Dodany: 30.06.2023 18:46|Autor: mafiaOpiekun BiblioNETki

Książki i okolice> Książki w ogóle

Wspomnienia z czerwca 2023

Zapraszam. :)
Użytkownik: ilia 30.06.2023 20:43 napisał(a):
Literatura zagraniczna
1. Ściana (Haushofer Marlen) (6) austriacka, książka przeczytana dzięki interesującej recenzji Que_Sabe Tej jesieni pojawiła się biała wrona i liście Losice 100 niemiecko-języcznych książek z XX i XXI wieku, które warto przeczytać według Deutsche Welle
2. O bohaterach i grobach (Sábato Ernesto) (6) argentyńska, cytat z książki, cytat z książki, Lista dziennika "El Mundo" - 100 najlepszych powieści hiszpańskojęzycznych XX wieku
Literatura polska
3. Bokserka (Plebanek Grażyna (pseud.)) (5) cytat z książki
4. Góra kłopotów (Stelar Marek (właśc. Biernawski Maciej)) (4,5)
Opowiadania
5. Zagłada domu Usherów [opowiadanie] (Poe Edgar Allan) (3)
6. Studnia i wahadło (Poe Edgar Allan) (5)
Kryminał
7. Krzywda (Stelar Marek (właśc. Biernawski Maciej)) (5) t. 2 cyklu Dominik Przeworski
8. Po zapadnięciu nocy (Vargas Fred) (5) francuska, t. 4 cyklu Komisarz Adamsberg
Fantasy niemiecka
9. Pierwszy róg (Schwartz Richard (pseud.)) (5) t. 1 cyklu Tajemnica Askiru
10. Drugi legion (Schwartz Richard (pseud.)) (5) t. 2
11. Oko pustyni (Schwartz Richard (pseud.)) (5) t. 3
Dziecięca
12. Tajemnica domu w Bielinach (Miszczuk Katarzyna Berenika) (3,5) t. 1 cyklu Klub Kwiatu Paproci
Użytkownik: Rbit 01.07.2023 18:37 napisał(a):
Odpowiedź na: Literatura zagraniczna 1... | ilia
"Ściana" świetna! Przeczytałem kiedyś też tylko rekomendacji znajomego. Mało znana. Jedna z tych powieści, których się nie zapomina.
Użytkownik: Aquilla 30.06.2023 20:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Wyznania gejszy (Golden Arthur) (5.0) - trochę książka, a trochę przewodnik po Japonii środka XX wieku, bo zawiera całe mnóstwo informacji o życiu i zwyczajach gejsz. Historia dość przewidywalna, ale przyjemna - dziewczyna zostaje sprzedana do szkoły gejsz i po początkowym buncie znajduje sobie miejsce w życiu, przy okazji robiąc sobie wrogów i przyjaciół. Wciągnęła, nawet bardziej niż się spodziewałam. Tylko końcówka potwornie kiczowata.

Geniusz ptaków (Ackerman Jennifer) (5.0) - książka o zdolnościach ptakach - o tym jak to niektóre potrafią robić narzędzia, inne uczą się skomplikowanych melodii, a jeszcze inne zawsze wiedzą, jak trafić do domu. Do tego trochę o tym, jak się te ptaki właściwie bada. Wszystko podane sympatycznie, przystępnie, ale bez wymuszonego humoru. Polecam.

Fałdka czasu (L'Engle Madeleine) (2.5) - o rany... miała być amerykańska wersja Narnii, ale nie, ta książka nawet koło Narnii nie stała... Wszystko w niej jest słabe - główna bohaterka przez pół książki jest popychana przez fabułę przez mądrzejszych od siebie, a jak już jest zdana na własną rękę, to strzela focha na drugie pół książki. 5-letnie genialne dziecko jest genialne, bo wysławia się jak 40-latek z kryzysem wieku średniego. Fantastyczne krainy - może i byłyby ciekawe, gdyby poświęcić im trochę więcej niż pół strony opisu. Cos mnie gryzło w samym słownictwie książki, chociaż może tłumacz tu dołożył cegiełkę. Główny zły jest przejaskrawiony i komiczny. Morał jest słaby i wbijany młotem do głowy. Chyba widać, że niezbyt mi się podobała :)

Panny z "Wesela": Siostry Mikołajczykówny i ich świat (Śliwińska Monika) (5,5) - uffff... co za cegła :D ale za to jaka dobra. Wielki portret trzech sióstr służących za pierwowzór postaci z Wesela i świata je otaczającego, Jestem pod wrażeniem skrupulatności autorki, bo materiału zebrała potworną ilość - samej bibliografii i przypisów jest chyba z 50 stron. Teraz czas na śląskie spotkanie biblionetkowe, bo muszę oddać tę cegłę Dot :D

nie Wszystko o straszeniu: Przewodnik dla młodych tropicieli duchów w Polsce (Jurczyńska Anna) (4.0) - zaryzykowałam książkę bez ocen i była ok. Opis kilkudziesięciu duchów w polskich zamkach wyraźnie pisany z myślą, żeby zachęcić młodego czytelnika do ruszenia w Polskę. Przyjemnie napisany, infantylnych żartów kilka, ale nie za dużo, co trudniejsze słowa wytłumaczone, do tego całkiem sympatyczne, luźne, nieco karykaturalne szkice. Można przeczytać w 1 wieczór

