Dodany: 30.12.2016 21:09|Autor: ilia

Książkowo-filmowe podsumowanie roku 2016

W 2016 r. przeczytałam 101 książek, czyli tyle samo co w ubiegłym roku. 52 z własnej biblioteczki, 20 z biblioteki miejskiej, 29 pożyczyłam od biblionetkowiczów.

Książki, które najbardziej mi się podobały lub były dla mnie najbardziej interesujące:
LITERATURA GÓRSKA
- Mój pionowy świat czyli 14 x 8000 metrów (Kukuczka Jerzy) (5,5)
- Śnieżna pantera (Matthiessen Peter) (5)
- Wszystko za Everest: Katastrofalny sezon 1996 w relacji naocznego świadka (Krakauer Jon) (5,5)
BIOGRAFIE
- Oriana Fallaci: Portret kobiety (Stefano Cristina de) (5)
OBYCZAJOWA
- Sad (Marciniuk Agnieszka) (5,5)
- Wiedźmy (Uri Helene) (5,5)
- Pomieszkanie (Baxter Greg) (5)
- Małe życie (Yanagihara Hanya) (5,5)
REPORTAŻ
- Bracia z Bronksu (Adrian Luc) (4,5)
- Czarnobylska modlitwa: Kronika przyszłości (Aleksijewicz Swietłana) (6)
- Nie mam keine buty: O ludziach między Odrą i Wisłą (Hirsch Helga) (5,5)
KRYMINAŁ
- Zbrodnia w szkarłacie (Kwiatkowska Katarzyna (ur. 1976)) (5,5)
- Twardy zawodnik (Stelar Marek (właśc. Biernawski Maciej)) (5)
- Wiatr (Ciszewski Marcin) (5)
- Zmowa milczenia (Pisarzewska Katarzyna) (5)
- Podpalacz (Chmielarz Wojciech) (5)
- Łaska (Kańtoch Anna) (5)
- Mgła (Malanowska Kaja) (5)
- Jedwabnik (Rowling Joanne (pseud. Rowling J. K., Skamander Newt, Whisp Kennilworthy, Galbraith Robert)) (5)
- Sherlockista: Fascynująca historia poszukiwań dziennika Arthura Conan Doyle'a (Moore Graham) (5)
HORROR W KATOWICACH
- Ciemność płonie (Ćwiek Jakub) (5)
JEDZENIE
- Cukier - cichy zabójca: Jak pozbyć się uzależnienia od największej trucizny naszych czasów (Jacoby Richard, Baldelomar Raquel) (5)
- Kto nam podkłada świnię?: Wszystko co chcielibyście wiedzieć o jedzeniu z supermarketów i ekożywności, ale nikt wam tego nie powie (Pollmer Udo, Fock Andrea, Niehaus Monika, Muth Jutta) (5)
MINIMALIZM
- Minimalizm daje radość (Jay Francine) (5,5) - moja recenzja Minimalizm naprawdę daje radość?
- Slow fashion: Modowa rewolucja: Kupuj mniej, wyglądaj lepiej (Glogaza Joanna) (4,5)
- Mniej: Intymny portret zakupowy Polaków (Sapała Marta) (5,5)
ANTYPORADNIK
- Ch...owa Pani Domu (Kostyszyn Magdalena) (5)
TEORIE SPISKOWE
- Ludzka raso, powstań z kolan: Tropienie lwa (Icke David) (4,5)
--------------------------------

ODKRYCIE ROKU
Aneta Jadowska i jej cykl fantasy o policjantce/wiedźmie Dorze Wilk - 6 tomów, każdy oceniłam na 5,5 Dora Wilk
Tom 1 - Złodziej dusz (Jadowska Aneta)

KSIĄŻKI ROKU
- Czarnobylska modlitwa: Kronika przyszłości (Aleksijewicz Swietłana) (6)
- Małe życie (Yanagihara Hanya) (5,5)
Obie te książki są wstrząsające, poruszające do głębi, nie do zapomnienia.

ROZCZAROWANIE ROKU
- Uprawa roślin południowych metodą Miczurina (Murek Weronika) (2)
Niektórych książka zachwyca, zwłaszcza krytyków literackich, mnie znudziła, była o niczym, chyba stworzona aby pokazać, że się umie pisać, taka sztuka dla sztuki.

W 2016 kupiłam 100 książek (w zeszłym 118), większość w "Znaku" (60). Najwięcej książek nabyłam w kwietniu (19), czerwcu (16), wrześniu (14). Najmniej w październiku (0), listopadzie (3), styczniu (4), lutym (4). Więcej na ten temat w Książki, które kupiłam w 2016 r.

