Dodany: 31.12.2015 03:42|Autor: Pani_Wu

Czytatnik: Moje subiektywne rozważania

Czytelnicze podsumowanie 2015 roku

W 2015 roku przeczytałam 71 książek. Podliczając kwoty, które wydałam na książki (gotówka, karta), po podzieleniu sumy przez liczbę przeczytanych książek (lub przesłuchanych audiobooków), koszt jednej wyniósł około 25 zł (nie były to te same książki, chodzi mi o statystykę).
W 2016 roku chciałabym czytać taniej (więcej książek pożyczać i nadal wyczytywać domowe zapasy).

W BiblioNETce wzięłam udział w akcji czytelniczej: Akcja czytelnicza: "Rendez-vous z Agathą Christie"

Trzy moje książki wędrują pomiędzy BiblioNETkowiczami po kraju:
1."Niepoprawnie subiektywny dziennik podróży" naszego Bnetkowego Jerzego Lengauera wyrusza na tournée!,
2.Eliza Radziwiłł i Wilhelm Pruski chętnie Was odwiedzą
oraz
3.Księga Ducha Gór rusza w Polskę

Książka "Motyl" po dwóch latach wędrówek wróciła do mnie: "Motyl" Lisy Genovej pragnie pofruwać po kraju :)

Książki przeczytane w 2015 roku:

Styczeń
1. Uwikłanie (Miłoszewski Zygmunt) 4,5 (krótka notka: http://zapiskinaserwetkach.blogspot.com/2015/01/no​wy-rok-z-szackim.html)
2. Tajemnice Luizy Bein (Kosin Renata) 4,5 (Czytatka: Langdon w spódnicy )
3. Siostry Lachman: Piękne nieznajome (Jastrzębska Magdalena) 4,0 (Opinia: Lwice salonowe )
4. Morderstwo niedoskonałe (Krawczyk Agnieszka (pseud. Horn Iga)) 3,5 (http://zapiskinaserwetkach.blogspot.com/2015/01/m​orderstwo-niedoskonae.html)
5. Wspomnienia w kolorze sepii (Szepielak Anna J.) 3,0
6. Ziarno prawdy (Miłoszewski Zygmunt) 5,5
7. Elita (Rettinger Dominik W.) 2,5 (Elita bez klasy )
8. Gniew (Miłoszewski Zygmunt) 5,5
9. Macocha (Socha Natasza) 2,0
10. Sońka (Karpowicz Ignacy) 5,0
11. Pułapka na myszy [1992] (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) - powtórna lektura po latach, pozostaje 5,0 (z powodu słabszych 7 opowiadań w tomiku, sama "Pułapka na myszy" jest na 6!; opinia: Nie dam się oszukać Agacie )
12. Dwór Czarne czyli Monografia według Jacka (Jakubiec Jacek) 5,5 (O Dworze z przeszłością i Kustoszu z pasją...)

luty
13. Magiczne miejsce (Krawczyk Agnieszka (pseud. Horn Iga)) 4,5
14. Opowiedzcie, jak tam żyjecie (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) 5,5 Kiedy pewnego razu odwiedził Mallowanów szejk, zauważył, że Agatha rozwiązuje krzyżówkę. Wyraził zdziwienie, że kobieta potrafi czytać i zapytał Maxa Mallowana, czy jego żona potrafi także pisać?
15. Katarzynka (Modiano Patrick) 4,0
16. Podróż zimowa (Nothomb Amélie) 4,0 (Zamarznięta miłość)
17. Niepoprawnie subiektywny dziennik podróży (Lengauer Jerzy) 5,0 (W poszukiwaniu zagubionych wrażeń)
18. Kto wygra miliard? (Swarup Vikas) 5,0
19. Odpowiednie małżeństwo (Lessing Doris) 3,0

marzec
20. Uśpione morderstwo (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) 4,0 (W mrokach niepamięci)
21. Wyjący młynarz (Paasilinna Arto) 5,0
22. Prowincja pełna gwiazd (Enerlich Katarzyna) 3,0
23. Prowincja pełna słońca (Enerlich Katarzyna) 3,5
24. Autostop(y): Dziesięć opowiadań o wolności (antologia; Chudzio Joanna, Koton-Czarnecka Magda, Ambroziak K. B. i inni) 4,0
25. Karminowy szal (Chmielewska Joanna Maria) 3,0 (3 razy M)
26. Czytelniczka znakomita (Bennett Alan) 4,5
27. Gorzkie cytryny Cypru: Opowieść o wyspie i ludziach (Durrell Lawrence) 4,5 (Na wyspie gorzkich cytryn )
28. Poduszka w różowe słonie (Chmielewska Joanna Maria) 4,0