Jhereg (Brust Steven) (5,5) - dobra - przesadziłam z tą oceną - ale ta książka to było dokładnie to, czego mi było trzeba - lekka przygoda w fantastycznym świecie, z cwanym, ale dającym się lubić skrytobójcą jako głównym bohaterem. Większość książki przypomina gatunek, który Anglicy ładnie nazywają Heist movie - czyli film o napadzie na bank, bo nasz bohater kombinuje jak wykonać zadanie, zbiera ekipę, a przy okazji rozwiązuje zagadkę kryminalną. Oczywiście ofiara skrytobójcy przeskrobała na tyle mocno, że nie wypada jej żałować, więc w sumie dostajemy bardzo sympatyczną, leciutką powieść. Pewnie skuszę się na następne części.
Użytkownik: benten 01.07.2023 11:47 napisał(a):
Odpowiedź na: Wyznania gejszy (5.0) - t... | Aquilla
Analfabetyzm matematyczny i jego skutki (Paulos John Allen) do schowka, brzmi jak coś dla mnie

....Fałdka czasu (L'Engle Madeleine) o rany, ale wtopa.. mam ocenione na 5 na biblionetce, a w ogóle nie pamiętam książki. Musiałam czytać jako nastolatka i przepisałam ocenę ze swojego zeszyciku. Ale czasem z książkami tak jest, że coś się przeczytało w pewnym wieku/momencie życia, a powracając do tego po latach odbiór jest zupełnie inny. Ciekawe jakby było w tym przypadku.
Użytkownik: benten 01.07.2023 11:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Analfabetyzm matematyczny... | benten
Przepraszam, zły link: Geniusz ptaków (Ackerman Jennifer) do schowka
Użytkownik: Aquilla 01.07.2023 12:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Analfabetyzm matematyczny... | benten
Dlatego nigdy nie wrócę do Narnii - trzymam ją na honorowym miejscu na półce, jako reprezentację perfekcyjnej książki z dzieciństwa - i nie mam zamiaru sprawdzać, czy naprawdę jest tak nachalnie dydaktyczna, jak niektórzy mówią.

Na fałdkę mogę być po prostu 30 lat za stara - zdarza się. Co nie zmienia faktu, że dokończyłam ją tylko dlatego, że jest tak króciutka.
Użytkownik: yyc_wanda 30.06.2023 23:15 napisał(a):
Powrót do Missing (Verghese Abraham) ocena: 5
Piękna epicka opowieść o braterskiej miłości, medycynie i Etiopii za czasów Haile Selassie i, po jego detronizacji, rządów junty wojskowej. Akcja rozgrywa się na terenie szpitala misyjnego w Addis Abebie w środowisku lekarskim i ilość szczegółów medycznych czasem przytłacza. Ale jest to tylko drobny mankament. Głównym tematem jest opowieść o braciach bliźniakach i ich skomplikowanych relacjach, na tle wydarzeń politycznych Etiopii.

Ona i jej kot (Nagakawa Naruki, Shinkai Makoto) ocena: 4
Cztery opowiadania o kotach I ich właścicielkach luźno ze sobą połączone. Narracja naprzemienna kota i człowieka pozwala ukazać problemy z tej dwojakiej perspektywy. Bezdomne stworzenia, które walczą o przeżycie na niebezpiecznych i nieprzyjazdnych ulicach Tokio i kobiety, które utknęły w emocjonalnym dołku i nie bardzo wiedzą co ze sobą i ze swoim życiem robić dalej. Te historyjki przypominają nam, dlaczego tak bardzo kochamy koty i dlaczego ich obecność jest dla nas takim komfortem.

The Sentence - Erdrich Louise ocena: 3
Jest księgarnia i jest duch byłej klientki, który snuje się między półkami i od czasu do czasu zrzuci jakąś książkę. Ale temat ducha szybko ustępuje miejsca wydarzeniom z roku 2020, czyli pandemii covida oraz morderstwu George’a Floyda. Akcja powieści rozgrywa się w Minneapolis, więc nie wątpię, że dla mieszkańców było to szokującym wydarzeniem. Ale te niekończące się opisy BLM protestów wynudziły mnie dokładnie. Ta powieść to takie streszczenie wydarzeń z roku 2020, a grupa nijakich bohaterów nie dodaje jej atrakcyjności. Od popularnej autorki i laureatki nagrody Pulitzera, oczekiwałam czegoś więcej.

How the Prime Minster Stole Freedom – Derek Smith and Kaede Knipe (Can-2022); ocena: 5
Książeczka obrazkowa. Satyra na wydarzenia polityczne, które miały miejsce w Kanadzie. Jest śmiesznie i smutno, bo choć chciałoby się powiedzieć, że to parodia i wielka zgrywa autorów, to opowiastka ta zbyt boleśnie przypomina prawdę. Tylko na jej optymistyczne zakończenie musimy jeszcze poczekać.

