Dodany: 30.12.2021 18:39|Autor: ilia

Książkowo-filmowe podsumowanie roku 2021

W tym roku miałam kilkumiesięczny kryzys czytelniczy, więc przeczytałam mniej książek niż zazwyczaj - "tylko" 86 (w 2020 - 134). Z domowej biblioteczki 45, z biblioteki miejskiej 31, od biblionetkowiczów 10.

To był dobry rok. Czytałam więcej dobrej literatury. Ocenę sześć dałam 6 książkom, pięć i pół 12, a pięć dostały 34 książki.

Książki ważne, poruszające mnie lub najciekawsze to:
LITERATURA ZAGRANICZNA
- Limbo (Mazzucco Melania) (ocena 6)
- Vita (Mazzucco Melania) (5,5)
- Smuga cienia (Conrad Joseph (Conrad-Korzeniowski Joseph; właśc. Korzeniowski Józef Teodor Konrad)) (5,5)
- Lord Jim (Conrad Joseph (Conrad-Korzeniowski Joseph; właśc. Korzeniowski Józef Teodor Konrad)) (5)
- Lampart (Lampedusa Giuseppe Tomasi di) (6)
- Demony: Według kroniki radcy departamentu Geyrenhoffa (Doderer Heimito von) (6)
- Stan zdumienia (Patchett Ann) (5,5)
- Samotność liczb pierwszych (Giordano Paolo) (6)
- Normalni ludzie (Rooney Sally) (6)
- Ukochane równanie profesora = 博士の愛した数式 (Ogawa Yōko) (5)
- Ulica Ciemnych Sklepików (Modiano Patrick) (5,5)
- Kroniki portowe (Proulx Annie E.) (5)
- Minuta ciszy (Lenz Siegfried) (5)
- Amerykańska sielanka (Roth Philip) (5)
LITERATURA FAKTU/BIOGRAFIA
- Kobiety, które walczą: Rozmowy z zawodniczkami sportów walki (antologia; Chutnik Sylwia, Jędrzejczyk Joanna, Rylik Agnieszka i inni) (5,5)
- Kajś: Opowieść o Górnym Śląsku (Rokita Zbigniew) (5,5)
- Tajne akcje snajperów GROM (Marzec Tomasz) (5)
- Dziwny, dziwny, dziwny (Lipiński Tomek (Lipiński Tomasz), Bratkowski Piotr) (5)
DZIECIĘCA
- Wielka, większa i największa (Broszkiewicz Jerzy) (5,5)
- Dolina Muminków w listopadzie (Jansson Tove) (5,5)
POPULARNONAUKOWA
- Między Chaosem a Świadomością - Hiperfizyka (Rajska Joanna, Czapiewski Jacek, Rajska Monika) (6)
SF
- Requiem dla lalek [Powergraph] (Zbierzchowski Cezary) (5)
KSIĄŻKI ROKU

1. Między Chaosem a Świadomością - Hiperfizyka (Rajska Joanna, Czapiewski Jacek, Rajska Monika) Dlaczego jest ona dla mnie tak ważna napisałam już na łamach Biblionetki, więc tylko powtórzę.

