Dodany: 12.02.2023 17:28|Autor: ilia

Czytatnik: Life is brutal and full of zasadzkas ...

Filmy, które oglądam - 2023 r.

Na początek małe podsumowanie lat 2013-2022. W tym czasie obejrzałam 777 filmów i około 150 seriali. Do czasu pozbycia się telewizora w 2017 r. oglądałam je w TV, później na komputerze z DVD, teraz też na laptopie, ale głównie z internetowego HBO Max.

Seriale - najbardziej podobały mi się:
Homeland, Luther, Demony da Vinci, Borgen (Rząd), Endeavour, Person of Interest (Wybrani), Rodzina Borgiów, Fortitude, Transporter, Wataha, Vera, Sherlock, Most nad Sundem, Gra o tron, Blindspot: Mapa zbrodni, Sposób na morderstwo, Nasze matki, nasi ojcowie; Duma i uprzedzenie, FlashForward: Przebłysk jutra, Westworld, Kompania braci, Wersal - Prawo krwi, Olive Kitteridge, Tokyo Vice, Babilon Berlin, Nierealne.

Filmy:
* 2013 r. - obejrzałam 137 filmów. Najlepsze według mnie to: Wszystko za życie, Gran Torino, The Hurt Locker: W pułapce wojny, Incepcja, Melancholia, Jabłka Adama, Wiosna, lato, jesień, zima... i wiosna.
* 2014 r. - 149 filmów. Sugar Man, Ran, Paciorki jednego różańca, Nakarmić kruki, JFK.
* 2015 r. - 121 filmów. Jesteś bogiem, Joanna, Służące, Poradnik pozytywnego myślenia, Róża, Ida, Piąta władza.
* 2016 r. - 160 filmów. Sierpień w hrabstwie Osage, Transporter 1, 2; Bogowie, Droga, Kto się boi Virginii Woolf?, Mamma Mia!, Matrix 1, Pociąg, Rozważna i romantyczna, Baza ludzi umarłych, Żandarm z St. Tropez.
* 2017 r. - 85 filmów. Interstellar, Lampart, Goście, goście; Wielka włóczęga, Efekt motyla, The Commitments, Karbala, Przygoda na Antarktydzie, Billy Elliot.
* 2018 r. - 11 filmów. Hotel Marigold, Drugi hotel Marigold.
* 2019 r. - 11 filmów. Ukryte działania, Dogma.
* 2020 r. - 42 filmy. Blade Runner (Łowca androidów), Zimna wojna, Blade Runner 2049, Nowy początek, Śniadanie u Tiffany'ego.
* 2021 r. - 24 filmy. Lejdis, Trzy billboardy za Ebbing, Missouri; Snajper, Green Book, Narodziny gwiazdy.
* 2022 r. - 37 filmów. Tenet, Boże Ciało, Dzień w którym zatrzymała się Ziemia, Niezwyciężona (o Joannie Jędrzejczyk), Wszyscy wiedzą, Dom Gucci.

STYCZEŃ 2023 r.
----------------------
1. WIEDŹMIN (Netflix) - 2019, serial fantasy, obejrzane 4 odcinki, wyst. Henry Cavill (4,5/6) na podst. cyklu Andrzeja Sapkowskiego Wiedźmin: Saga o wiedźminie

2. CZŁOWIEK ZE STALI - 2013, film SF (o Supermanie), reż. Zack Snyder, wyst. Henry Cavill, Amy Adams, Diane Lane, Kevin Costner, Russell Crowe, Michael Shannon (4/6)

3. LIGA SPRAWIEDLIWOŚCI - 2017, SF, reż. Zack Snyder, wyst. Ben Affleck, Gal Gadot, Henry Cavill, Amy Adams, Diane Lane, Jason Momoa, Jeremy Irons (3/6)

4. MORDERSTWO W ORIENT EXPRESSIE - 2017, kryminalny, reż. Kenneth Branagh, wyst. Kenneth Branagh, Michelle Pfeiffer, Judi Dench, Johnny Depp, Derek Jacobi (4/6) na podst. Morderstwo w Orient Expresie (Christie Agatha (pseud. Westmacott Mary))

5. MORZE DRZEW - 2015, dramat, reż. Gus Van Sant, wyst. Matthew McConaughey, Ken Watanabe, Naomi Watts (5/6)

6. WSZYSTKO O MOJEJ MATCE - 1999, dramat, reż. Pedro Almodóvar, wyst. Cecilia Roth, Marisa Paredes, Antonia San Juan, Penélope Cruz (5/6)