W czytaniu: Księga Urantii (< praca zbiorowa / wielu autorów >)

Więcej szczegółów: Przeczytane: Q2, 2023
Użytkownik: Monika.W 01.07.2023 09:52 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Zaczęło się dobrze, potem były 3 słabe pozycje - ale koniec miesiąca uratowała Maja Komorowska. Zauważyłam, że same polskie książki. Ciekawe, że to zawsze mój pierwszy wybór.

44. Chołod (Twardoch Szczepan), ocena: 5
"Czy nie mógłbym dopowiedzieć tej historii, uzupełnić jej o jakieś chociażby domniemania na temat dalszych losów Konrada? (...). No cóż, gdyby był przedstawicielem polskiej szkoły reportażu, zrobiłbym tak bez wątpienia, w końcu polega ona na zmyślaniu, ja jednak jestem tylko powieściopisarzem i prawda bywa dla mnie ważniejsza od dobrej historii."
I jak tu nie kochać Twardocha?
A opowieść jest prosta i męska, a zarazem metafizyczna i nieoczywista. Brutalna, bezkompromisowa, ostra w przekazie, bez żadnych poprawności i wygładzania. Czasem aż odrzucała (zwłaszcza wątki o łagrze). Wspaniały jest wywód o tym, czym jest Rosja - nic dodać, nic ująć. W podręcznikach powinno być cytowane, w całej UE.

45. Polki na Montparnassie (Zientek Sylwia), ocena: 4,5
Szeroki obraz Polek-malarek związanych z Montparnasem. Na tyle szeroki - że i Przybyszewski się załapał na niezłe przedstawienie, i Przybyszewska, która malarką nie była, a tylko córką malarki Pająkówny. I parę innych nie-malarek też. Dobrze napisana, świetna w warstwie faktograficznej.

46. Doll story (Urbaniak Michał Paweł); ocena: 4,5
Opowieść o patologii, takiej nieoczywistej, opakowanej w pieniądze i blichtr, ale nadal patologii. I to takiej wyjątkowej. Matka alkoholiczka czasem potrafi pokazać serce dziecku - w tej rodzinie nikt nikomu serca ani uczuć (dobrych) nie pokazuje. Tu mamy tylko jakieś chore ambicje, wszystko jest sztuczne. Dobry obraz okropnego świata.

47. Gdynia obiecana: Miasto, modernizm, modernizacja 1920-1939 (Piątek Grzegorz), ocena: 4
Piątka czytałam do tej pory Sanator: Kariera Stefana Starzyńskiego (Piątek Grzegorz) - i podobało mi się bardzo. Opowieści o Gdyni czegoś zabrakło. Trochę wiem czego - zdjęć, tych było zdecydowanie za mało, słabe, małe. Trochę nie wiem czego - samego miasta może? Nie poczułam Gdyni i jej architektury, a poczułam socjologię. Nie tego oczekiwałam.

48. Uciec z Wysp Owczych (Witek Kuba), ocena: 3
Szykuję się na wyprawę na Wyspy Owcze, zawsze w takich sytuacjach staram się choć trochę poczytać o nowym miejscu. Niestety - ta książka jest słaba. Ocena podniesiona za fakty, trochę historii.

49. Andreowia (Chomątowska Beata), ocena: 3,5
Po książkę sięgnęłam, bo miała być krakowska saga i została Krakowską Książką Miesiąca/ No i była saga. Ale zdecydowanie przedobrzona - za dużo krakowskiej mitologii, anegdotyczna właściwie. Lepsze jest wrogiem dobrego.

50. Przechodząc przez próg, zagwiżdżę (Bieżuńska Wiktoria), ocena: 3
Bohaterka bez imienia i miejsca opowiada świat. Świat nie jest dobry ani fajny. Nie moja stylistyka ani poetyka.

51. 31 dni maja (Komorowska Maja), ocena: 5
W 1991 roku Maja Komorowska opisała 1 miesiąc, a wraz z nim - sporą część swojego życia. W 2021 roku - przeczytała tę książkę jako audiobook. Bardzo mi się podobało - za wszystko: spokój, miłość do ludzi, zachwyt codziennością, nieuciekanie od rzeczy przykrych i smutnych. Doskonały balans.
Użytkownik: Marylek 01.07.2023 10:09 napisał(a):
Odpowiedź na: Zaczęło się dobrze, potem... | Monika.W
To jest niezłe, i polskich autorów ;)
81:1: Opowieści z Wysp Owczych (Michalski Marcin, Wasielewski Maciej)
Użytkownik: Monika.W 01.07.2023 17:21 napisał(a):
Odpowiedź na: To jest niezłe, i polskic... | Marylek
Jestem w toku, gdzieś w 1/3. Świetna rzecz, bardzo dobrze napisana. Różnica między obydwoma reportażami, to klasyczny przykład tego, że nie każdy powinien książki pisać i wydawać.
Inna sprawa - że ja wymagająca czytelniczka jestem.
Użytkownik: Aquilla 01.07.2023 10:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Ja chodzę koło tego już od dłuższego czasu. Jeszcze się nie zdecydowałam, ale wygląda dobrze 81:1: Opowieści z Wysp Owczych (Michalski Marcin, Wasielewski Maciej)
Użytkownik: Aquilla 01.07.2023 10:17 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja chodzę koło tego już o... | Aquilla
Marylek mnie uprzedziła o 7 minut :D i oczywiście kliknęłam w złą odpowiedź, muszę przestać pisać zanim się nie obudzę do końca...
Użytkownik: Monika.W 01.07.2023 17:21 napisał(a):
Odpowiedź na: Marylek mnie uprzedziła o... | Aquilla
Najważniejsze są chęci.
Użytkownik: benten 01.07.2023 11:41 napisał(a):

