje filmowe książek 2011

Książka czy film? Film czy książka? Książka i film! 127 godzin - reż. Danny Boyle, muz. A. R. Rahman, w rolach głównych James Franco i Lizzy Caplan (premiera światowa 2010, polska 2011) Coś pożyczonego pod tytułem Pożyczony narzeczony/Something Borrowed - reż. Luke Greenfield, muz. Alex Wurman, w rolach głównych Ginnifer Goodwin, Kate Hudson, Colin Egglesfield, John Krasinski (premiera światowa i polska 2011) Długi marsz pod tytułem Niepokonani/The Way Back - reż. Peter Weir, muz. Burkh...

czytaj całość »

data dodania: 2011-01-09 19:37, autor: agnesines, komentarzy: 2

Inne, czyli miscellanea

Brak elementów do wyświetlenia.

Forum - dyskusje na temat książki

Temat Odpowiedzi Autor: Wyświetleń Ostatnia odpowiedź
Aibileen 4 ania0818 2601
2013-05-10 00:08
krasnal Zobacz ostatnią odpowiedź

- książka oceniona przez Ciebie - najedź na ikonę przy książce aby zobaczyć ocenę

- do książki dodano opisy lub recenzje

- książka dostępna w naszej księgarni

- książka dostępna u innych użytkowników (wymiana, kupno)

- książka znajduje się w Twoim schowku