Dodany: 03.03.2015 00:35|Autor: Pani_Wu

Czytatnik: Moje subiektywne rozważania

W mrokach niepamięci

Gwenda została osierocona w dzieciństwie i chociaż urodziła się w Indiach, dzieciństwo spędziła u krewnych matki, w Nowej Zelandii. Po ślubie z Gilesem, w oczekiwaniu, aż sprawy zawodowe pozwolą mężowi dołączyć do żony, Gwenda szuka w Anglii domu do kupienia.

Młoda para postanawia uwić gniazdko na południu wyspy, z dala od Londynu, ale w sercu Imperium, w Wielkiej Brytanii. Jedna z oglądanych posiadłości przypada do gustu młodej kobiecie, wszystko zdaje się być takie, jak według niej powinno wyglądać. Niekiedy to wrażenie "odpowiedniości" jest na tyle ogromne, że Gwenda czuje się zaniepokojona. Wielokrotnie doznaje zjawiska deja vu i jest ono tak silne, że zaczyna wątpić w swoją poczytalność.

Młodzi postanawiają podążyć tropem "wizji" i "halucynacji" Gwendy w celu poznania przeszłości domu, pomimo tego, że i panna Marple i doktor Kennedy z całego serca odradzają im grzebanie się w tym, co minęło.

Wspomniana panna Marple przebywa akurat z wizytą w miejscowości Dillmouth, gdzie mieści się kupiony przez młodą parę dom, a doktor Kennedy okazuje się być, w pewien sposób, związany z poprzednimi właścicielami.

Napięcie stopniowo narasta, jak w dobrym thrillerze, autorka umiejętnie dawkuje nam emocje. Kiedy roztrzęsiona Gwenda ucieka do domu w trakcie spektaklu "Księżna d'Amalfi", nie mamy wątpliwości, że kiedyś dokonano w domu zbrodni. "Ze sceny rozległ się głos aktora, przepełniony tragizmem skrzywionej i perwersyjnej umysłowości: - Twarz jej zakryjcie. W oczach mi się mąci. Młodo umarła...."[1]

"Opublikowane w dziesięć miesięcy po śmierci Christie "Uśpione morderstwo" powstało w czasie drugiej wojny światowej, po czym - podobnie jak "Kurtyna" - zostało złożone w sejfie, by ukazać się dopiero jako publikacja pośmiertna."[2] Analiza notatek Agathy Christie, sporządzona przez Johna Currana dowodzi, że książka została napisana dużo później. "Uśpione morderstwo jako zakończenie kariery panny Marple rozczarowuje. Jest to poprawna powieść detektywistyczna, niedorównująca jednak opublikowanej wcześniej "Kurtynie" z Poirotem czy Morderstwo odbędzie się..., w którym talenty detektywistyczne Jane Marple ujawniają się najpełniej. Możliwość, że książka powstała znacznie później, niż do tej pory zakładano, do pewnego stopnia tłumaczyłaby jej niedociągnięcia i słabości."[3]

Pomimo tego, że Agatha nie osiągnęła w tej książce swojego najwyższego poziomu, to i tak czyta się ten kryminał przyjemnie. Zawsze podziwiam, jak dwoma, trzema zdaniami autorka potrafi określić osobę tak, że natychmiast widzę ją przed oczami. "Był to zażywny mężczyzna w średnim wieku ubrany w kraciasty garnitur w dość jaskrawych kolorach. Miał ciemne, chytre oczka i rumianą, dobroduszną twarz. Wyglądał jak popularne wyobrażenie dobrze prosperującego bukmachera."[4] Klik i Jackie Afflick stoi jak żywy.

-------------------
[1] Christie Agatha , Uśpione morderstwo / Sleeping Murder, przeł. Anna Minczewska-Przeczek, Wydawnictwo Dolnośląskie, 2013, s. 26
[2] Curran John, „Sekretne zapiski Agathy Christie”, Wydawnictwo Dolnośląskie, 2010, s. 240
[3] Tamże, s. 247
[4] Christie Agatha , Uśpione morderstwo / Sleeping Murder, przeł. Anna Minczewska-Przeczek, Wydawnictwo Dolnośląskie, 2013, s.173

Uśpione morderstwo (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))
Sekretne zapiski Agaty Christie (Curran John)
Akcja czytelnicza: "Rendez-vous z Agathą Christie"

Użytkownik: misiak297 03.03.2015 08:34 napisał(a):
Odpowiedź na: Gwenda została osierocona... | Pani_Wu
Rzeczywiście, "Uśpione morderstwo" to nie jest kryminał mistrzowski, ale na pewno całkiem przyzwoity i klimatyczny.

A wiesz, że Jared Cade (Agatha Christie i jedenaście zagubionych dni (Cade Jared)) twierdzi, że Curran pomylił się przy analizie kwestii "Uśpionego morderstwa"? Jeśli dobrze pamiętam, stwierdził, że Curran nie wziął pod uwagę spisanej daty złożonego rękopisu. Ale może ktoś, kto czyta Cade'a uzupełni tę informację.
Użytkownik: Pani_Wu 03.03.2015 22:00 napisał(a):
Odpowiedź na: Rzeczywiście, "Uśpione mo... | misiak297
Gdy przeczytam wspomnianą przez Ciebie książkę, dopiszę tu ewentualne odkrycia. Póki co, powołuję się na Sekretne zapiski Agaty Christie (Curran John), a tam autor niesłychanie drobiazgowo analizuje tę sprawę. "W brulionie 14 pojawia się pierwsza data, związana z tą powieścią ["Uśpione morderstwo"]: wrzesień 1947 roku.
[poniżej notatki Autorki]
"Plany wrzes. 1947
Umierający Arlekin
Twarz jej zakryjcie (Helen)
Dom zbrodni (Zm)[miany] Zrobione" [strona 245-6]

I znowu notatki Autorki na stronie 246 książki Currana:

"Plany list. 1948
Twarz jej zakryjcie

Dziewczyna (albo młoda żona) ma wspomnienia - wraca - wybiera dom - "Helen" martwa u podnóża schodów - "szare palce" - ogłoszenie w sprawie Helen Gilliat (nazwisko znalezione w książce) - odpowiada na nie doktor Gilliat - chirurg plastyczny - była jego siostrą?"

"Najwyraźniej w 1948 roku książka nadal była na etapie planowania, z czego wynika, że czas jej pisania powinniśmy przesunąć bliżej roku 1950." - napisał Curran na stronie 246.

Jest tych rozważań i notatek więcej. Ponieważ nie ma jednoznacznego dowodu na to, kiedy Agatha napisała tę powieść, może okazać się, że Curran się pomylił.