Czerwiec:
Tłumacz między innymi: Szkice o przekładach, językach i literaturze (Jarniewicz Jerzy) Miesiąc zakończony skromnie, bo książkę czytałam z niezwykłą dokładnością i zainteresowaniem. Z jednej strony - przyjemność przebywania z kimś, kto ewidentnie jest głęboko zafascynowany kwestią tłumaczenia, kocha język i literaturę. Z drugiej - komentarz na temat współczesnych (circa 2017) dyskusji na temat pozycji tłumacza i tłumaczeń, z których istnienia nie zdawałam sobie niestety sprawy. Punktem wyjścia jest założenie o nieprzekładalności literatury i zamiast na tym skończyć, mamy dyskusję o sposobach i wariacjach tej nieprzekładalności. I zachwyt plastycznością języka. I list miłosny do "słowa" (5,5)

Dopóki starczy światła (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) Christie zawsze się sprawdza, wolę jej dłuższe formy, ale krótsze zawsze mają w sobie jakąś przewrotność i oczko puszczone do czytelnika (4,5)

Ameryka Ameryka (Kazan Elia (właśc. Kazanjoglous Elia)) zabierałam się do lektury trochę protekcjonalnie, bo przecież na co mi historia Greka marzącego o Ameryce stulecie temu. Przecież wiem lepiej co to za kraj, ta Ameryka i jak się skończą jego plany. Ale okazało się, że to opowieść o wielu kwestiach i każdy chyba wyniesie z lektury różne rzeczy. Ja wyniosłam przemyślenia o traktowaniu innych (5)

Planeta wygnania (Le Guin Ursula K. (Le Guin Ursula Kroeber)) Le Guin to jednak umie w antropologię kulturową. Piękna historia o spotkaniu dwóch plemion i różnicach kulturowych, pogłębiających się wraz z upływem lat (5)

Korean Social Archaeology: Early Villages - Sarah Milledge Nelson, zbiór tekstów pokonferencyjnych z lat '70-'90 dotyczących odkryć archeologicznych na Półwyspie Koreańskim. Obecnie żadna nowość dla osób zajmujących się historią regionu, ale zawsze ciekawie poczytać ze względu na metody badawcze i sposoby formułowania różnych hipotez.

Forest 숲 - Kim Heung-Sook, tomik poezji w wydaniu dwujęzycznym, ani natchniony ani ładny, choć temat zachęcający.

Sztuka perswazji w starożytnych Chinach. Opowiastka alegoryczna w okresie Walczących Państw - Marcin Jacoby, tekst przytaczający wiele przykładów perswazji politycznej i prywatnej, do której odwoływali się starożytni Chińczycy. Jest też mnóstwo przykładów i nawiązań do współczesnego języka, bo wiele z tych opowiastek alegorycznych weszło - w formie przysłów - do języka. Więc dla osób operujących językami regionu nie będzie już tajemnicą skąd się wzięła żaba w studni i jaka jest różnica między 50 krokami a 100 krokami.

Obecnie czytam:
Dziady i dybuki (Kurski Jarosław) podobnie jak "Tłumacz" zajmie mi to chwilę, bo napawam się językiem
Analfabetyzm matematyczny i jego skutki (Paulos John Allen)
Użytkownik: marjory23 01.07.2023 14:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Dziecięce koszmary (5) ... | marjory23
Wiem, że moja lista przeczytanych książek jest mizerna. Nie chciałam jej jednak sztucznie mnożyć.
Nie wiem, czemu wpis dało podwójnie. 😥
Użytkownik: margines 01.07.2023 14:52 napisał(a):
Czerwiec 2023 (niestety 24.02.2022 „światem zaczęła rządzić…” wojna):

