Dodany: 05.01.2018 17:25|Autor: ilia

Czytatnik: Life is brutal and full of zasadzkas ...

Książkowo-filmowe podsumowanie roku 2017

W 2017 udało mi się wreszcie opanować swój zakupoholizm książkowy. Z kupionych 201 książek w 2014 r., przez 118 w 2015 r. i 100 w 2016 r. zeszłam do 33 książek zakupionych w 2017. Były nawet miesiące w których nic! nie nabyłam (kwiecień, maj, czerwiec, październik, grudzień). Najwięcej kupiłam w Arosie (25), po 4 w Znaku i w niePrzeczytane.
Więcej w czytatce Książki, które kupiłam w 2017 r.

W roku 2017 dokonała się także rewolucja w moim księgozbiorze. Z ok. 2000 książek ostało się tylko 1113 (na koniec roku). Policzyłam :) Na zmniejszenie domowej biblioteki wpłynęła głównie przeprowadzka do innego miasta, a także wyznawana przeze mnie filozofia minimalizmu, którą wreszcie zaczęłam stosować także do książek. I nie przestanę, dalej będę minimalizować.

Dziwne jest dla mnie to, że gdy jeszcze niedawno kupowałam jak szalona, czasem po dwadzieścia parę książek miesięcznie, bo "musiałam" je mieć - tak teraz nie mam żadnych problemów z ich pozbywaniem się, nawet tych nowych, których nie przeczytałam.

Książki porozdawałam za darmo - 6 dużych toreb zaniosłam do biblioteki osiedlowej, dosyć dużo zostawiłam dzieciom, część podarowałam biblionetkowiczom ze spotkań śląskich; resztę posprzedawałam. Po początkowych niepowodzeniach w sprzedaży - Jak w krótkim czasie wyleczyłam się z zakupoholizmu książkowego później jakoś to poszło. Niestety większość sprzedałam za naprawdę minimalne kwoty (1 zł, 2 zł, a nawet 50 gr).

Znalazłam w końcu księgarnię internetową, która skupuje za w miarę przyzwoite pieniądze. Na ich stronie jest okienko, gdzie można wpisać numer ISBN danej książki i od razu pokazuje się cena, za jaką można ją sprzedać. Ceny są i takie małe jak np. 2 zł, ale przeważnie jest to kilka złotych np. 5 zł, 7 zł a nawet 10, czy 15. Za przesyłkę książek do nich, płacą oni. Ta księgarnia to SkupSzop. Jedyny mankament - skupują książki, których ISBN zaczyna się od 978; czyli wydanych wcześniej, przed rokiem 2004 czy 2005 nie skupują.

Pomimo uszczuplenia stanu ilościowego swojego księgozbioru, dalej mam astronomiczną liczbę aż 623 książek nieprzeczytanych.
---------------------------------------------------------------------------

Przeczytałam tylko 79 książek (w poprzednim roku 101). 41 było z biblioteki miejskiej, 23 moje własne, 15 ze spotkań biblionetkowych.

Tematycznie przedstawia się to tak:
- fantastyka - 23 (20 fantasy i 3 SF)
- społeczno-obyczajowe - też 23
- kryminały - 16
- popularnonaukowe - 8
- reportaż - 3
- publicystyka - 3
- wspomnienia - 3

Językowo:
- autorzy polscy - 32
- autorzy zagraniczni - 47; w tym 33 książki napisane w języku angielskim, po 2 we francuskim, hiszpańskim, włoskim, norweskim, a po 1 w duńskim, szwedzkim, niemieckim, rosyjskim, hebrajskim, japońskim.

KSIĄŻKI NAJCIEKAWSZE LUB TAKIE KTÓRE NAJBARDZIEJ MNIE PORUSZYŁY:
O Śląsku
1. Drach (Twardoch Szczepan) (ocena 6)
2. Hanyska (Leonia (właśc. Buchner Helena)) (5)
3. Dzieci Hanyski (Leonia (właśc. Buchner Helena)) (5)
4. Dziewczyny z Koziej Górki (Leonia (właśc. Buchner Helena)) (5)

Reportaż
5. Hen: Na północy Norwegii (Wiśniewska Ilona) (5,5)
6. Białe: Zimna wyspa Spitsbergen (Wiśniewska Ilona) (5,5)

Wspomnienia
7. Majster Bieda czyli Zakapiorskie Bieszczady (Potocki Andrzej (ur. 1947)) (5)
8. Jabłoń w ogrodzie, morze jest blisko (Braunek Małgorzata, Cieślar Artur) (5)
9. A miałam być księżniczką z bajki... (Amit Nili) (5)