kwiecień
29. Perełka na dnie (Hrabal Bohumil) 4,5 (Pogaduchy przy kuflu piwa czyli prawdziwa sztuka ukryta w codzienności)
30. Śmiertelna klątwa i inne opowiadania (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) 4,0 (Śmiertelna klątwa i inne opowiadania)

maj
31. Jeleniogórskie ciekawostki: Część pierwsza (Zeller David) 5,0 (czytatka: Jeleniogórskie ciekawostki)
32. Lala (Dehnel Jacek) 5,0
33. Historyczno-topograficzny opis miasta Jeleniej Góry w Śląsku, od jej czasów najdawniejszych do roku 1797 przez Johanna Daniela Hensela (Hensel Johann Daniel) 6,0 (czytatki: Spis treści; Hensel Johann Daniel oraz Kronika Hensela)
34. Wszystkie uroki świata: Przypadki i wspomnienia (Seifert Jaroslav) 5,0
35. Młodszy księgowy: O książkach, czytaniu i pisaniu (Dehnel Jacek) 4,5

czerwiec
36. Podpalacz (Chmielarz Wojciech) 4,5
37. Ilustrowana Kronika miasta Jelenia Góra na Śląsku zawierająca jego historyczno-topograficzny opis od jego początku aż po czasy obecne (Vogt Moritz Friedrich) 6,0
38. Legendy o Karkonoszu i z Karkonoszy (Kubátová Marie) 6,0 ( opinia: Czeskie legendy o Karkonoszu )
39. Entliczek pentliczek (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) 4,5 (Hickory Dickory Dock )
40. Miłość z kamienia: Życie z korespondentem wojennym (Jagielska Grażyna) 5,0
41. Pochłaniacz (Bonda Katarzyna) 4,5
42. Pieśń o poranku (Simons Paullina) 4,0

lipiec
43. Świadek na czterech łapach (Rosenfelt David) 4,0
44. Pieniądze to nie wszystko (Quin-Harkin Janet (pseud. Bowen Rhys)) 5,0 (Nie zadzieraj z Molly Murphy!)
45. Kto, jak nie ja? (Kołczewska Katarzyna) 5,0 (Jeśli umiesz liczyć, licz na siebie)
46. Dziennik dla Jordana: Opowieść o miłości i godności (Canedy Dana) 3,0
47. Prowincja pełna czarów (Enerlich Katarzyna) 3,5
48. Prochy Angeli (McCourt Frank) 5,5 (Frank McCourt, chłopak z Limerick)
49. I rzeczywiście (McCourt Frank) 5,0 (Amerykański sen Franka)
50. Kobieta bez twarzy (Fryczkowska Anna) 5,0 (Bez twarzy nie można mówić)
51. Kurort Amnezja (Fryczkowska Anna) 4,5
52. Ostatnia wola (Szwechłowicz Joanna) 3,0
53. Pociągi pod specjalnym nadzorem (Hrabal Bohumil) 5,0 (Wojna według Hrabala)

sierpień
54. A. B. C. (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) 5,5 (opinia: Profiler Poirot )
55. Tabloid: Śmierć w tytule (Głuchowski Piotr, Kowalski Marcin [dziennikarstwo]) 5,0
56. Dolina mgieł i róż (Krawczyk Agnieszka (pseud. Horn Iga)) 3,5
57. Zbrodnia w szkarłacie (Kwiatkowska Katarzyna (ur. 1976)) 5,0
58. Piąte dziecko (Lessing Doris) 4,5

wrzesień
59. Małe szare komórki: Poirot w cytatach (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) 4,0
60. Autobiografia (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) 5,5
61. Świat Agaty Christie (Fido Martin) 4,0 (Świat Agathy Christie według Martina Fido)
62. Chet i Bernie na tropie (Abrahams Peter (pseud. Quinn Spencer)) 5,0 (Partnerzy, bez dwóch zdań!)