W tej dzielnicy żadnej łaciny (antologia; Coulon Yves, Choquet Matthieu, Erbin Jérôme i inni) - 4,5>5; 30 czerwca 2023 Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu
Chłopiec z wyspy (Ducos Max) - 5,5; 17 czerwca 2023
Urbaniak Michał Paweł, znany w środowisku jako misiak297 - 16 czerwca 2023 - spotkanie autorskie we Wrocławiu!
Ogrody natury: Poznaj 5 naturalnych siedlisk i 80 niezwykłych zwierząt (Broom Jenny, Williams Kristjana S.) - 6!, 16 czerwca 2023 - może trochę disnejowskie, ale urzekające ilustracje!:) Skrzące się kolorami!
Opowieści o tym, co w życiu ważne (Michalak Marek) byłego rzecznika praw dziecka, kanclerza Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia im. Janusza Korczaka - całkiem niezamierzenie idąc szlakiem „Korczakowskim” - prawa człowieka, prawa dziecka; 5,5; 11 czerwca; wątek „Bohaterowie literaccy czytający książki”.
O tym można rozmawiać tylko z królikami (Höglund Anna) - autyzm, samotność, wyobcowanie, 4,5; 11 czerwca 2023
Bohater dzieci: Opowieść o Januszu Korczaku (Bogacki Tomasz) - 4,5-5; 7 czerwca 2023 - wątek „Bohaterowie literaccy czytający książki”.
Wszędzie biały (Lupano Wilfrid, Fert Stéphane) - 5, 4 czerwca 2023
Użytkownik: Rbit 01.07.2023 18:54 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Przeciętny czerwiec i zaległy, dobry maj:

Duchy z miasteczka Demmin (Kessler Verena) (5,0)
Czytatka Duchy Demminu

Dzielenie łupów: Wojna o imperium Aleksandra Wielkiego (Waterfield Robin) (4,0)
Diadochowie i ich ambicje w pigułce. Czysta polityka, trochę aspektu militarnego, pozostałe kwestie marginalne. Dla miłośników takiego podejścia do opisywania historii.

Neandertalczyk: W poszukiwaniu zaginionych genomów (Pääbo Svante) (5,0)
Zajmująco o robieniu nauki "od kuchni". Dobór próbek, paranoja czystości laboratoryjnej, odnajdowanie błędów, optymalizacja sposobu postępowania z materiałem, rola narzędzi itd. Nie spodziewałem się, że można to tak ciekawie opisać.

Powrót Martina Guerre'a (Davis Natalie Zemon) (5,0)
Absolutny klasyk. mikrohistorii w
najlepszym wydaniu. Jedna z 4 najbardziej znanych książek tego rodzaju. Szok, że kiedy pozostałe 3 osiągają wysokie ceny na rynku wtórnym, ta zalega w taniej książce za 7,50. (Pamięta ktoś ekranizację?)

Narrenturm (Sapkowski Andrzej) (3,0)
Niezbyt wyrafinowana, rozrywkowa Young Adult. Kiepska fabularnie nuda i dłużyzny podlane knajackim humorem i antykatolickimi idiosykrazjami autora.

Zabij Kleopatrę (Parnicki Teodor) (4,5)
Krytycy po premierze tej powieści stwierdzii, że Parnicki oszalał. Nie mylili się zbytnio. To ultraprzemyślana, autotematyczna rzecz dla parnickomaniaków. Nie ma się co brać bez znajomości wcześniejszych tomów.

Jan XXII (Szczur Stanisław) (5,0)
Wielka szkoda, że wyszła w Polsce bodaj jedna i w dodatku bardzo krótka biografia Jana XXII. Znany (ze strony nie tylko naukowej) mediewista Stanisław Szczur, popełnił syntetyczny opis postaci tego papieża. Pokrótce wyłuskał, to co najważniejsze. Jednak to niestety za mało.

Dwie głowy ptaka (Terlecki Władysław Lech) (4,0)
Ciężka w treści i formie lektura. Skondensowana wielotematyczna rozprawa ze zdradą jako motywem przewodnim. Szczęsny Potocki, Stanisław Poniatowski, Aleksander Wielopolski, Aleksander Waszkowski... Powieść dobra, mocna, trudna.

Pamięć zwana Imperium (Martine Arkady (właśc. Weller AnnaLinden)) (4,0)
Bizantynistka zafascynowana Ormianami, Aztekami i poezją pisze polityczno-kryminalny thriller SF. Masa świetnych pomysłów na przedstawiony świat. Jednak fabularnie kiepściutko. Łopatologicznie, wszystko podane na tacy. Poziom YA.

Kto przy Obrze, temu dobrze: Wspomnienia rolnika wielkopolskiego 1862-1935 (Skorupka Tomasz) (4,0)
"Dziedzic nigdy chłopa nie zrozumie, a zwłaszcza gdy ten chłop chciałby uszczuplić jego posiadłości i umniejszyć panowanie na wsi. Lubią potulnego kmiotka, którym by jak chcieli, rządzili."

Kacper Ryx (Wollny Mariusz) (3,0)
Etapy lektury: Zaciekawienie, sympatia, obojętność, irytacja, znużenie. Niestety słabe to. A szkoda, bo potencjał był: Giżanka, Twardowski, Kraków, inwestygacje i tumult żaków.

Wędrówka za trzy morza (Nikitin Atanazy) (4,0)
Relacja kupca z Tweru z podróży do Indii 1466-1472. Fascynującą postać Atanazego Nikitina poznałem dzięki T. Parnickiemu, który uczynił go jednym z bohaterów "Nowej baśni".