Całkiem niedawno trafiłam na książkę, która jest podsumowaniem moich wieloletnich poszukiwań i według mnie sensownie odpowiada na pytania, które większość sobie zadaje, albo i nie zadaje i zadowala się gotowymi wypowiedziami tzw. "autorytetów". Po tej książce wszystkie kawałki układanki wskoczyły na swoje miejsce.
Jakie to pytania? Czy istnieje Bóg? Jeśli istnieje, to co to za siła, która stworzyła wszystko, bo przecież nie jest to ten osobowy Bóg z naszych religii, do którego co poniektórzy duchowni mają bezpośrednią linię telefoniczną i mówią maluczkim, co jest dobre, co złe i co ten bóg każe lub zabrania nam robić. Jak powstał Wszechświat? Tak, tak, wiem, że był Wielki Wybuch. Ale co przedtem? Jest jeden wszechświat, czy wiele wszechświatów, a może są światy równoległe? A gdzie się sytuuje to niebo, to piekło? Jaki jest cel życia i czy w ogóle życie ma sens? Jaki? Jeśli życie człowieka, wobec ogromu czasu istnienia świata, to nawet nie mgnienie oka, to po co żyjemy? Jesteśmy, błysk i już nas nie ma; jakie znaczenie ma ten błysk dla Wszechświata? A jeśli ma, to jaki? Skąd się wzięliśmy, dokąd zmierzamy i czy jest jakieś potem? W sumie powinno być, bo jeśli po śmierci nic nie ma, jakie to marnotrawstwo tego wszystkiego co człowiek przeżył i doświadczył oraz jest to ... wielka niesprawiedliwość. Jaki jest sens istnienia Wszechświata i jak to wszystko działa?
Niby naukowcy prawie wszystko wiedzą, a ludzie religii to nie prawie tylko wszystko, ale naukowcy sami przyznają, że jest jeszcze dużo białych plam oraz rzeczy do odkrycia.

Na takie i podobne pytania szukałam odpowiedzi i znalazłam w książce "Między Chaosem a Świadomością - Hiperfizyka".

2. Kobiety, które walczą: Rozmowy z zawodniczkami sportów walki (antologia; Chutnik Sylwia, Jędrzejczyk Joanna, Rylik Agnieszka i inni)
Dowiedziałam się, że sztuki walki mogą trenować nie tylko sportsmenki, ale także zwykli ludzie - kobiety, mężczyźni, dzieci, młodzi, starsi, ludzie "bez kondycji" - kondycję nabędzie się w trakcie.
Te wywiady tak mnie poruszyły, że zapisałam się na Krav Magę.

3. Samotność liczb pierwszych (Giordano Paolo)
Bardzo wzruszająca książka o samotności i o liczbach pierwszych. Zakochałam się po tej książce w liczbach pierwszych i liczbach pierwszych bliźniaczych.
cytat z książki
ODKRYCIE ROKU
Demony: Według kroniki radcy departamentu Geyrenhoffa (Doderer Heimito von)
Powieść, w trzech tomach, bardzo obszerną przeczytałam dzięki Losice, który szeroko ją propaguje i często o niej pisze. Wszystko dzieje się w Wiedniu w latach dwudziestych XX wieku. Przekrój społeczeństwa, bohaterowie, których życie, historie splątane są ze sobą, wszystko jest powiązane, jedno wypływa z drugiego, a w tle, może nawet na pierwszym planie wspaniały Wiedeń, do którego po przeczytaniu książki chciałoby się natychmiast udać. Fragmenty:
Demony: Według kroniki radcy departamentu Geyrenhoffa
---------------------------------------------------------------------------
POWTÓRKI, KTÓRE ZYSKAŁY NA CZASIE - kiedyś niezbyt docenione przeze mnie, teraz zachwycają
1. Smuga cienia (Conrad Joseph (Conrad-Korzeniowski Joseph; właśc. Korzeniowski Józef Teodor Konrad))
2. Dolina Muminków w listopadzie (Jansson Tove)
3. Wielka, większa i największa (Broszkiewicz Jerzy)
Tematyka książek:

1 - duński
1 - szwedzki
1 - bengali
1 - japoński

Płeć autorów: 42 - mężczyźni, 38 - kobiety, 2 - kilku mężczyzn, 2 - więcej kobiet, 2 - mężczyźni i kobiety wspólnie.
---------------------------------------------------------------------------
Pod koniec roku liczę książki, które mam. W tamtym roku było to 1080. Teraz, w 2021 r. doliczyłam się 1124 książek.
Kupiłam 73 książki (w 2020 - 85), 6 dostałam od biblionetkowiczów, 1 od Biblionetki.