październik
63. Mistrz Krabat dobry łużycki czarodziej (Nowak-Njechorński Měrćin) 5,0 (opinia: Tajemnica Czarnego Młyna)
64. Bardzo biała wrona (Nowak Ewa) 4,5 (opinia: „Bardzo biała wrona” – nie tylko dla młodzieży)
65. Godzina zero (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) 4,5 (Opinia: Wszystkie drogi prowadzą do morderstwa)

listopad
66. Wigilia Wszystkich Świętych (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) 4,0 [czytatka: O zbrodni podczas Halloween i ile jest Agaty w Ariadnie, słów kilka]
67. Metryka nocnika (Wierzba Iwona) 5,0 (czytatka: Metryka nocnika)
68. Wstydliwa historia majtek dla prawie dorosłych (Wierzba Iwona) 5,0 (czytatka: Luźne gadki na temat gatek)

grudzień
69. Morderstwo w Boże Narodzenie (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) 4,5 (czytatka "Ciepłe, rodzinne" święta Herkulesa Poirot)
70. Dziesięciu Murzynków (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) powtórka i zmiana oceny na 6,0 (CZYTATKA: I nie było już nikogo - o audiobooku i najnowszej ekranizacji)
71. Tajemnica gwiazdkowego puddingu (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary)) 4,5

Podsumowanie moich poczynań na blogu, znajduje się w zakładce Wyzwania 2015: http://zapiskinaserwetkach.blogspot.com/p/blog-page_29.html na moim blogu (na samym dole strony).

* * *

Użytkownik: tynulec 31.12.2015 08:48 napisał(a):
Odpowiedź na: W 2015 roku przeczytałam ... | Pani_Wu
Nie przeczytałam nic, co znajduje się na Twojej liście, ale w schowku mam "Kurort Amnezja". Książkę niedawno dostała w prezencie moja siostra, więc ciekawa jestem jak ona ją odbierze.

A czy można zapytać, ile książek sobie kupiłaś w kończącym się roku?
Użytkownik: Pani_Wu 31.12.2015 16:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie przeczytałam nic, co ... | tynulec
Około 60, w tym jeden ebook i pięć audiobooków. Z tego przeczytałam dziewięć z nich i wysłuchałam jeden lub dwa z audiobooków. Około 50 zakupionych tytułów czeka, a mam "zaległości" z lat poprzednich i żadnych wątpliwości, że nie oprę się nowościom, lub zachwytom w BiblioNEtce :) Zaraz zamawiam rewelację, którą ktoś umiejętnie poleca, sam zachwycony lekturą. Mam nawet "swoich" najbardziej na mnie wpływających użytkowników, których polecankom lub opiniom nie potrafię się oprzeć :) Powinnam omijać ich wpisy :)

"Gwoździem" jest obniżanie kosztów przesyłki po osiągnięciu ceny uprawniającej do darmowej dostawy, promocje, okazje - nabieram się na to :) Kupuję w e-księgarniach (do bezpłatnego odbioru w księgarni lub korzystam z taniej opcji "paczka w ruchu"), na allegro, (wymian na fincie nie doliczam, bo to odzysk, punkty mam za oddane za punkty książki). Rekordem było chyba kupienie przeze mnie na allegro ponad dwudziestu książek Kraszewskiego po złotówce do kilku złotych jedna, plus koszty przesyłki, z czego większość tylko ma swoje lata, bo jest nic a nic nie zniszczona, czytana raz lub wcale, wydana w twardej oprawie, jako piękna seria! Dużo książek kupiłam w 2014 roku na Targach w Krakowie z czego przeczytałam tylko część. W 2015 "przezornie" na Targi nie pojechałam (powody były inne, ale przy okazji znajomi nie słali za mną paczek z nabytymi tomami :)).