Szpada na wachlarzu (Popławska Halina) (4,5)
Historyczny romans przygodowy z czasów Luwika XV i Marii Leszczyńskiej. Nieco staroświecki już styl, płaskie, czarno-białe postaci, ale ma swój urok.
Użytkownik: dot59Opiekun BiblioNETki 01.07.2023 22:16 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Ależ się urlopowo obczytałam!

Plac Leńskiego (Wyszogrodzki Daniel) (5,5) [recenzja: Fotoplastykon strumienia świadomości ]
Toffi (Crossan Sarah) (5) [recenzja: Szesnaście lat opowiedzianych wierszem ]
Kroniki kota podróżnika (Arikawa Hiro) (4) [recenzja: Podróż, w którą trzeba wyruszyć ]
Więcej niż jedno życie (Małysa Irena) (3,5) [recenzja: Szpital pełen grozy ]
Daleko od Babiej Góry (Małysa Irena) (3,5) [recenzja: Śląsk to nie Zawoja, ale policja też ma tam co robić ]
Kocie chrzciny: Lato i zima w Finlandii (Sidz Małgorzata) (4,5) [czytatka: Czytatka-remanentka VI 23 ]
Podróż za jeden uśmiech (Bahdaj Adam (pseud. Damian Dominik)) (powt.;5) [czytatka: Książkowy wehikuł czasu - wyprawa osiemnasta ]
Dzika przestrzeń (Miller Karen) (4) [recenzja: Skąd się bierze zaufanie? ]
Żadnych jeńców (Traviss Karen) (4) [recenzja: Misja, straty i wątpliwości ]
Gambit: Misja na Lanteeb (Miller Karen) (3,5) [czytatka: Czytatka-remanentka VI 23 ]
Gambit: Oblężenie (Miller Karen) (3,5) [czytatka: Czytatka-remanentka VI 23 ]
Kubuś Puchatek (Milne Alan Alexander (Milne A. A.)) (powt. po chorwacku; ocena bez zmian) [czytatka: Czytatka-remanentka VI 23 ]
Maud Montgomery: Uskrzydlona (Henley Rubio Mary) (5,5) [recenzja: Taka optymistyczna na papierze, taka smutna w duszy ]
Pokój i wojna (Baran Józef) (5,5) [recenzja: Poezja współgrająca z duszą ]

Rendez-vous z Agathą Christie:
Detektyw w krainie cudów: Powieść kryminalna i narodziny nowoczesności (1841-1941) (Cegielski Tadeusz) (4) [recenzja: Jak powstawała literatura kryminalna ]

Własna półka:
Ta prawdziwa (Márai Sándor) (5,5) [recenzja: A prawda leży... pośrodku czy gdzie indziej? ]
Para w ruch (Pratchett Terry) (powt.; zmiana oceny z 5 na 5,5) [recenzja: Kolej zmienia koleje losu ]
Czas przeszły (Child Lee (właśc. Grant Jim)) (5) [czytatka: Czytatka-remanentka VI 23 ]

I jeszcze jeden tytuł zgubiony przy podsumowaniu maja:
Lady Susan; Watsonowie; Sanditon (Austen Jane) (powt.; zmiana oceny z 3 na 4,5) [czytatka: Czytatka-remanentka V 23 )

Użytkownik: zochuna 02.07.2023 20:50 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
W maju zapomniałam się wpisać, więc teraz wyznaję szczerze lektury majowe i czerwcowe.
Uzależnienie od Silvy trwa:

Angielska dziewczyna (Silva Daniel)
Wielki skok (Silva Daniel)
Angielski szpieg (Silva Daniel)
Czarna wdowa (Silva Daniel)
Dom szpiegów (Silva Daniel)

Z wszystkich byłam zadowolona. Pewne motywy fabularne rzecz jasna powtarzają się, ale jeszcze mnie nie nudzą. Po każdej części mam jakiś trop literacki , który muszę rozwinąć. Teraz obowiązkowo muszę zdobyć Pokój z widokiem na wojnę: Historia Izraela (Gebert Konstanty (pseud. Warszawski Dawid))

Oczywiście czasami czytam też coś innego niż powieści Silvy:
Dama do towarzystwa (Droga Katarzyna) - 4,5 - zbeletryzowana opowieść o losach rodziny Lutosławskich
Iskry na wiatr (Żmiejewska Ida) - 4,5 - wysłuchałam w formie audiobooka z duża przyjemnością, są jeszcze dwie części i na pewno będę kontynuować.
Zgubne środki (Leon Donna) - 4,5 - w towarzystwie komisarza Brunettiego zawsze jest mi bardzo miło, choć jego żona Paola zachowała się tym razem nieodpowiedzialnie.
Śmierć głośna, śmierć cicha (Bart Andrzej (Bart-Sołtysiak Andrzej) (pseud. Scarron Paul Junior)) - 4 - najpierw byłam zauroczona obrazem Łodzi w tej powieści, ale potem niedostatki fabuły rozwiały mój zachwyt.
Użytkownik: Monika.W 03.07.2023 22:15 napisał(a):
Odpowiedź na: W maju zapomniałam się wp... | zochuna
No i ściągnęłam sobie wszystko Żmijewskiej, myślę, że na spacery będzie w sam raz. :)
Użytkownik: beatrixCenci 03.07.2023 16:22 napisał(a):
Przeczytane w czerwcu:

1. Zapiski syna tego kraju (Baldwin James) (4.5) - przeczytane w oryginale, eseje roztrząsające w sposób ogólny relację między białymi i czarnymi Amerykanami dość mętne, ale za to te oparte na konkretnych doświadczeniach - świetne.

