Dodany: 05.01.2020 00:25|Autor: ilia

Czytatnik: Life is brutal and full of zasadzkas ...

Rok 2019 - podsumowanie mojej książkowej diety

"Pożeranie książek podstawą skutecznej diety". Zapewniam, że jest to najprzyjemniejsza dieta świata :) W ubiegłym roku przeczytałam 105 książek (w 2018 - 114). Najwięcej własnych - 65, ze spotkań biblionetkowych 21, z biblioteki 19.

Książką roku jest dla mnie bezapelacyjnie Lód (Dukaj Jacek) (ocena 6), którą jestem zachwycona, a o mały włos bym jej nigdy nie przeczytała (choć miałam w schowku), gdyż jest to wielkie tomisko, a nie lubię czytać tak ogromnych ksiąg. Ale dzięki Miłośniczce - dziękuję Ci bardzo - która przywiozła ją dla mnie na Zjazd Biblionetkowy, byłam niejako do tego zmuszona.

Zacytuję tu samą siebie z Książkowych wspomnień listopada : "Książka ta to historia alternatywna, lata dwudzieste XX wieku, akcja zawiązuje się w Warszawie, a dzieje w pociągu - Ekspresie Transsyberyjskim na trasie Moskwa-Irkuck oraz na Syberii. Oprócz wymyślonych bohaterów występują znane postacie historyczne. Powieść poprzetykana jest licznymi przemyśleniami i rozmowami na temat: historii, filozofii, polityki, religii, życia, śmierci, losu człowieka, wpływu człowieka na Historię, Historii na człowieka i... jest tego jeszcze dużo więcej".
---------------------------------------------------

Oprócz "Lodu" chcę wyróżnić też cykl składający się z 9 tomów Transerfing rzeczywistości rosyjskiego pisarza, byłego fizyka kwantowego Vadima Zelanda. Całość oceniam na 5,5. Książki Zelanda mówią o zmianie postrzegania świata i sposobie kierowania swoją rzeczywistością, gdzie poprzez zmianę sposobu myślenia cele same się urzeczywistniają.

I nie jest to tylko teoria wyssana z palca, gdyż nie znając teorii Transerfingu różne rzeczy "nie z tej ziemi" ale z ducha Transerfingu wydarzały się już dawno w moim życiu. Najbardziej ogólnie, skrótowo mówiąc - zasada jest taka: jeśli czegoś chcesz, pragniesz, dążysz do jakiegoś celu, może ci się to zmaterializować w mgnieniu oka lub kiedyś w dalszej przyszłości, ale... gdy naciskasz bardzo, tak bardzo chcesz, nie wyobrażasz sobie, że tego nie będziesz miał lub nie osiągniesz zaplanowanego celu - to tego nie otrzymasz, choćbyś nie wiadomo jak bardzo dążył, starał się, zabiegał, pracował, marzył. Lecz jeśli dążysz do czegoś lub marzysz o czymś bez nacisku (uda się to super, nie uda to trudno) to najczęściej świat ci to da, czasem nawet od razu. Więc trzeba uważać czego się pragnie i o czym się myśli, bo niestety negatywne, obsesyjne, bojaźliwe myśli także mają łatwość materializowania się.
tom 1 - Przestrzeń wariantów (Zeland Vadim (Zeland Wadim))
---------------------------------------------------
Z pozostałych książek największe wrażenie zrobiły na mnie:
Literatura zagraniczna
- Taki piękny dzień (Mazzucco Melania) (5,5) włoska
- Elegancja jeża (Barbery Muriel) (5) francuska
- Niewidzialni (Jacobsen Roy) (5,5) norweska
- Cuda za rogiem (Higashino Keigo) (5) japońska
- Krąg (Eggers Dave) (5,5) amerykańska
Literatura polska
- Niebko (Helbig Brygida (Helbig Brigitta, Helbig-Mischewski Brygida)) (5,5)
- Sońka (Karpowicz Ignacy) (5)
Fantastyka
- Wielki marsz (King Stephen (pseud. Bachman Richard, Evans Beryl)) (5)
- Ballada Lili K (Callet Blandine Le) (5)
- www.1939.com.pl (Ciszewski Marcin) (5)
Wyprawy polarne
- W królestwie lodu: Tragiczna wyprawa polarna USS "Jeannette" (Sides Hampton) (5,5)
Sensacja
- Harib (Raczyński Zdzisław A. (Raczyński Zdzisław Aleksander)) (5)
Kryminał
- Kobieta bez twarzy (Fryczkowska Anna) (5)
- Trzynasty dzień tygodnia (Ćwirlej Ryszard) (5)
Zdrowie/jedzenie
- Piekielnie twarda sztuka: Ćwiczenia i dieta dla zuchwałych (Abbott Christmas, Greenwood-Robinson Maggie) (4)
- Sekrety surowej diety: Witarianizm na co dzień (Patenaude Frédéric) (5)
Gniot roku
- Błękitna prawda (Deida David) (2)
Z tych 105 książek

2 - publicystyka/eseje
2 - romans
1 - młodzieżowa
---------------------------------------------------
Od kilku lat na przełomie roku liczę posiadane książki. W 2017 r. miałam ich ok. 2 tysięcy, ale zgodnie z wyznawanym przeze mnie minimalizmem zredukowałam ich ilość na koniec roku do 1113. I mimo, że dalej chciałam zmniejszać ilość posiadanych książek, okazało się, że na koniec 2018 r. jest ich 1137, a obecnie na początku 2020 roku 1175. Czyli mimo iż dalej sprzedaję i rozdaję książki, to jednak więcej kupuję i dostaję, więc w sumie ich przybywa.

W 2019 kupiłam 110 książek, 13 dostałam w prezencie, kilkanaście starszych książek dostałam od rodziny (w 2018 odpowiednio 76 i 21). Kupowałam jak nigdy dotąd, w bardzo wielu księgarniach.
37 - Aros
4 - Matras
3 - Sonia Draga
3 - inne
1 - Empik stacjonarny

Więcej w czytatce Książki, które kupiłam w 2019 r.
Zorganizowałam konkurs biblionetkowy
ZIMNO W LITERATURZE - konkurs nr 231 - październik
Rozwiązanie konkursu nr 231 - ZIMNO w LITERATURZE

Wzięłam udział w dwóch konkursach (odgadłam wszystko)
POLICJANCI w LITERATURZE - KONKURS nr 224 - styczeń, prowadziła carly
Rozwiązanie konkursu nr 224: POLICJANCI W LITERATURZE