Publicystyka
10. Siła rozumu (Fallaci Oriana) (6)
11. Wywiad z sobą samą; Apokalipsa (Fallaci Oriana) (5,5)

Literatura społ.-obyczajowa
12. Lotnisko w Monachium (Baxter Greg) (5)
13. Pax (Pennypacker Sara (właśc. Young Sarah)) (5,5)
14. Guguły (Grzegorzewska Wioletta) (5,5)
15. Koniec Empire Falls (Russo Richard) (5)

SF
16. Dzień dobry, północy (Brooks-Dalton Lily) (6)
17. Samotność odległych gwiazd (Ling Kate) (5)

Fantasy
18. Piąta pora roku (Jemisin N. K. (Jemisin Nora K.)) (5)
19. Wrota obelisków (Jemisin N. K. (Jemisin Nora K.)) (5)

Minimalizm
20. Pożegnanie z nadmiarem: Minimalizm japoński (Sasaki Fumio) (5,5)

Kryminał
21. Wiara (Kańtoch Anna) (5,5)
22. Betibu (Piñeiro Claudia) (5)
23. Drugie narodziny mordercy (Kazinski A. J. (właśc. Weinreich Jacob, Rønnow Klarlund Anders)) (5)

ODKRYCIA ROKU
------------------------
KATARZYNA BERENIKA MISZCZUK i jej cykl Kwiat paproci - fantasy dziejąca się współcześnie w Polsce, tylko Polska jest monarchią, gdzie rządzą potomkowie Mieszka I i gdzie wierzy się w bogów słowiańskich, gdyż Mieszko I nie przyjął chrztu i historia potoczyła się całkiem inaczej. W całą intrygę książkową wplecione jest spora dawka informacji o wierzeniach i obrzędach słowiańskich. A poza tym to dobre czytadło, no i miłość też kwitnie :)
Tom 1 - Szeptucha (Miszczuk Katarzyna Berenika) (5)

ILONA WIŚNIEWSKA i jej reportaże z Norwegii
Hen: Na północy Norwegii (Wiśniewska Ilona) (5,5)
Białe: Zimna wyspa Spitsbergen (Wiśniewska Ilona) (5,5)

KSIĄŻKI ROKU
--------------------
I - Pożegnanie z nadmiarem: Minimalizm japoński (Sasaki Fumio) (5,5) - Moja recenzja Minimalizm japoński – nie taki straszny, jak sądzimy
II - Dzień dobry, północy (Brooks-Dalton Lily) (6) - przejmująca książka o samotności w Arktyce i Kosmosie
III - Pax (Pennypacker Sara (właśc. Young Sarah)) (5,5) - o przyjaźni chłopca i liska, przymusowym rozstaniu, tęsknocie i wędrówce, by się odnaleźć. Bardzo wzruszająca. Niby dla starszych dzieci, ale właściwie to dla dorosłych.

Gnioty i rozczarowania roku
------------------------------------
Nie było. Postawiłam tylko jedną ocenę 3 i trzy 3,5. Wszystkie pozostałe były wyższe. Czyżbym złagodniała :) A może lepiej dobieram lektury?

Przy okazji przeprowadzki pozbyłam się też telewizora, więc w 2017 r. obejrzałam mniej filmów i seriali niż w ubiegłych latach. Filmy oglądam okazjonalnie, gdy jestem u Rodziców, mogę też oglądać na komputerze, ale nie chcę - obejrzałam na nim tylko serial "Gra o tron".

FILMY - 85
Najbardziej podobały mi się:
1. Incepcja - reż. Christopher Nolan - http://www.filmweb.pl/Incepcja
2. Interstellar - reż. Christopher Nolan - http://www.filmweb.pl/film/Interstellar-2014-375629
3. Lampart - reż. Luchino Visconti - http://www.filmweb.pl/film/Lampart-1963-34316
4. Goście, goście - to moja ulubiona, wielokrotnie oglądana komedia z Jeanem Reno i Christianem Clavierem - http://www.filmweb.pl/film/Go%C5%9Bcie%2C+go%C5%9B​cie-1993-5911
5. Goście, goście 2: Korytarz czasu - http://www.filmweb.pl/film/Go%C5%9Bcie%2C+go%C5%9B​cie+II+-+korytarz+czasu-1998-61
6. Dzień świstaka - z Billem Murray'em i Andie MacDowell - http://www.filmweb.pl/Dzien.Swistaka
7. Sekrety i kłamstwa - reż. Mike Leigh, z Brendą Blethyn i Marianne Jean-Baptiste - http://www.filmweb.pl/film/Sekrety+i+k%C5%82amstwa​-1996-701
8. Grand Budapest Hotel - reż. Wes Anderson - http://www.filmweb.pl/film/Grand+Budapest+Hotel-2014-661817
9. Billy Elliot - reż. Stephen Daldry, z Julie Walters i Jamie Bellem - http://www.filmweb.pl/Billy.Elliot
10. Wielka włóczęga - z Louisem de Funèsem i Bourvilem - http://www.filmweb.pl/film/Wielka+w%C5%82%C3%B3cz%​C4%99ga-1966-30774
11. Efekt motyla - z Ashtonem Kutcherem - http://www.filmweb.pl/Efekt.Motyla
12. Wszystko o Ewie - reż. Joseph L. Mankiewicz, z Bette Davis - http://www.filmweb.pl/film/Wszystko+o+Ewie-1950-31277
13. The Commitments - reż. Alan Parker - http://www.filmweb.pl/film/The+Commitments-1991-33240
14. Karbala - z Bartłomiejem Topą i Leszkiem Lichotą - http://www.filmweb.pl/film/Karbala-2015-672274
15. Przygoda na Antarktydzie - z ósemką przepięknych psów husky i Paulem Walkerem - piękny film, bardzo wzruszający, a husky są zniewalające - http://www.filmweb.pl/Przygoda.Na.Anarktydzie