2. Droga do Indii (Forster Edward Morgan) (4) - niezbyt przekonująco opisane postaci pierwszoplanowe i mocno mętna oś akcji, ale miejscami oferuje piękne opisy przyrody i dosadnie przedstawione stosunki Brytyjczyków z Hindusami, zawsze o krok od mniejszego lub większego starcia, pewna Angielka stwierdza nawet podczas towarzyskiego przyjęcia, że dobry Hindus to martwy Hindus. Pewien hinduski doktor chciał się przypodobać świeżo poznanym nowo przybyłym Angielkom, a wyszła z tego sprawa o napaść. Jak się zdaje, książka miała mieć jeszcze drugie dno zatrącające o kontakt z jakimiś pradawnymi siłami, trochę przypomniała mi pod tym względem "Piknik pod Wiszącą Skałą", ale nie powiedziałabym, że jest to jej najbardziej udany aspekt.
Użytkownik: ka.ja 05.07.2023 12:02 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Z miłości? To współczuję: Opowieści z Omanu (Romaniuk Agata [dziennikarka]) bardzo ciekawa książka o omańskich sposobach na funkcjonowanie związków małżeńskich, które, jak to zwykle bywa przy tak delikatnej materii, w jednych sytuacjach sprawdzają się całkiem nieźle, a w innych stanowią wyłącznie narzędzie opresji.

Niewidzialne biblioteki (Liang Lawrence, James Monica, Sheikh Danish, Trautwein Amy) - uwielbiam czytać o czytaniu, także tym wyobrażonym, mitycznym i alegorycznym. Należę do tych czytelników, którzy nie tylko uwielbiają treść, ale też wszelkie zbiory, katalogi, czytelnie, biblioteki, księgarnie i antykwariaty; namiętnie przeglądam zawartość cudzych półek i z lubością grzebię wśród własnych książek Najbardziej podobały mi się fragmenty autorstwa Lawrence'a Lianga i Tłumacza, czyli Jacka Dehnela.

Peggy Guggenheim: Życie uzależnione od sztuki (Gill Anton) - nie wiem, czy dam radę skończyć tę lekturę. Jest i źle napisana, i chyba byle jak przetłumaczona, bo chwilami zupełnie nie rozumiałam, o co chodzi, męczyłam się tydzień i poległam. Fascynujące czasy, wybitne postacie drugoplanowe, wymarzona bohaterka biografii, a tu taka klapa.

Witkiewicz: Ojciec Witkacego (Budzyńska Natalia) - za to tu perełka, mnóstwo bardzo dobrze dobranego materiału źródłowego, ciekawe anegdoty, ładny język, wszystko się pięknie splata w wielowątkową i wartką opowieść, w której jest też miejsce na ciekawie zarysowane postaci drugoplanowe.

Bracia Burgess (Strout Elizabeth) - bardzo lubię gawędziarsko-plotkarski styl opowieści Elizabeth Strout, jej sposób analizy więzi społecznych i rodzinnych, umiejętność podejmowania ważnych tematów, ale w perspektywie małych ludzkich losów.

Kot niebieski (Bunda Martyna) - opisy pracy kata musiałam ominąć, ale cała reszta bardzo mi się podobała, jest baśniowo, jest przygodowo, kolejni ludzcy bohaterowie zostają zmieceni ze sceny, zostają na niej tylko koty o puchatej niebieskiej sierści.

Seryjni mordercy II RP: Będzie wam u mnie jak w raju (Janicki Kamil) - jeśli komuś na podstawie doniesień medialnych wydaje się, że żyjemy w wyjątkowo brutalnych czasach, to będzie zaskoczony. Sto lat temu fabrykantki aniołków miały na sumieniu setki ofiar i nawet specjalnie tym opinii publicznej nie szokowały. Gwałciciel i morderca mógł opuścić więzienie po zaledwie kilku latach kary i najspokojniej w świecie wrócić do zabijania.

