Dodany: 29.12.2023 22:52|Autor: ilia

Czytatnik: Life is brutal and full of zasadzkas ...

Książkowo-filmowe podsumowanie roku 2023

KSIĄŻKA ROKU
Chłopki: Opowieść o naszych babkach (Kuciel-Frydryszak Joanna).
I nie dlatego, że jest w niej historia mojej babci (skrócona). Ponieważ interesuję się rodzinnymi historiami znałam dzieje mojej wspaniałej babci. Miała bardzo ciekawe życie, ale bardzo ciężkie, jak to kiedyś kobiety na wsi. Gdy przeczytałam książkę, stwierdziłam, że w porównaniu z innymi kobietami, których losy opisała pani Kuciel-Frydryszak życie mojej babci nie było jeszcze takie złe. Starsze osoby pamiętają jak się żyło kiedyś na wsi, młode pokolenia nie mają o tym żadnego pojęcia. Warto by ludzie poznali życie tych kobiet, tak podobne do losów ich babek i prababek.
Książka cieszy się dużym zainteresowaniem. W Polsce bestsellerem staje się książka o nakładzie powyżej 10 tysięcy, a "Chłopki" osiągnęły już nakład 230 tysięcy. Ma dobre recenzje. W dwumiesięczniku "Książki" znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu "10 książek roku 2023". Może dostanie nagrodę "Nike"? Czego jej z całego serca życzę.
W Biblionetce "Chłopki" w zabawie "Czytamy i polecamy!" - wrzesień 2023 (moje polecenie) znalazły się na pierwszym miejscu Czytamy i polecamy! | Wrzesień: "Chłopki. Opowieść o naszych babkach"

ODKRYCIE ROKU
Austriacka pisarka, trochę zapomniana - Marlen Haushofer (1920-1970). Jej książka Ściana (Haushofer Marlen) zrobiła na mnie duże wrażenie. Przeczytałam ją pod wpływem bardzo ciekawej recenzji Que_Sabe Tej jesieni pojawiła się biała wrona. Oprócz "Ściany", którą kupiłam (niedawno została wznowiona) przeczytałam jeszcze dwie jej książki.

WYRÓŻNIENIE ROKU
1. Światło ukryte w mroku (Cameron Sharon). O książce dowiedziałam się z zabawy Czytamy i polecamy! Nowy konkurs w BiblioNETce, gdzie rekomendowała ją yyc_wanda. Posłużę się tutaj słowami yyc_wandy: "Ta powieść, oparta na autentycznych wydarzeniach, jest dowodem na to, że życie układa bardziej nieprawdopodobne scenariusze, niż ludzka wyobraźnia. Opowieść o Stefanii Podgórskiej, która podczas niemieckiej okupacji Przemyśla ukrywała na poddaszu swego prymitywnego mieszkania trzynaścioro Żydów, wydaje się być zaprzeczeniem wszelkiej logiki i oceny szans na przetrwanie. Trudno zliczyć ile razy Stefania znalazła się w krytycznej sytuacji, z której, wydawało się, nie ma już wyjścia, a jednak uchodziła z niej cało, jakby Opatrzność nad nią czuwała. Zadziwia odwaga i determinacja tej młodziutkiej dziewczyny, która zdana wyłącznie na siebie, musiała podejmować decyzje zagrażające nie tylko jej życiu, ale też pozostającej pod jej opieką 6-letniej siostrze. Trudno sobie wyobrazić koszmar, jakim było życie w ciągłym strachu, praca ponad siły i chroniczny brak żywności. Choć ten opis brzmi ponuro i depresyjnie, powieść taka nie jest".

2. Belcanto (Patchett Ann). Przeczytałam dopiero dwie książki Ann Patchett, dwie sobie kupiłam i zamierzam dalej poznawać jej twórczość, gdyż bardzo odpowiada mi jej sposób pisania i tematyka książek. "Belcanto" poleciłam i bilionetkowicze uznali ją za numer jeden w grudniu - "Belcanto" książką na grudzień!