SERIALE - 16
Najlepsze:
1. Duma i uprzedzenie - z Colinem Firthem i Jennifer Ehle - http://www.filmweb.pl/serial/Duma+i+uprzedzenie-1995-33088
2. Sherlock 4 - http://www.filmweb.pl/serial/Sherlock-2010-528992
3. Endeavour 4 - http://www.filmweb.pl/serial/Endeavour-2013-639780
4. Legion - http://www.filmweb.pl/serial/Legion-2017-769408
5. Magia wszechświata - dokumentalny - http://www.filmweb.pl/serial/Magia+wszech%C5%9Bwia​ta-2011-616342
6. Gra o tron 2,3,4,5 - http://www.filmweb.pl/serial/Gra+o+tron-2011-476848

Więcej w czytatce Filmy, które oglądam - 2017 r. (i 2018, 2019)

Książkowo-filmowe podsumowanie roku 2013
Książkowo-filmowe podsumowanie roku 2022
Książkowo-filmowe podsumowanie roku 2023

Użytkownik: Pani_Wu 06.01.2018 21:23 napisał(a):
Odpowiedź na: W 2017 udało mi się wresz... | ilia
No właśnie, jak to jest, że kupujemy (ja też!) książkę, którą koniecznie chcemy, nawet uważamy, że MUSIMY mieć, by po jakimś czasie sprzedać/oddać nieprzeczytaną? To chyba szczyt konsumpcjonizmu. Tak sobie tłumaczę to zjawisko. Oddawanie nieprzeczytanej książki (też tak mam) można porównać do wyrzucania jedzenia. A przecież doświadczenie poprzednich lat uczy, że nie damy rady przeczytać więcej niż .... tu należy wstawić dowolną ilość. Blogowe wyzwania, które polegają na zaplanowaniu tytułów, które przeczytam w danym roku, okazały się dla mnie jeszcze większą porażką, a koniec końców czytanie staje się chwilami męczącym obowiązkiem, źródłem wyrzutów sumienia i dyskomfortu.
Widzę, że usiłujesz sobie poradzić z problemem za pomocą filozofii minimalizmu. A co robisz z poczuciem, że ten lub inny tytuł musisz, no musisz mieć, przeczytać i tak dalej?

Cykl "Kwiat paproci" też mi sprawił dużo przyjemności :)
Użytkownik: ilia 07.01.2018 20:50 napisał(a):
Odpowiedź na: No właśnie, jak to jest, ... | Pani_Wu
To, że pozbyłam się prawie połowy książek i dalej będę zmniejszać swój księgozbiór, nie oznacza, że chcę mieć minimalną ich ilość np. 50 książek. Taką minimalistką i masochistką jeszcze nie jestem :)
Zostały mi książki, które pragnę przeczytać lub mieć na własność. Mam jeszcze dosyć dużo kryminałów, fantastyki, książek "babskich" lub o innej tematyce, które chcę przeczytać, ale niekoniecznie muszę posiadać; więc po lekturze sprzedam je lub porozdaję.