7. ZAGINIONE MIASTO - 2022, komedia przygodowa, wyst. Sandra Bullock, Channing Tatum, Brad Pitt (2/6) nudny gniot

8. FLIC STORY - 1975, kryminał, reż. Jacques Deray, wyst. Alain Delon, Jean-Louis Trintignant (4/6) powtórka po latach

9. RESPEKT - KRÓLOWA SOUL - 2021, biograficzny (Aretha Franklin), wyst. Jennifer Hudson, Forest Whitaker (4/6)

10. NA WODACH PÓŁNOCY - 2021, serial dramat przygodowy, 5 odc. wyst. Jack O'Connell, Colin Farrell, Roland Møller, Peter Mullan (5,5/6), na podst. książki Na Wodach Północy (McGuire Ian), dosyć wstrząsający, Colin Farrell to bardzo dobry aktor

LUTY
-------------
11. C'MON C'MON - 2021, obyczajowy, reż. Mike Mills, wyst. Joaquin Phoenix, Gaby Hoffmann (3,5/6)

12. DETEKTYW 1 - 2014, serial dramat kryminalny, 8 odc., twórca Pizzolatto Nic, wyst. Matthew McConaughey, Woody Harrelson, Michelle Monaghan (5,5/6) Rewelacyjny Matthew McConaughey. Kiedyś grał głupawych przystojniaków, ale gdy zmienił rodzaj filmów w jakich gra, pokazał na co go stać.

13. THE LAST OF US 1 - 2023, serial dramat SF postapokalipsa, 9 odc. wyst. Pedro Pascal, Bella Ramsey (5/6)

14. MISTRZ - 2020, dramat biograficzny (o bokserze Tadeuszu Pietrzykowskim w Auschwitz), wyst. Piotr Głowacki, Grzegorz Małecki (4,5/6)

15. O PÓŁNOCY W PARYŻU (DVD) - 2011, reż. Woody Allen, wyst. Owen Wilson, Rachel McAdams, Marion Cotillard, Kathy Bates, Léa Seydoux (4,5/6) powtórka

16. DETEKTYW 2 - 2015, serial dramat kryminalny, 8 odc. wyst. Colin Farrell, Vince Vaughn, Rachel McAdams, Taylor Kitsch, Kelly Reilly (5/6)

17. DETEKTYW 3 - 2019, 8 odc. wyst. Mahershala Ali, Stephen Dorff, Carmen Ejogo (5/6)

18. STEP UP - 2006, muzyczno-taneczny, wyst. Channing Tatum, Jenna Dewan (4/6) powtórka

19. STEP UP 2 - 2008, muzyczno-taneczny, wyst. Briana Evigan, Robert Hoffman (4,5/6) powtórka

MARZEC
---------------
20. WYŚCIG O ŻYCIE (DVD) - 2019, dramat, wyst. Brian Presley, Treat Williams (2/6)

21. WSZYSCY LUDZIE PREZYDENTA (DVD) - 1976, polityczny, o aferze Watergate, reż. Alan J. Pakula, wyst. Robert Redford, Dustin Hoffman, Jason Robards, Jack Warden, Martin Balsam (5/6) powtórka, na podst. Wszyscy ludzie prezydenta (Bernstein Carl, Woodward Bob)

22. CZYSTA KREW 1 - 2008, serial, dramat/komedia o ludziach i wampirach oraz zmiennokształtnych i innych, 12 odc. wyst. Anna Paquin, Stephen Moyer, Alexander Skarsgård, Kristin Bauer van Straten, Rutina Wesley, Deborah Ann Woll, Nelsan Ellis, Sam Trammell, Joe Manganiello, Ryan Kwanten (5/6), na podst. Martwy aż do zmroku (Harris Charlaine) i dalszych książek z cyklu Sookie Stackhouse

23. CZYSTA KREW 2 - 2009, serial, 12 odc. (5/6)
24. CZYSTA KREW 3 - 2010, serial, 12 odc. (5/6)
25. CZYSTA KREW 4 - 2011, serial, 12 odc. (5/6)
26. CZYSTA KREW 5 - 2012, serial, 12 odc. (4/6)
27. CZYSTA KREW 6 - 2013, serial, 10 odc. (5/6)
28. CZYSTA KREW 7 - 2014, serial, 10 odc. (5/6)
moja czytatka o serialu Kilka słów o „Czystej krwi”

KWIECIEŃ
------------------
29. WSZYSTKO WSZĘDZIE NARAZ (DVD) - 2022, SF akcja/komedia, wyst. Michelle Yeoh, film dostał 7 Oscarów (2/6) Mimo iż lubię filmy SF i filmy akcji, to tutaj to takie pomieszanie z poplątaniem, niby komedia, która nie śmieszy, ogólnie nuuuda, ale widocznie teraz jest taki trend w kinie, że im coś głupszego, tym bardziej się podoba i jeszcze dostaje Oscary.