INNE KSIĄŻKI NAJCIEKAWSZE DLA MNIE
Młodzieżowe
1. Jeszcze będziemy szczęśliwi (Galiano Enrico) (6) moja recenzja Wenn ein Glückliches fällt [1]
2. Dziewczynka, która wypiła księżyc (Barnhill Kelly) (5,5)
3. Wilczerka (Rundell Katherine) (5)
4. Eleonora i Park (Rowell Rainbow) (6)
5-7. cykl "Podpalacze książek"
Mój brat strażnik (Carteron Marine) (5,5)
Moja siostra wojowniczka (Carteron Marine) (5,5)
Wszyscy jesteśmy krzewicielami (Carteron Marine) (5)
O wilkach
8. Wilki (Wajrak Adam) (5)
9. Gawędy o wilkach i innych zwierzętach (Kostrzyński Marcin) (5,5)
10. Żyjący z wilkami (Ellis Shaun, Junor Penny) (6)
11. Wilk zwany Romeo (Jans Nick) (5)
12.Srebrna wilczyca (Borchardt Alice) (5,5)
Zagraniczne
13. Andromeda (Bohman Therese) (6)
14. O bohaterach i grobach (Sábato Ernesto) (6)
15. Drobny szczegół (Shibli Adania) (5) numer 6 na liście "10 książek roku 2023" magazynu "Książki"
16. Cztery kobiety (Heyse Paul Johann Ludvig von (Heyse Paweł)) (5) staroć noblisty z 1910 r. ale mi się podobała
17. Introwertyzm to zaleta czyli Jak prosperować w ekstrawertycznym świecie (Laney Marti Olsen) (4) moja czytatka Introwertycy a ekstrawertycy
Polskie
18. Król (Twardoch Szczepan) (5,5)
19. Nie boję się bezsennych nocy... (Hen Józef (właśc. Cukier Józef Henryk)) (5,5)
20. Twarz pokerzysty (Hen Józef (właśc. Cukier Józef Henryk)) (5)
21. Powróćmy do rozmowy…: 12 spotkań z Warszawą w tle (antologia; Pycka Anna Małgorzata, Sierpińska Krystyna, Kowalczykowa Alina i inni) (5)
22. Krótko i szczęśliwie: Historie późnych miłości (Romaniuk Agata [dziennikarka]) (5,5)

W 2023 r. przeczytałam 115 książek, w ubiegłym roku 86. Z domowej biblioteczki 63, z biblioteki miejskiej 40, od biblionetkowiczów 12.

Tematyka:
3 - popularnonaukowa
3 - podróżnicza, przygodowa
2 - romans
2 - hobby

Język oryginału: polski 51, angielski 26, niemiecki 12, francuski 9, szwedzki 4, rosyjski 3, włoski 2, hiszpański 2, czeski 1, bułgarski 1, rumuński 1, hebrajski 1, arabski 1, japoński 1.

Na koniec roku 2023 w domowej biblioteczce mam 1073 książki (w tamtym roku 1051), w tym 455 nieprzeczytane!

Kupiłam 79 książek (w tym jeden tytuł w 5 egz.), w ubiegłym roku 37. Dostałam 20 książek, w 2022 r. - 19.
Kupowałam w: Bonito 23, biblioteka miejska 16, Znak 13, Dedalus 8, sklepy 8, Tania Książka 4, Gandalf 3, internet 4.
Więcej w Książki, które kupiłam w 2023 r.

Przygotowałam i poprowadziłam jeden konkurs
WILKI W LITERATURZE - konkurs nr 270 - wrzesień
Rozwiązanie konkursu nr 270: WILKI w LITERATURZE

Wzięłam udział w dwóch konkursach:
1. KAWA, HERBATA (I NIE TYLKO ONE) W LITERATURZE - konkurs nr 271 - październik, prowadziła Emberiza citrinella
Rozwiązanie konkursu nr 271 pt. "Kawa, herbata (i nie tylko one) w literaturze" - rozwiązałam wszystko
2. GRUDNIOWE IMPRESJE W LITERATURZE - konkurs nr 273 - grudzień, prowadził Paweł Wolniewicz
Rozwiązanie konkursu nr 273 - GRUDNIOWE IMPRESJE W LITERATURZE - rozwiązałam wszystko

W 2023 roku obejrzałam 40 filmów i 9 seriali. Najbardziej podobały mi się:
Seriale
Babilon Berlin - 3 sezony
Czysta krew - 7 sezonów
Detektyw - 3 sezony
The Last of Us - 1 sezon

Filmy
- Bohemian Rhapsody - 2018, muzyczna biografia Freddiego Mercury i zespołu Queen
- Przygoda - 1960, reż. Michelangelo Antonioni
- Fantastyczny pan Lis - 2009, animowany, reż. Wes Anderson
- Oficer i szpieg - 2019, biograficzny dramat historyczno-polityczny, o tzw. aferze Dreyfusa, reż. Roman Polański
- Tajemnice Los Angeles - 1997, kryminalny, reż. Curtis Hanson
- Wesele - 2021, dramat, reż. Wojciech Smarzowski
- Warszawa - 2003, dramat obyczajowy, reż. Dariusz Gajewski
- Godziny - 2002 - na podst. książki "Godziny" Michaela Cunninghama
- Listy do M. 4 - 2020, komedia bożonarodzeniowa

Więcej w Filmy, które oglądam - 2023 r.

Poprzednie podsumowania:
Książkowo-filmowe podsumowanie roku 2013