Poczucie, że jakąś książkę muszę mieć - nie zniknęło :) Dalej będę kupować książki, ale już tylko te, które naprawdę bardzo chcę mieć. Wszystkie inne, takie tylko do przeczytania, pożyczę z biblioteki lub od biblionetkowiczów.
Użytkownik: Anna125 07.01.2018 21:00 napisał(a):
Odpowiedź na: To, że pozbyłam się prawi... | ilia
Jestem z Tobą!, też po przeprowadzkach.
A myślałaś może już jak rozwiązać kwestię, kiedy nie wiesz, czy chcesz mieć. Mam z tym kłopot, dlatego pytam
Użytkownik: ilia 07.01.2018 23:01 napisał(a):
Odpowiedź na: Jestem z Tobą!, też po pr... | Anna125
Ja chyba teraz nie mam z tym problemu. Przedtem miałam, bo chciałam mieć "wszystko". Kiedyś kupowałam klasykę i znane powieści uznanych pisarzy, a także dużo literatury popularnej. Kilka lat temu rzuciłam się na promocje i wyprzedaże internetowe, bo szkoda przecież nie kupić za małe pieniądze książki, która może cię akurat zainteresować (ale i nie musi). Jakoś nie pomyślałam, że wszystkie te książki trzeba kiedyś przeczytać. Kupowałam, bo nie mogłam się oprzeć. Chciałam mieć najwięcej książek jak się tylko da!

W końcu przyszło otrzeźwienie:) Złożyło się na to kilka rzeczy. Jedną z nich było poczucie, że jestem przytłoczona tą górą książek, którą nie wiem, czy zdołam przeczytać do końca życia. Później trafiłam na Pożegnanie z nadmiarem: Minimalizm japoński (Sasaki Fumio), który naprawdę mną wstrząsnął. Bo mimo, że interesuję się minimalizmem już jakiś czas, to ilości książek wcale nie miałam zamiaru zmniejszać. Naraz jakieś blokady mi puściły i okazało się, że większości z nich wcale nie muszę mieć.

Pytałaś "jak rozwiązać kwestię, kiedy nie wiesz, czy chcesz mieć". Zadaj sobie pytanie - czy naprawdę ta książka jest mi POTRZEBNA? do czego? czy gdyby przepadła, to kupiłabym ją ponownie, by znowu stała na półce? Wynik może Cię zaskoczyć. Te same pytania można sobie zadać, gdy się chce coś kupić. Potem trzeba odczekać kilka dni i znowu je sobie zadać. Od razu będzie mniej do kupienia :)
Użytkownik: Anna125 08.01.2018 20:07 napisał(a):
Odpowiedź na: Ja chyba teraz nie mam z ... | ilia
Dziękuję Ci za odpowiedź! Doświadczenia osoby, która świadomie kupuje książki, a miała ich bardzo dużo są dla mnie bardzo wartościowe.
Ostatnio staram się nie podążać za natychmiastowym impulsem. Pytania, czy potrzeba i do czego są bardzo dobre lecz niestety w niektórych przypadkach trudno jest na nie odpowiedzieć. O ile łatwo mi na nie odpowiedzieć w przypadku mojego zawodu, tu wiem co kupić, a czego nie, winnych przypadkach, kiedy po prostu chcę się czegoś dowiedzieć, odpowiedź jest bardzo trudna. Natomiast równie trudne jest zniesienie faktu, że może stać latami tylko na półce i się zestarzeje. Spróbuję sprawdzić wariant z biblioteką uniwersytecką.

Zaciekawiła mnie książka, o której piszesz. Tę, chyba muszę kupić. Jeszcze raz przeczytałam Twoją recenzję. Minimalizm do mnie przemawia, ponieważ rzeczy potrafią mnie przytłoczyć. Chociaż nie wyobrażam sobie domu bez książek i zawsze będę miała dużą ich liczbę lecz chciałbym umieć podejmować decyzje, o których piszesz i w odniesieniu do książkę, i innych rzeczy.
Użytkownik: Pani_Wu 07.01.2018 21:46 napisał(a):
Odpowiedź na: To, że pozbyłam się prawi... | ilia
Coraz bardziej przekonuję się do ebooków. Kosztują porównywalnie, a nie ma problemu z oddaniem. Można mieć dowolnie dużą bibliotekę cyfrową, byle dobrze skatalogowaną.
Natomiast bywa, że mam problem z książkami, które chcę mieć. Na ogół po czasie przestaję musieć je mieć. Bywa, że kupuję książkę autora, który mi się spodobał, bo czytałam coś co mnie zachwyciło, a nabytek okazuje się taki sobie. Już sama nie wiem, jak to rozwiązać :(
Użytkownik: Mag.ma 08.01.2018 19:13 napisał(a):
Odpowiedź na: W 2017 udało mi się wresz... | ilia
Dziękuję bardzo za namiary na SkupSzop - mimo, że moja biblioteczka nie jest jakaś wyjątkowo liczna i tak zaplątało mi się parę tytułów, których chętnie się w taki sposób pozbędę (już widzę, że nie wszystkich, ale dobre i to).