Kupowałam w:
5 - Znak
3 - DVDmax
3 - Carrefour
1 - Empik, OLX, Kornel i Przyjaciele

Więcej w Książki, które kupiłam 2021 - 2022 r.
---------------------------------------------------------------------------
Napisałam 11 czytatek, 0 recenzji, dodałam 39 not wydawniczych, 39 cytatów z książek, założyłam 3 tematy na forum.
Pięć książek, które zabrałbyś na bezludną wyspę
Czy płakaliście kiedyś czytając książkę?
Jakie nicki używaliście w Biblionetce?

Zorganizowałam konkurs
PUSTYNIE W LITERATURZE - konkurs nr 245 - luty
Rozwiązanie konkursu nr 245: PUSTYNIE w LITERATURZE

Wzięłam udział w trzech konkursach (odgadłam wszystko)
1. PIKNIK W LITERATURZE - konkurs nr 248 - maj, prowadziła _nika_
Rozwiązanie konkursu "Piknik w literaturze".
2. PRAWNICY W LITERATURZE - konkurs nr 251 - październik, prowadziła niedźwiedź z tobołem
Rozwiązanie konkursu nr 251: PRAWNICY W LITERATURZE
3. KOLARSTWO, ROWER W LITERATURZE - konkurs nr 252 - listopad, prowadził KrzysiekJoy
Rozwiązanie konkursu nr 252: KOLARSTWO, ROWER W LITERATURZE
---------------------------------------------------------------------------
Od lipca jestem na portalu podobnym do Biblionetki, tylko nie książkowym, a muzycznym. Tam też wszystko robią użytkownicy, prywatnie (www.tekstowo.pl).
Jest to chyba największa w Polsce baza piosenek, są teksty tych piosenek, tłumaczenia zagranicznych utworów, teledyski. Użytkownik może na swojej stronie zalinkować sobie ulubione piosenki, piosenkarzy; może dodawać nowe piosenki, tłumaczyć teksty.

Tak... tłumaczenie piosenek jest bardzo interesujące. Przetłumaczyłam już 4 teksty... i szalenie mi się to podoba. Moja strona tam
---------------------------------------------------------------------------
W 2021 roku obejrzałam 24 filmy i kilka seriali, głównie na komputerze.

Najbardziej podobały mi się filmy:
- Za jakie grzechy, dobry Boże? - 2014 r. (ocena 5/6) powtórka
- Lejdis - 2008 r. ( 5,5/6) powtórka
- Poradnik pozytywnego myślenia - 2012 r. (5/6) powtórka
- Trzy billboardy za Ebbing, Missouri - 2017 r. (5,5/6)
- Snajper - 2014 r. (5/6)
- Green Book - 2018 r. (5,5/6)
- Narodziny gwiazdy - 2018 r. (5/6)
- Vice - 2018 r. (5/6)

Seriale:
- Kompania braci - 2001 r. (7/6)
- Endeavour - 4 sezony, 2013-2016 r. (6/6) powtórka
- Babilon Berlin - 1 sezon, 2017 r. (5,5/6)

Więcej w Filmy, które oglądam - 2020 r. (i 2021)

Książkowo-filmowe podsumowanie roku 2013
Książkowo-filmowe podsumowanie roku 2022
Książkowo-filmowe podsumowanie roku 2023

Użytkownik: benzmanOpiekun BiblioNETki 30.12.2021 22:19 napisał(a):
Odpowiedź na: W tym roku miałam kilkumi... | ilia
Fajne to Twoje podsumowanie😀. Rzuciło mi się w oczki, że przeczytałaś w tym roku kilka książek, które zostały mi polecone, i wysoko oceniłaś. Więc to dobre książki muszą być i muszę je przeczytać, może w następnym roku....
Życzę Ci, żeby 2022 był (literacko) liczbowo dla Ciebie lepszym rokiem, pod każdym względem!😃