W 2016 będę robiła takie samo zestawienie, czyli na bieżąco notowała zakupy :)
A czy Ty, Tynulcu, prowadzisz jakąś kontrolę książkowych zakupów? I jak to wygląda u Ciebie? Bardziej racjonalnie i ekonomicznie niż u mnie?
Użytkownik: tynulec 31.12.2015 19:32 napisał(a):
Odpowiedź na: Około 60, w tym jeden ebo... | Pani_Wu
U mnie to jest tak, że kupuję żeby przeczytać i to właściwie zaraz! Nigdy nie liczyłam, ile kupiłam w danym roku, ale wydaje mi się, że niedużo. Zaraz sprawdzę z ciekawości, ile było tego w tym roku. Ooo 14 książek (dla mnie i męża), nie liczę tych kupowanych na prezenty, podarunki. Zakup książki to zawsze jest małe święto dla mnie. Książka musi być wyjątkowa, specjalna skoro chcę ją mieć na półce. I kiedy idę do księgarni to czuję się jakbym dostawa prezent. Nie mam w sobie potrzeby posiadania dużej biblioteczki, choć mój mąż nie zgodziłby się ze mną w tym miejscu :). Regularnie korzystam z biblioteki i jest tam właściwie wszystko, czego szukam. Dzisiaj mniej, ale kiedyś pożyczałam też dużo na spotkaniach biblioNETkowych. Zawsze coś czeka w kolejce. Dużo klasyki ma moja mama i po nią też próbuję sięgać, w tym roku tylko po "Nędzników", ale za to ile to było czytania!
Użytkownik: Pani_Wu 31.12.2015 21:28 napisał(a):
Odpowiedź na: U mnie to jest tak, że ku... | tynulec
O rety, to zazdroszczę Ci samodyscypliny! Albo, po prostu takiej cechy, która powoduje, że gospodarujesz dobrem, jakim są książki, racjonalnie.
U mnie z kupieniem książki, którą się chce mieć na półce bywa problem, bo po bliższym poznaniu często okazuje się, że jednak nie ma sensu trzymać wielu, które miały być "na zawsze". I zwyczajnie jestem nieodporna na nowości, a tych nie ma w bibliotece natychmiast! :)
Użytkownik: tynulec 02.01.2016 14:00 napisał(a):
Odpowiedź na: O rety, to zazdroszczę Ci... | Pani_Wu
Ja chyba nie czytam za dużo nowości i dlatego :), ale też nie lubię mieć wokół siebie zbyt wielu przedmiotów i bardzo racjonalnie podchodzę do nabywania.
Użytkownik: Pani_Wu 02.01.2016 14:55 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja chyba nie czytam za du... | tynulec
Ach, zazdroszczę dyscypliny!
Użytkownik: Pani_Wu 31.12.2015 16:59 napisał(a):
Odpowiedź na: Nie przeczytałam nic, co ... | tynulec
P.S. Polecam bardzo nr 48, 67 i 68. Książki Anny Fryczkowskiej są świetne, a jeśli lubisz powieści detektywistyczne to rzecz jasna polecam Agathę Christie, której u mnie dużo i "Zbrodnię w szkarłacie" Katarzyny Kwiatkowskiej :)
Użytkownik: KrzysiekJoy 02.01.2016 16:04 napisał(a):
Odpowiedź na: W 2015 roku przeczytałam ... | Pani_Wu
Cieszą mnie wysokie ocena dla Seiferta i Arto Paasilinna. Za Modiano jakoś nie przepadam, ale "Katarzynka" jest urocza.
Użytkownik: Pani_Wu 02.01.2016 20:08 napisał(a):
Odpowiedź na: Cieszą mnie wysokie ocena... | KrzysiekJoy
Pana Modiano czytałam tylko właśnie ową uroczą "Katarzynkę", z ilustracjami, które wykonał Jean-Jacques'a Sempé. Seiferta pożyczyła mi Syrenka, za co jestem Jej ogromnie wdzięczna, bo to książka obecnie nie do zdobycia. Zauroczyła mnie, gdy jeden z jej fragmentów (ten o ciastkach w wiedeńskiej cukierni) był konkursowym dusiołkiem (Nie w Twoim konkursie przypadkiem? Czy to nie Ty byłeś spirytus movens czytania "Wszystkich uroków świata"?).
Natomiast Arto Paasilinna zaczarował mnie! Jest w Polsce wydana jeszcze jedna jego książka, którą zamierzam przeczytać. I żałuję, że nie przetłumaczono więcej utworów tego płodnego pisarza. Na moim blogu wstawiłam notę biograficzną autora, opierając się na obcojęzycznej Wikipedii i źródłach prasowych. Wydawca Arto Paasilinny (czy dobrze odmieniam nazwisko?) opowiada, że tak, jak jest pewne, że co roku brzoza zgubi liście, tak jest pewne, że Arto Paasilinna wyda kolejną książkę! :)