30. AD ASTRA - 2019, SF kosmiczna, wyst. Brad Pitt, Tommy Lee Jones (3/6)

31. SEKRETNE ŻYCIE DRZEW - 2020, dokumentalny (4/6) na podst. Sekretne życie drzew (Wohlleben Peter)

32. MAŁA DOBOSZKA - 2018, serial sensacyjno-polityczny, 8 odc. wyst. Florence Pugh, Alexander Skarsgård, Michael Shannon (4,5/6) na podst. Mała doboszka (Le Carré John (właśc. Cornwell David))

33. NIE MARTW SIĘ KOCHANIE - 2022, thriller, wyst. Florence Pugh, Harry Styles, Chris Pine (4/6)

34. MAŁE KOBIETKI (TV) - 2019, melodramat, wyst. Saoirse Ronan, Emma Watson, Florence Pugh, Laura Dern, Timothée Chalamet (4/6) na podst. Małe kobietki (Alcott Louisa May)

35. BOHEMIAN RHAPSODY - 2018, muzyczna biografia Freddiego Mercury i zespołu Queen, reż. Bryan Singer, wyst. Rami Malek (5,5/6)

CZERWIEC
----------------
36. KTOŚ, GDZIEŚ 2 - 2023, serial obyczajowo-komediowy, 7 odc. wyst. Bridget Everett (5/6)

WRZESIEŃ
----------------
37. POZNAJMY SIĘ JESZCZE RAZ (La belle époque) - 2019, francuski, dramat obyczajowy, wyst. Daniel Auteuil, Fanny Ardant, Guillaume Canet, Doria Tillier (5/6)

38. KINGS POINT - 2012, dokumentalny o starych ludziach na Florydzie (4/6)

39. OSTATNIA FALA - 1977, australijski, dramat, Aborygeni, reż. Peter Weir, wyst. Richard Chamberlain (4,5/6) powtórka po latach, kiedyś bardziej mi się podobał

40. PRZYGODA - 1960, włoski, reż. Michelangelo Antonioni, wyst. Monica Vitti, Gabriele Ferzetti, Lea Massari (5/6) powtórka po latach. Film czarno-biały, nostalgiczne lata sześćdziesiąte, piękne kobiety, wspaniała moda - sukienki, a zwłaszcza buty, fryzury, makijaż. Morze, skały, zagadka, zdrada, miłość...

41. CZERWONA PUSTYNIA - 1964, włoski, dramat psychologiczny, reż. Michelangelo Antonioni, wyst. Monica Vitti, Richard Harris , ocena 3/6 - ale tylko ze względu na Monikę Vitti. Ten film to podobno arcydzieło, ale mnie zostawił zupełnie obojętną na cierpienia bohaterki, był dla mnie nudnym filmem. Widziałam go będąc nastolatką, nie podobał mi się i po latach mam takie samo odczucie.

42. BÓL I BLASK - 2019, hiszpański, dramat, reż. Pedro Almodóvar, wyst. Antonio Banderas, Penélope Cruz, Asier Etxeandia (5/6), bardzo dobra, jeśli nie najlepsza rola Antonio Bandaresa

43. ASSASSIN'S CREED - 2016, przygodowy na podst. gier komputerowych, wyst. Michael Fassbender, Marion Cotillard, Jeremy Irons (4/6)

44. WDOWY - 2018, dramat kryminalny, reż. Steve McQueen, wyst. Viola Davis, Michelle Rodriguez, Elizabeth Debicki, Colin Farrell, Liam Neeson, Robert Duvall (4/6) na podst. Wdowy (La Plante Lynda)

45. FANTASTYCZNY PAN LIS - 2009, USA, animowany, reż. Wes Anderson, głosy podłożyli George Clooney, Meryl Streep, Bill Murray i inni (6/6) na podst. Wspaniały pan Lis (Dahl Roald) Fantastyczny film, animacja jak za dawnych czasów, niekomputerowa. Film raczej nie dla dzieci, a dla koneserów kina. Jestem zachwycona.

46. KOLACJA Z PRZYJACIÓŁMI - 2001, USA, dramat obyczajowy, reż. Norman Jewison, wyst. Andie MacDowell, Dennis Quaid, Toni Collette, Greg Kinnear (4/6)

47. OFICER I SZPIEG (J’accuse) - 2019, francuski, biograficzny dramat historyczno-polityczny, o tzw. aferze Dreyfusa, reż. Roman Polański, wyst. Jean Dujardin, Louis Garrel, Emmanuelle Seigner, Vincent Perez (5,5/6) na podst. Oficer i szpieg (Harris Robert)

48. MATKI RÓWNOLEGŁE - 2021, hiszpański, dramat, reż. Pedro Almodóvar, wyst. Penélope Cruz, Milena Smit, Aitana Sánchez-Gijón (5/6)