I cóż, że o Szwecji (Kołaczek Natalia) - przyznaję, że mam syndrom Bullerbyn i nie miałabym nic przeciwko mieszkaniu wśród Szwedów, bo już mi się znudził ten nasz polski indywidualizm za wszelką cenę. Książka ciekawa, taka lektura do komunikacji miejskiej albo do kawiarni.
Użytkownik: Aquilla 05.07.2023 18:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Z miłości? To współczuję:... | ka.ja
Ten Oman mi się już wielokrotnie przeplata w różnych miejscach, ale trochę robię uniki, bo brzmiał mi jak kolejny reportaż "och jak na tym świecie źle i niedobrze, właściwie najlepiej by było spuścić na wszystko atomówkę i wrócić do jaskiń"
Użytkownik: LouriOpiekun BiblioNETki 15.07.2023 23:23 napisał(a):
Odpowiedź na: Zapraszam. :) | mafiaOpiekun BiblioNETki
Uzupełniwszy pewną zaległą czytatkę (nadal brak jednej oraz recenzji "Agli: Alefu"), wrzucam 2 miesiące na raz:

MAJ 2023 (ΣR=11127;Σm=2170s;𝔼m=2225)

(pod znakiem KWP[9][2023-05-21] )

1.(23.) Fizyka smutku (Gospodinow Georgi (Gospodinov Georgi)) czytatka Smutek czy nostalgia? 4.5 (322s) [czyszczenie schowka]

2.(24.) Jak nie krzyczeć na swoje dziecko (Naumburg Carla) 4.5 (235s)

3.(25.) Jak czytać i po co (Bloom Harold) Czytatka: Bloom radzi o czytaniu 4.5 (350s)

4.(26.) Alef (Rak Radek) 5.5 (636s)

5.(27.) Piknik pod Wiszącą Skałą (Lindsay Joan) powtórka na 5.0 Pełna nostalgii i tajemniczości nastrojowa powieść – w której pod powierzchnią nieustannie gra napięcie seksualne. Mozna ją z powodzeniem odczytywać jako metaforyczna opowieść o inicjacji i świadomości dziewcząt i kobiet. "(…) przyda [dziewczętom] się trochę ćwiczeń fizycznych (…). – Ćwiczeń! Masz na myśli te śmieszne tortury z drążkami i hantlami? Młode dziewczęta powinny spacerować pod drzewami w lekkich letnich sukienkach, objęte ramionami młodych mężczyzn." Oczywiście niepoślednią rolę gra na swój sposób demoniczna i wyrachowana postać właścicielki pensji, na której doszło do tragedii… (287s)

6.(28.) Biedni w bogatym kraju: Przebudzenie z amerykańskiego snu (Kristof Nicholas D., WuDunn Sheryl) czytatka: Brzydsza strona USA 3.5 (340s)

CZERWIEC 2023 (ΣR=13567;Σm=2440s;𝔼m=2261)

1.(29.) 1Q84: Tom 1 (Murakami Haruki) 4.5 (477s)
2.(30.) 1Q84: Tom 2 (Murakami Haruki) 4.5 (413s)
3.(31.) 1Q84: Tom 3 (Murakami Haruki) 4.0 (508s)
czyli cykl 1Q84 Wrażenia: 1Q84, czyli japoński realizm magiczny

4.(32.) Piaskowy Wilk i prawdziwe wymysły (Lind Åsa) powtórka (dzieciom do snu) oczywiście na 6.0 (126s)

5.(33.) Uśpieni (Carcaterra Lorenzo) Czwórka chłopców z nizin społecznych uczy się, jak żyć i przetrwać, kombinując na granicy prawa na Manhattanie lat 60.XXw. W wyniku głupiego kawału trafiają do koszmarnego poprawczaka, gdzie są poniżani, bici i molestowani przez strażników. Po latach przychodzi pora na zemstę w stylu hrabiego Monte Christo… Dobra historia, wciąga niesłychanie, zdaje się także być oparta w jakiejś mierze na faktach. 5.0 (392s) [czyszczenie schowka]

6.(34.) Sny o pociągach (Johnson Denis) Najniższa ocena w tym roku do tej pory. Opowieść o życiu osadnika w amerykańskiej głuszy, lekko przypomina nastrojem Dotyk (Zentner Alexi). Plus za elegancki język i delikatnie oniryczną atmosferę. Jednak raczej nie pozostanie w pamięci – nic w sobie dla mnie nie ma, co by poruszyło. 3.0 (111s) [czyszczenie schowka]

7.(35.) Dom lalki (Ibsen Henryk (Ibsen Henrik)) Słynny dramat, musiałem w końcu go poznać (także po Niestandardowi (Urbaniak Michał Paweł) ). Prosta, acz poruszająca intryga obiecywała co najmniej 5.0, jednak w kulminacyjnym momencie wszystko przestało się kleić – każdy z 3 fragmentów był słuszny i dobrze napisany, ale wyglądały jak sklejone na siłę. W szczególe: Uwaga: po kliknięciu pokażą się szczegóły fabuły lub zakończenia utworu 4.5 (181s)

8.(36.) Dzika kaczka (Ibsen Henryk (Ibsen Henrik)) Wiele wątków i szczegółów niesłychanie podobne do tych z "Domu lalki". Jednak ostatecznie rozwiązanie inne. I inne (ciekawsze) ludzkie dramaty się rozgrywają – więcej o tym tutaj: Idealizm – paskudna choroba 5.0 (232s)

=============================
komplet tegoroczny: Lektury 2023r.