Podarowałam:
- 27 książek w ramach akcji Biblionetkołaj
- kilka biblionetkowiczom
- 16 rodzinie
- 1 bibliotece miejskiej
W ubiegłym roku podarowałam bibliotece 30 książek, niektórych z nich nie miała żadna z ponad 30 filii MBP. Gdy po paru miesiącach chciałam zobaczyć (poprzez internetowy biblioteczny katalog OPAC), gdzie poszły te książki, których biblioteka nie miała, a które dostała ode mnie (w bardzo dobrym stanie), to okazało się, że nigdzie ich nie ma. Tak się zniechęciłam, że w tym roku oddałam do biblioteki tylko jedną książkę.
--------------------------------

Obejrzałam 160 filmów i 31 seriali. Najbardziej podobały mi się (w kolejności oglądania):

FILMY
- Transporter - http://www.filmweb.pl/Transporter
- Transporter 2 - http://www.filmweb.pl/2.Transporter
- Siedem lat w Tybecie - http://www.filmweb.pl/film/Siedem+lat+w+Tybecie-1997-168
- Adwokat - http://www.filmweb.pl/film/Adwokat-2013-646045
- Grawitacja - http://www.filmweb.pl/film/Grawitacja-2013-564230
- Sierpień w hrabstwie Osage - http://www.filmweb.pl/film/Sierpie%C5%84+w+hrabstw​ie+Osage-2013-600590
- Atlas chmur - http://www.filmweb.pl/film/Atlas+chmur-2012-580801
- Twój na zawsze - http://www.filmweb.pl/film/Tw%C3%B3j+na+zawsze-2010-520790
- Pociąg - http://www.filmweb.pl/film/Poci%C4%85g-1959-8718
- Rozważna i romantyczna - http://www.filmweb.pl/film/Rozwa%C5%BCna+i+romanty​czna-1995-166
- Bez przebaczenia - http://www.filmweb.pl/Bez.Przebaczenia
- Droga - http://www.filmweb.pl/film/Droga-2009-419050
- Centurion - http://www.filmweb.pl/film/Centurion-2010-504239
- Wesołych Świąt, pułkowniku Lawrence - http://www.filmweb.pl/film/Weso%C5%82ych+%C5%9Bwi%​C4%85t%2C+pu%C5%82kowniku+Lawrence-1983-30642
- Kto się boi Virginii Woolf? - http://www.filmweb.pl/film/Kto+si%C4%99+boi+Virgin​ii+Woolf-1966-12228
- Mamma Mia! - http://www.filmweb.pl/film/Mamma+Mia-2008-375547
- Matrix - http://www.filmweb.pl/Matrix
- Matrix Reaktywacja - http://www.filmweb.pl/Matrix.Reaktywacja
- Żandarm z Saint-Tropez - http://www.filmweb.pl/film/%C5%BBandarm+z+St.+Trop​ez-1964-30768
- Żandarm się żeni - http://www.filmweb.pl/film/%C5%BBandarm+si%C4%99+%​C5%BCeni-1968-30781
- Żelazna Dama - http://www.filmweb.pl/film/%C5%BBelazna+Dama-2011-584251
- Ścieżki - http://www.filmweb.pl/film/%C5%9Acie%C5%BCki-2013-657658
- Siekierezada - http://www.filmweb.pl/film/Siekierezada-1985-9526
- Człowiek z marmuru - http://www.filmweb.pl/film/Cz%C5%82owiek+z+marmuru​-1976-1123
- Bogowie - http://www.filmweb.pl/film/Bogowie-2014-694378

SERIALE
- Sherlock 1,2,3 (Filmbox) - http://www.filmweb.pl/serial/Sherlock-2010-528992
- Endeavour 3 (Ale Kino+) - http://www.filmweb.pl/serial/Endeavour-2013-639780
- Druga szansa 1,2 (TVN) - http://www.filmweb.pl/serial/Druga+szansa-2016-756850
- O mnie się nie martw 4,5 (TVP2) - http://www.filmweb.pl/serial/O+mnie+si%C4%99+nie+m​artw-2014-720696
- Homeland 5 (FOX) - http://www.filmweb.pl/serial/Homeland-2011-595358
- Wybrani 3 (Person of Interest) (TVN) - http://www.filmweb.pl/serial/Impersonalni-2011-618075
- Luther 4 (Stopklatka TV) - http://www.filmweb.pl/serial/Luther-2010-548378
- Drugie życie (FOX) - http://www.filmweb.pl/serial/Drugie+%C5%BCycie-2016-742522
- W pułapce (Ale Kino+) - http://www.filmweb.pl/serial/W+pu%C5%82apce-2015-753852
- Sposób na morderstwo 2,3 (AXN) - http://www.filmweb.pl/serial/Spos%C3%B3b+na+morder​stwo-2014-710594
- Nasze matki, nasi ojcowie (Stopklatka TV) - http://www.filmweb.pl/serial/Nasze+matki%2C+nasi+o​jcowie-2013-625585
- Przystanek Bieszczady (Discovery Channel)- dokumentalny
- Doktor Thorne (Ale Kino+) - http://www.filmweb.pl/serial/Doktor+Thorne-2016-752897

Więcej w czytatce Filmy, które oglądam - 2016 r.
-------------------------------

Książkowo-filmowe podsumowanie roku 2013