49. FRINGE: NA GRANICY ŚWIATÓW 1 - 2008, serial SF, obejrzane 2 odc. (3/6) nie mam ochoty oglądać dalej

50. BABILON BERLIN 2 - 2017, serial niemiecki, dramat kryminalno-polityczny, Berlin lata dwudzieste i trzydzieste XX w., 8 odc. wyst. Volker Bruch, Liv Lisa Fries, Peter Kurth, Leonie Benesch, Fritzi Haberlandt, Hannah Herzsprung, Benno Fürmann, Christian Friedel (6/6) na podst. Śliska sprawa (Kutscher Volker) (t. 1) będącej na liście 100 niemiecko-języcznych książek z XX i XXI wieku, które warto przeczytać według Deutsche Welle oraz dalszych książek z cyklu "Komisarz Gereon Rath" nie przetłumaczonych na język polski

51. TAJEMNICE LOS ANGELES - 1997, USA, kryminalny, reż. Curtis Hanson, wyst. Russell Crowe, Guy Pearce, Kevin Spacey, Kim Basinger, Danny DeVito, James Cromwell (5,5/6) kolejna powtórka, na podst. Tajemnice Los Angeles (Ellroy James (właśc. Ellroy Lee Earle))

52. BABILON BERLIN 3 - 2020, serial niemiecki, 12 odc. (6/6)

53. BABILON BERLIN 4 - 2022, serial niemiecki, 12 odc. (6/6)

PAŹDZIERNIK
-------------------
54. W DESZCZOWY DZIEŃ W NOWYM JORKU (DVD z biblioteki) - 2019, USA, reż. Woody Allen, wyst. Timothée Chalamet, Elle Fanning, Selena Gomez, Liev Schreiber (4/6)

55. WSZYSTKO ZOSTAJE W RODZINIE (DVD z biblioteki) - 2005, czarna komedia, angielski, wyst. Rowan Atkinson, Kristin Scott Thomas, Maggie Smith (4,5/6)

56. WESELE (DVD z biblioteki) - 2021, polski dramat, reż. Wojciech Smarzowski, wyst. Robert Więckiewicz, Mateusz Więcławek, Agata Turkot, Agata Kulesza, Michalina Łabacz (5,5/6)

57. WARSZAWA (DVD z biblioteki) - 2003, dramat obyczajowy, polski, reż. Dariusz Gajewski, wyst. Agnieszka Grochowska, Łukasz Garlicki, Dominika Ostałowska, Lech Mackiewicz, Sławomir Orzechowski (5/6) powtórka

58. GODZINY (DVD z biblioteki) - 2002, dramat, reż. Stephen Daldry, wyst. Meryl Streep, Ed Harris, Jeff Daniels, Claire Danes, Julianne Moore, Toni Collette, Nicole Kidman, Miranda Richardson (5,5/6) powtórka, na podst. Godziny (Cunningham Michael)

GRUDZIEŃ
-----------------
59. LISTY DO M. 4 (TV) - 2020, komedia bożonarodzeniowa, wyst. Tomasz Karolak, Magdalena Boczarska, Piotr Adamczyk, Agnieszka Dygant, Magdalena Różczka, Danuta Stenka, Borys Szyc, Barbara Wrzesińska, Rafał Zawierucha, Eryk Lubos (5/6)

==================================================​=========================
2024
STYCZEŃ
--------------
1. DETEKTYW 4: KRAINA NOCY - 2024, serial kryminalny, 6 odc. wyst. Jodie Foster, Kali Reis (4,5/6)

Filmy, które oglądam - 2016 r.
Filmy, które oglądam - 2017 r. (i 2018, 2019)
Filmy, które oglądam - 2020 r. (i 2021)
Filmy, które oglądam - 2022 r.

Użytkownik: ilia 22.09.2023 20:29 napisał(a):
Odpowiedź na: Na początek małe podsumow... | ilia
Po czterech miesiącach znowu zaczęłam oglądać filmy i seriale. Ponieważ korzystam tylko z HBO (internet) nie mam za dużego wyboru. Oferta filmowa nie jest za bardzo interesująca, lepiej jest z serialami, ale co ciekawsze już obejrzałam. Dlatego co jakiś czas robię powtórki filmów, które już kiedyś widziałam. Dzisiaj oglądałam "Tajemnice Los Angeles" z 1997 r. (moja ocena 5,5/6). Ten film wcale się nie starzeje. Intrygująca historia, wartka akcja, doskonałe aktorstwo. No i Russell Crowe jako mężczyzna marzeń dla niektórych kobiet i Kim Basinger. Uważam ją za jedną z najpiękniejszych aktorek. Jest wspaniała, ponętna, zmysłowa. Mogłaby służyć za wzorzec kobiecego piękna. Niestety we współczesnym świecie lansowany jest, zwłaszcza przez media, inny wzorzec "piękna" - nieciekawa twarz, czasem nawet brzydka i wychudzona sylwetka bez żadnych kobiecych krągłości. Takie czasy...